Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Кога е роден Христо Ботев?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Кога е роден Христо Ботев?

    За този въпрос се сетих, като прочетох този постинг.

    Във wikipedia-та пише, че когато Ботев е бил роден, в Карлово е било 25 декември 1847г., а във Виена - 6 януари 1848.

    От друга страна, добре си спомням, че преди доста десетилетия в прогимназиалният ми учебник по литература за негова рождена дата се даваше 6 януари 1849г. (във Виена, което значи 25 декември 1848г. в Карлово).

    А пък 1847 г. се появи като рожденна дата на Ботев едва в последните две десетилетия - преди това не бях я срещал.

    #2
    Повдигаш интересен въпрос.И аз си спомням нещо такова от ученическите години,но като цяло спора за точната рождена година е доста стар.Все пак би трябвало да го смятаме за окончателно решен,защото сам Ботев при постъпването си на работа като учител в Исмаил е отбелязал,че е роден на 25.Х²².1847г. (документа е обнародван чак през 1970г.).Същата дата,по спомени на майка му,дава и Захари Стоянов.Обаче не знам какви са аргументите на привържениците на 1848г.,може би някаква гимнастика с възрастта на Ботев посочена в различни писма на баща му и Найден Геров от периода 1862-1863г.,дори даскал Ботьо в едно от писмата пише,че сина му е роден в 1848г.
    Liberte, egalite, fraternite
    Viva la revolution
    Zalmoxis написа
    Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
    http://hristoen4ev.blogspot.com/
    dibo написа
    Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
    - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

    Comment


      #3
      Ако има някакъв спомен или друг текст да е раждан навръх Коледа, това би обяснило нещата. Датата ще бъде 6 или 7 януари по нов стил и 25 декември - по стар.
      Тоест Христо Ботев е роден на 7 януари 1848 от наша съвременна гледна точка. За майка му датата обаче е била 25 декември и е било Коледа.
      Луд на шарено се радва - цивилен блог

      Comment


        #4
        За това,че Ботев е роден на Коледа спомените са категорични.За 19 век юлианския календар изостава спрямо грегорианския с 12 дена,т.е.,за да получим датата според съвременното ни леточислене трябва да добавим 12 дена.
        Liberte, egalite, fraternite
        Viva la revolution
        Zalmoxis написа
        Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
        http://hristoen4ev.blogspot.com/
        dibo написа
        Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
        - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

        Comment


          #5
          Ако има неяснота, то тя се отнася за годината, нали правилно разбирам. Иначе ясно, че е роден на Коледа.

          Comment


            #6
            Точно така.
            Liberte, egalite, fraternite
            Viva la revolution
            Zalmoxis написа
            Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
            http://hristoen4ev.blogspot.com/
            dibo написа
            Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
            - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

            Comment


              #7
              boilad написа Виж мнение
              Повдигаш интересен въпрос.И аз си спомням нещо такова от ученическите години,но като цяло спора за точната рождена година е доста стар.Все пак би трябвало да го смятаме за окончателно решен,защото сам Ботев при постъпването си на работа като учител в Исмаил е отбелязал,че е роден на 25.Х²².1847г. (документа е обнародван чак през 1970г.).Същата дата,по спомени на майка му,дава и Захари Стоянов.Обаче не знам какви са аргументите на привържениците на 1848г.,може би някаква гимнастика с възрастта на Ботев посочена в различни писма на баща му и Найден Геров от периода 1862-1863г.,дори даскал Ботьо в едно от писмата пише,че сина му е роден в 1848г.
              Въпросната кореспонденция между даскал Ботю и Геров е по повод изпращането на Ботев на учение в Одеса. Възможно е даскал Ботю да е понамалил малко възрастта на сина си поради опасение, че може да не го приемат в гимназията заради нея (към края на 1863г., когато пристига в Одеса, Ботев би започвал седемнадесетата си година, ако е роден през 1847г.). Значи трябва да се установи каква е възрастовата граница за прием във въпросната гимназия и това обяснение би добило плътност.
              Liberte, egalite, fraternite
              Viva la revolution
              Zalmoxis написа
              Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
              http://hristoen4ev.blogspot.com/
              dibo написа
              Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
              - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

              Comment


                #8

                Comment


                  #9
                  Ботев определено не е имал никакъв опит, като воевода , военен командир или хайдутин и четник. Въпреки това е отказал да сдаде командването на четата, на доста по опитните в нея. Това е една от причините да не го харесвам.

                  Comment


                    #10
                    Колкото и да няма опит Ботев има достатъчно акъл да се подсигури с подготвени хора, сред които и двама офицери. Виж тук http://forum.boinaslava.net/showthre...l=1#post284876. Освен това той не взема еднолично решенията и когато се касае до тактически въпроси се доверява на отдельонните си командири.

                    П.П. Моля модератора да премести последните два поста в съответната тема и да премахне този послепис.
                    Liberte, egalite, fraternite
                    Viva la revolution
                    Zalmoxis написа
                    Имайте предвид, че влизането в Бойна Слава за средния българин е значителен културен шок.
                    http://hristoen4ev.blogspot.com/
                    dibo написа
                    Преценил съм като модератор, че езикът Ви е неподходящ и толкова.
                    - това се случва, когато се докладват богопомазани като Тора.

                    Comment

                    Working...
                    X