PDA

Виж пълната версия : ВМС

Сун Дзъ
01-03-2012, 18:41
Нека тук говорим предимно за ВМС

Kont
02-03-2012, 18:57
За кампанията ще ви отпусна следните средства от турските ВМС.

1. фрегати
3 х клас TF-100 (нови)
3 х клас TF-2000 (нови)
3 х клас Gabya
2 х клас Yavuz
1 х клас Barbaros
общо 12 от 24-те налични.

2. корвети
4 х клас Ada (нови)
2 х клас Burak
общо 6 от 12 налични

3. патрулни/противолодъчни кораби
4 х клас KilicII ракетни катери
2 х клас Yildiz ракетни катери
2 х клас Dogan ракетни катери
8 х нов клас патрулни ПЛ кораби
общо 16 от 59 кораба

4. подводници
2 х клас Gur (тип 209Т2)
6 х тип 214
общо 8 подводници от 20

5. миночистачи
6 х клас Aydin
2 х клас Engin
4 х клас Karamusel
общо 12 от всичко 27

6. десантни средства

5 танкодесантни кораба:
2 х клас Sacurabey
1 х клас Osmangazi
2 х нови

1 плаващ док/хеликоптероносач - нов

8 х нови танкодесантни катери
20 х стари танкодесантни баржи (от 24 налични)
12 х стари десантни баржи (от 16 налични)

7. транспортни кораби
2 транспорта
можете да мобилизирате още до 8 от търговския флот

8. танкери
8 от 13 налични

9. Морска авиация

8 х морски патрулни самолета (с противокорабно/ПЛ въоръжение) CN-235 MPA (от 12 общо)
8 х морски патрулни самолета (въоръжени) ATR-72 ASW (от 10 общо)
Всичките имат радари и възможност да наблюдават въздушното (ограничено) и морското пространство, както и да координират действията на бойните кораби.

16 х S-70B-2 Seahwak (от 25)
6 х Bell-212/ASW (от 14)

10. Морска пехота
Една морска пехотна бригада:
3 батальона морска пехота (3 х 600 пехота)
1 танков батальон (45 х Лео2NG)
1 артилерийски дивизион (105 мм гаубици, 82 мм миномети)
тил (транспортна колона с лекотоварни автомобили и джипове)
Ето това е стартовата позиция тук - какво още искаме?

Сун Дзъ
02-03-2012, 19:22
На първо четене с фрегатите и корветите сме ОК, с подводниците сме малко поорязани... Морската пехота не е в очакваните от мен размери - 1800 души не стигат за нищо съществено и ще трябва сериозно да я подсилим.

Kont
02-03-2012, 19:45
само 6 - те Т 214 със супертихите безкислородни двигатели ти стигат да унищожиш флота на противника,
Капудан паша - не ставай максималист признай , че не сме се надявали на това, което получаваме!
Аз лично очаквах по-голямо орязване много по-голямо.
А бригадата морска пехота си е толкова. Няма да водим войната в пасифика , в следващата игра обещавам самолетоносач :)

1951
02-03-2012, 19:50
Флотът и сега е поне двоен на това, което реално ще вкараме в играта.
Но както вече предложих, нека да съберем турския екип и тогава да бистрим планове, превъоръжаване и прочие.

gollum
02-03-2012, 22:07
О, морската бригада не е съвсем пълна, но нямах време да дописвам (има още няколко подразделения). Лошото е, че тези неща ми останаха в офиса, така че най-вероятно ще допълвам (и сухопътните сили) в понеделник или вторник.

Сун Дзъ
03-03-2012, 17:44
Надявам се, че ще дадеш някакви ПВО средства на морската пехота.

gollum
03-03-2012, 17:58
да, просто не съм дал разгърнато описание (щатно), но и това ще стане.

Kont
05-03-2012, 19:20
Капудан паша ефенди,
ако все още си недоволен от флота ще вземем да поставим една 120 мм минохвъргачка на 12 метровата яхта, която съм базирал тези дни в Корал бей, яхт пристан Лептос , служебната на сераскера и ще те подсилим някакси. ;)

Сун Дзъ
06-03-2012, 19:48
Ей това се казва попълнение на флота, сега вече ще ги бием :)

Kont
06-03-2012, 21:45
Ха така те искам чоджум готов за бой и нахъзен!

Kont
11-03-2012, 14:08
Ефендилер паши,
капудан паша Сън Дзъ , съветника по разузнаването, и командващия силите специално предназначение.
Време е вече сериозно да помислим.
Искам да подгледнете на картата един район с координати 43"38'37.97 N 28"34'25.94 E т.е. северно , южно, източно и западно от посочените координати и да ми кажете какво си мислите, особенно след дългите коментарии за морски десант в района на Бургас.

Кухулин
11-03-2012, 20:08
Плажа на Крапец е чудесно място през пролетта, ама... не е ли далечко?

Silent Warrior
12-03-2012, 14:58
Мерхаба баш комутан!!
Аз, такааа..., като старши помощник на втория секретар при третия заместник на ГЩ, с Ваше позволение, бързах да подметна своето мнение по въпроса за десантите...
Бесен фен съм на този тип действия, но следва да отчитаме и суровата действителност, а тя е, че сам по себе си един десант без последваща подкрепа от главните сили на сухопътни войски, си остава само една кратковременна PR акция на тактическо или най-много на оперативно равнище.
Военната нАука твърди, че един стоварен (без съществено значение от способа – по въздух или по вода) батальон може да издържи без подкрепа максимум 24 ч, а на бригадата дават до 3-5 дни, след което става курбан (а за душманите – байрям).

Kont
12-03-2012, 22:40
Повече фантазия приятели, десантираме си морската пехота , вземаме си военното летище наблизо, и си правем въздушен мост. Нататъка фантазирайте де!
- На първо място имаме огромно превъзходство в авиация.
На второ второ в сухопътни сили
На трето в ВМС - все пак най-силния черноморскси флот имаме.
Имаме и 5 бригади командо имаме въздушно десантна бригада имаме бригада морска пехота. Освен това имаме транспортно бойни вертолети способни да пренесат една пехотна бригада от раз. Имаме пари да купим ощетехника и да имаме повече от една такава аеромобилна бригада.
Нашите противници очакват да им отваряме фронт като през ВСВ и да атакуваме на сляпо през дупките пълни с горящо масло и през бетонните заграждения и укрепителната им линия по Странджа и Сакар. И все си коментират бургаският плаж за десант. Абе ние не можем си побра войската по границата а зад бургаският плаж са солниците и блатата и каналите - или комадната височина на морската градина. Къде ще сврем морската пехота.
Изхождам - първо ние сме агресор - ще рече удряме първи и удряме там където избираме ние а не където иска противника. През първите минимум два часа на войната нашият противник ще действа по оперативните планове за отразяване на нападение по границата - предимно по сухопътната.Едва след две - три денонощия той ще е свикал резерва и ще е извършил мобилизация! От първият час до третото денонощие ние трябва в основни линии да сме постигнали победата.
Ограниченият терен - ограниченоста, която налагат пропускателната способност на пътищата не позволят да се възползваме от преимуществото, което имаме в численост и техника. Същото важи и ВВС . Същото важи и за ВМС
Е?

Кухулин
12-03-2012, 23:01
Окей, аз мога да си представя, че успешно овладяваме някакъв североизточен район, осигурявайки по въздух и море снабдяването. Имаме сили, наистина. Каква обаче е целта на тази операция? Как ще ни помогне за победата? В смисъл, по оная сметка с точките...

Mirovk
14-03-2012, 22:57
Според мен имаме 2 вариянта за успешен десант:
Първо подавяне на противниковите ВМС ,блокиране на пристанищата, Превъзходство във въздуха
1.Десант в района на Созопол и атака за овладяване на морската им база, като част от оперативният план по обкръжаване на Сакарската групировка, цел подържащ удар за разделяне главните сили на противника в две направления и попречване на концентрация и оттеглянето им по посока на Бургас.....по това време нашият корпус ще трябва да е заел гр. Средец и отрязал комуникациите на противника.....в по-добрия случай, 1-2 батальона да са достигнали Бургас и да е започнало обкръжаването му.
2.десант в района на Равда и нанасяне наудар по посока на Айтос-Карнобат-Стралджа прекъсвайки комуникациите им и пътищата за отстъпление на север....има предпоставки да ги вкарамев Ямболски чувал. Ще ангажират резервите им , при надделяващ противник ще се оттеглят с бой по посока Карнобат-Болярово със цел съединяване с настъпващият ни корпус и излизане в гръб на противниковите съединения.....

Кухулин
16-03-2012, 16:07
6. десантни средства

5 танкодесантни кораба:
2 х клас Sacurabey
1 х клас Osmangazi
2 х нови

Струва ми се, че тук липсват 8 нови кораба от типа на C-151.

First New LCT Handed Over To The Turkish Navy (http://turkishnavy.net/2012/03/09/first-new-lct-handed-over-to-the-turkish-navy/)

Length o.a: 79,85m
Beam: 11,70 m
Displacement 1155 tons full load
Speed: 20kts
Range: 400 nm / 16 kts
Propulsion: 2 x 2320 kW
Weapons: 2 x 25mm; 1 x 12,7mm
Crew: 22
Cargo: 320 tons / 250 troops

Това са още 2000 души и 2560 тона техника, не е за подценяване.

http://www.virahaber.com/images/other/122.jpg

Обаче след кратко търсене установих, че турския флот не притежава НИКАКВИ средства за атака по наземни цели. Дали съм пропуснал нещо?

gollum
16-03-2012, 16:30
Именно, да се самоцитирам:

Но това не са баш "кораби", по-скоро нещо средно между десантни баржи и кораби.

За атака на наземни цели турските кораби имат артилерия (като всички други ВМС). Корветите и половината фрегати са с по едно 75 мм оръдие (слаба работа за тази цел), но останалите са с 127 мм оръдия (доста добри за тази цел).

Това са още 2000 души и 2560 тона техника, не е за подценяване.
"или", а не "и".

Кухулин
16-03-2012, 16:38
Именно, да се самоцитирам:
Да, току що схванах ситуацията. Турските LCM Sınıfı Çıkarma Gemisi са всъщност New LCT class, а C-151 e всъщност турското C-117 class. Аз си мислех, че става дума за друга партида. :(

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_amphibious_warfare_vessels_of_the_Turkish_ Navy#.C3.87-139_class

Иначе артилерията ясно, ама ракетки това онова...

ПП

"или", а не "и".

В смисъл, един човек да е равен на един тон товар? Ммм...

gollum
16-03-2012, 17:07
Не, в смисъл, че има място за определено количество товари (не всичко опира до тонаж, но и до "място"). Можеш да натовариш Х хора и Х бронетехника или някакво комбинация между тях. Могат да носят 320 тона товари или 250 души (250 души, разбира се, заедно с екипировката не надхвърлят 30-40 тона), но хората заемат място. Грубо казано, едва ли има повече от 750 м2 място за хора и товари. 250 души вероятно заемат поне около 500 от тях. Много грубо казано, разбира се. Обикновено товарът е или 1-2 танка (бронетранспортьори) или определено количество пехотинци, или само припаси, или комбинация от трите).
Но това са относително бавни съдове. И уязвими. Можете да ги пуснете и сами или да ги транспортирате и "зареждате" от по-големите десантни кораби.

Mirovk
18-03-2012, 14:56
Ето организация на Морска пехотна бригада:
Marine Infantry Brigade (BRIMAR)
Headquarter Battalion, with 1x Headquarter, 1x Signals and 1x Military Intelligence Company.
1st Landing Battalion, with 1x HQ & Service, 3x Naval Fusiliers and 1x Weapons Company.
2nd Landing Battalion, with 1x HQ & Service, 3x Naval Fusiliers and 1x Weapons Company.
3rd Mechanized Landing Battalion, with 1x HQ & Service, 2x Mechanized (AAV) and 1x Tank Company (Leopard 2E)
Reconnaissance Battalion, with 1x HQ & Service, 1x Reconnaissance and 1x Motorized Reconnaissance Company.
Artillery Landing Group, with 1x HQ & Service, 2x Field Artillery (105mm Mod. 56), 1x Self-propelled Artillery (155mm M109A2) and 1x Air-Defense Artillery Battery (Mistral).
Amphibious Mobility Group, with 1x HQ & Service, 1x Engineer, 2x Amphibious Assault Vehicle, 1x Anti-Tank (TOW), 1x Boat and 1x Beach Mobility & Support Company.
Combat Service Support Group, with 1x HQ & Service, 1x Transport, 1x Medical, 1x Supply and 1x Maintenance Company

Ако окомплектоваме нещо такова няма да е проблем задържането на плацдарма след десанта.

gollum
18-03-2012, 16:59
Откъде са данните? Според мен е пропуснат танковия батальон. Разбира се, мога да ви оставя само една рота вместо четири :).

Kont
23-03-2012, 08:45
Колеги паши, ние забравихме за флота , а той играе немаловажно дело в нашите планове! Докато не е станало късно, моля да разнищим огневите възможности на флота и ако е нужно да изпращаме в корабостроителниците за довъоръжаване!
Баш Капудан паша , я чоджум, доложи какви са ти огневите възможности!

Сун Дзъ
23-03-2012, 11:43
Правя си аз едни сметки, само да не излязат криви :)
Съвсем скоро и подробно ще пусна тук всичко да го обсъдим.

Kont
23-03-2012, 13:58
След проверка на ТТ данните:
подводниците и от новия и от стария тип са добри имат 553 мм ТА и едните и другите стрелят с ПКР Харпун, освен торпеда.
Всички фрегати и корвети имат ПУ Мк 141 за ПКР Харпун а фрегатите и Мк41 с които се осъществява пуск на ЗУР и на Томахок. На новите артилерийският калибър е 76мм и само на по старите е 127мм автоматично оръдие с 10 изстрела управляеми боеприпаси в минута и 20 изстрела неуправляеми и имат по едно оръдие от посоченият калибър.
Не ви ли се струва слабо за арт поддръжка на десант.

gollum
23-03-2012, 14:10
След проверка на ТТ данните:
подводниците и от новия и от стария тип са добри имат 553 мм ТА и едните и другите стрелят с ПКР Харпун, освен торпеда.
Доколкото видях, само новите могат да изстрелват "Харпун" през 4 торпедни апарата. Старите имат такава опция, но вашите са без нея.

Фрегатите ви половината са с 76 мм, другата половина с 127 мм. Корветите са с 76 мм. Не знам въобще да имат управляеми боеприпаси - не съм срещал никъде подобна информация. Не съм сигурен, че има разработени за този тип оръдия.

Кухулин
23-03-2012, 14:25
В чаршията отдавна бях пуснал оферта за управляеми 127мм Vulcano с обсег 100 км.
Има и 76мм управляеми, но според мен е безсмислено.

От турските фрегати Барбарос (4) Явуз (4) и ТФ-2000 (4) са с 127мм оръдие, общо 12 бр. Не знма ти от кои си ни дал.

Барбарос и Явуз имат по 8 клетки VLS, ТФ-2000 имат по 32 клетки VLS.

Освен това сега забелязвам, че ТФ-2000 вероятно ще е въоръжена с RBS15 Mk.III или SSM, които могат да поразяват наземни цели до 200 км. Много полезно, стига да го признаеш.

TF2000 class frigate (http://en.wikipedia.org/wiki/TF-2000_class_frigate)

Kont
23-03-2012, 14:31
Нееее! днес проверявах преди час и старите стрелят харпун от ТА. Ми така си пише в ТТ данните на въпросното автоматично оръдие че стреля с 20 неуправялеми в минута или 10 управляеми боеприпаса.

gollum
23-03-2012, 14:36
Хъм, сега погледнах за тези италиански снаряди, но изглежда те са за техните морски оръдия (тези (http://en.wikipedia.org/wiki/Otobreda_127/54_Compact)), а не за тези (http://en.wikipedia.org/wiki/5%22/54_caliber_Mark_45_gun), с които са екипирани вашите фрегати. Т.е. - не става. Тук (http://warships1discussionboards.yuku.com/topic/15341/OTO-Melara-Vulcano-Ammunition#.T2xfddlu5I4) намерих подробно информация (някакъв форум).

