Съобщение

Collapse
No announcement yet.

ПАЗАР (тема за обсъждане на цените)

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    ПАЗАР (тема за обсъждане на цените)

    Тази тема е дискусионна, идеята е да ми помогнете да "сверим" цените на различните системи въоръжение, които ще се купуват. Всеки пост в темата трябва да бъде подчинен на едно от следните изисквания:

    1. Да задава обект, чиято цена ще се търси. обектът трябва да е нов, т.е. все още да не е "зададен" в темата.

    2. Да "отговаря" на цена за търсене, т.е. да дава предполагаема цена.

    3. Да допълва "отговор" т.е. да дава вариация на цена.

    Всяко ценово предложение е добре да бъде подкрепено с кратка аргументация или връзка към някакъв източник. Ясно е, че няма как да намерим реалните цени на повечето неща, идеята е по-скоро да ми помогнете да получа приблизителна представа. още повече, че закупуването ще се извършва след 12 години и не е ясно нито какви ще са курсовете, нито промените в цените, не могат да се "сметнат" и политическите и други икономически съображения.
    Цените да се дават само в $. Ако са в евро или друга валута, ще ги приравняваме (еврото ще го приемем за равно на долара, за другите валути ще се решава при случай).

    Добавка към правилата, добре е да се има предвид от всички:

    4. Каквото и да решите да купите, максималното "достъпно" за пазар количество не може да превишава 20" от достъпните или произведените до момента системи.

    5. За всяка закупена система ще смятам добавка към цената "за поддръжка". Няма да се определя отделно за всяко нещо, а според класа система. изчислява се на база на пазарната цена на системата.

    5.1 Бронетехника - 10%.

    5.2 Буксирна артилерия - 5%.

    5.3 Самоходна артилерия, РСЗО - 12%.

    5.4 Ракети, управляеми реактивни снаряди и прочее особени боеприпаси - 5%.

    5.5 ПВО-системи - 14%.

    5.6 Вертолети - 15%.

    5.7 Самолети - 20%.

    5.8 Кораби, подводници - 18%.

    5.9 Радарни системи, сензорни системи и прочее подобни "дребосъци" - 2%.

    6. При спорове за цената в повечето случаи ще взимам по-високата стойност.

    7. Знам (вече ми бе напомнено), че сделките за оръжие най-често не включват незабавно, а разсрочено плащане, но няма да си играя с подобни неща.

    8. Ако създавате нови подразделения които да екипирате с въоръжение, това също струва пари. Днес до края на деня ще гледам да пусна форма за изчисляване на единиците.

    9. За да е ясно на всички, българският отбор разполага с 6,5 млрд. $ за "пазар", турският отбор разполага с 2 млрд. $ за същите цели. Повече не обсъждам бюджетите на отборите.
    Last edited by gollum; 16-03-2012, 10:49.

    #2
    Малко запитвания за цени, нямам много линкове за тях за съжаление, приемам, че ако купуваме от нашия си Арсенал, то той ще произвежда нещата без да слага значителни надценки. Моля за помощ, започвам с родната техника:
    Цена за една Гвоздика - 0,75 милиона
    Цена за едно БМП-23 - 0,5-0,75 милиона??
    Цена за едно БМП-30 - 0,75-1 милион? Не зная дали куполът си го произвеждаме или трябва да се взима от руснаците?
    Цена за една 120мм Тунджа - 0,4-0,5 милиона?Даже предполагам по-малко, МТ-ЛБ са си старички и без толкова броня.
    Цена за една Игла - 0,05 милиона (уики дава 0,06 ако си ги купиш от руснаците, но приемам, че нашият завод не работи на печалба)
    Цена за една ракета Конкурс - 0,02 (цена за Метис 12к зелени според Уики,екстраполирам оттам)
    Цена за една ракета Фагот - 0,015
    „Аз, Драгомир, писах.
    Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

    Модератор на раздел "Военна Авиация"

