Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Видни "бугараши" (българомани, вулгаризодес)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Видни "бугараши" (българомани, вулгаризодес)

    Здравейте,
    Не намерих подобна тема във форума, за това доста интересно явление през българското възраждане.
    То е ясно, че българите "гръкомани" са били много повече (в пъти) от гърците "българофили", за българи сърбомани не съм сигурен дали са били чак толкова много.
    Какво може да накара един влах, албанец, сърбин и най-вече грък да приеме българската кауза за своя и дори да отдаде живота си за нея?

    За колко такива хора се сещате, освен многото власи (арумъни) във ВМРО?

    #2
    Значи православните албанци, които след 15ти век са малко, но винаги ги е имало, вкл. днес, поне до началото на 20те години лесно се асимилират според това кой им влияе измежду гърци, сърби и българи. В Западна Македония до към 1905-1906 се българеят, докато не попадат под влиянието на сръбската православна църква и не започват да се сърбеят, докато в Епир и Южна (Егейска) Македония православните албанци предимно се гърчеят. Знам за един известен грък приел българската кауза, той е тракийски грък, родом от Гюмюрджина. Рожденото му име е Димитриос Лалатис, преименувал се на Димитър Лалата, богат гюмюрджинец, скарал се с гърцкия владика в раойна и впоследствие подпомагал одринската епархия на екзархията, цяло село от района е напуснало патриаршията за сметка на екзархията с негова помощ, спонсорирал е изграждането на българска църква в Гюмюрджина, изобщо истински вулгаризодес За други в момента не се сещам, все пак според мен немалко български възрожденци, чиито фамилии завършват на ич, можем да приемем, че имат сръбски корен и поне някои от тях евентуално да ги броим за сърби-българомани. Например Стефан Веркович е бил на сръбска държавна служба, но работата му откъм резултати бих казал, че е вредяла на великосръбската доктрина, защото чрез статистическите си данни той е доказвал българския етнически характер на Македония.

    Comment

    Working...
    X