Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Войната в Сирия

Collapse
This topic is closed.
X
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Сирийците са си признали за турския самолет:

    The Syrian military says it shot down a Turkish jet over Syrian territorial waters, as Turkey's prime minister promises to "take the necessary steps".
    Peace Through Strength -- Victory Through Devastation

    Comment


      Dinain написа Виж мнение
      Пак питам - с какви външни сили е във война Сирия? Заяви го с такава увереност, а линковете ти не отговарят на въпроса.
      Е, сега. Според теб не отговарят, според мен отговарят. Сирия воюва с Катар, със Саудитска Арабия, с Турция, със САЩ и т.н. Двете причини техни самолети да не летят над територията и се наричат Русия и Китай. Затова хората воюват с каквото могат.

      Аз честно казано не мога да разбера защо водим тоя разговор. Каква е твоята позиция - че сирийския народ воюва срещу тиранията на Асад, а действията на гореизброените държави са незначителна подробност?

      Comment


        Почти правилно. Асад воюва срещу собственото си население. Бунтовниците все ще намерят откъде да си набавят оръжие, на оръжейния пазар важат правилата на търсенето и предлагането, като на всеки друг пазар. Разликите могат да бъдат в мащаба - разбира се, че ще им е от полза това оръжие да дойде по-евтино, по-бързо или в по-големи количества, но това по никакъв начин не значи, че Сирия воюва със САЩ(?!). По тази логика Израел воюва половин век със СССР, понеже арабите получават съветско оръжие, СССР воюва със САЩ в Афганистан и обратното във Виетнам и пр., примерите са безброй.

        Та виж как се казва темата, ако си забравил. Бунтовете в Сирия не се различават в основата си от бунтовете в останалите арабски страни през последната година-две.

        Сещам се за един важен абзац от статията на Кало:
        Jeffrey White, a defense analyst at the Washington Institute for Near East Policy who tracks videos and announcements from self-described rebel battalions, said there were now about 100 rebel formations, up from roughly 70 two months ago, ranging in size from a handful of fighters to a couple of hundred combatants.
        70-100 различни бунтовнически групировки с размер от дузина до няколко стотин бойци. Само това пояснение разбива на пух и прах тезата за "ислямистите срещу светския режим на Асад", която се опитват да прокарват множество руски източници.

        Това ме подсеща да добавя анкета към темата.
        Last edited by Dinain; 23-06-2012, 12:08.
        "No beast so fierce but knows some touch of pity."
        "But I know none, and therefore am no beast."

        (Richard III - William Shakespeare)

        Comment


          Мале, каква наглост. Какво има да определят позицията си от Турция. Тя може да е само една - извинение, че са нарушили териториалното пространство на Сирия. То все още включва териториалното море - 12 мили от брега.
          Гърците може и да ги търпят, но все някога трябваше да им се удари шамар.

          Comment


            70-100 различни бунтовнически групировки с размер от дузина до няколко стотин бойци. Само това пояснение разбива на пух и прах тезата за "ислямистите срещу светския режим на Асад", която се опитват да прокарват множество руски източници.
            Сериозно, не мога да разбера с какво разбива тезата?


            thorn

            Средновековните църкви в България

            Comment


              С проста аритметика, Торн Фактът, че има толкова много различни групировки сочи, че те нямат общ знаменател. Ако всичките, или поне някаква значима част от тях бяха ислямисти (което да обоснове тезата), досега тези ислямисти щяха да са намерили общ език и да действат съгласувано, т.е. щеше да има израстнало някакво "обединение на ислямистите", която да обединява поне 20-30 от тези групировки - а такова няма. Казано по друг начин, за да е вярна тезата, айде не всички, но поне мнозинството бунтовници трябва да са ислямисти (да речем 60%) - аритметически това значи, че към 60 от тези групировки трябва да са ислямистки групировки; и ако това беше вярно, тези към 60 групировки трябваше да действат поне като някаква рехава коалиция. Но това не се случва, което показва че не намират общ език, което показва че ислямистите, и да ги има сред бунтовниците, далеч не са много. Според мен тези групировки, или "бутновнически батальони", както ги наричат в NYT, са стандартните за региона възникнали опълчения на териториален признак - град/село/район/махала.
              Last edited by Dinain; 23-06-2012, 12:45.
              "No beast so fierce but knows some touch of pity."
              "But I know none, and therefore am no beast."

              (Richard III - William Shakespeare)

              Comment


                Dinain написа Виж мнение
                СССР воюва със САЩ в Афганистан и обратното във Виетнам и пр.
                Да, това имам предвид, ситуациите са донякъде сходни.

                Dinain написа Виж мнение
                Само това пояснение разбива на пух и прах тезата за "ислямистите срещу светския режим на Асад", която се опитват да прокарват множество руски източници.
                Не виждам защо трябва да се застъпва някаква теза за единична/обобщена мотивация. Както във всички конфликти, и тук имаме много страни с много интереси. Едните се борят за едно, другите за друго, третите за трето и т.н. Ислямистите искат емират, демократите искат демокрация, монархиите искат влияние, Щатите искат Иран, наемниците искат пари... разбира се, не е толкова просто. Съответно в дадена точка интересите на тези играчи съвпадат. Когато казвам "Сирия воюва с външни сили" - това не съм го измислил аз, а е официалната сирийска позиция - имам предвид, че в цялата тази плетеница водещо място, ако щеш ресурсно - имат външните сили. Без тях нещата отдавна да са забравени, а с тях най-вероятно конфликта ще свърши зле за Асад.

