Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Отблъскване на съветската инвазия в България 1944

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Отблъскване на съветската инвазия в България 1944

    Здравейте на всички!
    Радвам се, че съм вече част от този страхотен форум!
    Бих искал да обсъдим темата дали е имало възможност нашата армия да спре навлизането на съветските войски през 1944г. През този период нашата армия все пак е била доста внушителна , а и немските ни съюзници ни снабдяват с доста технически нововъведения. Другото, което също е важно имаме традицията да го сторим, правили сме го вече през 1916-1917 г. Въпроса ми би ли било възможно това да се случи, да не позволим на съветите да ни окупират и имало ли е планове за съпротива?

    #2
    Добре дошъл Хаджи Димитър!
    Най напред ми се струва, че ще е добре да се поправи заглавието от ” ... в Бгългария 1944” на „.... в България 1944”
    По въпроса, на мен лично ми се струва мисия невъзможна. Като причини ще посоча от една страна сложната вътрешнополитическа обстановка у нас (ОФ и ред други фактори), както и развитието на външнополитическата от друга – чичко Сталин вече е набрал такава инерция, че дали е щял да се забави с някой друг ден и да даде примерно още 100-200 000 хил. жертви по пътя си към своята част от Европа, на него му е почти все тая, а наред с това една яростна съпротива в качеството ни на съюзник на Вермахта точно в този период, евентуално щеше да настрои още по-радикално и останалите съюзници срещу нас.

    ПП: Все си мисля, че след Техеранската конференция, Европа вече е била поделена.

    Comment


      #3
      Благодаря за това, че ми обърна внимание ще поправя грешката. Относно темата разбирам , че обстановката е била трудна , но все пак ОФ и изобщо комунистите се възползват по-скоро от съветската инвазия отколкото от това , че са имали реални сили за въздействие да променят политическата ни система. Определено ситуацията е била трудна , но какво би станало ако сме се съпротивлявали, дали армията ни би могла да отблъсне , а не просто да направи кръвопускане на войските на маршал Толбухин. Признавам се , че не съм запознат с какви сили и средства ни атакуват , но въпроса ми е дали бихме ги отблъснали , а не просто да им " пуснем " кръв?!

      Comment


        #4
        150-200 хил. пехота, няколко десетки изтребителя Месершмит /нито един Фоке-Вулф/, от бомбардировъчната авиация относително съвременни са само щуките, които в края на 1944 ще се стопят за два-три бойни полета, няколко десетки Pz IV, но нито един тигър или пантера, практически без малокалибрено ПВО, без никакви укрепления на северната граница, много малко тежка артилерия, много малко противотанкови оръдия, ефикасни за 1944.

        НИКАКЪВ БОЕН ОПИТ !!!!!!!!!!!!

        Трети украински фронт току що е размазал германците и румънците в Яш-Кишиневската операция и ги гони по цяла Румъния, където те никъде не могат да стабилизират фронта, разположил е на границата "258 000 военнослужащи, 5583 оръдия, 508 танкове и САУ, 1026 самолета и цялата сила на Черноморския флот."

        В една хипотетична ситуация има някакъв шанс съветските армии да бъдат задържани по линията на Стара планина временно, но и това е наистина доста хипотетично. Планината е дълга, въздушното господство ще бъде у СССР, те имат свобода на маньовъра, повече и по-добра артилерия. Унгарците и германците не са успели да организират съпротива в южните Карпати.

        Та в тази хипотетична ситуация, в която хипотетично армията решава да се сражава отчаяно ала унгарците, Северна България ще падне до 10-тина дни, до максимум месец ще се прекрати организираната съпротива, а през зимата ще изловят и всички сериозни "партизански" части в планините. При това има много сериозен шанс за удар на турската армия и на английски и гръцки части от юг.

        Но това е само хипотеза. В реалността нито правителството, нито армията са виждали някакви шансове.


        thorn

        Средновековните църкви в България

        Comment


          #5
          А всъщност имало ли е изобщо някаква нужда от военни действия срещу България, ако допуснем, че у нас са се проявели настроения за съпротива? Не е ли било възможно от Румъния да се продължи направо към Унгария, като се отрежат немските части в Югославия или по-точно, на юг от Дунав? Пък с България да се разправят на връщане, ако се наложи.