    Comment


      #3
      Като се изключи Тунджата и може би ПТУР-овете, нищо от изброеното не се произвежда у нас. Вече.
      Peace Through Strength -- Victory Through Devastation

      Comment


        #4
        България има лиценз за производство на Гводика Тунджа и БМП 23/30.
        Съпостави с цената на сходната съветско/руска техника от около 3-5 млн - не искам да съм жесток, аз съм фен на това родно производство! Навярно искате модернизация на вече съществуващи стари МТЛБ.
        Поздрав!
        За осъдените на живот и смъртта е приключение!

        Comment


          #5
          "Панцирь 1С"

          Понеже вече стана въпрос, та да включа тази машинка.
          Доколкото успях да намеря с ровене, средната цена трябва да е някъде около 15 млн. $ (с по 2 запасни БКТ (ракетите)). Смятаме, че максималният обем произведени е около 170-200 (към интересуващият ни период), правилото е, че не могат да се купят от една страна повече от 20% от произведеното до момента, т.е. максималното достъпно количество е 40 установки.

          Comment


            #6
            Я да питам как би се отчитала ценово модернизация на съществуваща техника? Какво точно в какво искам да модернизирам евентуално - в секретната секция(специализирания подфорум)
            Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

            Comment


              #7
              Ще се решава на парче, иначе няма как. В някои случаи може да е по-скъпо от ново.

              Comment


                #8
                Малко чернови за цените, ще оценя помощ от останалите независимо от отбора:
                К21 (корейско БМП) - 2,8 милиона според Уики - не очаквам проблеми в количеството при закупуване на по-малко от да кажем 300-400 бройки
                БМП-3 - 1,5 милиона - http://www.army-guide.com/eng/articl...php?forumID=66 - не очаквам проблеми при закупуване на по-малко от да кажем от 400-500 бройки
                T-90 - 2,9 милиона - http://www.army-guide.com/eng/product889.html не очаквам проблем при 100-150 бройки
                2C5 Хиацинт - 1 милион бройката втора ръка (по принцип са на склад в големи количества) - не очаквам проблеми при закупуване на по-малко от 80-100, имат 500+ на склад само в Русия, без да броим още няколкостотин които се изкарват от въоръжение
                Игла-1 - 0,06 милиона бройката според Уики очаквам да нямаме проблем да вземем 300-400 броя
                Точка-У - 4 милиона за пускова/ 0,5 за ракета - скоро ще се извежда от въоръжение, предполагам може да купим 10-20 пускови и 50-80 ракети. Данни нямам за цените за съжаление от никъде, но за втора ръка трябва да е сравнително разумно - противокорабни ракети с много по-хубава електроника са 0,9 милиона нови
                Т-72 модернизация с нови прибори за нощно виждане, нови снаряди, нова активна броня, нови комуникации - 0,5 милиона за бройката цени от сирийската модернизация, трябва да я намеря пак новината
                Батарея със С-704 (прост радар, инфрачервена система за наблюдение на един камион, на 4 камиона по 4 пускови) - 10 милиона + 0,3 милиона на ракета цени никъде няма, но нещото и модификации на него са ползвани от Иран и Хизбула в евтини изпълнения. При цена от 0,9 милиона за пълноценна ПКР като Х-35, смятам че тази по-проста ракета с по-малко обсег ще струва горе-долу толкова
                К9 - 3,1 милиона (самоходна корейска гаубица, позната на вражия отбор, цена от Уики) - очаквам да може да купим 50-100

                Панцир С1 - Цената която се получава варира между 12 и 15 милиона в зависимост от източника, готов съм за 15 милиона, но ако имаме допълнително боекомплекти с тях. По цени от Уикито (в момента руснаците планират да купят 300 (31 доставени), ОАЕ - 50, Сирия - 40, Алжир-38, Йордания -50, тъй че си мисля, че ако купим 50 не би трябвало да е проблем като краен лимит (не че ще имаме пари за толкова де))