Да, тип 209/1400 (имате 8) също могат да ползват "Харпун"-и. Да речем, че и двете, които съм ви дал (от осемте) са от този тип. Така че осемте ви подводници могат да ползват ракети.

Кухулин
23-03-2012, 14:42
Т.е. - не става.
Защо мислиш, че не става? Муницията навсякъде се сочи като алтернатива на проваления американски 127мм проект.

gollum
23-03-2012, 14:57
Тя е алтернативна в смисъл, че е в същия калибър и е единствената управляема за него. Но е разработена за тяхната италианска серия 76/127 мм морски оръдия и съвместно с немците за 155 мм. Никъде не съм видял да има каквито и да е сведения да може да се ползва от други 127 мм оръдия. А и не ми се вярва, да го направят - това повишава стойността на собствената им серия оръдия, които са в конкуренция със 100 мм и 127 мм системи на останалите производители. Единственото, което ги обединява е калибъра, но това не е достатъчно. Далеч не всички оръдия с един и същи калибър могат да използват едни и същи боеприпаси, особено пък управляеми (за използването им са необходими специални модули, обикновено има и специални изисквания към затвори и прочее).

От вашите надводни кораби:

три фрегати тип "Gabya"
има 1 х 76 мм оръдие ОТО/МELARA (т.е. може да използва управляеми боеприпаси от този тип)

две фрегати тип "Yavuz", всяка е с по 1 х 127 мм оръдие (Mk.42 mod2)

една фрегата тип "Barbaros", същото въоръжение като горните.

три фрегати тип "TF-100" - 1 х 76 мм оръдие (не е ясно какво, да речем, може и италианското да е)

три фрегати тип "TF-2000" - 1 х 127 мм оръдие (не са избрали точно какво)

т.е. ще имате три фрегати със 76 мм оръдия и 9 със 127 мм оръдия. От тях евентуално три могат да бъдат и с италианското.

ако този флот ви се струва малък, мога да ви добавя още до 2-3 фрегати.

От корветите две са стари със 100 мм оръдия, останалите три са нови, със италиански 76 мм.

Кухулин
23-03-2012, 15:04
Единственото, което ги обединява е калибъра, но това не е достатъчно.
Голъм, не е така и това го пише даже в Уикипедия.

Vulcano, produced by the firm Oto Melara, part of the Finmeccanica group, has the sponsorship of the Italian Navy. Its electronics and guidance system are similar to ERGM and the munition has steerable canards. The reported range of these projectiles is almost as good as the ERGM. The Vulcano meets the U.S. Navy and U.S. Marine's requirement for an extended range munition that can support Marine operations, although the U.S. Navy and Marines have yet to evaluate the Vulcano system.

Extended Range Guided Munition (http://en.wikipedia.org/wiki/Extended_Range_Guided_Munition)

Хората се чудят дали да не приемат муницията на въоръжение...

gollum
23-03-2012, 15:21
Никъде не пише директно, че ще я слагат на техните оръдия - може да сменят оръдията, може да става въпрос за преценка за това с какво да се въоръжат бъдещи кораби (или при ъпгрейд). За да приема, че това става и за други 127 мм оръдия ми трябва нещо по-солидно. Иначе остава да приема, че всякакъв боеприпас може да се прехвърля между различните системи, стига да са с едни и същи калибър, а това не е така в определени случаи (за които знам, но може да има много, за които не знам).

Кухулин
23-03-2012, 15:24
Еми хубаво, могат да сменят оръдията. Какво да кажа...

gollum
23-03-2012, 15:44
Ами не знам какво да кажеш, но ис загубих време да чета за тази система и ето какво намерих127 мм L/54 оръдие (http://en.wikipedia.org/wiki/Otobreda_127/54_Compact) VULCANO Достига обсег от 100 км, а с новото им оръдие 127 мм L/64LW (http://en.wikipedia.org/wiki/Otobreda_127/64) може да достигне обсег от 120 км. Не знам дали с други системи обсегът ще е такъв.
Или:

For its larger 127mm naval guns and 155mm land cannons, Oto Melara is already working on the Vulcano system, which will use GPS, inertial navigation and an infrared sensor to hit targets with precision 100 kilometers away.
и

After providing funding for the Vulcano munition for Oto Melara's 127mm and 155mm land-based gun, the Italian government is close to funding research on the Vulcano 76 program, an Italian naval source said.

Development of the 127mm and 155mm Vulcano program, meanwhile, proceeds following a guided 50-kilometer firing in March 2010. The system will be used on Italy's two general-purpose FREMM frigates, while Germany has ordered the Vulcano kit for the 127mm guns on its new frigates, although no munitions yet.
(тези нови фрегати са все с оръдия на италианската фирма)

или да речем:

Oto Melara (a subsidiary of the Finmeccanica Group) and Babcock International Group’s Marine Division have signed a Memorandum of Understanding to offer the Oto Melara 127mm 64cal Light Weight (LW) Medium Calibre Gun System to the UK Ministry of Defence (MoD) for the Type 26 frigate for the Royal Navy.

The 127/64 LW has already been selected by other European navies and has been developed as a complete system, including long range precision guided ammunition.

Важното обаче е това:

Vulcano represents a new family of Long Range Ammunition for the 127mm naval guns. Its primary role will be in naval fire support for shore bombardments. Vulcano provides range enhancement by increasing muzzle velocity without using rocket assist, thus preserving barrel life. Vulcano will be compatible with 127/54, 127/64 and 5″/54 naval guns and 155mm land based artillery.

Така че приемаме неща така: за да се използват тези муниции е необходим ъпгрейд на артилерийската система и на електрониката на кораба (както за всяка система управляеми боеприпаси). Ако си платите за този ъпгрейд, ще можете да използвате такива боеприпаси.

Кухулин
23-03-2012, 16:15
Голъм, съжалявам за твоето изгубено време, разбира се съжалявам и за моето.

Vulcano will be compatible with 127/54, 127/64 and 5″/54 naval guns and 155mm land based artillery.
Турските оръдия са 5"/54. Как от горния пост се разбира, че Vulkano е несъвместим с тях? Какъв ъпгрейд на артилерията? Горе пише - електрониките и навигациите са много близки. Щатите с италиански оръдия ли ще въоръжат флота си?

Защо изобщо спорим за такива неща в осма тема вече?

gollum
23-03-2012, 16:30
Ти май не ме разбра, пуснах този цитат, защото намерих, че стават (по принцип) за това оръдие - точно както "Ескалибур" могат да се използва (по-принцип) на всяка 155 мм система, която е по съоветният НАТО-стандарт (да речем, G6-52ER не е) - за да можеш да използваш тези снаряди на стари оръдия (т.е. такива, които са инсталирани преди да е въведена тази система) е необходимо да се направят определени модификации (водят го VULCANO-kit - точно това, за което си пише, че Германия е купила за новите си фрегати (2), без още да купува боеприпаси; същото, което трябва да си купиш, за да можеш да използваш, примерно снаряди "Ескалибур" на съвместима с тях (като геометрия) 155 мм система и което ARCHER го има вече "вградено"). НА едно място попаднах точно на какво трябва да се ъпгрейдне и смени в случая с VULCANO (да се въведе нов софтуер (това е лесно, но не е безплатно) в СУО на оръдието и в централната система за управление на огъня; да се сменят елементи от тези две системи; да се добавят специални елементи, които настройват GPS и инерциалната система на снарядите, да се сложи/ъпгрейдне системата за АЗ и още няколко подобни "промени"). Нищо от това не е безплатно и трябва да се направи, преди да можеш да използваш VULCANO боеприпаси на оръдие, което по принцип става за тях (да кажем така - геометрично).
Така че ще трябва да се отделят някакви пари за тази цел - ъпгрейд на системите за да могат да използват управляеми снаряди. Това, впрочем, важи за всяка артилерийска система, която може да използва управляеми боеприпаси, но не са й инсталирани съответните елементи. Освен ако то вече не е включено в нея поначало (както ще е при новите системи на въпросния италианец или при "Арчър", да речем).
Сега, нямам идея колко струва този "kit" и едва ли лесно ще намерим цената, така че ще трябва да се измисли нещо там. За самите снаряди също не съм намерил още нищо. Намерих цени за 76 мм VULCANO около 35-40 000 $ за един. Подозирам, че един 127 мм снаряд би струвал (може би) ~50 000 $.
За целия ъпгрейд да кажем - 0,25 млн. $ на система (съвсем на око, нямам никаква идея колко трябва да е). Може би трябва да го пусна в общата тема, току-виж някой изровил нещо по-точно.

ПП Не ми пука за времето толкова, а за това, че вместо да го използвам за да правя списъците със силите го губя в търсене на цени и търсене на "ефективно ли е или не". ЗА съжаление, както тук, така и в съседния под-форум, така и при комшиите, т.е. двойно. Затова за момента спирам с тези разглеждания, ако има оплаквания, ще ги решаваме после.

Кухулин
23-03-2012, 16:35
Ам, значи аз не съм разбрал добре, съжалявам. Помислих, че ще трябва да сменяме оръдията на фрегатите.

Според мен ще си заслужава купуването на Вулкано кит, ако цената е от този порядък.

Kont
04-04-2012, 16:40
Баш Капудан Паша, ти си радост за очите и ушите на стария сераскер!
Виж чоджум на кои барджи ще разположиш РСЗО-тата ! Съвет : постави и 70 мм и 107 мм комбинирай ги фифти-фифти! Малкият калибър са по точни имат и противотанков боеприпас - не знам модератора ще го отчете ли , но ти го направи за всеки случай, разликата в далекобойноста е в предела на 2500м. не от такова значение. И още нещо , дръж под око с локаторите българската акватория, изкарат ли нещо от базата в Ч + 00 почнат ли да минират - думкай с главния калибър,!
Вай щях да забравя - купи си плаващ кран - самодвижещ не буксируем с възможности за 100 тона. гази от 2 до 2.5 метра напиши на търсачката floating crane price и виж какво богатство се предлага!
;)

Mirovk
08-04-2012, 13:19
Не виждам в списъка с наличните кораби: TCG Heybeliada (F-511) и TCG Büyükada (F-512)
Поне единият от двата да получим.

gollum
09-04-2012, 09:27
Не виждам в списъка с наличните кораби: TCG Heybeliada (F-511) и TCG Büyükada (F-512)
Хъм, а дали четеш внимателно? Да се самоцитирам:

2. корвети
4 х клас Ada (нови)
Разбира се, не съм уточнявал точно кои като номера и имена кораби получавате, но на този етап това не е нужно. Така че получавате четири кораба от този клас.

Кухулин
12-04-2012, 18:10
Уважаеми сераскер, уважаеми капудан паша, уважаеми паши,

В светлината на новите флотски калкулации взех та сметнах колко Харпуна имаме за кампанията. Получи се боекомплект от 240 Харпуна. Не знам дали ще ни отпуснат резервен боекомплект. Ако ни отпуснат, ще станат 480 Харпуна.

Питам аз - ко ша ги прайми толку харпуни вйе?!? Ша са замьергами с харпуни? :shock:

gollum
12-04-2012, 20:11
Еми така е, като се готвите (по море) срещу Гърция и кого ли още не :). Нормално. Макар че според нашите калкулации в другата тема, излиза че "Харпун"-ите не са много смислени срещу съвременно въоръжени бойни кораби.

Kont
12-04-2012, 20:33
Навремето учихме философия. Има един такъв философски закон " Количествените натрупвания , преминават в качествени изменения" !
Та вместо по 2-3 харпуна ще стреляме по 8-9 срещу противника, че да затрудним калкулаторите !

Silent Warrior
12-04-2012, 21:21
Еми така е, като се готвите (по море) срещу Гърция и кого ли още не :). Нормално. Макар че според нашите калкулации в другата тема, излиза че "Харпун"-ите не са много смислени срещу съвременно въоръжени бойни кораби.
Ако сами не си потопят "съвременните" кораби в пристанищата, за да ги затворят, може и да постреляме с Харпун.:D
Иначе някъде в общия подфорум забелязах да се спрягат ня'кви Зубри....
Не е изключено да се напъват да се сдобият с нещо подобно, защото не му е нужно обособено пристанище, но пък за сметка на това, защитата му е далеч от тази на съвременните кораби.

Кухулин
12-04-2012, 22:02
Гърция и Израел нямат нищо от ранга на ТF-2000, а даже и на TF-100. Най-силното им ПРО са фрегати с боекомплект от 16 ESSM и близка защита. 500 харпуна ще направят всичко на мармалад.

Между другото, чисто информативно, как се отнасяш към използването на SM-2 Block IV като ПКР? Чета, че в американската доктрина била стабилно застъпена в тази роля. Само 70 кг БГ, обаче 3.5+М. Как преценяваш ефективността и пораженията?

Чудя се дали не може да се измисли печеливша комбинация от няколко SM-2 + няколко Harpoon в един залп. Не че ще има нужда де, но чисто хипотетично.

Сун Дзъ
12-04-2012, 22:12

Много са си смислени "Харпуните" и ще са много ефективни в следващите десетилетия.
Къде е казано, че с една ракета ще се потопи кораб?
Само дето "съвременно въоръжени бойни кораби" са само на съюзници, тъй че това не е проблем на създателите на ракетата ;)

А защо корабите носят поне по 8 ракети? За да ги изстрелят всички по една цел :sniper:

Уважаеми сераскер, уважаеми капудан паша, уважаеми паши,

В светлината на новите флотски калкулации взех та сметнах колко Харпуна имаме за кампанията. Получи се боекомплект от 240 Харпуна. Не знам дали ще ни отпуснат резервен боекомплект. Ако ни отпуснат, ще станат 480 Харпуна.

Питам аз - ко ша ги прайми толку харпуни вйе?!? Ша са замьергами с харпуни? :shock:

Ами ако те имат 20 бойни кораба, значи имаме точно по 24 ракети за всеки. :)

Кухулин
12-04-2012, 22:30
Много са си смислени "Харпуните" и ще са много ефективни в следващите десетилетия.
САЩ ще ги продават, но едва ли ще въоръжат повече свой кораб с тях. Даже полека-лека ги махат. Другата година влиза на въоръжение новата им свръхзвукова ПКР LRASM (http://en.wikipedia.org/wiki/Long_Range_Anti-Ship_Missile) и ако не излезе много скъпа, може напълно да ги заменят.

Сун Дзъ
12-04-2012, 23:08
Разбира се, не се и съмнявам, че ще навлизат все по-нови и ефективни оръжия. Но исках да кажа, че няма да пестя ракетите в предстоящата война, а те нямат кораб който да отбие едновременна атака от поне осем ракети.

Също мисля, че Одзава ще предприеме същата тактика срещу нас, но тук вече стои въпросът кой кого ще допусне до подходяща дистанция за атака.

Kont
13-04-2012, 03:14
Колеги, противниковият отбор стяга сериозен флот срещу нас. При това, го развива комплексно, примерно се подготвя да купи две съединения всяко да включва ескадрен миноносец, ракетен катер х 6-8 имат купуват 4 подводници клас варшавянка и фрегати имат и корвети освен това доста сериозно наблягат на десантните съдове. Ако наистина ги купят почти изравняват силите.
Във връзка с горните калкулации и поднесената от разузнаването информация за ефективноста на харпуните /разглеждана и моделирана от противниковият отбор/ и във връзка с вметка на Кухулин си мисля дали не трябва да подобрим защитата на нашите кораби като купим ракети Стандарт 3 бл II В примерно по 8 бр и дали да не опитаме да купим по 4 бр ПКР LRASM B /за фрегатите и двете ракети/. Първо да попитаме модератора как ще се отнесе към тази покупка , после ще търсим цена и ще ходим на Пазар.

