Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Войната в Сирия

Collapse
This topic is closed.
X
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Представям си мюсюлманските братя, които не се опитват да цензурират интернет, пресата, свободата на мисълта, свободата на вероизповедание. Където може мюсюлманин да си смени религията, жени да ходят по мини поли, а Мохамед да бъде критикуван, без това да е рисковано за живота. Не можах да си го представя. Асад ми изглежда по-малкото зло.


    thorn

    Средновековните църкви в България

    Comment


      От цялата тема е видно, че пълним понятията със свой си смисъл и общо взето всеки има свои разбирания по проблемите. Мен не ме интересува кой колко стои на власт, цензурира ли Интернет и колко краде, когато говоря за деградация. В неговите очи това може да си е чиста градация - въпрос на гледна точка. Мен ме интересува каква живучест има тоя режим в борбата с определени сили.

      Comment


        Ако имаш в предвид въоръжените сили на сирийската опозиция, съмнявам се че въпроса дали са възприемани от вън като "легални" или "нелегални" за тях има някакво ръководно значение. Колкото до дипломатическата подкрепа, това са няколко срещи и четене на речи в месеца. Не ми се вижда чак толкова голям зор.

        Thorn написа Виж мнение
        Представям си мюсюлманските братя, които не се опитват да цензурират интернет, пресата, свободата на мисълта, свободата на вероизповедание. Където може мюсюлманин да си смени религията, жени да ходят по мини поли, а Мохамед да бъде критикуван, без това да е рисковано за живота. Не можах да си го представя. Асад ми изглежда по-малкото зло.
        Само дето нашето виждане кой е по-малкото и кой е по-голямото зло в Сирия, няма никакво значение. Тук може да преобладава една представа за клана Асад, но явно сирийците имат съвсем друга представа. Това обяснява и голямото раздразнение с което голяма част от българите следящи събитията в Сирия, посрещат техния развой. Според мен те просто отказват да разберат причината защо един милитаризиран режим не може да контролира собственото си население и намират утеха в разни слухове за разни френски парашутисти, катарци спуснати с летящи чинии и прочее супергерои с рамбовски superpowers.
        Last edited by ndragostinov; 11-07-2012, 13:28.
        Truth will save the world

        Comment


          На мен проблемът не ми е дали Асад е "добър". Не е. Но не виждам и онези, които в момента са пробутвани да са по-добри. Тогава защо трябва активно да им се помага?


          thorn

          Средновековните църкви в България

          Comment


            Между другото руският флот ще прави малко разходка по Средиземно море и после ще участва в Кавказ-2012 ученията, тоест цялата история е планирана от година сигурно - не придавайте чак толкова огромно значение на 4-5 кораба минаващи пътьом - поне аз не виждам нищо освен ежегодишната декларация "и ние имаме флот".

            Не надо наводить много темных мыслей. Как я уже писал здесь 3 десантника Северного флота идут на учения "Кавказ-2012". Чабаненко направлен для их сопровождения, вроде его участие в Кавказе не предусмотрено. Далее, "Неустрашимый" и "СБ-921" должны идти менять бпк "Вице-адмирал Кулаков" в Аденском заливе, "Кола" тоже должна идти менять черноморца "Ивана Бубнова". "СС-750" должен уйти в конце недели, маршрут его пока под вопросом. Мудрый и Неустрашимый проведут совместно с северянами стрельбы в Атлантике. Черноморцы вот как раз идут для охранения ПМТО Тартус, 2 бдк полностью укомплектованы пехотой и не только, Сметливый в их сопровождение.
            Но используя ситуацию конечно же наши корабли подойдут к Сирии всем составом. Тогда посмотрим как там пойдут дела.
            Last edited by Пилот; 11-07-2012, 21:28.
            „Аз, Драгомир, писах.
            Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

            Модератор на раздел "Военна Авиация"

            Comment


              То това общо сметнато е като 5-та Средиземноморска ескадра през Студената война. С повече морска пехота.

              Comment


                2-3 БПК (есминци), 2 СКР(фрегати), 5 БДК(десантни кораби), 4-5 съда за поддръжка - от това само фрегатите са сравнително модерни + 1 есминец. За сметка на това могат да донесат към 5 батальона морска пехота.
                „Аз, Драгомир, писах.
                Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                Модератор на раздел "Военна Авиация"

                Comment


                  Тренировките на Сирийските ракетни сили 11 07 2012г (поне според заглавието)
                  http://www.youtube.com/watch?v=kCAPv...eature=g-all-u

                  Comment


                    Thorn написа
                    На мен проблемът не ми е дали Асад е "добър". Не е. Но не виждам и онези, които в момента са пробутвани да са по-добри. Тогава защо трябва активно да им се помага?
                    Не разбирам защо все още смяташ, че някой ти "пробутва" нещо и го интересува твоята лична визия за Сирия въобще. Сякаш някой търси твоето одобрение или неодобрение на събитията. Сирийският народ, пардон голяма част от сирийският народ, очевидно иска промяна в управлението на страната, и дали това съвпада с твоята визия е... без никакво значение. Всички сме само странични наблюдатели.

