Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Войната в Сирия

Collapse
This topic is closed.
X
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Въпроса с достоверността е сложен, общо взето трябва да се разчита на интуиция.

    Comment


      Аз това отбелязвах по-рано: нямаме достоверна информация, може би всичко е добре да се възприема като "слухове" или нещо подобно. Обикновено трябва да минат години - понякога десетилетия, - за да има възможност да се получат що-годе обективни данни. И то при положение, че има на каква основа да се извадят, т.е. някой се интересува и сериозно изследва проблема и има на каква база да го стори (последното ме съмнява да е що-годе в ред в подобна ситуация). Затова ми се струва, че всякакви страсти и излишно увличане са излишни. Ако се отнасяме към всяка новина по-скоро като нещо средно между слух и предположение, вероятно само по себе си ще бъдем малко по-обективни.

      Comment


        По принцип и сега може да се изгради достоверна картина, но трябва да се хвърлят много усилия - да се следят и преценяват поне 20-30 източника на информация. В някакъв опростен вариант и тази тема върши работа - един пусне новина, друг пусне новина и народа преценява според силите си. Трябва да се търси достоверност в комплекса, а не в отделни СМИ.

        Comment


          Ако се интересуваш от това, ъъъ, "къде се бият" - вероятно да - може да се разбере чрез сравнения. Или съвсем грубо нещо като "кой надделява в момента". Но за всичко останало, т.е. конкретни бройки, основни операции (съмнявам се, че - особено за анти-правителствените сили, - бойните действия с армията са основни), колко и какви са фракциите, кой кого подкрепя и прочее - съмнявам се, че е възможно да се съберат достоверни данни. Просто няма откъде да се вземат: журналистите, дори и да са добронамерени, са единици и описват само това, което виждат или което предполагат или им се казва. Официалните новини, естествено, са пропаганда, т.е. за този род информация трудно можеш да им се довериш - дори и да засичаш новините, които пускат двете страни и всички трети, свързани с тях.
          Бройката "източници" едва ли променя много нещата, защото най-вероятно реалните първоизточници са много ограничени като количество и повечето са "следствия" или "реакции" (или просто копия, леко различаващи се от оригинала) на "първичната" информация.
          Поне аз така виждам нещата.
          Last edited by gollum; 09-08-2012, 10:26.

          Comment


            Кухулин написа Виж мнение
            Въпроса с достоверността е сложен, общо взето трябва да се разчита на интуиция.
            Виж сега, ако нямаш роднини сирийци, или да си поживял години там и като си се върнал да поддържаш контакти със сирийци и със сирийската общност у нас не знам за каква интуиция можем да говорим. Защото синдромът на нашето съвремие е, че понеже всичко го дават по СиЕнЕн и Юронюз и можеш да си намериш информация за всичко в нета и автоматично почваш да си мислиш, че едва ли не си бил там и всичко ти е ясно: "Да, бе, точно така, терористите са нападнали полицейския участък и са се оттеглили в посока еди си кое градче, не го ли знаеш? На двадесетина километра оттатък главната магистрала." А ти всъщност да имаш информация от един два наши всекидневника, гугъл, гугъл мапс и уикипедия.

            Убеден съм, че дори самите сирийци след пет-шест години няма да са съвсем наясно какво се е случило. Знаем как хората по света проявяват тенденцията да разкрасяват подобни събития и така почват да се носят легенди. След години ще говорят за разни черни безшумни вертолети, само че за разлика от "Терия на консирацията" тези няма да са на ЦРУ, а ще са на "КГБ", без значение, че вече няма такава служба. Ще се говори за разни големи черни самолети, чието описание подозрително ще напомня С-17А Глоубмастър III, които са кацали през нощта на някакви открити площадки и ще има: "Те катарците имат такива" "Да, ама са им само два, ОАЕ имат шест." "Абе не са били ОАЕ, бе, саудитците са платили на американците и са ползвали техните, аз ви казвам, така е било!"

            Ще говорят за разни търговски кораби, от които под охраната на лошо гледащи чичковци през нощта са разтоварвани сандъци и товарени в армейски камиони. Щe говорят за разни странни конвои от тирове, които са идвали откъм източната граница и щом влязат в Сирия веднага са се пръскали в сто различни посоки... А дали е било така или това са истории от "1001 нощ", кой да ни каже? Нали не очаквате всичко което става сега да се документира?
            Last edited by Duque de Caixas; 09-08-2012, 14:01.

