Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Некои съображения относно колонизацията на космоса

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Некои съображения относно колонизацията на космоса

    NASA твърдят че са открили планета подобна на Земята:

    http://www.independent.co.uk/news/sc...-10410960.html

    Click image for larger version

Name:	cce6a8f4-370d-481a-8766-a740b19a5a7b.jpg
Views:	2
Size:	12.6 КБ
ID:	548016

    Нещо никъде не мога да открия на колко светлинни години от нас е бъдещата колония.

    Намерих: http://www.telegraph.co.uk/news/scie...Milky-Way.html

    Всичко и а като на Земята. Възраст, положение, получавана светлина и т.н.

    Обаче много далече ве...500 светлинни години. Това си е минимум хиляда години пътуване...
    Attached Files
    This is my signature. There are many like it but this one is mine.

    #2
    Некои съображения относно колонизацията на космоса

    Какво са 1000 години. Нищо. Ако ще колонизираме космоса, трябва да се преосмислят времевите мащаби.

    Comment


      #3
      Кухулин написа Виж мнение
      Какво са 1000 години. Нищо. Ако ще колонизираме космоса, трябва да се преосмислят времевите мащаби.
      Вярно си е. Ама ще трябва наистина големи кораби, за да не се губят тия 1000 години мисловна дейност. Ако просто се хибернира 1000 години ще е голяма загуба на време. Докато в голям кораб ще могат да се развива научна дейност, забавления, нови идеи, изкуства - въобще да си тече живота по време на дългото пътуване.

      П.П: Ето и страничката на НАСА. Има готини картинки, няма да ги линквам директно, че са много големи и ще разтегна страницата:

      http://www.nasa.gov/press-release/na...ousin-to-earth
      This is my signature. There are many like it but this one is mine.

      Comment


        #4
        Amazon написа Виж мнение
        Вярно си е. Ама ще трябва наистина големи кораби, за да не се губят тия 1000 години мисловна дейност. Ако просто се хибернира 1000 години ще е голяма загуба на време. Докато в голям кораб ще могат да се развива научна дейност, забавления, нови идеи, изкуства - въобще да си тече живота по време на дългото пътуване.
        Има различни концепции, но хибернацията със сигурност не е между тях по технически причини. Дали ще се развиват изкуства - съмнително. Нужни са твърде големи популации. Аз бих заложил на роботизираната експанзия, а пък ако толкова искаме човечета на място, винаги може да се клонира нещо. Хем ще се оформи с подходяща биология за съответната среда.

        Comment


          #5
          Кухулин написа Виж мнение
          Има различни концепции, но хибернацията със сигурност не е между тях по технически причини. Дали ще се равиват изкуства - съмнително. Нужни са твърде големи популации. Аз бих заложил на роботизираната експанзиям а пък ако толкова искаме човечета на място, винаги може да се клонира нещо. Хем ще се оформи с подходяща биология за съответната среда.
          Ами събираш примерно един милион интелигентни човечета на един кораб и ги изпращаш. Ето ти популация. Освен това ако го докараме до там да строим кораби които да могат да се движат 1000 години със сериозен процент от скоростта на светлината, времето не би било проблем. Така че "роботизираната експанзия" е малко съвременно понятие. След време как ще сме се развили и колко ще е размита границата между машина/човек/комбинация от двете/ не е никак ясно.

          А изпращане на чиста железария по далечни планети е малко безсмислено.
          This is my signature. There are many like it but this one is mine.

          Comment


            #6
            Amazon написа Виж мнение
            Ами събираш примерно един милион интелигентни човечета на един кораб и ги изпращаш. Ето ти популация.
            То това не е проблем, въпроса е да стигнат там живи и здрави. Да не се избият взаимно, например Щото големите човешки популации имат едни такива специфични особености...

            Смята се, че устойчивата бройка е значително по-малка. Да кажем така - не надхвърля 1000.

            Comment


              #7
              Кухулин написа Виж мнение
              То това не е проблем, въпроса е да стигнат там живи и здрави. Да не се избият взаимно, например Щото големите човешки популации имат едни такива специфични особености...
              До тогава биологията, биохимията и т.н. вероятно ще са напреднали толкова че хората ще живеят повече. Разбира се в рамките на ограниченията на мозъка, но все пак вместо 100 години, примерно 200-300. Това значи че може да се изредят не повече от 5-6 поколения за хилядогодишно пътуване. Не вярвам хората да деградират до толкова само за 6 поколения, че да се избият. Освен това тези хора ще са подбрани. Направо ще си бъде нов еволюционен механизъм. Сред колонистите няма да има имбецили, генетични заболявания, психопати и т.н. Поне не в количеството което е сред основната маса. Ония с джапанките примерно, нямат голям шанс да попаднат на такъв кораб.