                Оринетировъчна цена за WS-1A и WS-1B от Голъм ако може?
                „Аз, Драгомир, писах.
                Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                Модератор на раздел "Военна Авиация"

                Comment


                  #9
                  Както вече писах имаме лицензии и поризвеждаме БМП 23/30,Тунджа, Гвоздика, Стрела 2, Игла, Стрела 10.
                  Цените по себестойност на руските аналози за Нона 3млн, Гвоздиката 5 млн според ВИКИ. Това ще са малкосерийни производства и едва ли ще може да им се смъкне цената под тази ,така че нека да се споразумеем за тази. БМП 3.5млн Тунджа 3млн Гвоздика 5 млн. При това това са цени към 2008г. но съм склонен на компромис да остане цената така.
                  Що се касае до Панцира и аз намерих цени по 15млн с максимум 2 боекомплекта към дата 2008г няма да отчитам и търся цена 2011г. съгласен.
                  Но останалите цени са силно занижени.
                  Ще ти дам цени намерени и ще се договорим.
                  К 21 БМП цена 3.5 млн по себестойност http://www.army-guide.com/rus/article/article_1165.html
                  Брадли М3 цена 3.16 себестойност продажна 4.5млн горния източник
                  БМП 3 при п.неосъществената продажба към 2008 година на Гърция 430 бр за 1.5 млрд то излиза цена по над 3млн. на 3.5 млн съгласен!
                  в 2008 году заказано 420 БМП-3[19] на сумму более 1,2 млрд. евро.[20] 22 июня 2009 года было заявлено о финальной стадии оформления контракта на 1000 машин.[21]. После скандального заявления замминитсра обороны Владимира Поповкина в котором он назвал указанные бронемашины "гробами" Греция разорвала с Россией контракт на закупку 420 экземпляров на общую сумму в 1,5 миллиарда долларов
                  източник http://ru.wikipedia.org/wiki/%C1%CC%CF-3
                  Т 90
                  По состоянию на 2011 год стоимость нового Т-90 заметно повысилась и составляет 118 млн. рублей за единицу.
                  отчети това е себестойност за доставка от държавно предприятие на държавата. тоест около 4млн - предполагам продажна цена 5 млн. съгласен?! http://ru.wikipedia.org/wiki/%D2-90
                  Хициант цена не съм намерил но предлагам да се съобразим с Нона и Гвоздика, та ти предлагам 4.5 млн. не ми се търси повече но не ще по-ефтино сравни със сходното и по-добро долу южноафриканско удоволствие.
                  Игла, Стрела - си я произвеждаме цена не намерих но цената на аналозите Редей и Стингър е по-висока а те се произвеждат в по-големи количества по-технологични са , ще рече по-лесно за производство от там и по ефтини така че при цена за Стингъра 38 хил. към 1981г http://ru.wikipedia.org/wiki/FIM-92_Stinger не виждам как да са толкова ефтини затова ти предлагам тази цена 38 хил за ПЗРК с 2 изстрела. Съгласен?
                  Точка У - при положение че Панцира върви през 2008 по 15 млн не виждам как да стане- договорихме се че няма политически продажби. Нека за цената каже модератора аз предлагам 14 млн с 1 БК за ПУ а ракетата извън боекомплекта 2.5 млн на бройка сравнимо с аналозите от НАТО.
                  Т 72 няма как толкова ефтина модернизация. и активна броня и прибори нощно виждане, нови снаряди и прочие - сравни модернизациите Румънски Словенски Полски Украински на Т 54/55 Т 64 Т 72 при цени от 1.5 до 2 млн тази модернизация без закупката на снаряди ще ти излезе 1.5млн.
                  Батарея със С 704 прост радар - каква батарея ?! ако е за ЗУ 23-2 ти си имаш достатъчно не ти трябва да купуваш! дай повече инфо моля!
                  Ако става въпрос за ПКР да погледнем САЩ аналозите а ето какво пише за исканата от теб Х 35
                  Вьетнам начались в 1999 году для вооружения переданных ранее 4 ракетных катеров проекта 1241 вместо устаревшего комплекса «Термит». Всего на сумму 70 млн долларов планировалось приобрести от 32 до 48 таких ракет
                  тоест към 1999 година ракетат е струвала 2млн а сега ще е двойно. За ПУ наземно базиране пак да се облегнем на Панцера 15млн и да го увеличим защото това се бори със по-скъпи от един самолет неща та 30 млн?!
                  по данным годового отч¸та корпорации «КТРВ» за 2010 год велись предконтрактные проработки по поставке в Ливию комплексов «Уран-Э» и «Бал-Э» в 2013—2014 году на сумму ~290 млн долларов США. Но из-за сложной военно-политической обстановки в Ливии 9 марта 2011 года Указом Президента Российской Федерации введено эмбарго на поставку военной продукции и реализация контрактов была приостановлена
                  източник http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A5-35
                  К 9
                  Всего, по подсчетам специалистов, в ближайшее десятилетие будет выпущено 4500 самоходных артиллерийских систем на колесном и гусеничном шасси. Общая стоимость этих машин будет составлять 14,03 миллиарда долларов.
                  това е себестойност а продажната цена е около 5млн мисля - тука модератора точно може да каже аз съм съгласен на 5 млн.http://www.army-guide.com/rus/articl...HPSESSID=49961
                  Приятелю Пилот , със сърдечен поздрав ! а la guerre comme а la guerre!
                  За осъдените на живот и смъртта е приключение!

