Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Войната в Сирия

Collapse
This topic is closed.
X
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Dinain написа Виж мнение
    Кухулин, това е твърде опростенченско мислене. Какви интереси имат според теб BBC, CNN, Euronews???
    Ами държавна телевизия, какви интереси да има - защитава стратегическите интереси на държавата. Освен това една от основните цели е гладкото печелене на пари, а това означава съобразяване с много и много неща - рейтинги, лицензи и т.н. - между които обективността се влачи някъде в края на опашката. За да се постигне изобщо някаква обективност, трябва изследване на данните, в който процес медийната информация е просто един от източниците, с принципните плюсове и минуси на всеки източник.

    Dinain написа Виж мнение
    Иначе благодаря за допълнителната информация, не знаех че въпросният генерал е бил ръководител на химическата програма на Сирия - това прави думите му още по-ценни, очевидно знае за какво говори.
    Е, освен и аз да ти благодаря, че за пореден път внасяш дълбочина в анализа и по тоя начин допринасяш за високото ниво на темата...

    Comment


      Comment


        Comment


          Трупове от последната операция в Алепо: http://www.youtube.com/watch?v=Lfp8M...ctr=1348213281

          Клипове с пленници липсват, явно всичко се зачиства на място.

          Comment


            Comment


              Президентът на Сирия Башар Асад е заявил, че свалянето на редица правителства в арабските страни е довели до хаос и съвсем не до демокрация и свобода, предаде Би Би Си.

              Comment


                Кухулин написа Виж мнение
                Всеки адвокатства на някого, без изключение. BBC, CNN, Euronews си имат своите интереси, руските медии си имат своите интереси, участниците в тази тема също симпатизират на някого, включително и аз. Това обаче не пречи да полагаме някакви усилия, може и не много успешни, за обективна оценка на нещата. Лично аз съм свикнал да разграничавам личните симпатии от обективната оценка, щото съм историк по образование, а там това е важно. Та това ми е идеята - няма нужда заради някаква кифла да се омаловажава стойността на документалните свидетелства, още по-малко пък да се иронизират по такъв начин. Ни я знам, ни я познавам, а ако имаше техническа възможност, щях да я резна от клипа, ама няма.
                Едва ли е трудно да се отгатне, че двамата с теб симпатизираме на противоположните страни. Следователно, обективната оценка е невъзможна, поне аз не мога да бъда и не съм обективен. Казвам си го открито и съм сигурен, че същото се отнася и за всички останали, които взимат отношение по тази тема. Просто няма как да симпатизираш само на едната страна и после да си приписваш стремежи към обективност. Това са взаимно отричащи се неща.
                Смятам че най-разумната представа за този конфликт, която можем да имаме (била тя и субективна), се постига единствено с балансирана информация. В тази връзка постоянно се чуват упреци към BBC, Euronews и т.н. за какво ли не, но именно тези медии поне от кумова срама дават думата и на "врага". Като цяло при тях няма строго правило да бъде спестявана информацията, която е неудобна за "нашите". Например във видеото което дадох се обърна внимание на същите неща, за които изцяло беше посветен твоят клип. Всички западни "мейнстрийм" медии си прекъсваха програмите за речите на Асад пред сирийските депутати. В интерес на истината, именно тези речи ме накараха да се отвратя от него, а не някаква "западна пропаганда". Всеки път поне половин час на живо, дори прекъсванията за реклами бяха премахнати, защото нали после разни публицисти и популисти ще викат че имало монтаж. Затова спокойно мога да заявя, че представите ми за този човек са почерпени "от извора". Това се отнася и за разни сътрудници на Асад, които също получаваха ефирно време. От тези хора аз не чух нищо друго, освен общи приказки, клишета и демагогия.


                П.С.: не омаловажавам стойността на документални свидетелства. Само на "кифлата" и начинът по който адвокатства на Асад.
                Truth will save the world

                Comment


                  Е, Асад... какво впечатление може да има човек от Асад... циганин Далеч съм от мисълта, че сирийското правителство е стока, общо взето имам някаква представа какво представлява и едната, и другата страна. Едните са си типични арабски измекяри, другите са си типични терористи и бандити. Това е.

                  Медиите. Наивно е да се мисли, че съвременното ниво на информационната война се свежда до "тотално информационно затъмнение". Премълчава се това, което трябва. Това си е цяла наука, все пак. Просто аз се интересувам от конфликта и виждам как се манипулира информацията в реално време, затова нямам доверие на никого. Хората на запад искат определено инфо - дава им се. На изток също. В самата Сирия журналистите също са ясно разделени - западните получават данни изключително от опозицията, ходят само с нейните отряди, а когато се налага да купуват информация, купуват само опозиционна. Другите обратно. Та така...

                  Comment


                    Тия с черните знамена са си тръгнали на джихад, няма какво да търсим пропаганда тук. Хората са си салафити, саудитците си ги спонсорират, там работата е ясна. Е, виж горе линка на Moesia - 15 дена религиозно обучение, 15 дена стрелба и айде в Алепо Ако има някакви светски елементи, това са дезертьорите от армията на турска хранилка. Склонен съм да мисля, че ежедневните терористични актове не са тяхно дело.

