Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Форумна игра "Дипломация IV"

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Форумна игра "Дипломация IV"

    По случай десетата годишнина на форумните игри правихме едно малко обсъждане и се реши, че е време да се направи нова игра. Вярно, че отдавна не е имало и се позабравиха нещата, но това е главно заради липса на време.
    За да е нещо просто и лесно, ще е максимално близко до първата форумна игра "Дипломация". Само на картата на Европа, приближена до състоянието на континента към 1914та година.
    И тъй като из форума се моткат разни теми със заглавия до Дипломация 3 включително, тази очевидно ще е с номер 4.

    В играта има 9 Велики сили, съвсем семпла икономика, малко видове военни единици и прости правила.
    За всяка от Великите сили има страничка в правилата, но ги слагам и тук:
    Австро-Унгария
    Великобритания
    Германия
    Италия
    Испания
    Османската империя
    Русия
    Франция
    Швеция

    Също така, карта на играта.

    Австро-Унгария - Крилов (Кайзер)) и Империал (Фелдмаршал)
    Великобритания - сър Грей
    Германия - ДийпБлу
    Италия - Сун Дзъ
    Испания - jordani_vt
    Османската империя - Голъм
    Русия - Пилот
    Франция - фон Даниц
    Швеция - Spellbreaker
    Last edited by messire Woland; 14-03-2013, 23:11.
    Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
    Проект 22.06.1941 г.
    "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

    #2
    Бих искал да участвам- примерно Швеция, Османлии или Испания
    Въпрос: на какъв принцип различните провинции дават различен доход (тоест виждам. че бройката не е пряко свързана с прходите)?
    "Далеч съм от мисълта си"

    Comment


      #3
      Spellbreaker написа Виж мнение
      Бих искал да участвам- примерно Швеция, Османлии или Испания
      Въпрос: на какъв принцип различните провинции дават различен доход (тоест виждам. че бройката не е пряко свързана с прходите)?
      Ще го допълня в страниците на Великите сили. Но - всяка провинция дава различен доход, само столиците на всички държави са еднакви и дават доход от 15 лири.
      Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
      Проект 22.06.1941 г.
      "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

      Comment


        #4
        Аз също ще участвам. Ако се съберат достатъчно играчи, ще водя вестник, ако не, някоя от държавите, няма значение коя.

        Comment


          #5
          Малко пропаганда, един хубав плакат. С руския цар с неговия парен валяк на безконечните руски резерви, немският кайзерски дакел, кралския флот и т.н.


          Страниците на Великите сили са обновени и там вече има и икономическа част.
          Малките държави също имат армии, направени са, довечера ще ги кача и тях на картата.
          Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
          Проект 22.06.1941 г.
          "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

          Comment


            #6
            Аз съм винаги готов за такива игри, сега като гледам картата май предпочитанията ми за страна която да водя са:
            1. Русия
            2. Германия

            Иначе няколко въпроса, може и да са от недоглеждане леко - при морските сражения ако два флота са в едно море и няма договори предварително - бият ли се?
            Може ли да има десант от 11+ корпуса едновременно?
            Има ли някакво наказание при десант?
            Щабовете веднъж построени трябва ли да си ходят при частите с нормално движение/колко струва това?
            Един щаб моментално ли формира армия, или това става за 1 ход? Тоест примерно 5 ход страна А напада провинция Х, там има 3 пехотни корпуса без щаб на Б, но със същия ход там влизат 2 пехотни корпуса с щаб. Б какво има? 3+2 с щаб или 5 с щаб?
            „Аз, Драгомир, писах.
            Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

            Модератор на раздел "Военна Авиация"

            Comment


              #7
              Дотук, ако съдим по първите предпочитания, Пилот ще е с Русия, а Spellbreaker - със Швеция.

              Сега по въпросите:
              Пилот написа
              Иначе няколко въпроса, може и да са от недоглеждане леко - при морските сражения ако два флота са в едно море и няма договори предварително - бият ли се?
              Ако са в мир, няма проблем - патрулират си и си се движат без да се бият.

              Пилот написа
              Може ли да има десант от 11+ корпуса едновременно?
              Може, но ако няма загуби, 10 корпуса ще преминат, а един ще се върне. Цената обаче ще си е като за 11 корпуса.