Сун Дзъ
13-04-2012, 08:16
На мен ми се струва, че блъфират. Няма начин да подготвят кадри за всичките тези кораби и подводници само за 4 години. Нямат и къде да базират големи кораби. Не съм сигурен само за ракетните катери, но те са вече остаряло средство - нямат никаква защита срещу подводници и почти никакво ПВО. Моите "притеснения" са по-скоро за наземно базираните ПКР, защото са евтини и ще ги скрият сред гъсталаците.
За десантните съдове - не беше ли условието да имаш 2000 човека на противникова територия за да вземеш точки?
Много сериозно ще се охарчат за барджи, а не се сещам как ще ги докарат до нас без превъзходство във въздуха и по море.

Кухулин
13-04-2012, 08:43
Колеги, противниковият отбор стяга сериозен флот срещу нас. При това, го развива комплексно, примерно се подготвя да купи две съединения всяко да включва ескадрен миноносец, ракетен катер х 6-8 имат купуват 4 подводници клас варшавянка и фрегати имат и корвети освен това доста сериозно наблягат на десантните съдове.
Според мен по-скоро се майтапят. Ясно е, че никакъв десант не може да мине при тая авиация, да не говорим за флота. Съмнявам се и да изградят някаква сериозна ПРО.

Ако наистина ги купят почти изравняват силите.
Ако имаха 20 милиарда, окей. Те само харпуните ни са към милиард :)

Стандарт 3 бл II В
Това нещо е за поразяване на балистични ракети, на спътници, на такива неща. Доказано бута неманеврена цел със скорост 35 М. Има кинетична бойна част, не гърми, щото при тия скорости взривната вълна се разпространява по-бавно :grin: Трудно ми е да преценя какво ще стане, ако цапне някой кораб, но предполагам, че ще е като в една книга на Азимов - дето някакъв го цапна билярдна топка със светлинна скорост :D

ПКР LRASM B
Човек, имаме 500 харпуна. Имаме подводници с по 12 торпеда, дето няма какво друго да правят, освен да потапят кораби. Имаме 200 бр. SM-2 и 800 бр. ESSM (2 БК), които също са предвидени с втора функция ПКР. Имаме авиация. Имаме балистични ракети за неподвижните кораби. Защо да купуваме разни чудеса, дето дори и да минат, няма да се договорят за под $10М :)

Сун Дзъ
13-04-2012, 09:27
Човек, имаме 500 харпуна. Имаме подводници с по 12 торпеда, дето няма какво друго да правят, освен да потапят кораби. Имаме 200 бр. SM-2 и 800 бр. ESSM (2 БК), които също са предвидени с втора функция ПКР. Имаме авиация. Имаме балистични ракети за неподвижните кораби.

:devil: :devil: Звучи супер ;)

Кухулин
13-04-2012, 09:51
Забравих управляемите снаряди Vulkano, които също имат противокорабни възможности. Винаги можем да придружим ракетния залп с 5-6 снаряда, които, макар и да нанасят ограничена щета, чувствително биха свалили ефективността на корабната ПРО.

Обаче трябва да се има предвид, че горните сметки са при два боекомплекта. Голъм трябва да каже реалните числа.

Silent Warrior
13-04-2012, 10:06
Като стана дума за ПКР и количествения показател се сетих, че турските ВМС разполагат също и с ето това:
http://en.wikipedia.org/wiki/Sikorsky_SH-60_Seahawk
Въоръжен с това:
http://en.wikipedia.org/wiki/Penguin_%28missile%29
Отделно разполагаме с някакви количества и това:
http://en.wikipedia.org/wiki/Sea_Skua
Друг е въпросът обаче до колко горните биха били актуални към 2024 г.

Silent Warrior
13-04-2012, 11:13
Може ли някой да разясни силните и слабите страни на подводния флот и по-конретно на торпедното въоръжение с което разполагаме, защото имам усещането, че тук крием сериозен потенциал, който трябва да използваме максимално?

Кухулин
13-04-2012, 11:26
Може ли някой да разясни силните и слабите страни на подводния флот и по-конретно на торпедното въоръжение с което разполагаме, защото имам усещането, че тук крием сериозен потенциал, който трябва да използваме максимално?
Ами, тежки торпеда, например:

The weapon has a modular design that includes up to four silver zinc battery modules and is able to achieve a range of more than 50 km (27 nm) and a speed exceeding 92.6 km/h (50 kt) powered by a high frequency permanent magnet motor, with a closed-loop cooling system independent from the environment. Exact performance data is classified.[4] The torpedo design template may also be used as the basis for ROV.[5] The weapon is armed with a 260 kg PBX, (hexogen–aluminium) warhead (equivalent to 460 kg of TNT) with magnetic influence and contact fuzes.[5] The charge and fuse are insensitive and EMP safe.

http://en.wikipedia.org/wiki/DM2A4

gollum
13-04-2012, 12:59
Накратко (и без да претендирам за нещо повече от "здрав смисъл" (често ни подвежда обаче) и малко Интернет-познания): съвременните дизелови подводници (особено новите немски, с които разполагате) имат доста висока скорост (не само надводна, но и подводна), могат да действат независимо (и потопени) за сравнително дълъг период от време (повече от достатъчно за нашата двадесет-дневна симулация), трудни са за откриване дори когато се движат потопени (стига да не разполагаш със самолет, добър сонар наблизо или сателит), почти незабележими са, когато са заели позиция, особено в крайбрежни води.
За възможностите на торпедното въоръжение ще напомня съдбата на ЮК корвета "Чхонан". Торпедата за много мощно въоръжение, освен него подводниците ви имат и по четири "Харпун"-ракети. В дуел между противолодъчно специализирана корвета или фрегата и подобна подводница нещата съвсем не са предрешени в полза на надводния кораб. Разбира се, комбинацията от вертолет със сонар и торпеда и ракето-торпеда може да се окаже много опасна. Но поне сегашните български кораби нямат ракето-торпеда, макар и да имат вертолети, които могат да носят сонари.
Подводниците могат да разузнават (разбира се, ограничено) и за опасни за всеки кораб от българските ВМФ. В тази игра няма морско снабдяване и търговия, така че основната им функция да спират корабоплаването няма да е търсена.

Silent Warrior
13-04-2012, 13:08
Благодаря за разясненията!
Т'ва немското торпедо DM2A4 изглежда много обещаващо. За него пише, че е submarine's main hard-kill weapon
А като цяло, какъв е шансът на подводница+торпедо (от тези, с които разполагаме) да порази сравнително бърза цел като ракетен катер (примерно такъв (http://vimpel.boinaslava.net/index.php?module=bg_Mulniya_pr1241)) или десантно средство на въздушна възглавница като Зубр (http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B0%D0%BB%D1%8B%D0%B5_%D0%B4%D0%B5%D1%81% D0%B0%D0%BD%D1%82%D0%BD%D1%8B%D0%B5_%D0%BA%D0%BE%D 1%80%D0%B0%D0%B1%D0%BB%D0%B8_%D0%BD%D0%B0_%D0%B2%D 0%BE%D0%B7%D0%B4%D1%83%D1%88%D0%BD%D0%BE%D0%B9_%D0 %BF%D0%BE%D0%B4%D1%83%D1%88%D0%BA%D0%B5_%D0%BF%D1% 80%D0%BE%D0%B5%D0%BA%D1%82%D0%B0_12322)?

Edit: Наясно съм, че така зададен въпросът ми е много общ, като влияние могат да оказват всякакви фактори и обстоятелства.
По-скоро се интересувам дали горепосочените типове надводни средства са сред основните цели на торпедното въоръжение на подводниците?

Kont
13-04-2012, 13:36
gollum, а как мислиш, във връзка с
Еми така е, като се готвите (по море) срещу Гърция и кого ли още не . Нормално. Макар че според нашите калкулации в другата тема, излиза че "Харпун"-ите не са много смислени срещу съвременно въоръжени бойни кораби. дали ще е по-добре да потърсим и поставим на въоръжение в някои от фрегатите , "по -смислена" свръхзвукова ПКР например /имам в предвид ограничени количества/, която да се използва в съчетание с Харпуните, или да разчитаме на по-голямо количество харпуни от 8 нагоре да речем , както аз си представям. Тъй като нашите противници поръчват и комплекси Бастион с Яхонт или Оникс, аз съм обезпокоен и ми се ще да опитаме да допълним БК с нещо по-добро от наличното.
Въпросът ми е такъв - струва ли си, калкулаторите ще го отчетат ли, и дали не ти писна да се занимаваш с нас?!

gollum
13-04-2012, 14:16
Silent Warrior, според мен, торпедата са крайно неефективно средство срещу цел от тип кораб на въздушна възглавница (много са бързи, на практика почти не газят във водата). Тук по-скоро трябва да се разчита на ракетно въоръжение. Що се отнася до ракетните катери - стават като цел, но не е от най-лесните. Що се отнася до мощността на торпедото, едно е напълно достатъчно за да потопи катер или корвета и почти сигурно фрегата.

Конт, поне сегашните български съдове нямат почти никаква противоракетна защита, като изключим РЕБ и изстрелване на примамки. Вярно, имат и "Сий спароу", но ограничено количество. Но тази ракета може да свали "Харпун". Разбира се, не знам какво ще си купят, така че ми е трудно да ви посъветвам. Но така или иначе ще имате NSM или RSB-15 на новите кораби, а те са съвременни анти-корабни ракети.

За калкулаторите.
Като писах, няма да задавам "твърди" стойности, а за всяка отделна система въоръжение ще описвам възможностите й с двуцифрени показатели (нща като точност, маневреност, защитеност). Идеята е при изчислението калкулацията да се базира на стойностите на нападащата ракета, спрямо стойностите на отбраняващата ракета, а общата ефективност на "атаката" на ракетата спрямо "защитата" (в електронен, ИЧ и оптичен смисъл) на кораба или каквато е целта. Така нещата ще са динамични и ще мога да ги наглася до "реалистично" за мен положение.
За ракетите като физически характеристики ще отчитам скорост (в полет и до целта, т.е. две стойности), маневреност (вероятност да се отклони или да прихване целта заедно със скоростта), отделно ще отчитам възможностите на главата за насочване, както и "профили" за различни типове "засичане" на всяка от потенциалните цели. Всеки отделен боеприпас, който ще се ползва в играта трябва да получи своя стойност и тя да се тества.
Затова ще гледам да огранича типовете оръжейни системи до някакво разумно количество, същото важи и за целите. Стандартизация. Естествено, във флота нещата не са чак толкова сложни, нито пък във въздуха (за радост, имате малко типове самолети). На сушата обаче са по-сложни и там сигурно ще обобщавам десетките типове бронетехника и транспорт в някакви по-генерализирани, за да спестя време както при настройването на характеристиките, така и при въвеждането на данните за изчисляване на сражение. Нещо като стандартно БМП, тежко въоръжено БМП, стандартен БТР, тежко въоръжен БТР и прочее. Ще видим, още обмислям тези работи. При поддържащата техника със сигурност ще има "тежка" стандартизация към генерални типове (камион, джип и прочее). В крайна сметка, разликите между тези превозни средства не са толкова големи, че да си струва отделно моделиране. НЕ и на оперативно ниво.

Kont
13-04-2012, 16:55
Да си призная , даже ми харесва че усредняваш стойностите, можем за лесно да се договорим и с имена за по лесно, да речем Кобра -тежко въоръжен БТР.
Това със стойностите на двете ракети разбрах - Благодаря! А как ще отчете програмата например нападение от 8 Харпуна и един RSB-15 срещу да кажем по-добре защитен противник нещо от нивото на новите фрегати от Милгем - /ако нашите приятели решат наистина да правят флот/
Ако имаш време ,би ли ми обяснил!

Mirovk
15-04-2012, 09:50
Хъм, а дали четеш внимателно? Да се самоцитирам:

Разбира се, не съм уточнявал точно кои като номера и имена кораби получавате, но на този етап това не е нужно. Така че получавате четири кораба от този клас.

Milgem class corvette:
Name: TCG Heybeliada (F 511)
Namesake: Heybeliada
Laid down: 22 January 2007
Launched: 27 September 2008
Commissioned: 27 September 2011
Status: in active service, as of 2012[update]
Тъй като са 2, за това попитах да дадеш поне едната!
Въпросните корвети ще са 4 на брой и ще могат да изтрелват Томахоук:

Eight of the twelve MİLGEM class warships are classified as the Ada class corvette, while four of them will be equipped with additional weapon systems and will be classified as the TF-100 class frigate.

The TF-100 class[citation needed] will feature a slightly larger hull and will be equipped with the Mk.41 VLS, capable of firing RIM-66 Standard, RIM-162 ESSM and VL ASROC missiles, along with other systems for improved multi-role combat capabilities. The experience and technological know-how gained with the MİLGEM project will play an important role in determining the design characteristics and the development process of the TF-2000 class frigates, as well as the selection of the systems and equipment which will be used on these significantly larger and more capable warships.

Building: 1
Planned: 12
Completed: 2
Active: 1

http://en.wikipedia.org/wiki/Milgem_class_corvette
Нужно е да се уточнят защото тогава спора за Томахоук е приключен, може да е една от 4 но ще я има.

Относно радарната система Sea GIRAFFE 3 D radar , незнам защо така я пренебрегваш при положение че, дори САЩ я слагат на новата серия леки кораби , да не говорим че, Австралия я слага на новите си 4 самолетоносача клас Камбера.......Полша и Швеция вече я ползват.
Да не говорим че, отчита наличието на перископи над водата....

http://maritimesecurity.asia/free-2/procurement-2/saab-wins-u-s-navy-radar-contract/
Ако наистина имаме по-мощна и по-добра от тази система тогава евваала на Турските ВМС аферим машаала....

gollum
15-04-2012, 11:08
Пак да попитам (защото вече започвам да се ядосвам), четеш ли внимателно какво пиша или така, пишеш си за да се отчетеш? Времето ми е ценно и не искам да го губя за глупости.
Да почетвъртя, по програмата "Милгем" получавате всичко, построено до момента на началото (нормално е най-новите кораби да се задействат изцяло в операцията) 6 х корвети "Ада", 4 х корвето-фрегати TF-100, 4 х фрегати TF-2000. Какво неясно има и какво има да се обсъжда повече? Ако с чудиш за характеристиките им в играта, този въпрос е обсъждан достатъчно в темата за въпроси към мен. Обсъдено е и коя какви ракети може да носи, с какви ПУ е екипирана и накратко за сензорите й.

Относно радарната система Sea GIRAFFE 3 D radar , незнам защо така я пренебрегваш при положение че, дори САЩ я слагат на новата серия леки кораби , да не говорим че, Австралия я слага на новите си 4 самолетоносача клас Камбера.......Полша и Швеция вече я ползват.
Защото, първо, е ясно с какви сензори ще бъдат екипирани вашите фрегати, второ, тези неща не ме интересуват в такива подробности, както вече споменах не веднъж. Иначе вместо игра ще имаме безкрайни теми в които всеки ще обсъжда кои са най-добрите копчета за униформите на войниците му или с какви връзки да си връзват обувките, каква марка гориво да сипват в резервоарите и прочее глупости (в такава игра).
Всичките ви кораби разполагат с радари за управление на огъня, повечето имат обзорен радар за въздушни и цели на повърхността, TF-2000 разполагат с AEGIS-система. Няма да обсъждаме какво можете да смените по тях, защото те вече са проектирани и нещата са решени. Достатъчно е, че ви позволих да промените проекта в посока носене на ударно въоръжение. Какво искат или правят САЩ, Франция или Германия си е тяхна работа.
С други думи, няма да позволяват самоволни промени по екипировката на кораби, самолети или военна техника. Първо, разликата не е голяма на това ниво, второ, така никога няма да започнем игра.
Точка по въпроса.

ПП Едно косъмче де дели от решението да отменя въобще пазара и да ви накупя каквото сам реша, както би трябвало да бъде (оперативните командири не си поръчват екипировката и въоръжението в магазин по списък, а работят с това, което получат).

