Съобщение

Collapse
No announcement yet.

интересна пушка с царската корона и надпис БДЖ

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    интересна пушка с царската корона и надпис БДЖ

    Колеги, от скромните ми познания в областта на историческото въоръжение предполагам, че става въпрос за Манлихер Шонауер, но ми е любопитно какво точно общо има той с въоръжението в България, при положение че по това време май изключително сме били на манлихер 8х50R или 8х54R. Също ще съм благодарен да ми опишете и всички интересни подробности за това пушле ,на чиито снимки попаднах . Прилагам някои от тях :Click image for larger version

Name:	1003.jpg
Views:	1
Size:	1.11 МБ
ID:	557997 Click image for larger version

Name:	1005.jpg
Views:	1
Size:	1,016.2 КБ
ID:	557998 Click image for larger version

Name:	1006.jpg
Views:	1
Size:	959.9 КБ
ID:	557999 Click image for larger version

Name:	1013.jpg
Views:	1
Size:	1.05 МБ
ID:	558000
    Благодаря предварително на всички, които могат да ми дадат интересна информация

    #2
    Царската корона е на румънския цар, щото пушката не е Манлихер Шонауер, а румънски Манлихер Md. 1893. По-точно била е някога пушка, сега е скъсена "карабина". Трофей, даден на ЖП войските, както се види от надписа БДЖ.

    Манлихер-Шонауер е със съвършено различен магазин, ротационен:
    Attached Files
    Last edited by Nick; 07-12-2013, 21:11.
    Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
    A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

    Comment


      #3
      по мое лично впечатление пушката е със завъртащ се затвор, не е линеен като на М95... а и не съм забелязал никакви следи от скъсяване, мисля ,че заводски си е така. прилагам още няколко снимки Click image for larger version

Name:	1011.jpg
Views:	1
Size:	1.12 МБ
ID:	538008 Click image for larger version

Name:	1016.jpg
Views:	1
Size:	1.07 МБ
ID:	538009 Click image for larger version

Name:	1018.jpg
Views:	1
Size:	838.2 КБ
ID:	538010 . ще се радвам за още малко мнения или данни по въпроса

      Comment


        #4
        Ето как изглежда карабината при този модел - заводски, не рязана. Сравни мерника, който е къс при карабината; затворът също е с друга ръкохватка. Карабината не носи щик, твоята има релса за щик. Рязана пушка, какво има да се спори?
        Attached Files
        Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
        A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

        Comment


          #5
          Ето австрийски чертеж на румънската карабина, гледай, сравнявай и сам си прави заключения дали твоята или моята са истински карабини:
          Attached Files
          Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
          A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

          Comment


            #6
            Без да се опитвам да споря (явно в този форум има много хора с такова хоби) отбелязвам, че моето пушле е идентично с пушлето, което си приложил на снимка с една по-дълга и очукана пушка над нея, като на приклада на според мен същото пушле има надпис 245. освен това , ако си обърнал внимание, на кутията на патронника на моето пушле има надпис "щаер", а болтът на затвора е прав, а не закривен надолу. това, което ме интересува, е да стигна до истината за произхода и при положение, че състоянието на оръжието е общо-взето като от завод малко не ми се вярва да е "рязано", та затова питам .... а и на чертежа общо-взето отговаря и като дължина, не забравяй, че щампата на затвора при мен е от 1910 г., нищо чудно да са попроменили нещата около релсите за щиковете дотогава, ако това Е румънско производство... а и ако се загледаш по-внимателно на снимката , която си пратил във втория коментар , на по-очуканото пушленце, мерникът е коренно различен... обръщам ти внимание на тези подробности, за да мога да т е помоля по този начин да обърнеш внимание и, ако има възможност, да дадеш някаква по-подробна информация, а не с лека ръка да обявяваш моето пушленце едва ли не за скрап
            Last edited by gotrag; 25-11-2013, 10:20.

            Comment


              #7
              Какво е "болт на затвора" и "кутия на патронника"? Къде видя да съм писал, че пушката е румънско производство? Двете пушки, които показвам заедно, са Манлихер-Шонауер и не са "идентични" с показаната от теб пушка (показах магазина на М-Ш разглобен, обърна ли внимание?). Единичната карабина е идентифицирана на чертежа, само трябва да се чете.

              Впрочем, игнорирай написаното от мен, явно не дава резултат. Продължавай да вярваш в каквито са там теориите за измененията в релсите на щиковете.
              Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
              A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

              Comment


                #8
                Ник, благодаря ти за обърнатото внимание, но явно си маниак на тази тема или колекционер на ниво, от което вече не можеш да комуникираш с хора, имащи по-малки познания по конкретния въпрос (какъвто лаик се явявам аз) . Само за сведение - "болт на затвора" най-вероятно неправилно наричам дръжката, която стърчи от него и се дърпа, върти и бута напред, за да вкараш патрон в патронника, а "кутия на патронника" - тялото му, както се вижда от външната страна. Още веднъж съжалявам, слаб теоретик съм на тема пушки, но ако има някой, който да може да отговори на въпроса ми по-подробно без да поставя като център на отговора си, че това е "рязана" пушка или някаква друга скрап, а просто да ми каже марка, модел, някакви особености и други такива ТТ данни, ще съм му много благодарен

                Comment


                  #9
                  gotrag написа Виж мнение
                  просто да ми каже марка, модел, някакви особености и други такива ТТ данни, ще съм му много благодарен
                  Ясно написах преди:

                  Nick написа Виж мнение
                  ... румънски Манлихер Md. 1893... скъсена
                  Чертеж на дългата пушка Md.1893; карабината вече я показах.
                  Attached Files
                  Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                  A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                  Comment


                    #10
                    gotrag написа Виж мнение
                    ТТ данни
                    В нета има данни за оригиналните пушки:

                    Romanian Mannlicher Model 1893 Infantry Rifle & Carbine

                    Допускам обаче, че при рязането може би стойностите са се изменили.

                    Comment


                      #11
                      благодаря и на двама ви за отделеното време и дадената информация, ще поогледам дадения линк, ако още някой има някакво мнение или информация ще съм благодарен да ги сподели с мен

                      Comment


                        #12
                        Както са писали колегите по-горе. Скъсена пехотна пушка Манлихер обр.1893 година, произведена в Щаер за румънската армия. По време на ПСВ попаднала ,като трофей у нас, след което допълнително е била скъсена до ниво карабина и зачислена в БДЖ.
                        Ето подобна пушка.

                        Обикновенна Румънска Манлихера М93. Трофей!Скъсена до 1000мм


                        Интересното обаче е друго.След като е взета в плен и след като е минала скъсяване, тя е зачислена в БДЖ.Поглед отгоре.


                        Същата маркировка има на приклада, както и сериен номер сложен от нашите инспектори.Същият сериен номер се намира отдясно на цевната кутия и отгоре на ръкохватката на затвора


                        Пушката е била произведена в Щаер през 1913 година.
                        То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                        Comment


                          #13
                          Parabellum написа Виж мнение
                          .. Скъсена пехотна пушка Манлихер обр.1893 година
                          Стига бе, скъсена. Човекът ти писа, това е специална пушка, отразяваща измененията в конструкцията около 1910 г.
                          Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                          A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                          Comment

                          Working...
                          X