              Пилот написа
              Има ли някакво наказание при десант?
              Не.

              Пилот написа
              Щабовете веднъж построени трябва ли да си ходят при частите с нормално движение/колко струва това?
              Това не съм го определил в правилата, да. Ще трябва да го добавя. Щабовете ще се движат с до 2 провинции/ход или по жп линии, с цената за движение, която е и за останалите сухопътни сили. Само трябва да се има предвид, че те нямат собствена сила и при атака ще бъдат унищожени.

              Пилот написа
              Един щаб моментално ли формира армия, или това става за 1 ход? Тоест примерно 5 ход страна А напада провинция Х, там има 3 пехотни корпуса без щаб на Б, но със същия ход там влизат 2 пехотни корпуса с щаб. Б какво има? 3+2 с щаб или 5 с щаб?
              Щабовете могат да формират армии в рамките на същия ход, стига това да е указано в заповедите и да са осигурени средствата.
              Пример: провинция Моравия, в която има 2 пехотни корпуса и провинция Виена, в която има 3 пехотни корпуса и щаб. Играчът дава заповед: трите пехотни корпуса се прикачат към армейския щаб, след това заедно се преместват в провинция Моравия. Тамошните два корпуса също се прикачат към армейския щаб. За целта са отделени 10 лири (включване на 5 корпуса към щаб).
              Ако провинция Моравия бъде атакувана обаче, двата корпуса, които са в нея, ще се бият така, като че ли са без щаб (един вид се сражават първо те), а трите, които влизат в Моравия, ще си имат 100% ефективност, тъй като са били прикачени към щаба когато са влизали в атакуваната провинция. Тоест, сумарно силата на армията в провинция Моравия ще е: 2 ПК х1.5 сила (50% ефективност) и 3 ПК х3 сила (100% ефективност от щаб). Или всичко: 12 сила
              От следващия ход и петте корпуса (ако оцелеят), ще са в рамките на армията.

              А за правилата - аз се постарах да са максимално къси, затова някои ситуации, като тази за корабите на страни, които не са във война, не са описани. Иначе става дълъг текст, който няма да бъде прочетен
              Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
              Проект 22.06.1941 г.
              "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

              Comment


                #8
                Пу за мен Англия Че за Германия няма да съм достатъчно агресивно настроен, някой по-берзерк трябва да я вземе
                XV mile the sea brode is
                From Turkey to the Ile of Rodez...

                Comment


                  #9
                  С радост ще участвам, но тъй досега не съм участвал в такава игра и ми е малко странно може ли да съм с някого от по-опитните(разбиращите)?
                  P.S.
                  Държавата няма значение.
                  "Hit First, Hit Hard and Keep on Hitting" - sir Jackie Fisher

                  Comment


                    #10
                    Hawkeye написа Виж мнение
                    С радост ще участвам, но тъй досега не съм участвал в такава игра и ми е малко странно може ли да съм с някого от по-опитните(разбиращите)?
                    P.S.
                    Държавата няма значение.
                    В първия пост пиша кой с коя държава е. Досега има трима, питай някой от тях ако искаш.
                    А тази тема спокойно може да е за всякакви въпроси.
                    Идеята на играта не е чак толкова по-различна от стандартната игра, която се играе от няколко на живо. Целта е с помощта на дипломация и преговори с останалите играчи да направиш подходящ съюз, или система от съюзи, а след това, в хода на преговори, компромиси и военни действия да излезеш начело. Обикновено най-големите пазарлъци в началото са кой коя от малките държави да заеме, с тази разлика, че те тук също имат някакви армии, макар и мижави.

                    На картата вече са нанесени и армиите на малките държави:

                    Техните доходи и армии са съответно:
                    Last edited by messire Woland; 11-03-2013, 21:36.
                    Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                    Проект 22.06.1941 г.
                    "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                    Comment


                      #11
                      [QUOTE=messire Woland;316056]
                      А тази тема спокойно може да е за всякакви въпроси.

