Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Нови световни сили: бъдещи перспективи

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Нови световни сили: бъдещи перспективи

    ... В крайна сметка, ядреното оръжие продължава да бъде възпиращо средство само по себе си (а и не мога да не си спомня за doomsday devicе-а ), т.е. това няма да означава изпадане на Русия от ядрения клуб. Не смятам, че същата ситуация, в която евентуално ще попадне Русия, пречи особено на Китай или Индия. Едва ли има смисъл да напомням, че бъдещите велики играчи ще са именно те (аз с лично с опасения гледам на конфликтите в бъдеще, когато тези две държави ще стават все по-мощни и велики, а сегашните големи играчи ще западат един по един - в тези събития Русия едва ли ще играе чак толкова значима роля, т.е. ние ми се вярва скоро или въобще да се върнат към статута от времената на Студената война) ...
    Last edited by gollum; 25-11-2011, 10:08.

    #2
    gollum написа Виж мнение
    Не смятам, че същата ситуация, в която евентуално ще попадне Русия, пречи особено на Китай или Индия. Едва ли има смисъл да напомням, че бъдещите велики играчи ще са именно те
    Да това е общоприетото мнение и аз не съм съгласен с него.

    Китай: Не виждам как могат да станат политически и икономически фактор от ранга на САЩ освен ако не боравим със столетия а не с десетилетия или не дойдат извънземните и селективно унищожат северна америка (и Русия и Европа просто за всеки случай). Тук не говоря за технологично настигане на развитите държави, това вероятно ще се случи в близките деситилетия, въпреки че Русия престана да им дава военни технологии а САЩ им подхвърлят трохи във гражданските. Само ЕС все още ги захраннва с високи технологии, но със или без тях в близко бъдеще Китай ще настигне Западна Европа и Северна Америка поне по отношение на базовите технологии. И после какво? Никога няма да успеят да достигнат стандарта на живот на развитите държави и да се възползват от огромното си население. Причината – не контролират достатъчно ресурси (особено невъзстановяеми) за да го постигнат и през цялата си дълга история не са показали достатъчно иновативност за да заобиколят този факт. Извинявам се за израза но с пръдня боя не става. Просто докато не се открие някакъв вид неизчерпаема енергия, евтини и достъпни заместители на стоманата, титана, алуминия и т.н както и машина дето да произвежда храна от камъни Китай няма как да се възползват от огромното си население (което е и единственото им преимущество) и нямат (а ако гледаме историята им и никога няма да имат) научният потенциал, за да се справят с въпросните ограничения. Според скромнот ми мнение в момента Китай е в разцвета си и големи промени не се очакват.

    Индия: Всички ограничения от които страда Китай умножени по фактор 10 заради пренаселеност – Китай не е прекалено пренаселен спрямо територията си, но Индия се пука по шевовете и с всяка година става по-лошо и всичко това плюс нисък межждународен престиж.
    Като говорим за Индия, това е само началото. Всичко, което ще изредя по-долу е мнения на познати и приятели образовани индийци имигрирали в САЩ а не мое, така че го приемайте както искате.
    1. Изключително ниско ниво на човешкият материал, с изключение на тънка прослойка, която вместо да се увеличава се стопява заради имиграцията (900 000 месечно в някой моменти).
    2. Манталитет от 16 век дори в големите градове. Сега ме мързи да разказвам за стандартни бланки за кандидатстване за женитба включващи каква тоналност на кафявото е цветът на кожата, събеседвания с кандидатката и т.н. Някой неща са прекалено гадни за да ги споделям тук. Няколко пъти различни хора ми потвърдиха, че това не е само в малки села а повсеместно и нещата нямало изглед да се оправят.
    3. Незачитане на човешкият живот – хора умирали в линейките защото никой не правел път на въпросните линейки. Също както на скоро новините гръмнаха за 4 годишното момиченце в Китай прегазено от две коли (първата го рани а няколко минути по-късно втората го доуби) а минувачите просто гледаха с безразличие.
    4. Кастова система която е неразрушима, до степен че приятелите ми индийци не могат да разберат, защо се мръщя когато си говорят колко струвал слуга от по-долните класи според уменията му (под слуга се разбира нещо като ниско платен роб)
    5. Не е национална държава. Севера и юга имат толкова противоречия колкото Индия и Пакистан. Да не говорим, че всеки щат в индия има различен език и писменост (май бяха около 40 но не съм сигурен) и в южните щати „националният“ Хинди изобщо не се говори поради „патриотини причини“. И под различна писменост имам в предвид точно това, не си представяйте българска, сръбска и руска кирилица примерно. При индийците писменостите имат някой общи завъртулки и до там. Кирилицата и Латиницата изглеждат по-близки. В повечето случаи, за да се разберат по между си образованите индийци от различни касти използват английски а останалите не могат и това, или използват Хинду.

    Това твърдо не ми изглежда като бъдеща велика сила. Ако ще си залагам парите в случая бих ги сложил на Бразилия, или ЕС включващ и Русия и с много решени проблеми.
    This is my signature. There are many like it but this one is mine.

    Comment


      #3
      Amazon написа
      Китай: Не виждам как могат да станат политически и икономически фактор от ранга на САЩ освен ако не боравим със столетия а не с десетилетия или не дойдат извънземните и селективно унищожат северна америка (и Русия и Европа просто за всеки случай). сложил на Бразилия, или ЕС включващ и Русия и с много решени проблеми.
      30 години максимум. В момента ситуацията между САЩ и Китай наподобява доста (но и се различава) тази между Британия и Германия в периода 1890-1914 г. Ще се аргументирам утре, че стана късно.

