Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Питане относно щик.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Питане относно щик.

    Здравейте, съфопумци. Този щик е от моя дядо, който го притежава от своя баща, мой пра-дядо. Пра-дядо ми го е намерил и го е донесъл вкъщи, когато се връща запас от гръцко, според дядо. Не може да уточним години, но знам, че са вървели след швабите. Ето снимките, има номер и се разчита А? или гръцката буква делта, А без хоризонталната чертичка, 2375.



    Благодаря ви предварително. Поздрави!
    Last edited by das reich ss; 18-07-2012, 22:19.

    #2
    Разрових се в Гуугъл. Написах Greek bayonets, няма такова чудо, после написах сербиан, пак няма, накрая написах туркиш и излезе. Ето информация: http://arms2armor.com/Bayonets/fusil1.htm
    Ето я и въпросната пушка, за която е правен щикът: http://en.wikipedia.org/wiki/Lebel_Model_1886_rifle . В дясната колона пише Гърция.
    Лично според мен, този щик на подобна пушка е бил на въоръжение в гръцката армия по време на ВСВ и явно след оттеглянето на гърците под натиска на Хитлеровата армия е останал на бойното поле. Сега дали прадядо ми го е взел от мъртвец или е бил зарязан заедно с друга екипировка на полето, мога само да гадая. Поздрави.
    П.П. Ако може заглавието на темата да се смени с модела на щика. Благодаря!

    Comment


      #3
      Принципно Лебела е бил на въоръжение в гръцката армия, но в ограничени бройки е попадал и в немски окупационни части, така че как точно е попаднал у прадядо ти е на практика невъзможно да се каже. Спокойно може и да го е придобил от някой фелд жандарм примерно. Твърдо не е туркиш, там са били на G98, чийто щик е различен. Тука по пазарите се намират много от тях, щото са били пленени в такива количества през 1912/1913, че Македоно-Одринското опълчение, а впоследствие и жандармерията са били въоръжени с тях изцяло
      Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

      Comment


        #4
        Щикът е както за Mle 1886 Lebel така и за Mle 1907-15 & Mle 16 Lebel-Berthier. Може да е трофей от ПСВ, когато е имало френски войскови части в Гърция, може да е и от ВСВ.

        Ето данни за наличието на стрелково оръжие в Гърция в началото на ВСВ. Таблицата показва 27,000 пушки Лебел към началото на ВСВ. Показвам и пушките, на които този щик може да се сложи, както и самия щик.
        Attached Files
        Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
        A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

        Comment


          #5
          Благодаря и на двама ви за отговорите, които породиха много теории. Прилагам малко информация, но съм сигурен, че вашите знания са много повече от тези два цитат. ''In 1917, a great number of the Lebel Mle 1886/93 were delivered in Greece. These rifles were used against the Italians as the preferred weapon for firing the VB rifle grenades. Due to its length & shape, the Greeks called it "the troblone"...'' Това е от www.militaryphotos.com, а това "The Lebel I think is old. In the Greek army the Lebel rifle was given to secondary troops, as artillery crews for examble. It was also used as a grenade launcher by front troops." от http://www.allempires.com/forum/foru...s.asp?TID=7543.
          Поздрави !

          Comment


            #6
            Подробна информация за това кога, какви и колко пушки са доставени на Гърция има в монографията на Христос Сазанидис "Оръжието на елините", от която е показаният скан. Информацията от уебсайтовете е твърде често неточна или просто измислена.
            Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
            A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

            Comment


              #7
              Щик за Chassepot - моля за инфо

              Снимката долу показва едно ръждиво желязо, дето се откри в градината.
              На мен ми прилича на щик за Chassepot 1866 - показан по-горе в темата, само дето около 10см от върха е отчупен.
              Доколкото ми е известно, на това място са се водили боеве през Руско-Турската война 1877.
              Някой може ли да подскаже коя от двете армии го е имала на въоръжение по това време?
              Благодаря предварително.

              П.П. Поправих модела на карабината - май не е Манлихер, а Шаспо 1866.
              Само дето в укито не пише да е била на въоръжение в Османската империя, Русия, България или Румъния, само войски от тези страни са имали достъп до това място по това време.
              Някакви идеи?
              Attached Files
              Last edited by Изчезнал Безследно; 28-09-2015, 14:33.
              "Culture is roughly everything we do and monkeys don't."
              FitzRoy Somerset, 4th Baron Raglan

              Comment


                #8
                Изчезнал Безследно написа Виж мнение
                Снимката долу показва едно ръждиво желязо, дето се откри в градината.
                На мен ми прилича на щик за Chassepot 1866 - показан по-горе в темата, само дето около 10см от върха е отчупен.
                Доколкото ми е известно, на това място са се водили боеве през Руско-Турската война 1877.
                Някой може ли да подскаже коя от двете армии го е имала на въоръжение по това време?
                Благодаря предварително.