                Comment


                  Ех, "официалната сирийска позиция" - естествено, че ще е такава. Разбира се че няма да кажат, че воюват със собственото си население; нали в рая не може да има нещастни поданици, още по-малко пък бунтовнци; много ясно, че "официалната сирийска позиция" ще е "нападат ни чуждестранни провокатори, саботьори, терористи, диверсанти, наемници" и т.н. Сякаш не я знаем тази реторика пределно добре, направо ти се учудвам.

                  Не виждам защо трябва да се застъпва някаква теза за единична/обобщена мотивация. Както във всички конфликти, и тук имаме много страни с много интереси.
                  Анджък.
                  "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                  "But I know none, and therefore am no beast."

                  (Richard III - William Shakespeare)

                  Comment


                    Dinain написа Виж мнение
                    Сякаш не я знаем тази реторика пределно добре, направо ти се учудвам.
                    Ама те хората не го крият, на никой не му пука за реториката Събират си се по срещи, отделят си ресурси, вкарват пари и оръжие, плащат сметките, няма никаква конспирация в цялата работа Затова казвам - не знам какъв точно е спора, то всичко си е явно и официално

                    Comment


                      Като не знаеш, не знаеш. Воюва се срещу хора, а не срещу техните оръжия - ако не успяваш да видиш разликата, здраве да е.
                      "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                      "But I know none, and therefore am no beast."

                      (Richard III - William Shakespeare)

                      Comment


                        Воюва се срещу противник - комплекс от хора, оръжия, информация, пари и др.

                        Comment


                          Ммм, дали бунтовниците са ислямисти? Не е важно. Аз лично гласувах за продължителна нестабилност, но какво теоретично е възможно да дойде на мястото на този режим? "Умерени ислямисти" е странно определение, предвид че в друг контекст никой нямаше да слага "умерени". Ислямисти не са само ал-Кайда, че да се третират като някаква конспиративно, незабележимо малцинство.
                          http://rayofhalifaxproductions.com/26662

                          Comment


                            Гласувах за "ислямисти", въпреки, че не е ясно какво точно означава това. Но мисля, че в Сирия, както и в останалата част на света, започва ерата на фанатизма - естествено противопоставяне на тенденциите за отворено общество - болшинството е винаги консервативно и новото го плаши.
                            "Culture is roughly everything we do and monkeys don't."
                            FitzRoy Somerset, 4th Baron Raglan

                            Comment


                              Military Spokesman: Anti-Air Defenses Intercepted a Target That Violated Syrian Airspace Over Territorial Waters, Shot It Down West of Lattakia



                              ... anti-aircraft artillery, hitting it directly as it was 1 kilometer away from land, causing it to crash into Syrian territorial waters west of Om al-Tuyour village in Lattakia province, 10 kilometers from the beach...

                              Няма да се учудя, ако някой Панцир го е прихванал автоматично на 1 км от брега.

                              Comment


                                Асад воюва срещу собственото си население.
                                Досега не съм го виждал никъде да воюва. Изобщо, подобни обобщения са признак за подвластност на пропагандата. Има части от населението, които подкрепят Асад, има такива, на които им е все едно; има такива, които са срещу него, но без насилие; има и такива, които искат да го свалят с насилие (преимуществено организирани от ислямистите, за които именно светският тоталитаризъм на Асад е последната пречка към властта), има и такива, които лъжат американците, че не са ислямисти, за да получават оръжие от тях. Практиката показва за всеки с IQ над 10, че досега в арабските държави именно светската власт с елементи на тоталитаризъм и авторитаризъм на този етап се явява идеалното управление (и във вътрешен, и във външен план), особено като пречка срещу религиозния фундаментализъм. И, за съжаление, сриването на този тоталитарен, но СВЕТСКИ, елемент води до неща, вредата от които тепърва предстои, и в сравнение с които войничките на арабите с Израел ще изглеждат като шега. Дано не съм прав, ама не мисля така

                                Лагери в статията ти няма никакви. Иначе съм я чел.
                                Първото изречение опровергава второто

                                За ПВО-то можеш да разшириш, с какво се е променило през последните 5-6 години?
                                На оперативно ниво - частично са въведени нови автоматизирани системи за управление и контрол. На тактическо ниво - повишена е натренираността на персонала.
                                По отношение на въоръжението - ремонтирани и частично модернизирани са част от сирийските МиГ-29, започват доставки на МиГ-29М/М2 (това реално няма да се отрази на боеспособността, поне не през следващата година), доставени са около 50 ПУ Панцирь-С1, няколко дивизиона Бук-М2Э (в допълнение към вече наличните Бук), по неофициално потвърдени сведения, има известно количество Тор-М1. Доставени са ограничен брой нови РЛС, както и станции за РЕБ и П.
                                Това - за последните 5-7 години. Има и слухове за С-300ПМУ2, но никакво потвърждение.
                                Last edited by кало; 23-06-2012, 21:07.

                                Comment

                                Working...
                                X