Кухулин
15-04-2012, 11:23
ПП Едно косъмче де дели от решението да отменя въобще пазара и да ви накупя каквото сам реша, както би трябвало да бъде (оперативните командири не си поръчват екипировката и въоръжението в магазин по списък, а работят с това, което получат).
Правилното решение за такава игра е да се води война с наличната техника и възможност за закупуване на допълнителни количества. Нямаше да има пазарлъци за цени, нямаше да ровим като луди за параметрите на турските проекти, които ти след това да отхвърлиш, нямаше да има никакви трудности от такъв характер. Всичко щеше да е многократно по-просто, по-честно и по-динамично, без да пострада самата игра като замисъл.

gollum
15-04-2012, 11:27
Така е, Кухулин. Ама пусто да остане - замисълът на Амазон съдържаше пазар, та затова го сложих (все пак, не работя по мои, а по негов замисъл). Иначе за оперативна игра това е единствено вярното решение: налични сили, с които се работи.

Mirovk
16-04-2012, 08:01
Да питам без да се ядосвате ама не знам това нещо дали е включено в списъка с корабите ни:
http://www.bing.com/images/search?q=%e2%80%9cKaan+29%e2%80%9d+Class+boats+&view=detail&id=203DC9563D89CA82F8FA91468E63B3EAE5814EBE&first=0&FORM=IDFRIR
И ако не е; ще си поръчаме ли (3,68$)
Нещото носи 4 харпуна или SSM също може да му се сложат HELFIRE (дават му готовност за изстрел 24сек.)

Кухулин
16-04-2012, 11:12
Аз искам да обърна внимание на един проект, по който договорите вече са сключени и се изпълняват:

LANDING SHIP TANK (LST)

Displacement : 7125 Tons
Length (LOA) : 138.75 m
Length (LWL) : 130.80 m
Beam : 19,60 m
Draught : Less than 2.0 m forward, less than 5.0 m aft at full load
Propulsion : 4 x main diesel engines 2880 kW each, 2x shafts, 2x controllable pitch propellers 1x 500 kW bow thruster
Speed (max continuous) : 18 + knots at full load displacement.

Complement:
Ship : 12 officers, 51 petty officers, 66 ratings
Joint Group Headquarters : 17 officers
Marines : 350

Ship is capable of carrying 1180 tons of mixed vehicles or cargo on vehicle and open decks at full performance.

http://www.adik.com.tr/defaulten.asp?s=9&id=2
http://www.havelsan.com.tr/SisCoz/ENProjeler.aspx

Това са официалните сайтове на фирмите-изпълнителки. Предвидени са два такива кораба.

gollum
16-04-2012, 11:39
Да, тези съм ги включил като:

2 х нови
танкодесантни кораба. Те идват да заменят двата от (почти) средата на миналия век американски, които ще бъдат пенсионирани. Одзава не случайно спомена, че така или иначе си имате специализирани кораби, за които няма проблеми с десанта където и да е. Като гледам, всеки може да носи по 4 танкодесантни катера (поне това показва картинката), има и площадка за вертолети (но не е уточнено колко).

Сун Дзъ
16-04-2012, 15:04
Одзава не случайно спомена, че така или иначе си имате специализирани кораби, за които няма проблеми с десанта където и да е. ;)

Господа, имам "малък" проблем с "плаващ док/хеликоптероносач - нов".
Това което намирам е много мъгляво и неточно... малко помощ за да му сглобя ТТ данните и възможностите?

Кухулин
16-04-2012, 17:08
Те идват да заменят двата от (почти) средата на миналия век американски, които ще бъдат пенсионирани. Одзава не случайно спомена, че така или иначе си имате специализирани кораби, за които няма проблеми с десанта където и да е.
Ахааа, ясно. Мен затова не ми излиза бройката, не знаех за пенсионирането. Наистина, стари са.

Нека да уточним и друго. Наистина, като им гледах параметрите, спокойно разтоварват навсякъде. Това означава ли, че пристанищата ще са блокирани само за обикновените кораби, но не и за десантните кораби? Например правят десант от танкове и пехота на плажа, връщат се, товарят боеприпаси, през това време десанта овладява пристанището, корабите идват и разтоварват боеприпасите. Този сценарий реалистичен ли е?

;)

Господа, имам "малък" проблем с "плаващ док/хеликоптероносач - нов".
Това което намирам е много мъгляво и неточно... малко помощ за да му сглобя ТТ данните и възможностите?
Тоя бъдещ проект е малко над 25 000 тона (цък (http://www.trdefence.com/2011/05/25/three-shipyards-set-for-turkish-lpd-job/)). Засега май няма конкретни характеристики, но пък можем да направим сравнение с китайския 20 000 тонен:

http://en.wikipedia.org/wiki/Type_071_amphibious_transport_dock

Според мен е реалистично да предположим следния капацитет за турския:

- 1000 души и 20 танка десант (т.е. подсилен батальон или два батальона?);
- 3000 тона товар;
- 6 хеликоптера;
- 6 десантни катера (на въздушна възглавница?);
- въоръжение и сензори като на корвета без VLS.

Не знам какво мислите, но на мен така ми изглежда.

Kont
16-04-2012, 17:35
Като търсихме Чиннуук, мисля че заради този нов кораб ги купуваха.

Сун Дзъ
16-04-2012, 19:02
Нека да уточним и друго. Наистина, като им гледах параметрите, спокойно разтоварват навсякъде. Това означава ли, че пристанищата ще са блокирани само за обикновените кораби, но не и за десантните кораби? Например правят десант от танкове и пехота на плажа, връщат се, товарят боеприпаси, през това време десанта овладява пристанището, корабите идват и разтоварват боеприпасите. Този сценарий реалистичен ли е?

Мисля, че е така и, че Голум мисли точно това:

че така или иначе си имате специализирани кораби, за които няма проблеми с десанта където и да е.

Тоя бъдещ проект е малко над 25 000 тона (цък (http://www.trdefence.com/2011/05/25/three-shipyards-set-for-turkish-lpd-job/)). Засега май няма конкретни характеристики, но пък можем да направим сравнение с китайския 20 000 тонен:

http://en.wikipedia.org/wiki/Type_071_amphibious_transport_dock

Според мен е реалистично да предположим следния капацитет за турския:

- 1000 души и 20 танка десант (т.е. подсилен батальон или два батальона?);
- 3000 тона товар;
- 6 хеликоптера;
- 6 десантни катера (на въздушна възглавница?);
- въоръжение и сензори като на корвета без VLS.

Не знам какво мислите, но на мен така ми изглежда.

Ако го сравним с китайския по тонаж това което предполагаш е много реалистично.
Тук обаче на снимката виждам едно от любимите ми самолетчета с вертикално излитане и кацане.

http://img17.imageshack.us/img17/777/copyofrmkmarinelpddesig.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/17/copyofrmkmarinelpddesig.jpg/)

Нямаме такива, нали?Американците нали имат нещо подобно за РЕБ и мини АУАКС, или разработваха само ? Или не ?
Мисълта ми е, че ще е голяма загуба да ползваме този кораб само за един/два десанта... не е ли възможно да го ползваме като плаващо летище за подобни патрулни самолети и за хеликоптерите ни ( да презареждат гориво и боезапаси), които ще подържат по-отдалечени десантни части и т.н. Нещо като мини авионосец.

Имаме си "самолетоносач" :) грехота е да не се възползваме.
Сега какви планове ми се завъртяха в главата... ;)

Кухулин
16-04-2012, 19:24
Като търсихме Чиннуук, мисля че заради този нов кораб ги купуваха.
Не, те са за специалните им части.

Special forces need boosts Turkey's Chinook request (http://www.flightglobal.com/news/articles/special-forces-need-boosts-turkeys-chinook-request-332275/)

Никъде не срещам информация кораба да е към специалните части, значи ще се комплектова отделно в рамките на проекта.

gollum
16-04-2012, 19:32
Да, за него са - 6 "Чинуик"-а. Ще му измисля някакви характеристики , не берете грижа. Той, както и двата нови танкодесантни кораби имат възможност да служат и като щаб на десантна групировка.
Нещо като:
вертолети: 40 "места" на палубата + 24 "места" в хангарите, като отчитаме, че един "Чинуик" заема 10 "места", един вертолет от типа на "Блек хоук" или "Сий кинг" заема 8 места, а един ударен вертолет или лек от типа на UH-1 заема 6 "места".
места за техника: 160 като 5 места "отнема" един ОБТ, 3 места "заема" БМП/БТР или среден камион, 2 места лек камион или джип.
места за 1 000 души десант
товар: 2 000 т. при пълно натоварване на техника и десант, +20 т. за всяко 1 незаето място за техника (т.е. 5 200 т. общо).
място за 4 танкодесантни катера.
радари за въздушно и наземно наблюдение, радар за контрол на артилерийски огън
въоръжение:
1 х 76 мм ОТО-Мелара
2 х 6 х 20 мм CIWS
2 х 2 х 35 мм ПВО
мортири за изстрелване на примамки
130 души екипаж

Да, десантните кораби и катери са "друга бира" - те могат да разтоварват навсякъде. Веднъж овладеете ли пристанище, можете и да го разчистите - ще отнеме време и хора.

Кухулин
16-04-2012, 19:41
Ясно, мерси.

Аз честно казано много не съм се интересувал от десанти, затова имам въпрос. Кораба така и така има катери за десант, не може ли да се въоръжи с ударни хеликоптери? Или примерно 3 транспортни и 7 ударни. Разумно ли е?

gollum
16-04-2012, 21:03
Сигурно може принципно, въпросът е, че транспортните вертолети са идеални за снабдяване с боеприпаси (на връщане евакуират ранените, но не ни интересува). Един "Чинуик" носи около 13 тона товар, ще ви дам възможност да носи до 6 "Чинуик" или 10 по-малки вертолета (С-60 да речем), те.. 6 "Чинуик"-а са 78 тона. И могат да ги доставят бързо, т.е. спестява се нуждата от наземен транспорт в началния етап на операцията. Естествено, уязвими са ако има вражески зенитни ракети или други средства.

Кухулин
16-04-2012, 21:13
Ахм, да. Може би един дежурен ударен за зор-заман, ако дотрябва спешна подкрепа. Сложни сметки ще трябва да прави капудан-пашата :)

Silent Warrior
16-04-2012, 22:42
...
място за 4 танкодесантни катера.
....
Само да допълня това, което намерих като инфо по проекта за десантния док:
4-те броя танкодесантни средства (LCM) се очертава да бъдат на въздушна възглавница.
Освен тях, ето тук (http://www.dzkk.tsk.tr/turkce/MODERNIZASYON.php?strAnaFrame=modernizasyon&strIFrame=amfibi_gemi) пише, че това чудовище ще разполага и с 2 бр. десантни средства за ЛС (LCVP), 1 бр. нещо като плаващ КЩМ и 2 бр. лодки тип „Зодиак” (RHIB), както и 8 вертолета и 27 бронирани амфибийни средства (тези последните малко не са ми ясни какви точно са и дали са в така да се каже в щата на кораба).
Общо ще може транспортира до 1 батальон морска пехота заедно с до 94 десантни средства.

gollum
17-04-2012, 09:20
4-те броя танкодесантни средства (LCM) се очертава да бъдат на въздушна възглавница.
Освен тях, ето тук пише, че това чудовище ще разполага и с 2 бр. десантни средства за ЛС (LCVP)
Всичко това хубаво, но аз не видях никакви поръчани десантни средства на въздушна възглавница, докато от другите не само си имате, но има поръчани и нови. Така че ще си останете с тях. Ако направим аналогията с китайския проект със сходен тонаж, там е или/или т.е. или 2 десантни баржи на въздушни възглавници или четири механизирани.
ако си намерите отнякъде десантни средства на въздушна възглавница, ще ви дам или да сложите две от тях, или четири от механизираните.

1 бр. нещо като плаващ КЩМ и 2 бр. лодки тип „Зодиак” (RHIB)
За плаващия щаб, според мен, нещо се е изгубило при превода. Подобно на "Мистрали"-те самият кораб служи като плаващ щаб (и болница) при нужда.
Лодките "Зодиак" не ме вълнуват, защото няма да ги симулирам.

както и 8 вертолета
Аз съм щедър и ви давам 10 вертолета :). Всъщност, малко ще променим нещата - ще редактирам поста с данните на кораба.

и 27 бронирани амфибийни средства (тези последните малко не са ми ясни какви точно са и дали са в така да се каже в щата на кораба).
Т.е. амфибийни БТР като сащианските, да речем. Това изцяло влиза в "мястото" за пренасяне на ОБТ, БТР, БМП, САУ или джипове или камиони. Ако си намерите такива амфибийни средства (тези, с които разполагате, са за прекосяване на реки), можете да ги качите.

Общо ще може транспортира до 1 батальон морска пехота заедно с до 94 десантни средства.
С параметрите, които съм дал, лесно могат да се пренесат един танков батальон и два пехотни по около 500 души личен състав (леко намален). Или да служи за щаб на бригада, а да пренася освен това един танков и един пехотен батальон в пълен състав.

Кухулин
17-04-2012, 11:42
един "Чинуик" заема 10 "места", един вертолет от типа на "Блек хоук" или "Сий кинг" заема 8 места, а един ударен вертолет или лек от типа на UH-1 заема 6 "места".
Нереално. Ако Чинук заема 10 места, Блек Хуок трябва да заема 6 места, а Т-129 - 5 места.

Specifications (CH-47D) (http://en.wikipedia.org/wiki/Boeing_CH-47_Chinook#Specifications_.28CH-47D.29)
Specifications (UH-60L) (http://en.wikipedia.org/wiki/Sikorsky_UH-60_Black_Hawk#Specifications_.28UH-60L.29)
Specifications (T-129) (http://en.wikipedia.org/wiki/TAI/AgustaWestland_T-129#Specifications_.28T-129.29)

Така на палубата се получават примерно 1 Чинук + 3 Блекхоук + 2 Т129. Съвсем нормално за такъв кораб, балансирано, без ексцесии.

gollum
17-04-2012, 12:12
Нереално, но е балансирано от игрова гледна точка ;). Не искам да има много различни типове, затова по-скоро давам възможност за еднотипност под един вертолет най-много два типа: т.е. или 4 + 2 "Чинуик" (6) или 5 + 3 "Блек хоук" (8) или 6 + 4 леки вертолета (10). Поне при мен, в такъв род симулации игровите аргументи винаги имат предимство пред "реализма".

Кухулин
17-04-2012, 12:25
Нереално, но е балансирано от игрова гледна точка ;). Не искам да има много различни типове, затова по-скоро давам възможност за еднотипност под един вертолет най-много два типа: т.е. или 4 + 2 "Чинуик" (6) или 5 + 3 "Блек хоук" (8) или 6 + 4 леки вертолета (10). Поне при мен, в такъв род симулации игровите аргументи винаги имат предимство пред "реализма".
Не разбрах игровия аргумент. В смисъл - искаш кораба да носи само един вид хеликоптери, за да се смята по-лесно играта?

gollum
17-04-2012, 13:17
Аха :). И нагласих числата, така че да отговарят на определени количества от определен тип.

Сун Дзъ
17-04-2012, 15:13
Ахм, да. Може би един дежурен ударен за зор-заман, ако дотрябва спешна подкрепа. Сложни сметки ще трябва да прави капудан-пашата :)

Дааа.. за жалост ще се наложи да извършвам и мисловна дейност ;)
Но пък е по-лесно само с 2 типа хеликоптери, смятаме за "тежки" Чинук, а за "леки" всичко друго, без значение дали е транспортен или ударен. Аз си мисля да придадем към "авионосеца" един танкер и ще се реши въпроса с горивото за кампанията.
Това корабче идеално ми пасна на първоначалните планове.

Кухулин
17-04-2012, 15:20
Аха :). И нагласих числата, така че да отговарят на определени количества от определен тип.
В такъв случай предполагам, че Чинук категорично отпада от състава на кораба. Функциите му са твърде тясно специализирани. Освен ако не ги разширим за целите на играта, примерно да носи по 8 бр. Hellfire или турския аналог :)

Иначе, при един вариант за хеликоптер аз бих избрал въоръжен Блекхоук:

- 2 х 7.62 mm (0.30 in) M134 minigun
- 8 х AGM-114 Hellfire
- 14 души или 1 тон вътрешен товар
- 4 тона външен товар

или нещо такова.

gollum
17-04-2012, 15:27
Както решите. Ако искате, качете една ескадрила от ударните си вертолети - вие решавате. Ако искате, ползвайте бойно-транспортни. Всичко зависи от това как искате да ползвате кораба. Вероятно един истински вертолетоносец би ви свършил още по-добра работа, но нямате бюджет за подобно нещо.
Що се отнася до танкерите - вие си ги имате.