                П.П. Поправих модела на карабината - май не е Манлихер, а Шаспо 1866.
                Само дето в укито не пише да е била на въоръжение в Османската империя, Русия, България или Румъния, само войски от тези страни са имали достъп до това място по това време.
                Някакви идеи?
                Това някакъв майтап ли е? Сериозно ли не знаеш, коя е била основната пушка на Българското опълчение през РТОВ?


                thorn

                Средновековните църкви в България

                Comment


                  #9
                  Не е майтап - ако знаех, нямаше да питам.
                  От отговора ти разбирам, че е била на въоръжение в руската армия през 1877.
                  А в Румънската и в Османската - имало ли я е?
                  От картинките в нета разбирам, че е имало два модела - единият с крив, а другият с прав щик, като на снимката горе.
                  "Culture is roughly everything we do and monkeys don't."
                  FitzRoy Somerset, 4th Baron Raglan

                  Comment


                    #10
                    Торн няма нищо лошо или срамно в това човек да не знае нещо, когато е отворен към това да се научи, тези въпроси тип ти сериозно ли са излишни.

                    Иначе ето малко инфо за това как са били въоръжени българските опълченци:
                    "Hit First, Hit Hard and Keep on Hitting" - sir Jackie Fisher

                    Comment


                      #11
                      Разбира се, че няма, но специално Шаспо е много известна пушка и се учудих.


                      thorn

                      Средновековните църкви в България

                      Comment


                        #12
                        Hawkeye написа Виж мнение
                        Иначе ето малко инфо за това как са били въоръжени българските опълченци:
                        http://mannlicher.boinaslava.net/rus...Opulchenie.htm
                        О-о, голямо благодарско!
                        Толкова години съм във форума, а не знаех за тия прекрасни статии!
                        Та излиза следното:
                        От всички участващи бойни съединения, единствено българското опълчение е било въоръжено с поостарелите Шаспо.
                        Тези пушки са били купени от Германия, а при германците са попаднали като плячка от Френско-Пруската война 1871-72.

                        Така че, в къщата, в чиято градина е намерен щикът-сабя, най-вероятно са били разквартирувани българи-опълченци.
                        "Culture is roughly everything we do and monkeys don't."
                        FitzRoy Somerset, 4th Baron Raglan

                        Comment


                          #13
                          Hawkeye написа Виж мнение
                          Иначе ето малко инфо за това как са били въоръжени българските опълченци:
                          http://mannlicher.boinaslava.net/rus...Opulchenie.htm
                          О-о, голямо благодарско!
                          Толкова години съм във форума, а не знаех за тия прекрасни статии!
                          Та излиза следното:
                          От всички участващи бойни съединения, единствено българското опълчение е било въоръжено с поостарелите Шаспо.
                          Тези пушки са били купени от Германия, а при германците са попаднали като плячка от Френско-Пруската война 1871-72.

                          Така че, в къщата, в чиято градина е намерен щикът-сабя, най-вероятно са били разквартирувани българи-опълченци.
                          "Culture is roughly everything we do and monkeys don't."
                          FitzRoy Somerset, 4th Baron Raglan

                          Comment


                            #14
                            Изчезнал Безследно написа Виж мнение
                            Снимката долу показва едно ръждиво желязо, дето се откри в градината.
                            На мен ми прилича на щик за Chassepot 1866 - показан по-горе в темата, само дето около 10см от върха е отчупен.
                            Доколкото ми е известно, на това място са се водили боеве през Руско-Турската война 1877.
                            Някой може ли да подскаже коя от двете армии го е имала на въоръжение по това време?
                            Благодаря предварително.

                            П.П. Поправих модела на карабината - май не е Манлихер, а Шаспо 1866.
                            Само дето в укито не пише да е била на въоръжение в Османската империя, Русия, България или Румъния, само войски от тези страни са имали достъп до това място по това време.
                            Някакви идеи?
                            Колега, това е щик за турски Маузер обр.1903 година.
                            То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                            Comment


                              #15
                              Parabellum написа Виж мнение
                              Колега, това е щик за турски Маузер обр.1903 година.
                              [ATTACH=CONFIG]29052[/ATTACH]
                              Благодаря, Парабелум!
                              Друго е като в дискусията се намеси специалист.
                              Наистина прилича.
                              Този модел бил ли е на въоръжение в Османската армия през Балканската война?
                              Ако да - може да е трофеен. Бившият собственик на къщата е участвал във войната.
                              Ако не - започва да става интересно...
                              "Culture is roughly everything we do and monkeys don't."
                              FitzRoy Somerset, 4th Baron Raglan

                              Comment

                              Working...
                              X