Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Помощ за военнослужещи от трънския край.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Помощ за военнослужещи от трънския край.

    Здравейте трябва ми малко помощ за военнослужещите от град Трън и селата около Трън... В кой полк са служили и ако някой има някакви материали отностно полка и участието му във войните, не съм сигурен как са били на времето и дали не са били част от 26-ти пернишки полк или са били заедно с Цариброд в друг полк... Също ако може и малко информация за Трънското военно гробище... Съжалявам ако съм сбъркал раздела, преди бях намерил една тема за потребители търсещи помощ, но сега немога да я намеря...Предварително Много благодаря на всички отзовали се...

    #2
    Тука доста умни глави могат да ти дадат информация, но тъй като още не са писали, а и за да не гадая аз -
    http://forum.boinaslava.net/showthre...лиотека .

    Това е темата със стари книги, в които можеш да намериш нужната ти информация. Отсей си тези, които смяташ, че ще са ти от полза и ги прегледай. Нужно е просто търпение. Днес малко, утре малко и готово .

    Comment


      #3
      -Днес малко, утре малко и готово- Казваш...
      Ми не е толкова лесно аз от 2 месеца търся нещо за тях, но намерих само някаква трънска опълченска чета...Незнам в кой полк са служили, поне с това ако знаете ми кажете... натам ще си търся полковата книга...А за гробището излизат ми само снимки... Незнам дали е в гробищния парк в Трън или на друго място. И накрая хубаво е като търсиш нещо да знаеш къде да го търсиш...А на мен именно това ми е проблема!

      Comment


        #4
        През Балканските войни Трънска околия е спадала към 26-о полково военно окръжие. Войниците от околията през 1912-13 са служили предимно:
        в пехотата:
        в 26-и Пернишки полк и 49 пехотен полк (и двата от 7-а Рилска дивизия)
        в артилерията:
        в 7-скорострелен и 7-и нескорострелен артилерийски полкове (и двата от 7-а Рилска дивизия)
        в 2-и планински артилерийски полк
        в кавалерията:
        в 5-и конен полк
        в инженерните войски
        в 7-а пионерна дружина.
        Имало е и войници, служещи в други части, но техния брой е бил значително по-малък. В двете Балкански войни 26-и полк загубва 712 убити, от които 321 са от Трънска околия.
        През 1915-18 Трънска околия вече е към 25-о полково военно окръжие. Войниците от околията през 1915-18 са служили предимно:
        в пехотата:
        в 25-и Драгомански полк и 42-и пехотен полк (и двата от 1-а Софийска дивизия)
        в артилерията:
        в 4-и и 14-и артилерийски полкове (и двата от 1-а Софийска дивизия)
        в 1-и гаубичен и 1-и тежки артилерийски полкове
        в кавалерията:
        в 1-и конен полк
        в инженерните войски
        в 1-а пионерна дружина.
        Имало е и войници, служещи в други части, но техния брой е бил значително по-малък. В В първата световна война 25-и полк загубва 769 убити, от които 237 са от Трънска околия.
        Според статията "Безсмъртния полк на трънчани" на Лев Петричев (Възпоменателен сборник "Епопя на българския воин", том VII), откъдето са взети данните за броя на загиналите, във войните 1912-1918 са загинали общо 1178 жители на Трънска околия, включително с местата, отстъпени на Югославия по Ньойския договор.

        Comment


          #5
          Много благодарности колега, Бог да те поживи... Нататък съм аз... Само за военното гробище в Трън ако знаеш нещо?

          Comment


            #6
            Този сборник има ли го във форума ? - Възпоменателен сборник "Епопея на българския воин"

            Comment


              #7
              Moesia написа Виж мнение
              Този сборник има ли го във форума ? - Възпоменателен сборник "Епопея на българския воин"
              Не още.
              We don't see things as they are, we see them as we are
              ---Anais Nin----

              Comment

              Working...
              X