ПП Но пък "Чинуиците" са много по-добри когато опре до снабдяване :).

Mirovk
18-04-2012, 11:23
Иначе, при един вариант за хеликоптер аз бих избрал въоръжен Блекхоук:

- 2 х 7.62 mm (0.30 in) M134 minigun
- 8 х AGM-114 Hellfire
- 14 души или 1 тон вътрешен товар
- 4 тона външен товар

или нещо такова.

За съжаление отпадна въпросът с допълнителната поръчка на хеликоптери, иначе веднага една ескадрила Апачи с израелските играчки по тях....

Кухулин
18-04-2012, 11:37
Турските T129 са много добри, няма смисъл от Апач. Въпросът е, че ме могат да транспортират хора и товари, което ги изключва от състава на кораба (по схемата на Голъм).

gollum
18-04-2012, 12:23
Ако много настоявате, т.е. наистина това е важно за плановете ви, ще позволя два типа вертолети, но не повече от два типа. Тогава можем да приемем и твоята схема.

Кухулин
18-04-2012, 15:15
Еми ние си разсъждаваме, обаче Сун Дзъ трябва да каже всъщност какво е положението. Негово си е корабчето.

Кухулин
19-04-2012, 17:29
4 + 2 "Чинуик" (6)
Не знам дали си ползвал долните снимки, но ако не си, значи доста добре си се ориентирал в ситуацията:

http://img1.uploadscreenshot.com/images/main/5/13013471919.png
http://www.turkmilitary.com/data/media/187/RMK252520Marine252520LPD1.jpg
http://www.turkmilitary.com/data/media/187/CIMG1456.jpg

gollum
19-04-2012, 18:18
Не съм, в последно време съм почти лишен от свободно време за играта, а и по принцип, та не съм търсил нищо. Ако това трябва да е корабчето, то по-скоро е вертолетоносец, отколкото чист плаващ док. Ще трябва да го отразим. Мисля, че би трябвало да има място за поне още един-два големи вертолета, но не отбирам от тези работи, та може и да греша.

Кухулин
20-04-2012, 10:13
Не съм, в последно време съм почти лишен от свободно време за играта, а и по принцип, та не съм търсил нищо. Ако това трябва да е корабчето, то по-скоро е вертолетоносец, отколкото чист плаващ док. Ще трябва да го отразим. Мисля, че би трябвало да има място за поне още един-два големи вертолета, но не отбирам от тези работи, та може и да греша.
По задание на проекта палубата е предвидена за 4 бр. Чинук:

During the years the requirements of the Turkish Navy changed so that the size of the LPD has increased. It is estimated that today’s proposals will have a displacement between 25.000 to 28.000 tons range. The ship will have a landing deck big enough to accommodated 4 helicopters of 15 ton class at the same time. According to the RfP the flight deck should be able to support aircraft up to 35 tons weight. . The total personnel on board the ship’s crew plus air detachment and embarked troops is around 1000.
В момента се разглеждат два варианта за реализация. Първия е да се купи испански кораб от клас Juan Carlos I (http://en.wikipedia.org/wiki/Spanish_ship_Juan_Carlos_I_(L61)), който пасва идеално на заданието. Всъщност, той е единствения, който пасва.

Втория вариант е турците сами да си построят кораба и май натам отиват нещата. Няколко фирми могат да изпълнят проекта, между тях е RMK Naval с горния макет от изложението DIMDEX 2012. Наточили са се като гладни вълци:

http://img851.imageshack.us/img851/5503/10052011120.jpg

:grin:

gollum
20-04-2012, 11:24
Аха. Просто като гледам макета ми се струва, че могат да се нагъчкат доста повече вертолети :). Но пък не знам какво е безопасното разстояние и прочее.

Сун Дзъ
20-04-2012, 14:55
Juan Carlos I (L61) е почти със същото водоизместване с "нашия". И забелязвам, че може да се използва и във вариант авионосец с 30 летателни апарата на борда и във вариант док с 1200 десантчика.
Ние може да се опитаме да направим десант и да ползваме кораба там, може да успеем, а може и да не успеем. Да правим втори десант е вече почти изключено с оглед на мобилизацията и развръщането на противника.
Затова не е реално този кораб, който ще е най уникалния в цялата игра да бъде използван веднъж и през цялото време да бездейства. А войната е дълга - цели 20 игрови дни.
Затова може ли да допуснем, че ще може да използваме кораба с две предназначения - като десантен и като чист хеликоптероносач ? Тогава можем и да мислим какви ще са авиокрилата базирани на него в двата случая.

gollum
20-04-2012, 14:58
Твърде различни предназначения - ще изисквам да го върнете в пристанището си, преди да "смените" функционалността и 48 часа за подготовка. Можете да го ползвате само като вертолетоносач, обаче, защото нямате самолети, подходящи за базиране на него. Ф-35 от този тип не влиза в поръчката ви (то няма и смисъл, де). Поръчвате си стандартния тип за ВВС. обаче една ескадрила ударни вертолети спокойно можете да разположите на него.

Сун Дзъ
20-04-2012, 15:01
Аха. Просто като гледам макета ми се струва, че могат да се нагъчкат доста повече вертолети :). Но пък не знам какво е безопасното разстояние и прочее.

Можеш ли да определиш някакво време (това си е за калкулациите ни само в играта), необходимо на един хеликоптер за презареждане/натоварване (включително и с десант) до повторно излитане.
А по размера на полетната палуба може ли да приемем, че едновременно могат да се обслужват, излитат и кацат 4 тежки или 6 средни хеликоптера ?

gollum
20-04-2012, 15:51
А по размера на полетната палуба може ли да приемем, че едновременно могат да се обслужват, излитат и кацат 4 тежки или 6 средни хеликоптера ?
Така ми се струва.

Времето за натоварване/разтоварване - ще го определим на база "фаза", както и останалите неща.

Кухулин
20-04-2012, 16:27
Да правим втори десант е вече почти изключено с оглед на мобилизацията и развръщането на противника.
Според мен втори десант няма да е излишен, особено ако носи допълнителни точки. Доколкото си спомням, общо три морски десанта ни се зачитаха по северното и южното българско крайбрежие.

Темпово аз виждам нещата така:

- 1 фаза десантиране;
- 1 фаза връщане в пристанището;
- 1 фаза товарене;
- 1 фаза пътуване до десантната зона;
- 1 фаза десантиране;
- 1 фаза резерв;

Това означава, че тоя кораб може да стовари два десанта в рамките на 6 фази, което прави два дена. Ако има някакви проблеми или нещо непредвидено, стават три дена с голям резерв. Ако приемем, че това темпо важи за всички десантни съдове, по груби сметки за 3-4 дена (два десанта) можем да стоварим нещо от сорта на 10 000 души и доста техника. След това част от десантните съдове могат да карат още подкрепления, а тоя големия да действа като щаб, снабдителна база и хеликоптерно летище. Макар че ние вече ще владеем някакви сухоземни летища, та знам ли...

Сун Дзъ
20-04-2012, 19:35
Не съм се изразил съвсем правилно по-горе. Защото говорех за "авионосеца" писах конкретно за него.
След евентуален успешен първи десант той ще е в пъти по-полезен като плаващо летище от това да носи още 1000 войника някъде другаде. Защото на аскера ще са му нужни провизии и боеприпаси, както и огнева подръжка.
Освен това нашите десантни съдове имат различна скорост и за да е успешен един десант ще се наложи по-бързите да изчакат по-бавните. А при фазите пропускаш едно първоначално пътуване до десантната зона. В началото на войната корабите са в териториални води. Но да се мъкне този кораб заедно с барджите на нас не ни е изгодно, той ще свърши много по-важна роля.
А не дай боже ако го гръмнат докато стоварва втори десант, ще има да разнасят осолената глава на капитана му набучена на кол и да ни се присмиват ;) хе, хе, хе

И между впрочем колко войника побира нашата модификация на Чинук ? В уикито пише "Capacity:33–55 troops", но не намирам точно за CH-47F.

Кухулин
20-04-2012, 19:56
Прав си за десанта, ти най-добре ще прецениш кой кораб за какво и с каква скорост да се използва.

Нямам представа къде ще са корабите в Ч+0. Не виждам причина да са в турски териториални води.

Относно хеликоптерите, аз на предната страница си написах мнението. Според мен сегашните Чинуци не са за този кораб, а за специалните сили. Този кораб ще се комплектува с някакви бъдещи Чинуци като част от съответния проект. Не съм срещал информация, че настоящите Чинуци са за този бъдещ кораб. Тоест, не е ясно дали десантните машини ще са CH-47F. Това обаче си е мое мнение, не е изключено да греша.

Иначе, хеликоптерите карат по 33 тежко екипирани или по 55 леко екипирани кашици.

Сун Дзъ
20-04-2012, 20:13
Нямам представа къде ще са корабите в Ч+0. Не виждам причина да са в турски териториални води.

Някъде в началото беше казано, че няма да може да сме пред "прага им" с флота. Иначе и аз не виждам логична причина, нали ние атакуваме и трябва да сме си избрали позицията.

gollum
20-04-2012, 20:16
Иначе и аз не виждам логична причина, нали ние атакуваме и трябва да сме си избрали позицията.
Логичната причина я посочих още тогава - няма време за реакция. То е все едно да започнем играта след като вече сте нападнали.

Сун Дзъ
20-04-2012, 21:03
Разбира се, щом така си решил за играта - така ще бъде.
Само, че няма да е достатъчно реалистично. В реална война може би част от флота щеше да бъде на "учение" в открито море, част от него на "приятелско" посещение в Констанца и т.н.
Но това няма значение, тук ще си играем по правилата.

gollum
20-04-2012, 21:54
Само, че няма да е достатъчно реалистично. В реална война може би част от флота щеше да бъде на "учение" в открито море, част от него на "приятелско" посещение в Констанца и т.н.
Което автоматично би означавало бойна готовност аз българския флот и ВВС (в описаната политическа ситуация). Също толкова вероятно - липса на каквито и да е туристи и българският отбор започва минирането преди началото на войната. Кофти, нали?

Кухулин
20-04-2012, 22:02
българският отбор започва минирането преди началото на войната
Е, как ще минират преди началото на войната, нали трябва да си ползват пристанищата.

Кухулин
20-04-2012, 22:06
Като казахме мини, някой мислил ли е как ще разминираме и с какви средства разполагаме? Гледах скоро една система за разчистване на мини от хеликоптер, разстрелват ги с някакви специални боеприпаси от гатлинга. Все си мисля, че турците са се погрижили за тая работа, ама знам ли.

Сун Дзъ
20-04-2012, 22:29
Което автоматично би означавало бойна готовност аз българския флот и ВВС (в описаната политическа ситуация). Също толкова вероятно - липса на каквито и да е туристи и българският отбор започва минирането преди началото на войната. Кофти, нали?

Съжалявам, но моето мнение е друго. Къде е бил "Schleswig-Holstein" в началото на ВСВ ?
А политическата ситуация е аналогична.

Сун Дзъ
20-04-2012, 23:07
Като казахме мини, някой мислил ли е как ще разминираме и с какви средства разполагаме? Гледах скоро една система за разчистване на мини от хеликоптер, разстрелват ги с някакви специални боеприпаси от гатлинга. Все си мисля, че турците са се погрижили за тая работа, ама знам ли.

Това е последният ни проблем, защото начина и времетраенето за разминиране в играта си е живо самоубийство за миночистачте. А за всеки загубен кораб май ще губим точки. Разчистването на минни полета не се вписва в морската кампания. Просто ще пробваме на места да не го допуснем, а в който район е факт ще го избягваме.

Кухулин
21-04-2012, 00:08
Разчистването на минни полета не се вписва в морската кампания. Просто ще пробваме на места да не го допуснем, а в който район е факт ще го избягваме.
И това е вариант. Имаме сили и средства да опазим ключовите райони от миниране, особено ако подводниците са на позиция в Ч+0. За тях не би трябвало да е проблем, но Голъм ще каже.

Kont
21-04-2012, 07:43
Аз мисля така : Ден преди началото на войната, под предлог маневри съединенията на флота излизат в открито море и всяко се насочва към определена акватория. Не нарушаваме териториални води на България спазваме изключителната икономическа зона. В Ч 00 започваме да действаме от там - удар по противниковата флотилия - удар по откритите обекти на брегова охрана - начало на десант. Точно в Ч 05 подвониците следва да стоварят десант диверсанти в избраното от нас пристанище и да попречат неговото блокиране и миниране . Иначе противника ще блокира всички пристанища и някъде към края на войната ще можем да ги ползваме.
Пропускам да напиша че някъде час преди началото на войната сме вдигнали във въздуха /не взривили а излетели / Два Ауакса и два Е 8 които да разузнаят и подадат данни за артилерийската подготовка преди началота на офанзивата. Също си мисля че дзокато флота преодолява тия 200 мили - тоест около 5 часа авиацията трябва да обработва :rifle: флота, базите и бреговата охрана.
Всъщност тоя вертолетоносач - на който се радвате като на играчка си е една голяма беля- Нашите кораби ще светят на радарните екрани на бреговата охрана - ще ни гърмят с Яхонт и със всички способни дула включая и черешовото топче - отделяй непременно бойни кораби за защитата му.
Тука да ви попитам господа съветници. ПКР - можем ли да ги използваме по наземни цели, също и кои зенитни ракети ставата за такава цел - това да уточним.

Кухулин
21-04-2012, 08:34
Тука да ви попитам господа съветници. ПКР - можем ли да ги използваме по наземни цели, също и кои зенитни ракети ставата за такава цел - това да уточним.
Зенитните ракети не могат да водят огън по наземни цели, само по надводни и въздушни.

Харпуните (220 кг/250 км) могат да водят огън само по надводни цели.

RBS-15 (200 кг/250 км) и KOC (виртуална, 150-200 кг?/250 км) могат да водят огън по надводни и наземни цели.

Мисля, че не сме договаряли цена за Яхонт с българския отбор. Или съм я проспал?

gollum
21-04-2012, 09:09
Първо - това е игра. Нали не си мислите, че аз, обикновен цивилен мога да направя реалистична щабна симулация :). Като игра има определен игрови елемент. Ако изпълня всички тези изисквания, можем да се запитаме защо въобще ще водим игра. Поне българският отбор с право може да ми зададе този въпрос, а аз да си спестя загубеното време.
Второ, те могат да минират плажовете, могат да минират акваторията и чак накрая (вече в игрово време) да минират и пристанищата, нали? Да не говорим колко мини могат ад поставят по сухопътната граница.
Трето, ако ви разреша да заемете позиции с флота на 40-50 км от българския бряг преди началото на играта, вие ще сте в идеална позиция да обстреляте каквото си решите, включително до 200 км навътре. При това, без каквато и да е опасност някой да ви отвърне, защото те няма да могат да го сторят през първата фаза. Не ми се вижда нито справедливо (игрово, спрямо по-слабата страна), нито реалистично. Излизането на главните сили на турският флот, натоварването на десантните средства - това не може да се скрие по никакъв начин и е еднозначен сигнал какво следва. Т.е. ако ви позволя това, трябва да дам на българския отбор контрол на ситуацията от първата фаза и предварително време за подготовка (пълна мобилизация, всички съединения са заели военно-временните си позиции, минирането е извършено).
Ако смятате, че едното си струва другото - добре, ще го приема.
Трето, примерите от ВСВ не са адекватни - тогавашните комуникационни и разузнавателни средства са на порядък по-бавни.
Подводниците като скрити средства могат да започнат войната на 40 км от българското крайбрежие.
Ако има някакви предложения по отношение на процедурите за миниране/разминиране съм склонен да ги чуя. Ясни предложения и конкретни аргументи, кратко и сбито.

