Съобщение

Collapse
No announcement yet.

[Форумна Игра] Студената Война

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    [Форумна Игра] Студената Война

    С един приятел преди години нахвърлихме идеята за проста бордова игра вземаща в предвид периода на Студената война. Необходими са едва двама играчи, за САЩ и СССР естествено, но е препоръчилно да са 4-ма, за Западна Европа и Китай. Ако има много желаещи, може да се включат Индия и Бразилия /ще им бъде малко скучно отначало но ще е разнобразие, Пакистан, Северна Корея и Израел също са вариант ако има тоолкова много желание/.

    Играта започва от 1949 година след като комунистите в Китай побеждават а /!фантасмагория в името на геймплея!/ Американските войски напускат Европа. Целта на играчите е да съберат възможно най-много Икономически Точки /ИТ/ до 1989та. Те се събират с контрола на всяка територия по земното кълбо и могат да се акумулират по начин който ще посоча след секунда /разчет коя територия колко ИТ носи ще правя после/.

    Дипломацията между играчите се извършва в полу-свободен стил /т.е. не може двамата господина в ролята на САЩ/СССР ей така да се съюзят и да изгърбят всичко останало/, тоест суперсилите няма за какво толкова да си говорят, най-много ядрено разоръжаване и разрешаване на възникнали кризи в стил Карибската криза. При дипломация с държави които не са към съюз, моя милост Game Master играе ролята.

    Първо икономическата система;
    Всеки игращ има походов доход равен на броя притежавани ИТ. Те биват разпределяни в 6 (де факто 7) категорий.

    1.Благоустройство: Разходи по заплати и подръжка на институции, тук искат нови лампи, там искат ремонт в парка, в съседното село искат цифровизация и такива ми ти работи. Републиките /САЩ, ЕС/ трябва да наливат повече пари там докато комунистите по-малко.

    2.Индустрия: Вложи 50 ИТ за развитие на индустрията и на следващият ход капацитета от 230 ти е станал на 235. Понякога на принципа на произвола може да се получи икономически бум и резултата се удвоява.

    3.Армия: За да се поддържа армията с достатъчно модерно въоръжение, всеки ход трябва да се вливат пари за тази работа. При по-мащабна инвестиция, играчът печели допълнителен брой войски /който съответно повишават броя на средства нужни за подръжка/.

    4.Ядрена програма: САЩ и СССР започват с готова ядрена програма, но ако Китай, ЕС и Индия искат бомби трябва да наливат пари в програмата. Когато програмата завърши с успешна разработка на ядрени оръжия, всеки вложени 2.5 точки дават 1 бомба /50 ИТ=25 бомби/.

    5.Космическа програма /или шпионаж/: Искате да имате сведения за точния брой войски на врага? За неговия ядрен капацитет? Да го хванете в крачка как праща танкове маскирани като ''хуманитарна помощ'' до другия край на света. Космическата програма му е майката. А ако не го правите за информацията, направете го за народа, патриотизма и човешкия вид не защото е лесно а защото е трудно ...

    6.Дипломатическо влияние: Правителството на Габон/Горна Волта/Парагвай ви създава главоболия като се мисли за много независимо и не ви дава да постройте бази в региона? Преди да запалите гражданска война с помоща на ЦРУ,КГБ или МИ-6 първо налейте малко пари в региона и вижте какво ще стане ... пък тогава кажете, че там има оръжия за масово унищожение и вкарайте армията.

    (7): Моментни събития. Тъй като играчите ще си правят бюджета на всеки два хода, тоест ако сте издънили ''петилетката'' /ход=2.5 години, ако желаете може и по година да го караме/ кофти. Затова гледайте да има нещо в хазната което да оцелее до другата петителтка, нещо от сорта на 5-15 ИТ, че като се почне гражданска патаклама в Йемен/Конго/Сомалия да може да ударите едно рамо на поддържаната от вас групировка и при победа държавата става ваш съюзник и това ви носи повече ИТ на ход.

    Страните започват със следния !ПРИБЛИЗИТЕЛЕН! доход на ''петилетка''
    1.САЩ 300 ИТ
    2.СССР 250 ИТ
    3.ЕС 220 ИТ
    4.Китай 90 ИТ /имат бонус към икономическо развитие/

    5.Индия 40 ИТ
    6.Бразилия 30 ИТ Затова казвам, че изначало ще е скучно с последните двама.