                    Comment


                      Борбата за свобода и борците за нея са относителни точно толкова колкото и гледните точки по въпроса, друго не съм искал да кажа.

                      Comment


                        Съгласен съм с написаното от Moesia.

                        ndragostinov написа Виж мнение
                        Едва ли е трудно да се отгатне, че двамата с теб симпатизираме на противоположните страни. Следователно, обективната оценка е невъзможна, поне аз не мога да бъда и не съм обективен. Казвам си го открито и съм сигурен, че същото се отнася и за всички останали, които взимат отношение по тази тема. Просто няма как да симпатизираш само на едната страна и после да си приписваш стремежи към обективност. Това са взаимно отричащи се неща.
                        Прекалено опростяваш нещата. Какво значи "симпатизирам"? Аз още в началото си казах че и двете страни са ми неприятни, но едната изглежда малко-по отвратителна. Това не значи нито че и симпатизирам, нито че искам Асад да остане на власт. Аз лично се надявам някой генерал от сирийската армия с големи кохонес, да арестува Асад, да обяви военно положение и избори след година-две, а представителите на ислямисткият екшън-туризъм армията да ги прати при девствениците.

                        KIZIL DELI написа
                        Борбата за свобода и борците за нея са относителни точно толкова колкото и гледните точки по въпроса, друго не съм искал да кажа.
                        Ти пък ненужно усложняваш нещата. Как според теб следва да наречем тоя башибозук развилнял се из Сирия?
                        This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                        Comment


                          Кухулин написа
                          ...циганин... Едните са си типични арабски измекяри, другите са си типични терористи и бандити. Това е.
                          Аз какво казах по-горе за опростенческото мислене? По-ясна илюстрация от това не може да има. Крещяши предрасъдъци събрани с нищозначещи клишета в един тотален нонсенс. Какво по дяволите е "типичен терорист" и "типичен арабски измекяр"? За категоризацията "циганин" не питам. Не, не ми отговаряй, освен ако не е някакъв супер напредничав исторически термин, звучи като нещо от анимационен филм.

                          В самата Сирия журналистите също са ясно разделени - западните получават данни изключително от опозицията, ходят само с нейните отряди, а когато се налага да купуват информация, купуват само опозиционна. Другите обратно.
                          А това е другия бисер. Журналистите, чуждите журналисти, официално им е забранено да влизат в страната и са там инкогнито - как по дяволите очакваш те да придружават правителствените сили или да вземат интервюта от тях?? "Другите" - това е правителствената информационна агенция САНА и неколцина "наши" телевизии като ливанската Ал-Манар, които предават официалните комюникета на режима и после от тях преписват един куп руски медии.

                          Честно казано, разочарован съм.

                          Amazon написа
                          Аз лично се надявам някой генерал от сирийската армия с големи кохонес, да арестува Асад, да обяви военно положение и избори след година-две, а представителите на ислямисткият екшън-туризъм армията да ги прати при девствениците.
                          Това едва ли ще промени каквото и да било, тък като положението по-военно от сега няма как да стане, обещанията за избори/референдум/реформи след година-две - сирийците са се наслушали на такива, който и да е генерал ще има по-малки сили от Асад в момента (и дори с тях не успява да потуши бунта, очевидно), а въпросният генерал сериозно рискува да увисне на някой стълб на свой ред само след броени месеци от ръцете на някой друг генерал. Моето скромно виждане е, че няма особен шанс за такова развитие на нещата. Старите офицери в Сирия (тези, които са натрупали достатъчно връзки и влияние за такъв ход) са дотолкова асоциирани с 40-годишното управление на фамилията Асад, че в момента имат два избора - или се бият до край, или дезертират и бягат в чужбина.
                          "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                          "But I know none, and therefore am no beast."

                          (Richard III - William Shakespeare)

                          Comment


                            Dinain написа Виж мнение
                            А това е другия бисер. Журналистите, чуждите журналисти, официално им е забранено да влизат в страната и са там инкогнито - как по дяволите очакваш те да придружават правителствените сили или да вземат интервюта от тях??
                            Официално, неофициално, пълно е с чужди журналисти. Горе и документален филм ти пуснаха.

                            Comment


                              Moesia написа Виж мнение
                              ...Aсад уби 10 мирни протестиращи граждани и някак си властта му вече не е легитимна понеже сме видели по телевизията как 100 протестиращи искат свалянето на режима.
                              Подобни подмятания никак не са коректни, предвид това, което ставаше в Сирия много месеци, преди да избухнат въоръжени сблъсъци.
                              Същи както и да се гледат нещата само от позицията на черно-бялото ("или-или"). Да се твърди, че опозицията срещу Асад се състои само от чужденци ислямисти, както и да се забравя, че режимът целенасочено избиваше протестиращите срещу него граждани, изтъквайки светската му окраска е цинично и глупаво.
                              Recalibrating my lack of faith in humanity...

                              https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

                              Comment

                              Working...
                              X