Kont
21-04-2012, 09:10
Да! Събуждай се! това беше втората ПКР , която договаряха. Първата батарея Х 35, втората дивизион Бастион П с 4 ПУ с ракети Яхонт, третата Батарея Клуб К.
А да !
Добро утро ! ;)

gollum
21-04-2012, 09:32
Между другото, по повод на симулациите с ракети, за които говорихме по-долу. Вчера видях някаква игрица-симулатор на съвременна морска баталия, та я свалих и направих една проверка как стоят нещата - точно с ПКР "Клуб" и някаква норвежка фрегата с ESSM (даже нямаше сензори като на TF-2000 и SM-2). Остана си неуязвима за "Клуб"-овете - сваляше ги с 1-3 ракета. Така че ще го приемем общо взето както е - със сигурност при правенето на такива игри симулират нещата по-добре, а и използват по-надеждни специалисти от нашего брата, така че явно е достатъчно реалистично :).

Кухулин
21-04-2012, 09:46
Да! Събуждай се! това беше втората ПКР , която договаряха. Първата батарея Х 35, втората дивизион Бастион П с 4 ПУ с ракети Яхонт, третата Батарея Клуб К.
А да !
Добро утро ! ;)
Лол, намерих пазарлъка (стр. 4 в Пазара). $150 млн за комплекс 4 ПУ х 2 ракети. Трябва пак да смятаме ПРО.
Голъм, каква ефективност даваш на ESSM и RIM-116 срещу Яхонт (2.6 М на височина, 2 М на 15 м)?

Относно началото на войната, според мен проблемът е много сложен по чисто игрови причини. Системата с фази по 8 часа може да работи добре на принципа "заповеди за нападение" срещу "заповеди за отбрана", тоест нещо от сорта:

"група А напада тук и тук, при успех развива така и така, при неуспех отстъпва така и така"
"група Б отбранява тук и тук, при успех контраатакува така и така, при неуспех отстъпва така и така (ако не е изпарена :grin:)"

Началото на войната обаче е много динамичен момент и според мен изисква отделни мини-фази. Примерно първата 8-часова фаза на играта да се раздели на 4 мини-фази. През първата мини-фаза да се изпълняват само заповедите за нападение на агресора, т.е. да се отчете инициативата. В следващите три мини-фази да се изпълнят и предварителните заповеди за отговор на евентуална агресия.

По-прост вариант - преди първата 8-часова фаза да се въведе една мини-фаза за начален удар, а после да се влезе в схемата. Иначе няма как да се получи старта според мен.

Кухулин
21-04-2012, 09:51
Между другото, по повод на симулациите с ракети, за които говорихме по-долу. Вчера видях някаква игрица-симулатор на съвременна морска баталия, та я свалих и направих една проверка как стоят нещата - точно с ПКР "Клуб" и някаква норвежка фрегата с ESSM (даже нямаше сензори като на TF-2000 и SM-2). Остана си неуязвима за "Клуб"-овете - сваляше ги с 1-3 ракета. Така че ще го приемем общо взето както е - със сигурност при правенето на такива игри симулират нещата по-добре, а и използват по-надеждни специалисти от нашего брата, така че явно е достатъчно реалистично :).
Ам да, то няма как да е иначе, просто ESSM е много технологично оръжие, нещо като PAC-3 на сушата.

А по повод минирането:

Второ, те могат да минират плажовете, могат да минират акваторията и чак накрая (вече в игрово време) да минират и пристанищата, нали? Да не говорим колко мини могат ад поставят по сухопътната граница.
Според мен няма как да минират плажовете и акваторията в мирно време, не може да няма забрана. Ще потърся.

Освен! Ако нямат мини с дистанционно активиране. Четох някъде за такива - минираш и ги активираш по команда. Но не са поръчвали.

Kont
21-04-2012, 10:08
Кухулин рече
Относно началото на войната, според мен проблемът е много сложен по чисто игрови причини. Системата с фази по 8 часа може да работи добре на принципа "заповеди за нападение" срещу "заповеди за отбрана", тоест нещо от сорта:

"група А напада тук и тук, при успех развива така и така, при неуспех отстъпва така и така"
"група Б отбранява тук и тук, при успех контраатакува така и така, при неуспех отстъпва така и така (ако не е изпарена )"

Началото на войната обаче е много динамичен момент и според мен изисква отделни мини-фази. Примерно първата 8-часова фаза на играта да се раздели на 4 мини-фази. През първата мини-фаза да се изпълняват само заповедите за нападение на агресора, т.е. да се отчете инициативата. В следващите три мини-фази да се изпълнят и предварителните заповеди за отговор на евентуална агресия.

По-прост вариант - преди първата 8-часова фаза да се въведе една мини-фаза за начален удар, а после да се влезе в схемата. Иначе няма как да се получи старта според мен.
И аз все полека -полека за това подмятам предполагам си ме разбрал с тия мои вечни уточнявания.
Бяхме уточнили ние сме агресор и действаме по план наш за началото на агресията - а противника действа по някакви предварителни планове за отбрана - които може и да не са особено актуални. и едва след примерно 2 часа има информация за точното място на нападение и приблизително с какви сили там атакуваме. Така че идеята Кухулин за една мини фаза от 2 часа за започването на войната е на място!?
Това не значи че противника не действа - той действа съгласно заповедите си от мирно време за действие в случай на агресия - но тези заповеди може дъ не са съвсем актуални .
Поразсъждавай на глас по това моля!

gollum
21-04-2012, 10:25
Според мен няма как да минират плажовете и акваторията в мирно време, не може да няма забрана. Ще потърся.

Аз съм го забранил в момента (с малки изключения за сухопътната граница). Въпросът е, че ако ви позволя да започнете едва ли не вече пресекли границата, ще трябва да направя съответните отстъпки и пир тях - иначе играта се обезсмисля. или да симулирам цял предварителен ход или фаза на "разгръщане".

Голъм, каква ефективност даваш на ESSM и RIM-116 срещу Яхонт (2.6 М на височина, 2 М на 15 м)?
Като завърша калкулаторите - тогава.

Сега, за началото на войната - реално не е по-динамичен момент от който и да е друг :). Няма да създаваме специални правила за нея - безсмислено е. Няма никакъв проблем в заповеди като "5-та артилерийска бригада започва артилерийска подготовка в час М, която трае до час М+2 (с разход до 2 БК, да речем), след което 2-ра ТБр и 3-та МПБр провеждат настъпление в посока еди-каква си". Същото за ракетни нападения и прочее. За авиацията нещата не стоят по-различно.
Противниците ви така или иначе няма да дават заповеди през първата фаза с много малки изключения (отделни специфични ситуации). Силите им ще действат в автоматичен режим според създадения преди началото на войната план. Това симулира изненадата в началния период на войната.
Няма нужда от никакви мини-фази.

Сун Дзъ
21-04-2012, 10:45
Въпросът е, че ако ви позволя да започнете едва ли не вече пресекли границата, ще трябва да направя съответните отстъпки и пир тях - иначе играта се обезсмисля. или да симулирам цял предварителен ход или фаза на "разгръщане".

Ааа недей :) и така си ни е добре ;)
Стига и това, че подводниците ни могат да са на 40 километра от брега им и, че в първата фаза те нямат заповеди към подразделенията си.

Кухулин
21-04-2012, 11:02
Хм, при този сценарий няма как да извършат никакво миниране, струва ми се.

- целия бряг се прострелва от Харпуните, значи отпадат корабите (освен ако не изградят яка ПРО);
- цялото въздушно пространство се прострелва от GEM.T и SM-2ER, значи отпадат самолетите;
- 8 подводници за 200 км бряг прави по 25 км на подводница, което според мен е предостатъчен обсег за отстрелване на чуждите подводници.

Не знам как ще минират.

gollum
21-04-2012, 11:49
- цялото въздушно пространство се прострелва от GEM.T и SM-2ER, значи отпадат самолетите;
Нямат самолети, които да стават за въздушно миниране.
Единствените (в момента) миниращи кораби са един минен-ловец и два други. Минният ловец носи 30-40 мини (имам записано, но не помня точното количество) и по 5 мини на другите два кораба. След като ги сложат, трябва да се върнат в пристанището, за да качат следващите, после пак да отидат до позиция и така. Естествено, могат да купят други кораби.

Kont
21-04-2012, 13:05
Още не са заявявали минни заградители. Днес преглеждах пазара - за пореден път. Чудя се как Одзава още не се е усетил, или някои от заявените кораби имат такава опция - не съм проверявал, карам по памет.

Сун Дзъ
21-04-2012, 13:35
Още не са заявявали минни заградители. Днес преглеждах пазара - за пореден път. Чудя се как Одзава още не се е усетил, или някои от заявените кораби имат такава опция - не съм проверявал, карам по памет.

Не, че не се е усетил, просто няма смисъл. Кой ще го остави да се размотава с някакви гемии и да хвърля мини ?
На тях наличните корабчета им стигат да минират ключови (според тях) места.

Кухулин
21-04-2012, 19:32
Нямат самолети, които да стават за въздушно миниране.
Единствените (в момента) миниращи кораби са един минен-ловец и два други. Минният ловец носи 30-40 мини (имам записано, но не помня точното количество) и по 5 мини на другите два кораба. След като ги сложат, трябва да се върнат в пристанището, за да качат следващите, после пак да отидат до позиция и така. Естествено, могат да купят други кораби.
Да, разбирам те какво искаш да кажеш. Аз по-скоро си разсъждавам в теоретичен план - как да се реши този и този проблем. Утре може да се разиграе друга игра, в която България да има примерно 200 000 боен тонаж. Що да нямаме готови решения :grin:

Сун Дзъ
23-04-2012, 10:11
Ако има някакви предложения по отношение на процедурите за миниране/разминиране съм склонен да ги чуя. Ясни предложения и конкретни аргументи, кратко и сбито.

Съвсем накратко - РБУ. http://warships.ru/Russia/Weapons/PLO/RBU-6000/; http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%D0%91%D0%A3-6000

"Взрыватель УДВ-60, предназначенный для использования в РГБ-60 и РГБ-10, обеспечивает подрыв боевых частей бомб при ударе о цель и на заранее установленной глубине в пределах от 15 до 350 м."
"Радиус подрыва бомбы, м 6 — 50 (Индекс бомбы РГБ-60)".
"Взрыв одной бомбы вызывает срабатывание взрывателей бомб залпа в радиусе до 50 м для РГБ-60 и в радиусе до 100 м для РГБ-10."

Като носител - МПК проект 1124. http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B0%D0%BB%D1%8B%D0%B5_%D0%BF%D1%80%D0%BE% D1%82%D0%B8%D0%B2%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B4%D0%BE%D1 %87%D0%BD%D1%8B%D0%B5_%D0%BA%D0%BE%D1%80%D0%B0%D0% B1%D0%BB%D0%B8_%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B5%D0%BA%D1%8 2%D0%B0_1124 (ще пусна в темата "Пазар" запитване за 2 броя)
"В составе Черноморского флота ВМФ России на 2010 год числится 6 малых противолодочных кораблей проектов 1124 и 1124М"

С боекомплект от 96 РГБ-10 могат да отворят проход в минно поле дълъг 9,6 километра и широк 100 метра.

Сун Дзъ
23-04-2012, 10:19
Като носител - МПК проект 1124. http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B0%D0%BB%D1%8B%D0%B5_%D0%BF%D1%80%D0%BE% D1%82%D0%B8%D0%B2%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B4%D0%BE%D1 %87%D0%BD%D1%8B%D0%B5_%D0%BA%D0%BE%D1%80%D0%B0%D0% B1%D0%BB%D0%B8_%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B5%D0%BA%D1%8 2%D0%B0_1124 (ще пусна в темата "Пазар" запитване за 2 броя)
"В составе Черноморского флота ВМФ России на 2010 год числится 6 малых противолодочных кораблей проектов 1124 и 1124М"

С боекомплект от 96 РГБ-10 могат да отворят проход в минно поле дълъг 9,6 километра и широк 100 метра.

Господа, ако се споразумеем за цена колкото те предложиха за "Гепардите" си предлагам да вземем два от тези. Ще си решим проблема с мините, а и 57мм. оръдия http://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D0%9A-725 стрелят с 200 изстрела в минута на над 12 километра. Ще е добра подръжка при десант.

gollum
23-04-2012, 10:23
Ммм, вие май имате някакви миночистачи. Аз сега нямам време, но погледни какви са. Въпросът с минните полета, предполагам, е първо да се установи къде са.
57 мм оръдие е "слаба" работа за огнева поддръжка. Точността на големи дистанции е под всякакви критика за такъв малък снаряд.

Сун Дзъ
23-04-2012, 10:57
Приемам, че нямаш нищо против предложеният от мен начин за разминирване на определена полоса в минното заграждение. Разбира се, че първо трябва да ги открием мините.
Но според международните спогодби (да не ги търся конкретно) могат да минират само в свои териториални води - 12 мили от брега. Значи на избрано от мен и простреляно място имам 100 метров фарватер чист от мини (без значение дали е имало или не).
А оръдията са само бонус :) все пак срещу неброниран противник 1000 снаряда са си 1000 снаряда ;)

Kont
23-04-2012, 18:17
Ами модератора ни даде:
миночистачи
6 х клас Aydin
2 х клас Engin
4 х клас Karamusel
общо 12 от всичко 27
от тях, мисля че точно клас Айдън,/ карам по памет/ са от типа минни ловци, откриват и взривяват мините с 30 мм оръдие, освен това са и минни заградители, имат водолази и декомпресионна камера. Освен това имат Мк 5 повдигащо устройство за ловене на мини. Освен това за разминиране на плажовете, можеш да ползваме и РСЗО които ще поставим на десантните кораби.
Аз не възразявам да закупим два миночистача. Посоченият от теб начин е ефективен и бърз!

Сун Дзъ
23-04-2012, 20:52
Модератора ни ги е дал да си ги имаме, нищо повече. Но миночистачите от всички типове се използват за разминирване когато обстановката е спокойна, или когато съпровождат корабно съединение преди то да е влязло в зоната на действителния огън на противника. Няма командващ на света, който да изпрати миночистачите си пред вражески незавладян бряг и то в 12 милната зона, където са ефективни всички противникови оръжия! Това ще е най-голямата глупост, особенно като тук играем по точкова система. Представяте ли се атакуващо съединение влачещо се с 4-5 възла след миночистачите ?

А РБУ-то си е супер ефективна система - цепи подводници, камо ли мини. Лесно достъпно и напълно реално оръжие. Аз предложих да купим двата кораба, защото няма как да се постави на десантен кораб заради сложната си и обемиста презареждаща система. Системата се продава, както и всички ракети, бомби и прочие приети в "Пазара" и ние ще се възползваме от това за да елиминираме минни полета и отваряме 20 километрови проходи за 5 минути.

Освен това РБУ-то е може би една от най-удачните системи за защита срещу торпеда, ако съпровождат десанта "новите" ни кораби на 99% ги защитават от торпедна атака. Не знам от от къде ще дойдат торпедата , но да си вържем га......те ;)

gollum
23-04-2012, 22:30
Няма командващ на света, който да изпрати миночистачите си пред вражески незавладян бряг и то в 12 милната зона, където са ефективни всички противникови оръжия!
Всичко зависи от целите, сроковете и прочее. По време на войната за Фолклендите, ако не ме лъже паметта, британците правят доста по-диви неща, като да пратят в залив, в който искат да дебаркират (без да знаят с какви сили разполага на брега противника и знаейки, че не могат да прикрият съединението от въздуха качествено) на пълна скорост есминец, с идеята ако има мини, той да ги взриви (според инженера има вероятност корабът да не потъне веднага и екипажът ще може да се спаси). Та всичко зависи от нуждата и авантюризма.
Вие обаче разполагате със средства за да попречите на минирането.

Сун Дзъ
23-04-2012, 23:41
Разбира се, може и така. Но не трябва да ни взимаш точки за потънали кораби.