                      Да попитам как точно протича играта? Тоест играчите реално нищо не правят само казват на теб примерно какво искат да направят и ти го нанасяш по картата и правиш изчисленията за битки и икономика или играта ще има някакъв интерфейс? И един ход с каква продължителност е тоест кога се сменя хода?
                      "Hit First, Hit Hard and Keep on Hitting" - sir Jackie Fisher

                      Comment


                        #12
                        Hawkeye написа
                        Да попитам как точно протича играта? Тоест играчите реално нищо не правят само казват на теб примерно какво искат да направят и ти го нанасяш по картата и правиш изчисленията за битки и икономика или играта ще има някакъв интерфейс? И един ход с каква продължителност е тоест кога се сменя хода?
                        Всеки ход (а и преди началото, но когато вече се знае кой къде е), основното за играчите е дипломацията, договорките и кой каква дипломатическа сила ще има. Най-често тази игра се печели от този, който е най-изкусен в преговорите и има най-здрави позиции сред останалите. Към Водещия играчите пращат заповедите за армиите си и разходите (движение на единици, закупуване на нови и т.н.).
                        След края на всеки ход аз смятам къде какво се е случило и го нанасям на картата, която се публикува, когато е готова.
                        След това (и междувременно) участниците си правят следващите ходове и дипломатически уговорки. Кой ще си направи нов съюз, ще предаде стария, ще завоюва нови позиции на дипломатическия фронт ... и така.
                        Военната част е малко по-сложна от класическата игра Дипломация, а заради големия брой провинции се налага да се планират кампаниите, движението на резервите и т.н. може да изглежда просто, то е и такова в общи линии, но при военни действия срещу реален противник често човек открива, че дори и уж простите операции крият много възможности и т.н.

                        Интерфейс няма как да има - играта е форумна и цялото развитие ще е тук. Не е като да не сме мислили за такива неща, автоматизация и т.н., но това е комплексно нещо, за което ... хм, се искат ресурси, време и т.н.

                        За продължителността на ходовете - мисля един ход да е нещо от сорта на 2-3 дни вероятно. Хем да имат време участниците да се поупражняват в подмолните дипломатически игри, хем тези от нас, които са по-заети, да имат време да си планират на спокойствие нещата. 2-3 дни може да изглеждат много време преди началото, но в общи линии след няколко хода игра няма да изглеждат толкова много време, защото освен всичко друго, преговорите между страните искат време за всеки въпрос и отговор, лавиране и т.н.
                        Last edited by messire Woland; 11-03-2013, 22:49.
                        Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                        Проект 22.06.1941 г.
                        "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                        Comment


                          #13
                          Може да звучи ясно, но аз не съм сигурен- възможна ли е атака при движение с влакова компазиция (тоест част от движението да се извърши по жп и края да бъде в чужда територия)?
                          Може ли да се позлва жп път в чужда територия (ако не се срещне противник никаде по пътя)?
                          Загубила сражението, защитаваща се армия, къде отстъпва (ако отстъпва), а ако няма къде?
                          "Далеч съм от мисълта си"

                          Comment


                            #14
                            Spellbreaker написа
                            Може да звучи ясно, но аз не съм сигурен- възможна ли е атака при движение с влакова компазиция (тоест част от движението да се извърши по жп и края да бъде в чужда територия)?
                            Не. Освен това - армията, която се превозва по жп линии, има много ниска бойна ефективност, мислех, че съм го написал, а сега виждам, че не съм Ще го добавя в правилата, благодаря. Хубавото на тия въпроси е, че всички дупки и недописани неща лъсват.

                            Spellbreaker написа
                            Може ли да се позлва жп път в чужда територия (ако не се срещне противник никаде по пътя)?
                            Не.

                            Spellbreaker написа
                            Загубила сражението, защитаваща се армия, къде отстъпва (ако отстъпва), а ако няма къде?
                            Отстъпва, ако я превъзхождат 2:1. Отстъпва в съседна провинция. Може играчът да е предвидил такава в заповедите си, но ако не е (най-често това не са събития, които се предвиждат по план) - по преценка на Водещия. Ако няма провинция, в която да отстъпи - капитулира, предава се и прекратява съществуването си.
                            Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                            Проект 22.06.1941 г.
                            "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                            Comment


                              #15
                              Woland Мерси за информацията. Сега вече ми е по-ясно. Все пак ще говоря с някого от другите играчи да участваме заедно.
                              "Hit First, Hit Hard and Keep on Hitting" - sir Jackie Fisher

                              Comment

                              Working...
                              X