Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Разузнаване и контраразузнаване

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Разузнаване и контраразузнаване

    Пускам темата, за да обсъдим тези два въпроса. Как ще разузнаваме врага и как ще ни разузнава той нас

    Нека първо да уточним космическото разузнаване - т. нар. проект "Гьоктюрк". Цитирам Голъм:

    gollum написа Виж мнение
    но ти ми кажи друго - колко време се събират снимките и колко актуални са
    ...
    два не кой знае колко добри шпионски сателити, за които ми казват, че няма да сана много подходящи орбити
    Ясно е, че посредника не може да провери всичко, затова сами трябва да се грижим за информацията около играта и да контрираме вражите интервенции в тази посока. Ето два линка:

    Turkey, Israel to face new crisis over Gokturk project: "The project will enable Turkey to acquire high-resolution images for military intelligence in Europe, the Caucasus and the Middle East".

    Оттук става горе-долу ясно колко са подходящи и дали изобщо са подходящи орбитите. Сателитите си минават над България...

    Gokturk – Project of Reconnaissance and Surveillance Satellite System: "On the orbit, a cycle of the satellite is approximately 98 minutes and it will complete 14 cycles per day around the world".

    Сателитите не само ще летят над България, но ще прелитат на всеки 98 минути, тоест по 14 пъти дневно, на височина 700 км. Това означава, че всеки път ще имат около минута и половина за висококачествени снимки. Нещо повече - комуникационният им център е в Анкара, което пък означава пряка видимост и предаване на изображенията в реално време.

    #2
    Хубава тема - даже закъсняхме с нея.
    Подържай я Кухулин паша , моля! Аз тези дни ще съм зает с Пазар и ще огледам от всички страни някои подробности. Също помогни в Капълъ Чаршъ, моля!
    С приятелски поздрав.
    За осъдените на живот и смъртта е приключение!

    Comment


      #3
      За съжаление тези дни няма да имам много време за играта, иначе с удоволствие бих продължил да нищя турските бакии. Доста по-бавно е да се проучват съществуващите проекти, отколкото да се купува нова техника. Например:

      "A synthetic aperture radar (SAR) satellite, Gokturk 3, is also on the drawing board, with Alselan leading the SAR sensor industrial team."

      Turkey Eyes Helo, Satellite Projects

      Проектът "Гьоктюрк" се оказва доста по-мащабен от двата оптични сателита. Този горе например е SAR, тоест космически вариант на JSTARS.

      Comment


        #4
        Това последното е на "чертожната дъска". Сериозно се съмнявам, че Турция в момента има потенциалът да разработва самостоятелно подобен род неща, така че - не, няма да го има в играта.
        Що се отнася до шпионските спътници - 14 * 1,5 минути - не е кой знае какво, при това, разделени във времето без способност да се насочва към конкретен район. Т.е. приемам, че това става за това, за което е предназначено - контрол на постоянното разположение на инсталации и сили, а не наблюдение и управление в реално време. Затова и ще го симулирам с традиционни средства без да си правя специален труд. Още повече, че няма гаранция, че наистина тези спътници ще са в небето до 2024 г. В подобни неща може да има много и най-различни спънки. Особено за страна без особен собствен потенциал в тези неща.
        Мнението ми е окончателно.

        Comment


          #5
          Тези спътници ще са забравени през 2024 г. Ресурсът им изтича преди това, включително и на SAR, а в небето ще летят техните приемници. Пусни един сърч в гугъл...

          Но, както и да е, ти си знаеш.

          Comment


            #6
            gollum каза
            Съвсем грубо сухопътните им сили (без поръчките) ще са две механизирани бригади, един лекопехотен полк (специални сили), 2-3 батальонни мобилни формации и 5-6 отделни артилерийски, зенитни и други полкове, плюс един инженерен и един полк морски специални сили. Въздушните са една ескадрила МиГ-29 (12), една Су-25 (12), една "Спартан", 6 х Ми-24 и няколко транспортни самолета и вертолета. Няколко подвижни и не толкова радарни станции. ВМС - две фрегати плюс 6 ракетни катера, 1 миночистач (стар), 2 патрулни катера и 6 морски вертолета.
            това на първо време информация + ескадрила 12 бр Грипен.
            gollum каза
            Ако искате да го контролирате изцяло - население 1 300 000 (грубо) / 5 000 = 260, т.е. 260 батальона или 91 000 души. Обаче за да броя града като победни точки въобще не е нужно да го контролирате изцяло. Достатъчно е в него да няма противник (т.е. въоръжено подразделение или подразделения) и да имате някакви сили - да речем, 20% от необходимото за "пълен контрол". В случая със София - 18 200 души.
            Бургас -14 600 души за пълен контрол / 3 000 за заемане (ако в него няма противник).
            Варна - 25 000 за пълен контрол / 5 000 за заемане.
            Last edited by Kont; 19-03-2012, 19:40.
            За осъдените на живот и смъртта е приключение!