                  Comment


                    #10
                    1951 написа Виж мнение
                    Като се изключи Тунджата и може би ПТУР-овете, нищо от изброеното не се произвежда у нас. Вече.
                    До колкото помня все още произвеждаме Стрела 7М ако са я спряли , трябва да има доста количества от нея (на Студена имаше цял склад пълен до горе)
                    Не за друго но имахме наш патент при нея (динамото ,или както там се нарича нещото захранващо топлинната глава).
                    Иначе бяхме на 4 място по производство на мини в света така че, поне мини могат да хвърлят като захранка за шарани )
                    Sub sole nihil novi est

                    Comment


                      #11
                      Кой къде е давал наряди, имаше и цял парк 34-и и реактивираме 10 бронирана бригада.
                      За осъдените на живот и смъртта е приключение!

                      Comment


                        #12
                        САУ (първа част)

                        1) Колесно САУ "Арчър". Доколкото спях да намеря някаква цена, тя е от порядъка на 10 млн. $. Някой да е попадал на други сведения?
                        Произведени са под 50 бройки.
                        Мога да приема, че ще могат да се поръчат до 40 бройки.

                        2) Колесно САУ G6-52 - 5,5 млн. $ - за Индия. "Чистото" G6 е 4 млн. $
                        Мога да приема, че ще могат да се поръчат и купят до 60 бройки.

                        3) Колесно САУ "Цезар" - 5 млн. $
                        Мога да приема поръчка до 80 единици.

                        4) верижна Pzh-2000
                        Струва 4,5 млн. $
                        Мога да приема поръчки до 200 бройки.

                        5) верижна K9
                        Струва 3 млн. $
                        Мога да приема поръчки до 150 бройки.

                        Comment


                          #13
                          Ъпгрейди на ОБТ

                          За да не си играя да ровя и да търся за всеки конкретен случай, ще приема следната усреднена разценка за ъпгрейд на стари ОБТ-та:

                          1) ново СУО и всякаква подобна електроника. Ъпгрейдите ще включват две нива: 1-во ниво 300 000$. Второ ниво 500 000$.