    Така разходите на ЕС за първия ход биха изглеждали по следния начин:

    (220):50-50-35-40-5-20 (излишък 20)

    На потенциални въпроси за военни конфликти;
    1. Ядрена война: Това което трябва да се избегне защото кажи-речи не ти върши никаква работа в играта, 1 атомна бомба=1 унищожена ИТ. Ядрени оръжия не могат да се използват в тактически мащаб.
    2. Конвенционален конфликт: На това не му се гледа особено задълбочено, имам проста система която ми се върти в главата а има ли желание да се почва играта ще я издялам в писмен вид за половин час, обсъждаме я накратко и тъи.

    Важно е да се отбележи, че съществува "Фактор на глобалното напрежение", нещо като DEFCON скалата в Rise of Nations. Тоест твърде много провокации водят до неминуема ядрена война. Така, че не трябва да се прекалява с военните интервенции по земното кълбо.

    Играта е тествана и работи, но не на интернет форум. Не е никак сложна и мисля, че това е което е необходимо за нейната ефективност.

    П.С.: От толкоз старание го постнах в грешния раздел, съжалявам, админа да коригира.
    Мотая се тук от известно време и не разбирам кой е -фил и кой е -фоб ... и мисля, че вече е твърде късно да питам!

    #2
    Притесняват ме леко мащабите и дадения пример за инвестиране в индурстрия- изплаща се след цели 10 хода и чак след това носи печалба. Освен, че 100% ще има по-разумни варианти за използване или запазване на тези ресурси, във форумните игри 10-на хода обикновено са оптималното количество/време за игра. Ако си сигурен, че твоето предложение е адекватно за форум- добре, в такъв случай може да ми запазиш някоя от страните, освен US и USSR

    ПП: Играл ли си http://boardgamegeek.com/boardgame/1...light-struggle - номер едно из бордовите игри, на същата тематика?
    "Далеч съм от мисълта си"

    Comment


      #3
      Мда прав си, че 10 хода са си много. Пет ще да е максимума а с бордови игри нямам опит и точно заради това направихме възможно най-проста игра която не изисква наръчник със 40 страници А4. На хартия ходовете се прехвърлят много бързо и сме имали случай да приключим цяла игра (8 хода) за три часа.
      Last edited by Victor_Nevsky; 25-11-2014, 17:59.
      Мотая се тук от известно време и не разбирам кой е -фил и кой е -фоб ... и мисля, че вече е твърде късно да питам!

      Comment


        #4
        Туайлайт стръгъла е сложна игра, да, но не е правилно да се подхожда към нея с недоверие и да се отхвърля автоматично като "невъзможна"- а е ужасно полезна като инструмент за научаване на информация за периода

        Вероятно твоята игра ще е удачно да я редактираш така, че да свършва реално за 8 или 10 хода общо.
        "Далеч съм от мисълта си"

        Comment


          #5
          Моя !Голяма! смислова грешка ... по-горе исках да каже не 80 а именно 8 хода (Ход=5 години). Тая една нула се появи от оплитане на мисли. И бяха три часа защото изглаждахме работата и твърде много го мислехме по икономическия разчет защото в началната версия имаше още 2 фактора които усложняваха работата, и бяхме двама без Гейм мастър.

          Иначе сега свалих някаква програма и подкарах електронното издание на играта и определено съм впечатлен, едва ли ще мога да извлека нещо повече освен основното чувство как трябва да се развиват нещата. Тук трябва да се отбележи и наличието на Game Master което отсъства в ТС, с цел нещата да бъдат по-гъвкави и лесно да се замени !ефективно!, напуснал играта играч.

          При тестването се установи, че при период от 8 хода можеш да се разпростреш с бази и съюзници почти навсякъде и да не останат незасегнати региони, поради простата причина, че остатъка в хазната често беше доста богат и се пръскаха средства наляво и надясно във всяка революция. Това може да се пребори по два начина; или по-сурови наказания в ДЕФКОН скалата или 16 ходов игрови период при който правиш финансов разчет през ход. Така разни събития могат да намалят броя на средства с които да се извършват подобни дейности. А може и просто да се намалят началните стойности на ИТ.

          Информация за периода съм събрал достатъчно, модерната история е частта в която съм най-добре информиран и заинтересован, няма да имам проблеми да се нагаждам към евентуалните действия на играчите като GM.
          Мотая се тук от известно време и не разбирам кой е -фил и кой е -фоб ... и мисля, че вече е твърде късно да питам!

          Comment

          Working...
          X