Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Първото българско класно училище

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Първото българско класно училище

    В учебника на издателство "Просвета" за първо класно училище в българските земи е посочено основаното от Найден Геров през 1846г. в Копривщица "Св. Св. Кирил и Методий".

    От друга страна, като се разтърсих в интернет, открих че в Уикипедия пише, че първото класово училище било основаното от Иван Момчилов през 1843г. в Елена (наречено от Петко Славейков "Даскалоливница", защото много от възпитаниците му станали даскали).

    Потърсих и трето мнение в учебника на СУ за кандидат-студенти и зрелостници. То донякъде подкрепя тезата на учебника на "Просвета", посочвайки откритото от Найден Геров в Копривщица, после споменават, че през 1847г. е основано друго класно училище в Пазарджик (от Никифор Попконстантинов), а през 1848г. Ботьо Петков отваря още едно в Калофер и чак след това добавят, че "по-късно" такова училище е основано в Елена.

    Тук съвсем се обърках. Може би някои историци считат, че Даскалоливницата започва да покрива критериите за класно училище по-късно? Надявам се ако някой знае нещо по въпроса да го сподели.

    Пиша за пръв път във форума. Трябва да кажа, че доста ми харесва. Прегледах внимателно раздела "Българско възраждане", за да се убедя, че не препокривам някоя друга тема. Надявам се, че не съм нарушил правилата по какъвто и да е начин.

    #2
    Фактически училището в Елена е двукласно от 1843/4, а това в Копривщица - от 1846г.
    Учебниците обаче си пишат едно и също от 100 години, без да се интересуват, че са установени нови факти. Нека това не те учудва. По същия начин продължават да твърдят, че първото девическо училище (Плевенското на Анастасия Димитрова) е открито през 1840г., макар че още преди 19 години бе доказано, че то е открито през 1841, а не през 1840г.

    Comment


      #3
      Хм, а как стои въпросът с училището в Чипровци, открито в 1624 г., съществувало до 1688, т.е. до Чипровското въстание? Изглежда, то е било класно училище.

      "Многобройните писма до Рим дават сведения за програмата на първото училище, което е било църковно, но със светски характер. ... През 1635 г. с построяването на специална сграда учениците са разделени по класове като по-големите учат словестност (граматика).Ето какво съобщава учителят Иван Лилов: „Нека се знае, Ваше превъзходителство, че това училище са всъщност четири училища или класове. Аз ги уча всеки ден от сутринна молитва, чак до вечерня, на два вида азбука – да четат и пишат, да смятат, катехизиса и християнската молитва, и разни други полезни неща за децата от града.”

      Цитатът е взет от тук: http://www.naseverozapad.com/2010/10/blog-post.html
      Човешката глупост е безпределна, защото разумът му е неограничен!

      Comment


        #4
        E, това вече не знам. В този исторически период компетентността ми е ограничена.
        Но не е невъзможно да си прав, разбира се. Само че от това, което си постнал, става ясно, че макар и класно, това училище е по-скоро (като съдържание на обучението) от килиен тип. Освен това в онези учебници, за които Маблунг говори, става дума за новобългарско, възрожденско светско класно училище, а 1624г. се води в т.нар. среднобългарски период.

        Comment

        Working...
        X