          Comment


            #6
            Съгласен съм с Торн.
            Bsb, струва ми се, че е въпрос на осигуряване на фланговете да вземат територията до Стара планина. А има и политически момент - образно казано, "каквото сме заели ние си го контролираме". Има си договорености за Балканите, разбира се, но нищо не е чак толкова твърдо. Я си представи, че същата работа я свършат англичаните отдолу, докато съветските войски са заети? Сили имат, така че по-скоро биха си свършили работата първо, още повече, че имат всички основания да предполагат един бърз колапс на организираната съпротива.

            Comment


              #7
              По-скоро би станало това ,което става,но сигурно би имало и сериозни последствия.Преходът към комунизъм сигурно би бил друг,а може би и преходът към демокрация.Бихме ли могли да очертаем последствията от сблъсък ала унгарците?

              Comment


                #8
                И аз съм съгласен с Торн, но идеята ми е че съпротивата не би трябвало да бъде като не обмислено и самостоятелно действие. Например ако се влезе в контакт със съюзниците САЩ и Великобритания , с които да се постигне някакво принципно съгласие за мир и търсейки от тях на всяка цена подкрепа срещу съветите. Друг фактор е , какво би станало ако правителството и командването е подготвило силни укрепления по северната ни граница може би заедно с румънците и то още да речем в Северна Добруджа , а не да ги чакаме на Дунав? Би ли било възможно един такъв сценарий за отбрана? Друг странен факт е защо командването не обръща достатъчно внимание на този сценарий , както и за снабдяване с достатъчно модерна техника от съюзника ни за да можем да се съпротивляваме. Мисля, че са имали време да се подготвят още от зимата на 1942 , когато вече започва да става ясно какво би следвало. В този исторически период и царят и целият политически елит на страната е виждал много ясно заплахата от болшевиките, но не са взели никакви мерки. Какво би станало ако все пак са взели решение за съпротива , но на един по преден рубеж , а не на Дунав след консултация със съюзниците разбира се?

                Comment


                  #9
                  Хъм, Хаджи Димитре, все пак към онзи момент ние сме във война със САЩ и Великобритания, но не и със СССР - защо правителството въобще би обмисляло подобен сценарий? От друга страна, за Германия е все тая, т.е. ако ще се договаряме с нейните врагове САЩ и Великобритания, какво значение би имало, че го правим срещу СССР? Да не говорим какви са шансовете САЩ да се съгласят с подобно нещо - ако воюваме срещу СССР ние така или иначе сме им врагове.
                  А ако сме във война със САЩ, Великобритания и СССР, какво значение биха имали 2-3 месеца съпротива (освен известно забавяне в съветските планове) - България сама нищо не може да постигне, независимо с Румъния и Германия или не. Вероятно условията на примирието биха били по-тежки, но пак ще си останем в съветската зона (победени от съветската армия).
                  Да не забравяме и за "петата колона" - СССР все пак могат да успеят да организират преврат дори при тези условия, когато армията им е буквално на "прага".

                  За мен вариантите са основно два:

                  1. организиране на съпротива с Германия и Румъния, което означава ние да обявим война на СССР. Никакво договаряне със САЩ или Великобритания не ми изглежда възможно пир този сценарий.

                  2. Напълно самостоятелна българска акция. Договаряне е възможно, но много малко вероятно (някак аргументът " за да се бием срещу СССР" не виждам как може да тежи пред тях през 1944 г., особено с добавеното обстоятелство, че така забавяме победата срещу Германия).
                  Шансовете на българските въоръжени сили са да задържат (вероятно) съветската армия с около месец, месец и нещо. С много жертви и разрушения.

                  И в двата случая не виждам какво толкова ще се промени в следвоенната съдба на страната. Естествено, за жителите й тогава достатъчно много неща ще са различни, евентуално може да има малко по-различни условия на примирието (по-тежки), но излизане от съветската зона не виждам как ще се случи.

                  Comment


                    #10
                    снабдяване с достатъчно модерна техника от съюзника ни за да можем да се съпротивляваме.
                    - нон стоп са ривали на германците, но на тях самите модерната техника им е била нужна.


                    Друг фактор е , какво би станало ако правителството и командването е подготвило силни укрепления по северната ни граница може би заедно с румънците и то още да речем в Северна Добруджа , а не да ги чакаме на Дунав? Би ли било възможно един такъв сценарий за отбрана?

                    Мисля, че са имали време да се подготвят още от зимата на 1942 , когато вече започва да става ясно какво би следвало. В този исторически период и царят и целият политически елит на страната е виждал много ясно заплахата от болшевиките, но не са взели никакви мерки. Какво би станало ако все пак са взели решение за съпротива , но на един по преден рубеж , а не на Дунав след консултация със съюзниците разбира се?
                    Отделно от факта, че не имало нито средства, нито опит за строителство на такава линия, каква би била логиката да я строиш на 1000 километра в тила на германците и румънците и то при положение, че България НЕ ВОЮВА с СССР?