              Кухулин написа Виж мнение
              Смята се, че устойчивата бройка е значително по-малка. Да кажем така - не надхвърля 1000.
              Четох на скоро изследване на известен генетик, че минимумът колонисти при който ще се запази пълно генетично разнообразие и няма да има деградация е между 40 000 и 50 000 души.
              This is my signature. There are many like it but this one is mine.

              Comment


                #8
                Amazon написа Виж мнение
                Направо ще си бъде нов еволюционен механизъм. Сред колонистите няма да има имбецили, генетични заболявания, психопати и т.н.
                Абе аз това ти казвам - дай по-добре роботи да товарим

                Amazon написа Виж мнение
                Четох на скоро изследване на известен генетик, че минимумът колонисти при който ще се запази пълно генетично разнообразие и няма да има деградация е между 40 000 и 50 000 души.
                Ако му имаш мейла, драсни му да си хвърли дипломата некъде, къде хора не минават

                Comment


                  #9
                  Amazon написа Виж мнение
                  Четох на скоро изследване на известен генетик, че минимумът колонисти при който ще се запази пълно генетично разнообразие и няма да има деградация е между 40 000 и 50 000 души.
                  Един тир фризери с яйцеклетки и материали и още един - с инкубатори, които ще заработят на място - я на орбита, я 15-16 години преди туй - да може да се почне начално обучение. Хем вече сме напреднали с това криосъхранение, хем няма да се избият по пътя, а точно за монотонния и скучен път има смисъл роботизиран комплекс с някакъв ИИ, инструктиран да НЕ проверява странни сигнали по пътя.
                  А по-сериозно - не ми се вярва някой да се навие на тотален полет-скок дотам без варп-двигатели или тунел - по-смислено и сигурно ми се вижда постепенно населване на бъдещите трасета с малки обитаеми (поне потенциално) станции - пък макар и на негостоприемни места и малки планетки.
                  "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

                  Comment


                    #10
                    Кухулин написа Виж мнение
                    Абе аз това ти казвам - дай по-добре роботи да товарим
                    Да се създаде робот който да има мозъка, мотивацията, репродуктивните и еволюционните способности на човек дори не е научна фантастика. Несравнимо по-вероятно е да се прескочи Айнщайн и да се изобрети свръхсветлинно пътуване.

                    Кухулин написа Виж мнение
                    Ако му имаш мейла, драсни му да си хвърли дипломата некъде, къде хора не минават
                    Що така грубо с човека, ще вземе да си посегне! Къде му е грешката, че тематиката ми е интересна?

                    Намерих някакъв линк: http://www.space.com/26603-interstel...tion-size.html. Сигурно това съм чел. От 20 000 до 40 000 човека. Ученият е антрополог на име Cameron Smith от университета в Портланд.
                    Ето какво разправя:
                    Such a large group would possess a great deal of genetic and demographic diversity, giving the settlement the best chance of survival during the long space voyage and beyond, he explained.
                    И още:
                    This number would maintain good health over five generations despite (a) increased inbreeding resulting from a relatively small human population, (b) depressed genetic diversity due to the founder effect, (c) demographic change through time and (d) expectation of at least one severe population catastrophe over the five-generation voyage," Smith writes in the Acta Astronautica paper.
                    Май човека знае какво говори, а аз съм се проявил като развален телефон.

                    pnp5q написа Виж мнение
                    Един тир фризери с яйцеклетки и материали и още един - с инкубатори, които ще заработят на място - я на орбита, я 15-16 години преди туй - да може да се почне начално обучение. Хем вече сме напреднали с това криосъхранение, хем няма да се избият по пътя, а точно за монотонния и скучен път има смисъл роботизиран комплекс с някакъв ИИ, инструктиран да НЕ проверява странни сигнали по пътя.
                    Това също ми се струва съвсем реалистичен вариант. И единственият реалистичен за малък-среден космически кораб с ограничен екипаж. Ама както казах в началото, това за колонистите ще загуба на 1000 години(или няколко хиляди, зависи колко далеч отиват) еволюция. Не че е невъзможно да наваксат след заселването и репродукция в големи количества.

