Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Въпрос за валутни курсове през 40-те години

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Въпрос за валутни курсове през 40-те години

    Здравейте, интересува ме какви (горе-долу) са били валутните курсове, по които българският лев се е разменял за долари, британски паундове и например френски франкове през годините на ВСВ, и най-вече през периода от 1943-1945г. Също и каква е била цената на златото - но предвид факта, че в САЩ е била фиксирана на $35/унция, този въпрос изглежда е производен на първия...

    #2
    Liberte, egalite, fraternite
    Viva la revolution
    Zalmoxis написа
    Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
    http://hristoen4ev.blogspot.com/
    dibo написа
    Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
    - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

    Comment


      #3
      Имай предвид, че през това време не е имало свободна обмяна за злато или чужда валута.


      thorn

      Средновековните църкви в България

      Comment


        #4
        Първо бих искал да благодаря за отговорите.

        Доста информация изглежда да има в този линк, но лично аз не успях да намеря нищо за съотношението на валутите през 1943-1945г. Може би в останалата част от коментарите ще има нещо по тази тема, ще ги разгледам.

        Thorn написа Виж мнение
        Имай предвид, че през това време не е имало свободна обмяна за злато или чужда валута.
        Знам, че много неща са различни, но целта ми е да направя някакво, макар и условно, сравнение със сега. Най-вече изхождайки от хипотезата, че цената на златото е постоянна във времето, а стойността на валутите се променя спрямо нея.

        Comment


          #5
          Айде от мен да мине и тоя път да не кажеш, че няма данни за ВСВ. http://gpih.ucdavis.edu/Datafilelist.htm#Europe
          Liberte, egalite, fraternite
          Viva la revolution
          Zalmoxis написа
          Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
          http://hristoen4ev.blogspot.com/
          dibo написа
          Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
          - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

          Comment


            #6
            boilad написа Виж мнение
            Айде от мен да мине и тоя път да не кажеш, че няма данни за ВСВ. http://gpih.ucdavis.edu/Datafilelist.htm#Europe
            То данни за ВСВ има, но за българския лев не открих нищо. Има данни за цени и надници в разни държави, а пък като опитах да кликна на Eastern Europe > Laborers’ relative wages (Robert C. Allen), се оказа че

            Код:
            404 - File or directory not found.
            The resource you are looking for might have been removed, had its name changed, or is temporarily unavailable.

            Comment


              #7
              Извинявай, аз нещо не съм догледал. Мислех, че те интересуват въобще данни от периода. В темата "Цената на парите" (първата, а не тази към която ти дадох линк) няма ли данни за съотношението на валутите, или тя обхващаше периода само до първата световна.
              Liberte, egalite, fraternite
              Viva la revolution
              Zalmoxis написа
              Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
              http://hristoen4ev.blogspot.com/
              dibo написа
              Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
              - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

              Comment


                #8
                Реален Валутен курс спрямо Райхсмарката:
                30.11.1940 - 1 райхсмарка - 12,17 лв.
                31.07.1941 - 1 РМ - 6,04 лв.
                31.12.1943 - 1 РМ - 2,45 лв.
                16.08.1944 - 1 РМ - 1,42 лв.
                Данни на Банката за международни плащания в Базел.
                Цитат по Коен Давид, Военновременната икономика на България 1939-1944, С. 2002, с. 240
                Иначе курсът е бил фиксиран и е бил "купува 32,50 и продава 33 лв." (стр. 162) или 1 РМ = 32,5 лв = 59 румънски леи (с. 177)

                На 09.09.1944 курсът спрямо съветската рубла е бил 1 рубла = 15 лева (виж долу стр. 1018)


                Курс към френски франк - 06.02.1941:
                7,40 швейцарски франка = 100 френски франка = 139,67 български лева
                документ 501 - стр. 863


                Курс към щатски долар - 28.03.1941
                1 щатски долар = 81.35 лева
                документ 503 - стр.865
                Last edited by dibo; 24-07-2013, 00:13.
                We don't see things as they are, we see them as we are
                ---Anais Nin----

                Comment


                  #9
                  dibo написа Виж мнение
                  Реален Валутен курс спрямо Райхсмарката:
                  30.11.1940 - 1 райхсмарка - 12,17 лв.
                  31.07.1941 - 1 РМ - 6,04 лв.
                  31.12.1943 - 1 РМ - 2,45 лв.
                  16.08.1944 - 1 РМ - 1,42 лв.
                  Данни на Банката за международни плащания в Базел.
                  Цитат по Коен Давид, Военновременната икономика на България 1939-1944, С. 2002, с. 240
                  Иначе курсът е бил фиксиран и е бил "купува 32,50 и продава 33 лв." (стр. 162) или 1 РМ = 32,5 лв = 59 румънски леи (с. 177)

                  На 09.09.1944 курсът спрямо съветската рубла е бил 1 рубла = 15 лева (виж долу стр. 1018)


                  Курс към френски франк - 06.02.1941:
                  7,40 швейцарски франка = 100 френски франка = 139,67 български лева
                  документ 501 - стр. 863


                  Курс към щатски долар - 28.03.1941
                  1 щатски долар = 81.35 лева
                  документ 503 - стр.865
                  http://www.bnb.bg/bnbweb/groups/publ...es_doc4_bg.pdf
                  Ето вече нещо, показващо (до известна степен) практическото положение. Ако се абстрахираме от развитията в следващите военни години, то през 1941г. една унция злато е струвала $33.85 (http://www.google.bg/url?sa=t&rct=j&...so-1vIrWnuBRAg), или 2754лв. В момента актуалната цена е 1968.40лв. за унция. Интересното е, че според тази примитивна сметка, цената в долари е скочила към 40 пъти (скок с 4000%), докато цената в лева е паднала с около 29%.

                  Иначе в сайта на БНБ попадах на интересна тритомна поредица за външния дълг на България от 1878 до 1990г. - но горецитирания документ не открих (а и да бях, едва ли щях да стигна до правилната страница по темата).

                  Comment


                    #10
                    Тук много важна е уговорката, че този период се характеризира с неконвертируемост по капиталова сметка, тоест няма свободна обмяна на валути, международни парични трансфери, а златният стандарт или е изоставен (Великобритания) или действа във много,много видоизменен вариант. 1 тройунция може да е 35 долара , но притежаването на злато е криминализирано от 1933г. със Заповед 6102 и Федералният резерв не обменя долари за злато. В случая с райхсмарката, марката е неконвертируема по капиталова сметка и Райхсбанката има дискриминационни курсове към различните валути. Търговията ни с Германия се осъществява само в марки , при изкуствено занижен курс на лева, като марките, ако изобщо се получат кеш, не могат да бъдат изнасяни от Германия или пък Германия купува на кредит.
                    Политикът трябва да може да предскаже какво ще стане утре, след седмица, след месец и след година. А после да обясни защо това не е станало

                    Comment


                      #11
                      Точно така е - и затова моите съждения от по-горе са доооста спекулативни. Приемам предложения за по-достоверна преценка на казуса.

                      Comment

                      Working...
                      X