                          2) допълнителна бронева защита + 150 000$ + 50 000$ за ДЗ (експлозивна, по-висока степен на защита, по-малка ефективност при взаимодействие с пехота), +50 000$ за ДЗ (неексплозивна, по-ниска степен на защита, няма проблеми при взаимодействие с пехота)

                          3) система за пасивна защита + 100 000$ (защитава от лазерно прицелвани боеприпаси)

                          4) система за активна защита + 300 000$ (защитава от управляеми боеприпаси; сериозно се отразява на взаимодействието с пехота)

                          5) управляемо въоръжение, което се изстрелва през оръдието - 250 000$

                          6) ново оръдие + 150 000$.

                          7) дистанционна управляема станция с тежка картечница за самозащита + 50 000$.

                          Приемам всякакви коментари както е прието преди да сме финализирали нещата.

                          Comment


                            #14
                            БМП-30 няма как да произведем, куполът не е наш. БМП-23 и Гвоздиката ги смятам за мъртви на базата на каквото каза 1951, потърсих и не намирам да греши за това.

                            Kont, ако си погледнеш собственият линк за Х-35 към Уикипедия http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A5-35 - единичната цена за 2010 е 15 милиона рубли в табличката, което е точно 0,5 милиона долара за ракета. И не я искам нея за момента, а нещо много по-просто и китайско - C-704/5 което може да му се любуваш тук: http://en.wikipedia.org/wiki/C-704
                            Всъщност и твоят цитат е полезен - ако за 70 милиона получим 48 ракети И 4 радарни комплекса съм напълно навит на тези цени Защото модернизацията на 1241 е най-вероятно е включвала замяна/модернизация на радара, наземна инфраструктура, кабелна връзка по кораба+нова система за управление на огъня и т.н. (включая транспортирането им до Русия сигурно).

                            За К21 ме накара да се поровя и намерих това, може би като поръчваме големи количества ще искам вече цена от 1,5-2 милиона, уикито явно е давало цени за малосерийни машини а не масовото производство което ще хванем:
                            "Last December, Doosan DST signed a second contract with the South Korea's Defense Acquisition Program Administration for the supply of around 500 K-21 vehicles worth $665 million."
                            Daewoo International Corp. has brokered a $70 million deal for Doosan DST to supply K-21 tracked infantry fighting vehicles to the Indonesian army.


                            БМП-3 е продавано на цени от 1,5 милиона при всички продажби освен слухът за Гърция, онова за което говориш е сринат договор за който се споменава само по руски първоизточници ако се вярва на писаното, никой не е огласявал детайли за него. Не виждам как нещо което не е ясно дали е подписвано и което със сигурност не е изпълнено да се взима предвид. Имаме реални приказки от руската армия за цена от 1 милион което вече постнах, на арабите и корейците са им го давали за по 1,5 милиона - http://www.army-guide.com/eng/product120.html

                            Хиацинтът ще се купува от излишъците които се образуват в руската армия в момента, имат на склад 500 и още толкова ще извеждат от употреба. Нов няма кой да го произведе най-малкото. По никакъв начин не струва колкото нещо като Нона-та, което е хем чисто ново, хем модерно откъм артилерийска система и електроника. Тези неща и без това иначе ще отидат за старо желязо ако не им намерят купувач, тъй че смятам и 1,5 милиона на единица за тях за силно завишени. Имай предвид, че ние не купуваме техниката за да си модернизираме армията, а за да водим война - тоест на нас ни трябва моторесурсът да издържи 5 години, а не 50 както при нормална покупка Което естествено ни дава силно предимство в това да купуваме неща втора ръка.

                            Не виждам на какво основание сравняваш Точката с Панцир, приликата между двете е колкото между домат и ютия. Както казах, ние НОВИ Точки не купуваме, а такива които се свалят от въоръжение и заменяни от Искандери - съответно с износена ходова част и т.н., но на нас ни трябват само за близкото бъдеще Ракетите за тях също са по-скоро нещо от което руснаците искат да се оттърват, защото е скъпо да ги утилизираш или да ги изстрелваш всичките. И не зная дали знаеш, но една от причините да се ориентираме към руското, а не натовското е това, че цените за аналогични комплекси са в пъти по-ниски ако са руски. Тъй че не виждам защо има място да изравняваш току-така цената на чисто нова тактическа ракета за MLRS с тази на ракета втора ръка за Точка-У което се сваля от въоръжение.

