Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Войната в Сирия

Collapse
This topic is closed.
X
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    На републиканската гвардия е поверена защитата на Дамаск, ешалонирането в сирийските гарнизони е такова открай време - най-елитните части са разположени около столицата, а най-малко елитните - по границата.
    "No beast so fierce but knows some touch of pity."
    "But I know none, and therefore am no beast."

    (Richard III - William Shakespeare)

    Comment


      General Robert Mood, outgoing head of the U.N. monitoring mission in Syria, said on Friday:

      "In my opinion it is only a matter of time before a regime that is using such heavy military power and disproportional violence against the civilian population is going to fall," the Norwegian general, who left Damascus on July 19, told Reuters.
      Truth will save the world

      Comment


        Да ъпна малко темата...

        Битката за Алепо започна!

        Comment


          http://www.focus-news.net/?id=n1680628
          Риад. В петдневната кампания на Саудитска Арабия за събиране на средства в подкрепа на сирийския народ бяха събрани повече 72,3 млн. долара, предава АФП, позовавайки се на информация от вътрешния министър на кралството принц Ахмед бин Абдул Азиз.
          Кампанията, която започна в понеделник, събра дарения за 271 245 млн. риала.
          Крал Абдула даде дарение за Сирия на стойност 20 млн. риала.
          http://www.focus-news.net/?id=n1680717
          "Най-тежкият грях спрямо ближните ни не е омразата, а безразличието ни към тях. Това е същността на безчовечността."

          Джордж Бърнард Шоу

          Comment


            в novini.bg пише,че освен армията в офанзивата срищу Алепо участват и проправителствените милиции''шабиха''.Някой да знае нещо повече за тях?

            Comment


              Те участват навсякъде, не специално в тази офанзива, и вече са споменавани назад в темата. http://en.wikipedia.org/wiki/Shabiha http://www.bbc.co.uk/news/world-middle-east-14482968 http://www.telegraph.co.uk/news/worl...h-squads.html#
              "No beast so fierce but knows some touch of pity."
              "But I know none, and therefore am no beast."

              (Richard III - William Shakespeare)

              Comment


                Турция, с помощта на Саудитска Арабия и Катар, е създала секретна база, през която преминава основната част от военната помощ за сирийските бунтовници, съобщи израелската информационна агенция МИГнюз, като цитира съобщение в близкоизточната емисия на Ройтерс.

                Като се позовава на източници от района на Персийския залив, Ройтерс описва базата като "нервен център, чиято основна цел е да бъде свален режимът на Башар ал Асад". Източниците на Ройтерс твърдят, че "турците осъществяват военния контрол, те са главният инициатор и координатор. Представете си нещо като пирамида, като Турция е на върха, а Саудитска Арабия и Катар са в основата".

                МИГнюз центърът се намира в град Адана, на 100 км от сирийската граница. Наблизо е и американската военновъздушна база Инджирлик, която и преди е била използвана от САЩ за разузнавателни операции срещу Сирия. Сега значението на базата значително се е повишило, в това число и като център за снабдяване на метежниците. Идеята Адана да бъде превърната в команден център на войната срещу Дамаск принадлежи на заместник-министъра на външните работи на Саудитска Арабия принц Абдул-Азиз бин Абдула. "Три правителства снабдяват сирийските бунтовници с оръжие - Саудитска Арабия, Катар и Турция. Турция официално отрича. Оръжието е руско производство, тъй като сирийците са свикнали с него, освен тона САЩ не искат да показват своята роля". В отделна информация Ройтерс припомня, че сестрата на сирийския генерал Мунаф Тлас, който преди да избяга от Сирия бе член на най-тесния кръг от приближени на президента Башар ал Асад, е вдовица на изключително богат саудитски търговец на оръжие, т.е. той има какво да предложи като контакти и средства. Генерал Тлас не крие и усилията си да установи контакти със сирийската опозиция и я призовава да започне да мисли да периода след Асад и за необходимостта да бъде запазен поне отчасти сега съществуващия държавен апарат.

                Турция настоява САЩ да осигурят безпилотни разузнавателни самолети, но засега резултат няма, посочва МИГнюз. Затова са наети компании, които предоставят такива услуги по договор". Усилията да се осигури разузнавателна информация от безпилотни самолети се аргументират и с факта, че над Сирия с търговски наблюдателни спътници са били засечени ирански безпилотни разузнавателни самолети "Мохаджер 4", които излитат от военновъздушна база край Хомс. Въпреки сравнително ограничените възможности на този тип самолети те могат да доставят оперативна информация в реално за придвижването на бунтовнически части в сравнително малък район, тъй като обсегът им е под 100 километра.