            Comment


              Кухулин написа Виж мнение
              По принцип и сега може да се изгради достоверна картина, но трябва да се хвърлят много усилия - да се следят и преценяват поне 20-30 източника на информация. В някакъв опростен вариант и тази тема върши работа - един пусне новина, друг пусне новина и народа преценява според силите си. Трябва да се търси достоверност в комплекса, а не в отделни СМИ.
              Дълбоко се съмнявам, че има 20 източника, дори световните агенции се повтарят. Аз само за репортери на Ал Джазира, ББС и Роитерс знам, които са на място.

              @Duque de Caixas
              Сирииците са по-неинформирани и от нас особено за военните действия, знаят само, дори в Алепо знаят, че само нещо в Саладин се случва и че танкове преиждат от всякъде.

              Comment


                Digmon написа Виж мнение
                Дълбоко се съмнявам, че има 20 източника, дори световните агенции се повтарят. Аз само за репортери на Ал Джазира, ББС и Роитерс знам, които са на място.
                Има хора на място - пишат по социалните мрежи, снимат, пращат. Други имат познати там и така...

                Comment


                  Не забравяй че "черни безшумни вертолети" все пак имаше

                  Comment


                    Аз още преди доста време четох статиите писани от един тип който се казва Георги Коларов и смятам неговата гледна точка за доста меродавна. От една страна защото е ляв български русофил и следователно няма причина да симпатизира на Запада или сирийската опозиция (той и не го прави), от друга страна защото поддържа лични контакти с доста сирийци и представители на сирийската общност у нас. Всъщност за него "Темата Сирия" изобщо не е на фокус, но все пак статиите са две и има какво да бъде научено от тях:



                    Truth will save the world

                    Comment


                      Comment


                        Лондон. 9 августа. INTERFAX.RU - Великобритания и Франция в ближайшее время направят в восточное Средиземноморье к берегам Сирии мощную группировку военно-морских сил, сообщили западные СМИ, ссылаясь на источники в британском военном ведомстве.

                        В состав объединенной оперативной группировки с британской стороны войдут вертолетоносец Illustrious, большой десантный корабль Bulwark с 400 морскими пехотинцами на борту, эсминец, фрегат и подводная лодка. Франция будет представлена авианосным соединением в составе авианосца Charles De Gaulle и кораблей боевого охранения.



                        Слабо е за удар, обаче за присъствие и някакви учения е екстра.

                        Comment


                          На мен ми прилича на начало на "либийски сценарий" тази сила. Вероятно може да поддържа локални инициативи на местни сили и примерно да отрязва правителствените части, които ги атакуват. Разбира се, зависи и сирийската авиация доколко е все още боеспособна, да не се окаже някоя изненада после и някой и друг ударен кораб. Но надали, вероятно разликите в технологичното ниво няма да позволят да се случат такива инциденти.
                          Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                          Проект 22.06.1941 г.
                          "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                          Comment


                            Технологичното ниво да, но чисто като бройка самолети е опасно да се опитват да създават въздушен чадър. Авиокрилото на Шарл Де Гол е максимум 40 самолета от които Рафал сигурно ще са десетина. За либийският сценарий имат нужда от подкрепата на Турция, която да предостави летища от където да оперират Рафалите, Тайфуните и Торнадотата.
                            This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                            Comment


                              Amazon написа Виж мнение
                              Технологичното ниво да, но чисто като бройка самолети е опасно да се опитват да създават въздушен чадър. Авиокрилото на Шарл Де Гол е максимум 40 самолета от които Рафал сигурно ще са десетина. За либийският сценарий имат нужда от подкрепата на Турция, която да предостави летища от където да оперират Рафалите, Тайфуните и Торнадотата.
                              Което предвид последните събития, май не е изключено и да стане. Вярно, Сирия не е Либия, но пък нещо ми се струва, че към момента, когато силите на НАТО нападнат (ако това е крайната цел), вероятно ще се окаже, че сирийската армия няма да е боеспособна, примерно поради вътрешно предателство или нещо от сорта.
                              Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                              Проект 22.06.1941 г.
                              "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                              Comment


                                Ще е много интересно ако се случи нещо такова. Ясно е че сирийското ПВО има някой интересни нещица, обсъждали сме го, но САЩ отново могат да дадат едно рамо с вълна томахавки както направиха в Либия показвайки отново колко много държат на съюзниците си. След опита който натрупаха от Либия не мисля че ЕС пилотите няма да се справят и със Сирия. Няма да лицемеря че ми пука особено за сирийците и съдбата на многострадалният им народ (леко им съчувствам но дотам) и си мисля, че такова развитие ще е страхотен плюс за ЕС като цяло и за Франция и Англия в частност. Сериозна заявка за самостоятелна външна политика на ЕС което може да донесе само ползи. Най-малкото онова страшно биологично оръжие английско производство, баронесата, ще има нещо зад гърба си като външен министър на ЕС.
                                This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                                Comment

                                Working...
                                X