                    Syrian ambassador to Iraq defects to opposition
                    Syria's ambassador to Iraq says he has defected to the opposition - the first senior diplomat to abandon the government of President Bashar al-Assad.
                    Last edited by Dinain; 12-07-2012, 02:39.
                    "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                    "But I know none, and therefore am no beast."

                    (Richard III - William Shakespeare)

                    Comment


                      Ами не е така "режима има пълната подкрепа на алавитите,шийтите,християните,друзите,черкезите,йе зидите и палестинците а отскоро и на кюрдите. Голяма част от сунитите също го подкрепят и то си личи по действията на армията където повече от половината са сунити. Тия лозунги за демокрация ги виждаме в Либия сега и леко ни настръхват косите от тая демокрация. От друга страна недоволните ислямисти си получават една значителна подръжка от запада и Саудитска Арабия в комплект с Катар,така че,гнилия режим го свалят още по-гнилите режими от залива и американските им приятели.Морала в ситуацията не важи защото просто липсва и като се вземе предвит що опозиционери са чуждестранни граждани си мирише на долнопробна пропаганда и кухи лозунги и нищо повече.Ако оставят сирийците на мира до седмица там ще възцари мир и спокоиствие и всичко ще приключи.

                      Comment


                        Чакай малко, baiane (същото се отнася до всички, които "знаят какво става там"), откъде можеш да знаеш кой кого подкрепя? Имаме активна пропаганда на всяко от страните, замесена в конфликта, очевидно е, че няма свобода на словото (цензура е имало и преди това), всякакви социологически проучвания в подобна среда ще са изкривени (не че някой би ги провел, де), т.е. няма как да съдим за това кой кого и, особено, в каква степен подкрепя, камо ли пък количествено.
                        Самите действия или хода на сраженията също не са кой знае какъв показател. Мисля по този начин, защото съм останал с впечатлението, че подобен род въоръжена съпротива реално се извършва от сравнително малко хора, но може да ангажира доста по-големи сили. Но могат да придобият реална тежест само ако имат подкрепа от местното население - поне част от него или изключително сериозна и постоянна външна подкрепа, която успешно да стига до тях. Но най-добре и двете, като първото определено има по-голямо значение за общата ефективност.
                        Т.е. само от сраженията трудно може да се съди кой с каква подкрепа и сили разполага: можеш да имаш относително успешни действия пир малка обща численост на "бунтовниците", ако имат стабилна подкрепа сред местното население и добра и качествена външна помощ. Същото може да се постигне и при голяма собствена численост на "бунтовниците", дори и при по-малка подкрепа от страна на населението (т.е. по-малко хора ги подкрепят).
                        Ясно е, че се води гражданска война, въпросът е, че в подобен конфликт обикновено малка част от населението е реално активно (участва в сраженията повече или по-малко постоянно с оръжие в ръка), останалите се опитват някак да живеят, да се опазят или да се спасят. Това основно мнозинство може да подкрепя повече както едната страна, така и другата (колкото страни има, разбира се), така и да е предимно неутрално, но за това трудно можеш да прецениш само по журналистически материали и пропагандата на страните.
                        Така че не бих бързал да заявявам кой и в какво количество кого подкрепя.

                        Comment


                          http://www.youtube.com/watch?v=slXA9cTuoq8 0:04 АЛЛАХ АКБАР!

                          Comment


                            Thorn написа Виж мнение
                            На мен проблемът не ми е дали Асад е "добър". Не е. Но не виждам и онези, които в момента са пробутвани да са по-добри. Тогава защо трябва активно да им се помага?
                            При положение че Иран, Русия и Китай помагат на Асад (при това според мен доста по-активно), каква би следвало да е реакцията?
                            Truth will save the world

                            Comment


                              baian написа
                              Ако оставят сирийците на мира до седмица там ще възцари мир и спокоиствие и всичко ще приключи.
                              Това изказване е толкова откъснато от реалността, че даже не е смешно.
                              "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                              "But I know none, and therefore am no beast."

                              (Richard III - William Shakespeare)

                              Comment


                                ОТ

                                Чудя се ако ги нямаше тези разбунени държави с разни диктаторчета и планетата беше спокойно място (спокойно поне на нивото на латинска америка - чудовищна прстъпност, но до там, всичко си остава вътре и има някаква "демокрация") как големите държави щяха да си изпускат парата?
                                В смисъл има ли нужда "международното положение" от предпазни клапани и прокси-войни както във времето на Студената Война?
                                Далеч съм от мисълта, че гражданската война в Сирия не е обусловена от обективни причини. Просто реакцията на големите държави е някак си "позната".
                                Или пък съм в тотална грешка и всичко е много по-просто. САЩ(и приятели) не понасят диктаторчета, Русия и Китай не понасят САЩ и накърняването на суверенитета на други държави(когато накърнителите не са те самите разбира се).
                                Някак си мисля че подобни конфликти са точно "предпазен клапан".
                                This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                                Comment

                                Working...
                                X