Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Кой е Христо Луков?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Кой е Христо Луков?

    Пускам тази тема с идеята за една информационна дискусия за този образ от българската история, който в днешно време се глорифицира до някакви безумни нива.
    Не говоря за т.нар. "Луковмарш", нито имам за цел да обсъждаме въпросното събитие, но то генерира един сериозен интерес към тази личност, който интерес най-често се захранва с неща, които в най-добрия случай може да се нарекат легенди. И в крайна сметка Луков се издига на пиедестал, а други достойни мъже тънат в забрава.
    Ето и конкретни примери.
    Цитат от един сайт на военно-патриотично дружество:
    "...ген. Христо Луков – бащата на модерната българска армия, военен герой, забележителен стратег, пълководец с висок обществен авторитет."
    Митът за спасяването на Кюстендил. Въпросният Луков сам самичък отблъсква сръбската армия:
    блог на клуба на потомците на царския офицерски корпус

    Това е обсъждано във форума, но все още битова като чиста монета в интернет пространството.
    Друго интересно изказване на столичен общински съветник:
    "Генерал Луков е български национален герой, затова той трябва да бъде почитан и уважаван - дали с марш или с цветя няма значение. "
    И прочие.

    В тази връзка ми се ще да си отговоря на следните няколко въпроса?
    1. Христо Луков по време на Първата световна война? В какво се състои приносът му във войната и може ли да бъде наречен "военен герой"? Тоест офицер/войник с особено важен принос в отделен бой?
    2. Луков във следвоенните години? С какво се е занимавал през 20-те години и в началото на 30-те? Какъв е приносът му за българската армия?
    3. Луков като военен министър - какъв е приносът му за периода от две години и половина, когато е военен министър? Може ли да бъде наречен "бащата на модерната българска армия"?
    4. Луков във обществения живот след 1938 г. - бил ли е реален обществено-политически фактор в периода?
    5. Съюз на българските национални легиони - що за организация е, особено на фона на тогавашния български социален и политически живот? Каква е ролята на Луков в нея? Напоследък се правят опити организацията да се разграничи от идеологии като нацизъм и фашизъм и да се изкара едва ли не, че е просто патриотично дружество. Интересно е, че се обяснява и че организацията не е антисемитска?
    6. Христо Луков е българската история - може ли да го наричаме "национален герой"?

    По въпросните теми съм бос, но съм видял, че във форума има доста на брой начетени хора, които вероятно могат да дадат отговори.
    Peace Through Strength -- Victory Through Devastation

    #2
    Тогава тази тема май ще ти свърши работа: http://forum.boinaslava.net/showthre...CB%F3%EA%EE%E2
    Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
    Проект 22.06.1941 г.
    "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

    Comment

    Working...
    X