                            За Тунджата и Гвоздиката цените са ти смешни, за толкова ще си купуваме по чудесия и половина от вашите К9. Особено ако Тунджата е собствено производство (не е нужно да се строи на печалба) и се базира на МТЛБ което е по-старо като дизайн от нас двамата заедно и минометът е една метална тръба - това нещо не струва колкото 50 тона машина натъпкана с последната дума на техниката. Тъй че ако имам нужда от допълнителни Тунджи настоявам цената да е съобразена с посочената вече от мен.

                            За Т-90 - танкът е продаван ако се вярва на това за средно 2,9 милиона - http://www.army-guide.com/eng/product889.html
                            Онази статия която казва, че е 118 милиона рубли е малко съмнителна ( http://arms-tass.su/?page=article&aid=93690&cid=25 ) , защото същата го нарича и 2,5 пъти по-скъп от Леопард, а последният е 5 милиона. За това и гледам чужди сделки, където се налага да се цитират малко по-реални цифри.

                            Голъм, ето ти сирийската модернизация на Т-72 - http://www.army-guide.com/eng/product1625.html - заглушител за лазерни боеприпаси, нова инфрачервена апаратура, ново оръдие с нов самонасочващ се боеприпас, система за РЕБ, разни други дребни глупости. Не включва само активната броня като гледам от това което аз исках, приемам твоята цена за нея.

                            Бтв, Конт, не виждам твърде много смисъл да се спори за всяка цена и да се завишават цените на продукти втора ръка от 60-те години и да им се слагат разценки като че ли са по-скъпи от модерна западна техника. Нашият бюджет така или иначе е около 50 пъти по-малък от парите които Турция харчи за периода. Тъй че на вас основният проблем не ви е колко струва цената на наше БМП, ами как да си ползвате огромното превъзходство без да слагате по 5 танка един върху друг и да не правите грешки в действията си след като почне играта.
                            „Аз, Драгомир, писах.
                            Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                            Модератор на раздел "Военна Авиация"

                            Comment


                              #15
                              Kont, ако си погледнеш собственият линк за Х-35 към Уикипедия http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A5-35 - единичната цена за 2010 е 15 милиона рубли в табличката, което е точно 0,5 милиона долара за ракета. И не я искам нея за момента, а нещо много по-просто и китайско - C-704/5 което може да му се любуваш тук: http://en.wikipedia.org/wiki/C-704
                              Цък , там става въпрос само за ракетите а комплексите са дадени на Виетнам доста по-рано!
                              Не не у и нужно да спорим излишно , аз поне не го правя , не обичам да хитрувам ! Но наистина някои исканията ти за цени са ниски , ще се договорим, дай реално предложение, но не може примерно Тунджата и Гвоздиката да струват цената в старо желязо. За Т 90 е точно така както ти писах - даже руската армия е спряла да купува в момента прочети статията във вики.
                              Приятелю аз току що внимателно прочетох статията за тази специализирана в диапазона на тонажа ПКР но никъде не срещнах цена. Разбирам че е сравнително нова и разработвана на базата на по-стара която май е съветско копие? Добре за цената сравни аналозите на запад изток и дай приемлива аз ще се съглася! за ПУ установки и ракети ! Нямам намерение пак ти подчертавам да преча - просто искам реализъм! Аз ще бъда като се уточня какво купувам. Ще посоча конкретен производител и точна цена.
                              Успех на пазара!
                              За осъдените на живот и смъртта е приключение!

                              Comment

                              Working...
                              X