Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Войната в Сирия

Collapse
This topic is closed.
X
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Копирай в гугъл:
    Aleppo: BBC journalist on Syria warplanes bombing city
    By Ian Pannell
    Самият клип е маркиран с AFP в долния десен ъгъл.

    Comment


      Хората в Израел никой не ги пита, но притесненията са Хизбула или други групировки да не се докопат до сирийски химически или биологични оръжия в хаоса.
      "No beast so fierce but knows some touch of pity."
      "But I know none, and therefore am no beast."

      (Richard III - William Shakespeare)

      Comment


        Dinain написа Виж мнение
        Хората в Израел никой не ги пита, но притесненията са Хизбула или други групировки да не се докопат до сирийски химически или биологични оръжия в хаоса.
        Ако Хисбула толкова ги искаха, не могат ли просто учтиво да помолят Асад? Нали се спрягаше че дори Корнет от там са получили?
        This is my signature. There are many like it but this one is mine.

        Comment


          Заедно с няколко Скъд-а като бонус, ей-така да им ги харижат, нали? Леко оръжие е едно, да раздаваш ОМП е съвсем друго.
          "No beast so fierce but knows some touch of pity."
          "But I know none, and therefore am no beast."

          (Richard III - William Shakespeare)

          Comment


            Благодаря и на двамата за отговорите. Иначе самолетът си е Л-39, може да си се ползва за лек щурмовик.

            Колкото за химическото оръжие - мисля си, че всички "стари" врагове на Израел в района са се научили още през 70-те и 80-те, че тази държава няма да се заличи лесно и колкото и да им се иска да я унищожат и да й вредителстват си има граници, които не се нарушават. Особено когато отсреща са изключително ефективни, отмъстителни и имат ядрено оръжие. Единственият проблем на този начин на мислене е, че ако отсреща имаш малка група екстремисти които имат малко да губят е много по-лесно те да се решат на крайни действия.
            „Аз, Драгомир, писах.
            Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

            Модератор на раздел "Военна Авиация"

            Comment


              Dinain написа Виж мнение
              Заедно с няколко Скъд-а като бонус, ей-така да им ги харижат, нали? Леко оръжие е едно, да раздаваш ОМП е съвсем друго.
              В интерес на истината лекото оръжие(какво пък му е лекото на ПТУР?) има сериен номер и може да се проследи при наличие на политическа воля в замесените (особено производителят). При химическите отъжия няма такова нещо, още повече че няма страна която да си е признала че ги произвежда включая великите сили. Да се докаже, че Либия е осигурила Хамас с такива неща е невъзможно. Да се приеме за вярно априори, след опита с Ирак е трудно. Според мен Хисбула не би поискала химическо оръжие, дори не би го доближила и с голяма пръчка, камо ли да го използва. Това ми беше идеята, не им стиска и то с право (едва ли на теб се налага да обяснявам какво ще им се случи ако го използват. И тук нямам в предвид какво ще им причинят Израел, или САЩ - Ливан ще се превърне в зона контролирана от ООН до колонизирането на Марс).
              This is my signature. There are many like it but this one is mine.

              Comment


                Прибързан коментар от моя страна !

                Comment


                  iasen

                  бях чел някаде,че опозицията има около 37000 бойци от,които 15000 са дезертирали от армиятя на Сирия.Срешту тях се сражават 120000войници от 300000 редовна армия и около 35000 от силите за сигурност с 800 танка и бтр.

                  Comment


                    iasen ianakiev написа Виж мнение
                    бях чел някаде,че опозицията има около 37000 бойци от,които 15000 са дезертирали от армиятя на Сирия.Срешту тях се сражават 120000войници от 300000 редовна армия и около 35000 от силите за сигурност с 800 танка и бтр.
                    Добре дошъл във форума !
                    По официални данни ги дават към 40.000 членовете на Свободната Сирииска Армия, но определено никой не е тръгнал да ги брои един по един, това са данни дадени от самите тях и най-вероятно са преувеличени. Както не може да се вярва и за дезертиралите поне на мен 15 хиляди ми се струват доста.

                    Comment


                      15000 са неповече от една дивизия,а и в някои медии се появяват сведения ,че режима е започнал да раздава оръжие на християнското население в сирия.Според мен е възможно дезертиралити да са и повече от 15000,но си прав,че точна статистика на силите няма.Но колкото и да са едва ли ще издържат срешту танковите и механизирани части на армиятя на диктатора.

                      Comment


                        iasen ianakiev, първо, добре дошъл във форума.
                        След това - ще дам кратко мнение, за да не се отклоняваме от темата, но ако нещо показва опитът от подобен род войни през миналия и този век, то е че размерът на конвенционалните военни сили няма особено значение за това кой ще победи. Т.е. победата не се случва с военни средства (не основно), тъй като става въпрос за борба за това кой контролира територия и упражнява власт реално (а не официално). В този род действия много трудно се надделява с груба военна сила и е необходимо непропорционално много. Съвсем грубо казано, войната се "решава" в сърцата и умовете на хората, т.е. важно е кой печели информационната война, кой реално упражнява административна власт (или нейно подобие - във всеки случай, на кого населението по места гледа като на "правилния4, на "реда") и кого подкрепят (или за кого си мислят, че ще спечели). Съмнявам се, че в Сирия се случват особено много конвенционални военни сблъсъци, в който грубата конвенционална военна сила има някакво важно значение. По-голямата част от военната сила така или иначе е пасивна и не участва, а съдбата на режима ще се реши от това кога различните му поддръжници решат да си спасяват кожата поединично (да потърсят по-добро бъдеще самостоятелно).

                        Comment


                          iasen ianakiev написа Виж мнение
                          15000 са неповече от една дивизия,а и в някои медии се появяват сведения ,че режима е започнал да раздава оръжие на християнското население в сирия.Според мен е възможно дезертиралити да са и повече от 15000,но си прав,че точна статистика на силите няма.Но колкото и да са едва ли ще издържат срешту танковите и механизирани части на армиятя на диктатора.
                          Както gollum каза работата не е като да пуснеш 40 хиляди срещу 120хиляди.
                          Не забравяи, че повечето сблъсаци са в градски условия, което определено намалява ефективността на тежко въоражение на Ассад.
                          Last edited by Digmon; 26-07-2012, 19:03.

                          Comment


                            Още една интересна статия
                            Западът не схваща, че ислямът не е просто религия, той е начин на живот | Dnes.bg

                            Comment


                              Репортен на BBC в бунтовнически град
                              Пак ми направи впечетление разноцветният арсенал, сигурно защото сниманата среща беше на главатарите, но се виждат няколко западни оръжия.

                              Не знам колко може да се вярва на Катарската телевизия, но поне се чува някакво гражданско мнение.
                              Last edited by Digmon; 26-07-2012, 19:03.

                              Comment


                                Амазон, имах предвид че Асад не е толкова глупав да даде от собственото си ОМП на някаква организация, която дори не е държава. Нали утре може да бъде използвано в негов ущърб или директно срещу него - в историята на БИ обрати и предателства колкото щеш, особено пък в тази част (Сирия и Ливан).
                                "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                                "But I know none, and therefore am no beast."

                                (Richard III - William Shakespeare)

                                Comment

                                Working...
                                X