Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Неконвенционални методи на бой в Античността и Средновековието

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Неконвенционални методи на бой в Античността и Средновековието

    Отрови, зарази и методи целящи психологическо въздействие върху враговете.
    Доколко тези неща са част от начините за водене на бой и каво е тяхното значение за успеха/неуспеха в дадена битка?
    На прима виста се сещам за използваните от Анибал гърнета със змии срещу римския флот.
    Отравяне и заразяване на водоизточници при обсади.
    Специалните стрели на номадските племена, издаващи свистящ звук при полет и т. н.
    Liberte, egalite, fraternite
    Viva la revolution
    Zalmoxis написа
    Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
    http://hristoen4ev.blogspot.com/
    dibo написа
    Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
    - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

    #2
    Още един такъв(научен от краткия разказ за публиката преди стрелбата с Уориксия требушет - трябва да разтърся снимки вкъщи, зрелището е уникално) е стрелбата с умрели животни или отрязани глави на пленници с катапулти по обсадени крепости примерно. Ако успееш да уцелиш кладенец ефекта освен чисто психологически става и бактериологически
    Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

    Comment


      #3
      Един почти комичен случай на психологическо въздействие от времето на ираклиевите кампании. По време на обсадата на един град (в момента ми убягва точно кой) жителките му се качили на стените и си вдигнали фустите, за да се подиграят с безсилието на обсадителите. Императора обаче обърнал ситуацията в своя полза, като предрекъл, че града ще падне, тъй като жителките му сами му се предлагат. (може и да бъркам в подробностите, но струва ми се в общи линии такава беше историята)
      Може би трябва да обърнем внимание и на това, че Ираклий е може би първия християнски владетел, който използва религиозната ревност в походите си срещу друговерците.
      Liberte, egalite, fraternite
      Viva la revolution
      Zalmoxis написа
      Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
      http://hristoen4ev.blogspot.com/
      dibo написа
      Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
      - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

      Comment


        #4
        При обсадата на Малта през 1565 г. Ла Валет нарежда да избият турските пленници и изстрелят главите им вместо гюлета с оръдията по турските позиции. Това в отговор на вързани на кръстове и пуснати в морето избити от турците рицари.

        Comment

        Working...
        X