"Тралчиците за пробив на минните заграждения са предназначени за разузнавателно тралене и унищожаване на........
.......За да се избегне гибелта на тралчиците за пробив при минни взривове в техните корпуси се правят допълнителни устройства....... а трюмовете им се пълнят с дървета, дъски и празни бъчви......" стр.224

Основи на военно морското дело - Военное издательство, минисстерства оборонь.. союза ССР
Москва - 1961

Братушките са го измислили преди англичаните ;)

Между другото точно днес четох едно книжле на Асен Кожухаров "Съвременните въоръжени конфликти в историята на военноморското изкуство". И точно за Фолклендската война. Що пропуски са свършили командващите и от двете страни...

gollum
24-04-2012, 09:16
Що пропуски са свършили командващите и от двете страни...
Винаги е така, особено когато се импровизира. Казват, че определящо е да допуснеш по-малко грешки от противника ;).
А точките ще ги преразгледам (за унищожена техника), защото сега техниката и на двата отбора ще се окаже доста повече от първоначалните ми допускания.

gollum
26-04-2012, 15:29
Кухулин (обръщам се към теб, защото си най-активен) - какво ще кажеш за една тема в откритата част на форума за ефективността на ПРО-то на вашите фрегати. Пилот спори, че SM-1/2 реално не можели да се използват на обсег повече от 20-30 км, защото не можело да се насочват и прочее и въобще оспорва ефективността на ПРО-то ви. Предполагам, че е във ваш интерес да се защитите - аз нямам време сега да ровя.
Това (http://forum.boinaslava.net/showthread.php?13139)е темата.

Кухулин
26-04-2012, 15:40
Аз нямам нищо против. SM наистина се нуждае от външно целеуказване на големите дистанции, писах го още в първия пост за ПРО. Както и да е, дискусията само може да е полезна, евентуално да се коригират грешните възгледи. Като имаме предвид, че противниците вероятно са виждали такива ракети на живо, нищо чудно грешните възгледи да са баш моите :grin:

gollum
27-04-2012, 13:51
Като имаме предвид, че противниците вероятно са виждали такива ракети на живо
Не ми се вярва - и двете страни са на основа Интернет-специалисти. Пилот следва нещо инженерно, така че сигурно има съответната техническа подготовка, но от това до реалното познаване на оръжията разликата е огромна. Все пак, човекът се интересува отдавна, т.е. вероятно освен предимството си във физичните о прочее познания, може би е натрупал и повече сумарна информация. Аз обаче ще гледам безпристрастно на нещата (ще се опитам, де ;) ).

Сун Дзъ
27-04-2012, 15:32
Аааа не така, аз съм стрелял с ПКР.... е насочвал съм я ;)

Голъм, да не спамя общите теми ще помоля да включиш в обсъждането и дължината на бреговата радио сянка.
Ще е важно да се уточни в играта на колко километра от собствения си бряг (по посока към морето) те са "слепи".

gollum
27-04-2012, 16:02
А, ок :). Значи имаш реален опит, това е плюс.

За бреговата радиосянка - ти кажи. Аз, за съжаление, съм бос в тези неща. Виж ако правехме игра за ПСВ/ВСВ... Не би трябвало да е кой колко голяма, особено ако радарите им са на някое възвишение близо до брега, както би трябвало да е.

Kont
27-04-2012, 18:31
Да добавя нещо което пропускате всички не знам защо капудан пашата си трае и още не е казал.
gollum, допустима ли е такава опция за нас - понеже даваш подобна на противника / възможноста да мобилизира стари корита , да ги пълни с баласт и да ги потопи, и блокира пристанищата/ - стари корита мобилизирани и подкарани пред флота - пълни с дъски стари бъчви и истанбулски отпадаци.
Нещо подобно на инкасиращо съединение което да плава и до инкасира ракетите на противника. /Автопилот / да не жертваме аскера. И първата дъга на прикритие на нашето съединение да са тези стари корита .

Сун Дзъ
27-04-2012, 20:57
За бреговата радиосянка - ти кажи.

По принцип няма константна величина, всичко зависи от конкретните условия - релеф и тип на радара.
Но ако приемем (за да си улесним живота :)), че всички радари са с фазирана решетка, то сметката ще е проста геометрия. В един "кубичен" вариант на терена се получава нещо такова:
- Ако РЛС-а е на 100 метра височина и на 100 метра от брега, то бреговата радиосянка е около 500 метра.
- Ако е на 200 метра височина и на 100 метра от брега - радиосянката е около 100 метра.
- Ако е на 200 метра височина и на 500 метра от брега - радиосянката е около 500 метра.
- Ако е на 300 метра височина и на 500 метра от брега, бреговата радиосянка е около 200 метра.
Разбира се това е само теоретично, но ако вземем средно аритметично се получават около 300 метра радиосянка.

А за ПВО радарите по същият метод.

Не знам ти реши, защото ако го смятаме за всички различни позиции и типовете на РЛС ще стане голяма каша.

Сун Дзъ
28-04-2012, 00:14
Да добавя нещо което пропускате всички не знам защо капудан пашата си трае и още не е казал.

Капудан пашата ще си трае докато не разбере с кого и с какво си има работа, а после му гледай сеира... ;)

gollum
28-04-2012, 09:49
То няма лошо в подобна тактика, но подобни гемии ще се движат наистина бавно, едва ли повече о 8-9 възела. Искате ли и вашето съединение да се движи с такава (дори по-ниска) скорост? Разбира се, това е чисто тактически въпрос, който ще си се реши от адмирала ;).

За радио-сянката - хубаво, ама това е твърде малко, за да има някакво значение - от 500 м до 1 км.

Сун Дзъ
28-04-2012, 16:34
За радио-сянката - хубаво, ама това е твърде малко, за да има някакво значение - от 500 м до 1 км.

Напротив, тези 500-1000м могат да решат до голяма степен изхода на кампанията. Специално за морският театър на военни действия радио-сянката е величина, която не трябва да отсъства.
Не става дума за "тайни" десанти с гумени лодки ;)

Като предложение - 500м. за противокорабните системи и 1000м. за ПВО системите. Защото вторите почти винаги са по-далече и по-високо от брега, но между тях и морето на 99% има възвишения.

А за бавните гемии "ракето събирачки" първо да видим окончателните правила и точкова система. Но идеята е много добра.

gollum
28-04-2012, 17:02
Напротив, тези 500-1000м могат да решат до голяма степен изхода на кампанията. Специално за морският театър на военни действия радио-сянката е величина, която не трябва да отсъства.
Несъмнено имаш предвид стрелбата с ПКР по десантните средства. Но те "тръгват" от доста по-голяма дистанция - поне 10 км, може и повече. Т.е. ще са "покрити" от сянката едва в самия край на пътя си, когато така или иначе ще ги обстрелват основно с неуправляеми оръжия за директен огън, индиректен огън с артилерия (радарната сянка няма значение в този случай) или с управляеми ракети с малък обсег (някакви преносими комплекси), които ще са на брега и изискват пряка видимост. Т.е. "радарната сянка" на брега ще покрива много малка част от сценариите и оръжията. Но ще я включа.

Сун Дзъ
28-04-2012, 17:45
Отчасти, но ПКР имат минимална дистанция за поразяване, която винаги ще е по-голяма от сянката. По-скоро заради ПВО системите.
Но ти благодаря, че я включваш, защото когато си мисля за войната планирам нещата като в реалността.

gollum
28-04-2012, 18:44
когато си мисля за войната планирам нещата като в реалността.
Мисля че всички трябва да са наясно, че реалността в играта е много по-ограничена от реалната. Аз съм само човек и това е реалността, която мога да създам и поддържам. За повече ви трябва божество ;).

А какво имаш предвид под "За ПВО-системите"? Все пак, по принцип те работят срещу въздушни цели, т.е. цели намиращи се на определена височина - обикновено над 50-100 метра, за които тази радио-сянка не би трябвало да има никакво значение.

Сун Дзъ
29-04-2012, 08:27
Ами заради хеликоптерите ни. По план ще навъртят много летателни часове.
Виж, аз лично все още не съм наясно какво ще има противника, каква ще е комуникацията и обмяната на данни между морските и ПВО радарите. Затова правя само груби сметки.

gollum
29-04-2012, 08:45
Ами заради хеликоптерите ни. По план ще навъртят много летателни часове.
Те обикновено летят по-височко, поне според мен, а и опасността от ПЗРК си остава (а те са им сред основните противници). Все пак, тази "сянка" е достатъчно "ниска", образно казано - едва ли повече от 50-100 м по височина и то за устройство, разположено достатъчно навътре. ЗА по-близките ще е по-малка. Естествено, бойните вертолети могат да летят почти по терена, което ги прави уязвими само за ПЗРК и автоматичен огън от пехотата, нотоварните машинки искат малко повече пространство.

Сун Дзъ
03-05-2012, 14:10
Ефендилер, добро утро ( поне за мен :) )
На времето Кухулин паша беше писал един ферман за един пич от средновековието дето му викали "мечът на аллах". Че там той описваше една битка с ромеите, когато нанася удар последователно от четири страни и май ги разбиваше тотално.
Някакви такива лукави помисли ми се въртят в главата и си мисля да спретнем на противника нещо подобно ;)
А все още ми е малко "Х" как ще пренеса наведнъж ли, на два - три пъти ли :
"Една Танкова бригада ,Три Пехотни бригади, Командо и десантната бригада, Бригада морска пехота. Плюс и тежко въоръжение - ракети РСЗО, Гаубици 155мм." и т.н. ... ;) за жалост само толкова му се отпуска от сърцето на Сераскера.
Ясно, че все още нямаме финалният списък на флота, но ще е хубаво докато чакаме да помислим заедно за това.
Колко, кой и на какви кораби, защото тилът на тези съединения не е малък а пък списъци и щата им в нета се намират трудно. Хубаво е ако някой се е добрал до инфо да го сподели тук.

Кухулин
03-05-2012, 16:03
Лично аз не виждам причина да се кахъриш, понеже десантните средства от списъка на първата страница, а именно:

2 х клас Sacurabey
1 х клас Osmangazi
2 х нови

имат грубо сметната вместимост:

157 танка
24 камиона
16 джипа
9480 пехота
4360 тона друг товар

Сун Дзъ
03-05-2012, 21:06
Ето тези 24 камиона са големият проблем. Не съм се изразил достатъчно ясно в предния пост.
Като тръгна да завладявам градове и паланки ;) кой ще ми носи нафтата и снарядите ? А и аскера е много ящен :)
Господа проблема ми е в тиловаците, Голъм определи едни цифри.... ужас ;)
Да не стане сакатлък да спрат танковете без нафта.
А пък тази 10 000 пехота на какво ще я натоварим ?

Майтапа настрана, но въпросът е много, много сериозен. Ще помоля да си кажете мнението как да решим логистичните проблеми и с какво, и какво ще докараме за да се вози и воюва десет хилядна войска ?

Кухулин
03-05-2012, 21:46
"157 танка" в случая означава място за 157 танка, а не задължително 157 танка. Ако добре си спомням, Голъм смяташе 1 танк за 5, а един тежък камион за 3. Тоест "157 танка" може да означава примерно 97 танка и 100 камиона.

Освен това снабдяването на десанта не е някаква грандиозна задача. Едва ли разходите ще са повече от 500 тона дневно (максимум) - примерно 20 камиона по три курса или както там те устройва. Има и хеликоптери, и местни ресурси, изобщо песен.

Пехотата се транспортира по танковете, с камиони, с БТР-и, с конфискувани български каруци и т.н. 50 камиона могат да прехвърлят 5000 души на 50 км за един ден, ако го позволява обстановката.

Сун Дзъ
03-05-2012, 21:49
.... с конфискувани български каруци и т.н.

;) Малко талибанска колона ще стане

Кухулин
03-05-2012, 22:01
Е, майтап си правя, разбира се. За мен тези проблеми изобщо не седят, защото от Истанбул до Варна са 8 часа по море. Ако трябва, и 1000 камиона ще се закарат.

Всички тези неща ще се изяснят, когато видим корабите - кой какво може да носи.

Kont
04-05-2012, 19:26
Ми то десанта няма само с кораби да го правим я! ;) Имаме вертолети, имаме транспортни самолети, идеята беше да вземем летище Балчик.
Муниции и пехота пренасяме с самолети и вертолети. Танкова техника, артилерия , камиони на корабите.
Като заговорихме за летища!
Някой преглеждал ли е картата и стратегическа и тактическа за отбелязаните летища и бази?
Щото открих случайно едно малко летищенце до Русе, някакси е незабележимо но има да се чудим откъде излитат Грипените, и откъде ни падат кербовете на главите.
Моля всеки да прегледа , да отдели време за картите и да ни запознае с това което е открил.

Mirovk
06-05-2012, 09:29
Може да си пуснете новият клип на Кати Пери да видите как се прави десант :boogie1qw:

www.youtube.com/watch?v=uuwfgXD8qV8

Сун Дзъ
06-05-2012, 10:33
Съвсем накратко моето виждане за "Операция Ятаган" (десантът) за да го обсъдим и видим плюсове и минуси.

Нещо такова:
- В час 00.00 всички"Чинук", които имаме, плюс още няколко хеликоптера натоварени с един батальон командоси ги пращам към Балчик. Идеята е да вземат града един-два часа след началото на войната.

Там не може да имат много войска, ако приемем, че във Варна имат една бригада могат да изпратят срещу десанта максимум един батальон, защото иначе десантът на флотата ще е парадно с фанфари на централния Варненски плаж.

Преди да стигнат хеликоптерите авиацията ще нанесе удар по техните брегови ПВО системи (ако ги знаем къде са) и ще прикрива хеликоптерите (те ще летят максимално ниско над морето) докато стоварят десанта и ще подходят от към границата на Румънските териториални води. Като летят на 500-1000м. от брега, спазвайки бреговата радио сянка.

Авиацията нанася с управляеми бомби и ракети масиран удар по корабите в техните бази (в час нула са там).
В същото време целият флот тръгва в морето, фрегатите и подводниците (без тези, които ще останат да пазят нашите води) ще блокират БГ флота и ще го атакуват ако излезе в морето. Подводниците по-близо (на 40 мили още в началото), фрегатите на 100 мили от брега им. Подводниците ще стоварят бойни плувци за миниране на корабите им ако не са излезли в морето.

Всички десантни кораби ще са предварително натоварени и тръгват към плажовете между Балчик и Крапец. Най-бавните имат 10+ възла, разстоянието което ще изминат е около 180-200 мили (на око), значи десанта е след около 18-20 часа. През това време командосите трябва да задържат пристанището на Балчик, мисля, че е реално. Още повечв хеликоптерите ще донесат втора група от десантния док.
Десантните части на военните десантни съдове около 8-9 000 заради техниката.

По време на десанта масиран обстрел от корабите и авиацията за създаване на огневи вал.
Цялата десантна формация ще пътува поне на 100 мили от брега и чак като стигне на траверз Балчик ще тръгне на запад. Тя ще се прикрива от корветите, които ще са на 10 мили от десантните по-близо към брега, за да неутрализират ПКР, и ако има няколко атаки да не им се пречкат десантните гемии. Фрегатите са още по-близо до брега и ще се получи двуешалонна защита от ПКР на десантната формация. Горе долу по модела описан от Голъм.
От АУАКС ще знаем точно дали има техни кораби в морето и къде са те. Разминиране няма да е необходимо.

Така ще си имаме пристанище и цял корпус на тяхна територия. За денонощие разтоварваме всичко, взимаме Добрич, Шумен, Търговище и обсаждаме Варна ( тя ще падне най-късно след 5 дни според правилата). До тук най малко 6000-7000 точки ( ??? колко бяха точките за въздушен десант), повече от половината ни нужни.

Вземаме летището на Балчик и почваме да носим аскер.
Също трябва да пренесем бъгита или джипове, камиони, ОБТ, БМП ...... с двата ферибота, които Голъм обеща в началото.

От там нататък тръгвам на сближение със сухопътните ни сили за да им направим едни хубави клещи. Те ще се опитат да ме спрат при проходите, тогава ще направя втори десант за да им изляза с морската пехота в тил и фланг.
Тогава и хеликоптероносача ще се е конвертирал и ще имаме плаващо летище за ескадрила ударни хеликоптера.

