Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Медресе в Силистра

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Медресе в Силистра

    Искам да попитам участниците във форума запознати с образователната система на османците дали са чували или чели нещо за т.нар. Сатърлъ Медресе - кога е създадено и към коя суфитска група е принадлежало?

    #2
    E ама и име извади това медресе, предполагам е свързано със стимулирането на по-мързеливите ученици.

    Стандартните четива по въпроса не познават медресе/мектеб с такова име в Силистра. Дай нещо повече инфо, за да видим няма ли да го докараме. Изчезнало ли е? И трябва ли да е принадлежало към суфитска група изобщо?

    Comment


      #3
      Според Google, с въпросното "Satırlı Medrese" се свързва името на Сюлейман Хилми Тунахан роден през 1888 г. в силистренско село с тогавашното име Ferhatlar (най-вероятно днешното с. Делчево, общ. Исперих) или по-скоро името на неговия баща, който според турски източници е бил нещо като директор (нека някой ми помогне с думата "müderris" - спелувано на български - мюдеррис) в това "прочуто" (пак според турските източници) за времето си медресе.
      Сюлейман Хилми Тунахан от своя страна се спряга като основоположник на сектата "Сюлейманджълар"....

      Comment


        #4
        Не разбрах тоя Сюлейман е основател на медресето или просто е бил мюдерис там?

        Comment


          #5
          Извинявам се за сложното си словоизлеяние!
          Според това, което прочетох, бащата на Сюлейман е бил мюдеррис в/на това медресе, което за времето си е било прочуто.

          Comment


            #6
            Хм, ми не помага кой знае колко Ще чакаме тюркоалтаец да даде малко повече информация, за да видим дали няма да го идентифицираме като някое от медресетата, за които има повече данни. Би следвало медресето да има и друго име.

            П.П. Този Сюлейман Хилми, голяма работа бил верно - http://www.tunahan.org/, ама да баща му е бил мюдерис в Силистра, не той.

            Comment


              #7
              Всъщност медресето ме интересува точно във връзка с въпросния Сюлейман Хилми "Тунахан". Трябва да го е завършил по време на тертото царство някъде към края на 19 началото на 20 в. Сведения за медресето трябва да се намират някъде из архивите на министерството на "просвещението", но сега съм доста далеч от държавния архив. Никъде другаде обаче не мога да намеря и дума за това медресе. Според мен трябва да е принадлжало на Накшибендия, но това е само предположение...

              Comment


                #8
                Ми, ако съдиш по шеджерето му накшибенди ще да е бил. Обаче си мисля, че има някаква форма на стандартизация на обучението по това време. В този смисъл не съм сигурен, че може да се каже, че е накшибенди медресе, щото даскалите са такива. Но по-добре да не говоря наизуст. По отношение на ислямското образование на територията на България има няколко правилни хора, с които можеш да потърсиш контакт - Орлин Събев (Иститут по Балканистика) е направил най-серозното изследване на медресетата на териоторията на България, Маргарита Добрева също от Балканистиката се занимава с мюсюлманското образование в България през 19 век, а може би най-правилният за твоя случай човек е Милена Методиева, която има докторат върху мюсюлманското образование в Княжеството. Прикачам една статия, която може да е от полза.
                Attached Files

                Comment


                  #9
                  Ще се отклоня малко от Силистра, но не и от темата за "медресетата". Имам въпрос към по - запознатите, а именно, може ли да се открие медресе в населено място с под 100 мюсюлмански домакинства ?
                  (доколкото ми е известно, най-ниския праг отчетен по нашите земи е в Търново с 132 домакинства ).

                  Comment


                    #10
                    Арслан написа Виж мнение
                    Ще се отклоня малко от Силистра, но не и от темата за "медресетата". Имам въпрос към по - запознатите, а именно, може ли да се открие медресе в населено място с под 100 мюсюлмански домакинства ?
                    (доколкото ми е известно, най-ниския праг отчетен по нашите земи е в Търново с 132 домакинства ).
                    За моженето не виждам що да не може, но нали все пак някой трябва да ходи в това медресе. Аз поне не знам за разписани правила за мин. население, за да се построи медресе. После ранговете са друга бира.

                    Comment

                    Working...
                    X