                    А със скоростта с която ще се движат, едва ли ще им е до междинни спирки за събиране на пришълци


                    pnp5q написа Виж мнение
                    А по-сериозно - не ми се вярва някой да се навие на тотален полет-скок дотам без варп-двигатели или тунел - по-смислено и сигурно ми се вижда постепенно населване на бъдещите трасета с малки обитаеми (поне потенциално) станции - пък макар и на негостоприемни места и малки планетки.
                    Срещал съм такава разработка. Обаче ми се вижда много малко вероятно да има мотивация за нещо такова. Нито има икономически смисъл, нито увеличава жизненото пространство. по-добре средствата да се отделят за тераформиране на някоя планета в слънчевата система и разработване на ресурсите на нашата си система.
                    Last edited by Amazon; 23-07-2015, 21:45.
                    This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                    Comment


                      #11
                      Amazon написа Виж мнение
                      Да се създаде робот който да има мозъка, мотивацията, репродуктивните и еволюционните способности на човек дори не е научна фантастика. Несравнимо по-вероятно е да се прескочи Айнщайн и да се изобрети свръхсветлинно пътуване.
                      По-горе писахме - ако са нужни конкретно хора (с изброените от теб човешки характеристики), те могат да се отгледат на място по една или друга технология. Няма нужда да се влачат през половината космос.

                      Ако е нужен просто силен ИИ (равен или по-силен от човешкия), то ИМХО вероятността за получаването му в средносрочен план е хиляди пъти по-висока от вероятността за прескачане на Айнщайн. Поне технологичния път е ясен - количествени натрупвания, невронни мрежи. По другия проблем нищо не е ясно.

                      Amazon написа Виж мнение
                      Що така грубо с човека, ще вземе да си посегне. Къде му е грешката, че тематиката ми е интересна?
                      Човешкия род познава много популации под 50к, като започнем от самото начало - вулкана Тоба. И нищо, копали са си. При това, без да имат на разположение развита медицина и генно инженерство. Какво остава за една експедиция в космоса, с топ технологии на разположение...

                      Comment


                        #12
                        Кухулин написа Виж мнение
                        Човешкия род познава много популации под 50к, като започнем от самото начало - вулкана Тоба. И нищо, копали са си. При това, без да имат на разположение развита медицина и генно инженерство. Какво остава за една експедиция в космоса, с топ технологии на разположение...
                        Аз си допълних мнението виж какво пише човека.

                        Кухулин написа Виж мнение
                        Ако е нужен просто силен ИИ (равен или по-силен от човешкия), то ИМХО вероятността за получаването му в средносрочен план е хиляди пъти по-висока от вероятността за прескачане на Айнщайн. Поне технологичния път е ясен - количествени натрупвания, невронни мрежи. По другия проблем нищо не е ясно.
                        Ами аз не съм чел за особено развитие при невронните мрежи и т.н. "fuzzy logic" последното десетилетие. Ама не съм специалист по темата.

                        Както и да е, в момента със супер компютър с големината на НДК може да докараме функционално една мравка. Но без възможностите и за репродуциране и еволюционно развитие(мутации). Колкото да пресъздаване на човешката логика, емоции и приспособимост...не го вярвам нито в средносрочен, нито в дългосрочен план. Поемане на някой функции - да, ама това е нещо друго. Все едно да сравняваме протеза направена от гъвкава ламарина с истински крайник.

                        Докато при придвижването сме по-добре. Имаме апарати дето хвърчат с 15 км/сек., до 300 000 не остава много пък после ще му мислим Дори самият Айнщайн мисли че има частици(кварки?) движещи се по-бързо от светлината.
                        Last edited by Amazon; 23-07-2015, 21:59.
                        This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                        Comment


                          #13
                          Amazon написа Виж мнение
                          Such a large group would possess a great deal of genetic and demographic diversity, giving the settlement the best chance of survival during the long space voyage and beyond, he explained.
                          Естествено, че при по-голяма популация шансовете за преодоляване на биологичните трудности са по-големи. Но нас не ни интересуват шансовете за преодоляване на биологичните трудности, а шансовете за преодоляване на всички трудности Решението на това уравнение е някъде 500-600 души популация при сегашното ниво на познание. Кел файда, че популацията е в отлично биологично здраве, ако е разделена на 18 враждуващи фракции, които се колят взаимно

                          Comment


                            #14
                            Кухулин написа Виж мнение
                            Кел файда, че популацията е в отлично биологично здраве, ако е разделена на 18 враждуващи фракции, които се колят взаимно
                            Не е като да пращиш от вяра в човечеството. Тия клипове дето ги пускат джапанките са те повредили
                            Градчето в което живея има 20 000 човека население и не е имало убийство, нито битово, нито криминално от 1839-та
                            Едва преди две години някакви богаташки тийнейджъри счупиха хубавата статистика, като убиха от бой един латиноамериканец от расистки подбуди
                            This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                            Comment


                              #15
                              Да приемем, че в обозримо бъдеще се доберем до тази планета. Ама как след това ще протича комуникацията? Ако ще е с подобни на сегашните средства - жална ни майка.
                              Last edited by miau; 23-07-2015, 22:53.

                              Comment

                              Working...
                              X