Сун Дзъ
06-05-2012, 10:42
Може да си пуснете новият клип на Кати Пери да видите как се прави десант :boogie1qw:

www.youtube.com/watch?v=uuwfgXD8qV8

Яко!

Mirovk
06-05-2012, 11:05
Според мен сценарият е твърде оптимистичен, има вероятност:
1.Движението на нашите съединения да бъдат открит от патрулиращи самолети, не знаме колко на вътре ще навлизат за да наблюдават.
2.Не знаме къде и колко са патрулните катери и корвети на противника.
3.Мисля че, въздушният десант няма да мине незабелязан покрай Шабла и Каварна, което означава че, веднага ще пратят подкрепления.

Не е лошо да разгледаме сценарий при който:
-Противникова патрулна двойка открива нашето въздушно-десантно съединение и 10-20% от личният състав със съответните хеликоптери "изчезват от екран", следва приземяване и водене на бойни действия в намален числен състав или малко припаси.
-Противникови самолети непрекъснато водят въздушен бой ,ПВО е предупредено и е активно което пречат на нашите самолети да изпълняват своята мисия и ефективността може да падне до 40%< което излага на риск от унищожение на десанта което е почти сигурно.
-Противникът локализира нашето десантно съединение и пуска ПРО по него, 2-та ешалона поемат удара но понасят 20-40% загуби и повреди.....но противникът е нащрек и ни чака. Въпросът е дали си заслужава щетите поети от Морското съединение още преди да е подавило и унищожило противниковите ВМС.
-Десантът стига някак си до целта и започваме да стоварваме.....противникът има замаскирани Арт и други дефанзивни средства които не сме онткрили, пуска резервни ПРО по десантните кораби и съединението.....понасяме доста загуби, нещата се проточват плажната ивица непрекъснато е обстрелвана (окопана пехота с МХ върши идеална работа срещу десанта).....

Изводи
1.Много голям риск от загуба на спец батальона ,още във въздуха.
2.Ако се проточат нещата ,спец батальона няма да оцелее самостоятелно, морското съединение може да получи сериозни поражения преди да е влязлов бой с противниковите ВМС.
3.Не е сигурно къде са противниковите ПРО,ПВО и къде ще има скрит резерв за отразяване на удара, логично е да ни очакват точно там.
4.След ч.00 противниковите ВМС излизат от базата.......нашето съединение пътуват 18ч до дестинацията, започва морско-въздушно сражение и отразяване на ПРО.....възможно е противникови самолети да проникнат през отбраната пред десантните баржи.
5.Не мисля че, в ч.00-01ще нанесем повече от 30% щети на противниковите ВМС поради ПВО и не големият брой самолети за удари по целите (ще има звено ангажирано с патрулите им и с ПВО на противника)

Кухулин
06-05-2012, 11:16
Цялото планиране зависи от данните, които ще са на разположение преди началото на войната.

По принцип няма как да се направи десант в Ч+0, защото бреговата и противовъздушната отбрана ще разстрелят всичко.

Аз бих предложил да използваме първите два дена за подавяне на ПВО и БО, след което да се направят два комбинирани морско-въздушни десанта северно и южно от Варна. По този начин единия може да се брои за морски, а другия за въздушен което ще донесе точки. Затваряме обсадата на Варна и чакаме 5 дена да падне. През това време напредваме насам-натам, понеже силите явно ще са в излишък. Не знам като цяло с какви сухопътни сили ще разполага нашия отбор, но ми се струва, че 200-300 танка и 20-30 хиляди души в Североизточна България ще извлекат максималните точки от тоя район.

Трябва да видим правилата, силите и началната информация, преди да планираме.

Колкото до въздушния мост към Балчик, не ви ли се струва излишен при десантния капацитет на флота? Преди нещата не бяха много ясни и може би затова изглеждаше привлекателен, но сега...

Сун Дзъ
07-05-2012, 11:03
Разбира се има много логика в забележките.

Ако добре съм схванал фазите на играта, то през първите осем часа армията им е частично развърната, а ПВО-то на 30%.
Къде и какво ще изберат да развърнат в началото? Имат насреща три корпуса на границата, хеликоптери подържащи настъплението ни, 200+ самолета ... Колко е логично тези 30% да не са в югоисточна България. И поради каква причина ( говорим за първите 8 часа) ще ги разположат на 250 километра от границата. Все пак не разполагат с толкова много далекобойни системи.
Ако решат да пазят цялото крайбрежие (а те ще го пазят), то могат да отделят максимум 20%-30% от тезт 30%, а това на фона на отбраняваното разстояние е пренебрежимо и е в рамките на допустимия риск.
Ако ни дадат тактически примамки ПВО-то им ще стреля първо по тях, а ние ще пробваме да неутрализираме част от него.
Вече при втора, трета и т.н. фази те започват да развръщат армия, ПВО, ПКР и става от весело по-весело ....

Да не забравяме, че подводниците са на 40 км. от базите им, а патрулните ни самолети ( които също носят "Харпуни") ще са във въздуха преди хеликоптерите ни да влязат в обсега на радарите и оръжията им. Това значи, че всеки техен кораб / катер напуснал базата си или намиращ се в морето ще бъде обстрелян с максималният възможен брой ПКР.

Имаме АУАКС в небето и трябва да се тревожим за 12 Грипена и 12 Мига (които теоретично могат да противодействат, но те също ще бъдат веднага обстреляни веднага след като бъдат открити), от които само 12-те Грипена имат възможност да открият цел на фона на морето. Хеликоптерите ще летят през цялото време на пределно малка височина - 20м. мах. - а това е височина на корабна мачта.

Значи теоретично срещу хеликоптерите ни имаме 4-6 Грипена. Те обаче за да не ги хване лесно АУАКС може да патрулират на малка височина, но тогава няма да видят на радара си хеликоптерите или да разчитат на брегови (морски) РЛС, които съответно ще бъдат атакувани веднага след като ги открием и което значи, че ще открият хеликоптерите в много късен етап. Нашия авиодесант също ще се прикрива от изстребителите ни, а това значи, че Грипените ще имат по-голям проблем от хеликоптерите и няма да могат спокойно да ги разстрелват.

Десантните ни кораби ще стигнат целта си преди края на третата фаза и има много голям шанс да бъдат открити достатъчно късно в морето за да предислоцират по-големи сили на мястото на десанта.
Припомнете си как Голъм описваше придвижването на един батальон - по памет последните в колоната ( и то ако се движат по хубав път) пристигат доста по-късно от първите машини. А след това следва развръщане на техниката и това изисква време.
При приближаване към брега и по време на действителния десант нашите хеликоптери и самолети няма да бездействат, а ще атакуват всичко което ни противостои. Няма да разчитаме само на ПВО на корабите.
Напълно е възможно плаващият док още в началото да е конвертиран в авионосец за ескадриа ударни хеликоптери.

Разбира се винаги ще има риск и не всичко може да се предвиди, но нали ще е война. Колкото повече се бавим, толкова по-трудно и с по-големи загуби ще е десантът ни. Защото силно се съмнявам да подавим цялото им ПВО, а ПКР са неоткриваеми до изстрела. Шансът е да изспреварим пълното им развръщане, а и не се сещам в исторически аспект скоростта и изненадата при нападението да са в минус ;)

Кухулин
07-05-2012, 13:45
ПКР са неоткриваеми до изстрела
Единствения начин да не бъдат разстреляни веднага е покрай всяка батарея да са развърнати по 5 батальона макети. Това обаче само ще забави процеса, няма да го спре. Затова казвам 2 дена - мисля, че за толкова време брега ще е напълно прочистен от ПВО и БО.

Разбира се, ако разузнаването (спътници, ELINT, SIGINT, SAR/IR, агентура) покажат някакъв неохраняем участък, спокойно може да се прати един разузнавателен взвод, да се провери положението на място и ако всичко е окей, да се десантира по въздух/вода или както е подходящо. Аз обаче се съмнявам, че ще има такъв неохраняем участък.

Що се отнася до радарни сенки, грипени и други такива явления, според мен опасността за десанта не идва от тях. Всичко, що излъчва, ще бъде изпарено, това е ясно. Всичко, що лети - също. Проблема е, че ако има визуален контрол върху участъка, ПЗРК също могат да накривят на хеликоптерите, да не говорим за панцирите. Колкото и да е ниска ефективността на ракетите и оръдията, един Панцир все ще успее да свали 2-3 хеликоптера, преди да го гръмнат. Един батальон кашици с Игла също бая има да пострелят.

Значи, принципно е възможно да се направи нещо при охраняван и необработен бряг, но има ли смисъл? Да, приближават корабите, отблъскват ракетните атаки, авиацията чисти брега на момента, отнякъде пуцат оръдия, , хвърчат някакви недъгави ракети, гърми се по плажа и т.н. Може да се направи десант с 20-30% загуби, но защо?

Сун Дзъ
07-05-2012, 14:18
Да, приближават корабите, отблъскват ракетните атаки, авиацията чисти брега на момента, отнякъде пуцат оръдия, , хвърчат някакви недъгави ракети, гърми се по плажа и т.н.

Поезия ;)

Кухулин
07-05-2012, 14:57
Поезия ;)
На мен поезията ми звучи по друг начин:

Анализира се информацията и се набелязва място/места за десант.
F-35 проучват нещата отблизо с оптика и SAR, данните се съпоставят с текущия ELINT/SIGINT.
Нанася се комбиниран удар с балистични ракети, крилати ракети и примамки.
F-35 поемат оцелелите приоритетни обекти, зад тях F-16 работят по останалите. Обилно се използват касетъчни боеприпаси.
В края на втория ден флота прави десант с 0% загуби.
Някъде отдалеч се появяват 5-6 бр Х-35/Яхонт, но F-16 ги свалят по пътя. Моряците от корабната ПРО псуват, скучно им е.
Противника се прегрупира в 50+ км дълбочина.
Флота удря районите на прегрупиране с крилати ракети и примамки, враговете бягат в Балкана...

:D

Сун Дзъ
07-05-2012, 15:26
"да се прати един разузнавателен взвод, да се провери положението на място и ако всичко е окей, да се десантира по въздух/вода или както е подходящо."

Това е много разумно и приложимо. Ако на избраното първоначално място има техни войски да стоварим десанта на километър.

Главно опасенията ми са, че може да изгубим инициативата. Ако в началото на войната БГ има 30-35 000 армия, то на втория-третия ден ще са сто и нагоре хиляди и кашика ще се е окопал до уши заедно с всичката си гърмяща машинария.
Тогава даже да не загубим хора и техника в небето и морето подхождайки за десант, ще понесем много големи загуби доближавайки на оръдеен / минометен обсег. И ще трябва с бой да минаваме едва ли не всеки километър. А най-вероятно ще преминат и в контра атака.

И най-важното ще изгубим инициативата в боя - ще сме принудени да се сражаваме там където те са определили и изградили отбранителни съоръжения, а това ще донесе много загуби и ще забави или още по-лошо, ще спре десантните сили. Защото при всички случаи ако не ги настъпем веднага, те ще имат численно преимущество над десанта още на третия ден и то в отбрана.

Навлезем ли бързо в относително безлюдния и зле мобилизиран район на североисточна България ще ги принудим да насочват подразделенията си в много направления срещу настъпващите ни части. Така силите им ще са разпокъсани и няма да е възможно да изградят отбранителен вал на относително малкия ТВД.
Също така ние ще можем по всяко време да заемем временно отбранителни позиции на отделни по-малки части за да задържаме техните и да развиваме настъпления в избрани от нас направления с по-силни единици.

Сигурен ли си, че F35 може да свърши всичко?

Кухулин
07-05-2012, 17:03
Сигурен ли си, че F35 може да свърши всичко?
Е па дано свърши нещо, за $250 млн парчето... :hsrun:

Иначе, на мен тези неща с отбранителните валове и численото превъзходство не са ми много ясни. Да речем, наш батальон е разположен в квадрат А и иска да настъпи в квадрат Б. Отсреща има окопан противник с петкратно числено превъзходство. Нашите звънят по телефона на щаба и казват - така и така, изравнете го това място, ако обичате. Щаба праща 10 х F-16, всеки с по десетина управляеми бомби от 250 кила и обсег от 100 км. Квадрат Б става обект на 100 точкови удара с обща маса 25 тона или произволна комбинация от противотанкови/противопехотни касетъчни бомби. Въпросът е какво се случва с отбранителната способност на противника и как това се отразява на настъплението? Ако трябва да проявя малко въображение, бих казал, че просто прескачаме квадрат Б и настъпваме в квадрат В.

Kont
07-05-2012, 17:11
Всъщност приятели има хляб в идеята на баш капудан пашата , като разбира се веднага слагам условието, НЕКА ЗНАЕМ С КАКВО РАЗПОЛАГАМЕ НИЕ И ПРОТИВНИКА.
Аз както сте забелязали съм голям привърженик на далекобойното , точно и тежко въоръжение.
Като увод на поезията по десанта или по-скоро като встъпителна строфа виждам :
Разузнавателни данни - точни до 40-50% които ще позволят да нанесем същият процент поражения за да сме сигурни ще утроим ударите по обектите от разузнавателните данни.
Тежък начален удар с ракетните системи и далекобойните СОМ-чета по всички Авио и ПВО и БО батареи и ПКР дивизиони и прочие.
Масиран авионалет със силите поне на 5-6 ескадрили / по три за южна и северна България/ и една ескадрила за прикритие на десанта.
Успоредно / в едно и също време/ докато нашите изстребителни и бомбардировъчни и ПВО ескадрили притискат врага във земята и укритията /подкрепени от АУАКС -ите/ извършваме въздушен десант край летище Балчик със силите на въздушно десантната бригада, разбира се протиника навярно вече се е досетил нали ние вписахме това летище в картата, ние оръчвахме много баржи и прочие / въпреки че дезинформирахме с гумените десантни лодки, но ние имаме огромно преимущество на 1 първият удар 2 авиация 3 тежко въоръжение 4 спец части.Възможност за въздушно пренасяне на големи войскови части от рода на бригада - при положение че ТА има около 360-380 транспортно бойни самолета от типа на Хюи Кагуар и прочие и даже 5-6 Чинуук ние Е РЕДНО ДЗА МОЖЕМ ДА ПОЛЗВАМЕ ОКОЛО 250-280 ОТ ТЯХ.
Въпросът е в едно.
Да можем правилно и комплексно да се възползваме от войската и оръжието което имаме - да не правим операциите на парче и поотделно а да са съчетани , да преследват ясни взаимносвързани цели.
И ще допълня за десантна така както го коментираме всъщност имаме два въздушни и морски десант - единият десант въздушнодесантната бригада със самолети , вторият специалната бригада едната на вертолети / всички са с радиус на действие малко над 500 км което позволява да извършим операцията и десанта от корабите.
Морският десант следва да има подготвителна част / увертюра/ подводниците изнасят тайно в първите минути на войната диверсионния батальон морските акули които да попречат блокирането на пристанище Балчик. /или друго ако решим/.
Подводниците трябва да торпилират минните заградители на противника - задължително ако се появят в избраната от нас акватория за десант.
РСЗО -тата които монтираме на десантните кораби / за които толкова държах/ задължително прострелват плажовете за да детонират минните заграждения /ако има такива и поддържат с огън десанта ако срещнем огнища на съпротива. Също фрегатите със далекобойният калибър и крилати ракети го подкрепят.
И пак тука искам да уточня това е допустимо като знаем силите си , силите на противника и ПРАВИЛАТА.
Иначе плана многоо си ми харесва. С една препоръка ако допускат правилата в час 00 диверсионен батальон в пристанището и торпилиране на всичко що се движи в акваторията на десанта.
Лек и приятен ден!
Имам готовност да ви предложа някакъв план съобразен с това което обсъждаме за цялостната ни операция но не искам да избързвам преди правилата.
Освен това :
ОБЯВЯВАМ СБОР НА ПАШИТЕ ОТ ОТБОРА!
искам всеки един от тях да напише и изяви в течение на следващите дни своето присъствие и ангажираност с отбора за да направим последните назначения преди играта.