                    Мисля, че са имали време да се подготвят още от зимата на 1942 , когато вече започва да става ясно какво би следвало. В този исторически период и царят и целият политически елит на страната е виждал много ясно заплахата от болшевиките, но не са взели никакви мерки. Какво би станало ако все пак са взели решение за съпротива , но на един по преден рубеж , а не на Дунав след консултация със съюзниците разбира се?
                    "Консултации" със съюзниците, по точно тайни преговори за сепаративен мир с тях интензивно са се водили, без резултат. При всички положение през 1944 съюзниците би било невероятно да насърчат дори в дълбока тайна съпротива срещу СССР, а оказването на каквато и да е помощ би довела до ефект на избухнала бомба.

                    Колкото до "оказване на съпротива", ако на някой от "правителството и командването" мозъкът му дотолкова да е бил задръстен, че поне на теория да допуска варианта за съпротива, то катастрофата на германците на Източния фронт през юни-август 1944, през които месеци руснаците им спретват онова, което на самите тях им се е случвало три години по-рано би трябвало напълно да ги е излекувал от идиотизъм.

                    За съпротива може би са мислели само маргинални групи като тази на Александър Цанков.

                    Между другото, Хаджи Димитре, спомни си кой бил на власт на 5 септември, че и даже кой е бил на власт на 26 август?


                    thorn

                    Средновековните църкви в България

                    Comment


                      #11
                      Голъм, да ти кажа ли какво е щяло да се промени. Откъсване на някои западни области и Македония в полза на Югославия, в случай на участие на Турция и Гърция във войната и на тях ще им дадат нещо /примерно Мелник и Асеновград за гърците и Свиленград и Странджа за турците и 100% гарантирано връщане на Добруджа на Румъния.


                      thorn

                      Средновековните църкви в България

                      Comment


                        #12
                        За малките държави нещата са много по-предопределени.Вярно е,че и малкото камъче може да обърне колата,но да го сложим камъчето така ,че да обърне колата е друго.Затова и мисля,че последиците в случай на съпротива срещу руснаците биха били от друго естество(по-скоро вътрешни).А иначе и на мене ми се иска да сложим камъчето така,че да дойдат англичаните и американците.

                        Comment


                          #13
                          Да, Торн, това ми е ясно, даже го споменах мимоходом (по-тежки условия на примирие) . Въпросът е, че да попаднем в западната зона на влияние няма как да стане по този начин. А пък ако бяхме попаднали, кой знае каква щеше да е историята ни през следващите десетилетия. Но това е друг въпрос.

                          Comment


                            #14
                            Точно този период от историята на България никога не ми е бил интересен ( може би заради огромното "комунистическо" изкривяване - то и досега не знаеш на какво точно да вярваш ). Но не би ли могло в по-ранен етап, примерно преди руснаците да са влезли в Румъния, да се направят съответните преговори и ние да повикаме 1-2 американски дивизии на българо - румънската граница?
                            Може би чичо Сталин нямаше да дойде тук, тъй или иначе тук никой и не го е чакал.
                            Америка му е трябвала и надали щеше да се реши на конфликт. Защото американците си взимат от западна Европа каквото могат да докопат... и оставят на Сталин само това което вече е завладял.

                            Comment


                              #15
                              Доколкото си спомням , съветската окупация на България е договорена в Ялта , и е разпределено влиянието 75% съветско и 25 % западно. Затова и имахме по време на "социализъма" съуправляваща дребно-буржоазна партия БЗНС , която приемаше ръководната роля на БКП. Между другото това представителство 25 % се спазваше до последно - лични впечатления.
                              Рузвелт едва ли би изпратил войска да окупира България, от историята знаем, че той е вярвал на Сталин и се е отнасял с лична симпатия към него. Виж Чърчил е друга работа. Но ...
                              Не мисля, че нещо би се променило, дори нашите политици да бяха успели да "договорят" англо-американска окупация. Македония и тракийските беломорски области е невъзможно да останат български - присъединяването им е в резултат на немска окупация , не ми се вярва английското и американското правителство да зачитат и изпълняват немските обещания към България!
                              За осъдените на живот и смъртта е приключение!

                              Comment

                              Working...
                              X