            Comment


              #7
              1951 анализира
              България ще е изправена пред класическата дилема на малка страна, която трябва да изгради балансирана отбрана.
              А баланс е невъзможен, така че ще се изсилят или да оборудват ПВО и ВВС или да снабдяват сухопътни. И в двата случая ще са обречени.
              Ако се засилят да купуват танкове и картечници, то ще имат смешни ВВС и ПВО, което значи бързо завоюване на превъзходство във въздуха и последвало избиване на чисто новите им танкове.
              Ако са се хвърлили да купуват самолети и зенитни комплекси, то тогава играта ще стане интересна, но при правилното използване на доста силните ни ВВС, пак ще завоюваме превъзходство във въздуха, а след това спокойно ще се разправим със скромните им сухопътни сили.
              Както вървят нещата, купуват зенитни комплекси и въоръжение за сухопътните части, а това е по-лошото съчетание, и си мисля че за 20 дни не можем да се справим с ПВО им.
              Всъщност още нищо не купуват просто опипват почвата.
              За осъдените на живот и смъртта е приключение!

              Comment


                #8
                Български реактивни изтребители, две ескадрили, една с 12 х "Грипен", 1 х 12 х МиГ-29. Това е чистото. Какво ще си купят към това е отделен въпрос.

                Comment


                  #9
                  gollum написа Виж мнение
                  Български реактивни изтребители, две ескадрили, една с 12 х "Грипен", 1 х 12 х МиГ-29. Това е чистото. Какво ще си купят към това е отделен въпрос.
                  Тях ще ги знаем ли къде са в началото на играта?

                  Comment


                    #10
                    Ще знаете къде са били. Но те могат да ги преместят преди началото. Но знаете къде са им авиобазите, разбира се. Можете да разберете, че не са си на мястото и с някаква вероятност да откриете къде могат да се намират.

                    ПП Може би в следващите 1-2 дена няма да пиша тук, че нещо ме е нападнал някакъв пролетен грип (надявам се да се оправя бързо). Вие си пишете, но мисълта ми е, че отговорите ще дойдат по-късно.

                    Comment


                      #11
                      gollum написа Виж мнение
                      Но те могат да ги преместят преди началото.
                      Тоест ще знаят деня на атаката?

                      Comment


                        #12
                        Не, нали вече обяснявах това? Сигурен съм, че го писах поне на три места (във всеки случай, на Конт съм го писал). По сценарий българските военни са наясно, че ще има война (каквото и да смята политическото ръководство), защото приготовления като вашите не могат да се скрият. Съответно, по собствена инициатива започват да раздвижват подразделения и части (ще им дам възможност да разположат определена част от силите си според плана си за действие пир война с Турция) преди началото на атаката. Естествено, това на първо място важи за най-ценните елементи: радарни инсталации, ПВО, авиация, артилерия. Ако използват макети (а това не е невъзможно), могат да заблудят до определена степен разузнаването.
                        Всичко това е обяснението, а реалната игрова механика е друга: вие започвате с напълно разгърнати сили, те с на 50%. Това е вашето предимство на изненадата. Техните действия през първата фаза са автоматични, т.е. според каквото са задали като план за действие в такава ситуация, не са в резултат на взети команди в реално време (ще им дам някакво време за междинни заповеди, но ще е ограничено като брой и време).

                        Както казах, стратегическото разузнаване се извършва чрез изразходване на разузнавателни точки (РТ). Те са обобщение на всичките стратегически и част от оперативните разузнавателни опции, за да ми спестят необходимостта да ги симулирам отделно. И вие, и те, харчите тези точки за въпроси, на които отговарям. Различните въпроси имат различна цена. И различна вероятност за верен отговор. Аз симулирам това чрез зар, който определя в каква степен отговорът ще е верен.
                        Разликата между двата отбора е в количеството РТ достъпни преди началото на всеки ход и в типа въпроси. Вие ще имате по-широка гама въпроси и повече разузнавателни точки. Въпрос на избор е как ще ги използвате.

                        Comment


                          #13
                          Ясно, мерси.

                          Comment


                            #14
                            "ВМС - две фрегати плюс 6 ракетни катера, 1 миночистач (стар), 2 патрулни катера и 6 морски вертолета."

                            Голъм, това да приемем ли, че са нови купени отнякъде, или втора ръка? Или за играта ще са си старите?
                            Защото нашите :http://www.pan.bg/view_article-3-864...skite-VMS.html

                            И Корвета - "Мълния" я нямат вече?

                            Comment


                              #15
                              модератора каза
                              Т.е. ако според българският оперативен план се нарежда при първият признак за агресия (бойни самолети или наземни войски преминават границата) предвижда конкретни артилерийски групи да нанесат удари по определени обекти, тези групи вече са разположени на позиция (т.е. влизат в тези сили, на които ще дам да са заели позициите си преди началото на войната), то те ще водят огън и аз ще го изчислявам.
                              За осъдените на живот и смъртта е приключение!

                              Comment

                              Working...
                              X