                Според сирийската опозиция в Турция в момента има поне 20 сирийски генерали, които са дезертирали и които са привлечени към разработването на оперативните планове на сирийските бунтовници. По израелски сведения досега от сирийската правителствена армия са дезертирали общо 20 хиляди войници и офицери, посочва МИГнюз.

                Comment


                  Това е смешно - Израел страдаше от същата болест (тоест някой от противниците му да манипулира прочувствени снимки на фотошоп) през Ливанската война 2006...
                  „Аз, Драгомир, писах.
                  Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                  Модератор на раздел "Военна Авиация"

                  Comment


                    iasen ianakiev написа Виж мнение
                    Турция, с помощта на Саудитска Арабия и Катар, е създала секретна база, през която преминава основната част от военната помощ за сирийските бунтовници, съобщи израелската информационна агенция МИГнюз, като цитира съобщение в близкоизточната емисия на Ройтерс.
                    Притеснителното е, че "демократични режими" като Саудитска Арабия и Катар са основните спонсори на опозицията.

                    Comment


                      Kramer написа Виж мнение
                      Притеснителното е, че "демократични режими" като Саудитска Арабия и Катар са основните спонсори на опозицията.
                      Няма как да знаем какви са им мотивите. Възможно да е износ на ислямска революция, възможно (и по-вероятно ИМО) да е по чисто политически причини. Ясно е че вероятността Асад да падне е много висока и въпросните държави с подкрепата си да искат да станат "приятели" на Сирийците. Сирия е в сверата на влияние(ако въобще имам право да използвам такъв израз за близкият изток) на Иран, Иран е основният архивраг на Саудитска Арабия, ако отслабят вличнието на Иран там, тово ще е победа за саудитите.
                      This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                      Comment


                        Това разбира се може да изцяло моя интерпретация на ставащото и да е силно грешно и офтопик, но последните 2 години ми се струва, че влиянието на САЩ и желанието им да се месят в Близкия изток силно намалява. Това дали е причинено от смяна в политиката, умора от войните или липса на ресурс - не зная, но на мястото на вечно месещите се САЩ в момента в района се издигат Катар и донякъде Саудитска Арабия - сякаш реалността отново доказва, че не търпи вакум на влияние. Честно казано поне аз до известна степен бих предпочел САЩ да вършеха нещо в района, независимо какво е то, пред това Саудитска Арабия да го прави.
                        „Аз, Драгомир, писах.
                        Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                        Модератор на раздел "Военна Авиация"

                        Comment


                          http://www.timesofisrael.com/syrian-...g-its-iranian/
                          Старо, не знам дали е пускано тук.
                          Recalibrating my lack of faith in humanity...

                          https://www.youtube.com/watch?v=MvqjkS6t9Yk

                          Comment


                            In his latest exclusive dispatch from Deir el-Zour province, Ghaith Abdul-Ahad meets fighters who have left the Free Syrian Army for the discipline and ideology of global jihad


                            Ако това е вярно май за първи път Ал-Кайда и САЩ са на една страна в конфликт... макар че май имаше такъв момент и в Либия, макар и доста по-размито.
                            „Аз, Драгомир, писах.
                            Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                            Модератор на раздел "Военна Авиация"

                            Comment


                              Защо пък да са на една страна? Доста ясно е описано как тези 'джихадисти' се разграничават от FSA, даже са враждебни към нея.
                              Иначе интересен разказ, но доста лъха на опортюнизъм.
                              "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                              "But I know none, and therefore am no beast."

                              (Richard III - William Shakespeare)

                              Comment


                                Динайн, това си е обетованата земя на опортюнистите - получава се като някой не много високобюджетен филм за апокалипсис и краха на цивилизацията от 80-те и началото на 90-те. Всяко село и градче си е само за себе си, въоръжени групички се разхождат и си командват когото намерят, някъде много далече има някаква централна власт дето хич не й е до дивите територии... Направо се получава като някакво сай-фай разказче.
                                „Аз, Драгомир, писах.
                                Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                                Модератор на раздел "Военна Авиация"

                                Comment

                                Working...
                                X