Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Откъснатите територии

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Откъснатите територии

    Eдин приятел пише разни неща в Уикипедия и на последък се е захванал да прави и карти. С един от потребителите в момента са се заели да направят точни карти на земите откъснати от България след Ньойския договор. Той е изровил описание на границите и заедно с още един, който е специалист по картография работят по картите.
    Обръщам се тук за помощ към съфорумците да прегледат нещата. Трябва ни някой, който да види дали картите са достоверни. Приятелят ми каза, че реално няма точни карти на границите преди 1919, така че е трудно да се сравнят ето тази карта на Струмишко например:


    Също така могат да се прегледат и картите на Западните покрайнини

    То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

    #2
    Зависи каква точност ви трябва и за какви цели и колко пари е готов да даде спонсорът. Ако разбирам правилно липсва ви старата граница. Тук обаче има една подробност. Границата при Цариброд, Босилеград и Кулата при Видин е още от 1878 и там вероятно може да се намери информация. Границата при Струмица и в Сакар е съществувала само в периода от 1913 до 1919.
    Сигурно има начин да влезете във връзка със сръбски и македонски геодезически фирми или с общински архиви, откъдето да вземете топографията. После по словесни описания ще прекарате някаква линия с точност поне до +-1км примерно. Мисля си, че най-заинтересувани от карти са били винаги военните. Балканските войни май са водени не особено прецизно, но за ПСВ сигурно би сме били по-добре оборудвани.

    Аз забелязвам една закономерност - границите и старата и днешната са били прокарани по билата на баирите, т.е. по вододела.

    И само се пазете да не ви се наложи да давате обяснения като онзи от вица:"-Ако ти кажа, че чакам трамвая, сигурно няма да ми повярваш."

    Comment

    Working...
    X