      Comment


        #4
        Нови световни сили: бъдещи перспективи

        пояснение: Тази тема възникна като отклонение от една друга, но би могла да се появи и самостоятелно (и определено заслужава своето място). В тази бележка очертавам само рамката, а съдържанието вече е готово и ще го намерите преди този пост, защото идва с три преместени поста (единият е само част от мой пост, Амазон коментира тази част и оттам тръгна отклонението). Както и да е, премествам постовете тук.

        Тема: Кои ще са световните сили (хегемони) в близко и по-далечно бъдеще?

        Съдържание: лични прогнози.
        Всеки който реши да се включи в темата пише как ще се развият нещата според него (може и със съвсем груби щрихи да се нахвърлят нещата), като по възможност снабдява прогнозата си с кратко пояснение, което да отговаря на въпросите "защо?" и "как?".

        Допълнение: Вероятно не би било зле всеки да обрисува основните белези, които определят "мощта" или "величието" (въобще, историческата роля) на световната сила или хегемона в съответната бъдеща ситуация. Това влиза в отговора на въпроса "защо?", но не пречи да се развие и малко по-абстрактно. Това е само пожелание.

        Дискусия: тъй-като става въпрос за бъдещето и (естествено) няма някакъв ясен метод или пък нещо достатъчно ясно, на което да се опрем, вероятно ще е най-добре да не се прекалява в споровете, защото никой не разполага с яснота кое наистина е определящото или защо и как точно ще се случат нещата. По-скоро темата е за споделяне на личните прогнози, макар че известен сблъсък в посока "сверяване" между гледищата на участниците ще е добре дошъл. Но без да се прекалява.

        Ако някой има възражения, предложения от процедурен характер или нещо друго от този род, да ми пише на лично съобщение.

        Comment


          #5
          Прочетох темата и реших да напиша едно друго. Преди да изтече десетилетие и половина Китай значимо ще изпревари САЩ по Брутен продукт. Б последните 2500 години (като се изключат тези от 1840 до 2010) Китай винаги е бил първата или втората икономическа/политическа сила. Огромното унижение, което Китай преживява от 1840 до към 1990 е мотивация да станат отново първи. Ръководителите на Китай успешно са контролирали съседите си в продължение на векове. Виетнам и Корея по повече от хилядолетие. Тези управленски традиции не са загубени. Дори след като изпреварят САЩ някъде около 2022-4 ще изпреварят и ЕС (който според мен ще задълбочи интеграцията си). Те ще продължат да оказват мек натиск върху съседите на юг и запад и ще се опитват да балансират Корея, Япония, САЩ и Русия. Нещо което Дядо Дън правеше повече от успешно. А освен тожа е пражено от поне 2500 г. Нека да припомня, че по времето на Кубрат протекторатите на Поднебесната са достигали долното течение на Волга и дориизвестен конролна североизточна Персия. Пред Америка пътя е на значима девалция на долара и след около 2 десетилетия юана вероятно ще е първа валута , а еврото втора. Но Китай ще направлява света заедно с САЩ, ЕС и Русия. По това време държавата с най-голямо население ще е Индия. А източна Европа ще е важен доставчик на зърнени храни за Поднебесната...

          Comment


            #6
            Искам да добавя и една интересна и добре обоснована прогноза, която не е моя... http://ivanpetkov.blogspot.com/2008/11/blog-post.html

            Comment


              #7
              Аз лично виждам нещата така: през цялата история е имало само три световни центъра на цивилизации, съответно сили: - Европа, Близкия изток и Далечния изток. В съвремеността няма особена разлика освен, че са се разширили и то приблизително на същата географска ширина, като има и известен ривайвъл на тропическите сили, които са играли голяма роля в началото на политическите сили със световен импакт въобще (не говоря за племената, макар че в определен аспект и те могат да се разглеждат като такива).

              Към този "тропически ривайвъл" спада и Индия. Но Индия никога в историята не е успяла да бъде обединена от вътрешни сили. Дори такива могъщи династии като тези на Ашока (будистка), Великите Моголи (ислямска) и Махаращра (индуистка) не са успели да обединят целия суб-континент дори за един момент, какво остава в дългосрочен план? Не е било така и при арийската инвазия, нито при Мохенджо Даро и Харапа преди това. Не знам дали е необходимо да споменавам, че така е и до днес, дори да погледнем само към елементарното разделение на Пакистан, Непал, Бангладеш, Шри Ланка и Индия, като и самата Индия не е единна в може би нито един аспект и район. Тогава как бихме могли да очакваме издигането на Индия като велика сила и "играч", който упражнява по-голямо световно влияние от това в момента или от това, което винаги е упражнявала? Не мисля, че скоро ще има някаква промяна.

              От друга страна Китай...Китай подобно на Япония или Япония подобно на Китай, покрай тях и Корея, много често е прибягвал до политика на изолационизъм. Примерът, който дава Здравког, за "протекторатите" на Китай до Иран и Волга, не е релевантен, защото става въпрос за епизодично влияние, което при това е провокирано именно от импакта на монголо-турските номади върху китайското държавно формирование през посочения период. С тази история се свършва при династията Цин, когато номадите манджури се превръщат в "по-китайци" от самите китайци "Хан". Но, от друга страна, това доказва, че страната, подобно на Япония и Корея, и за разлика от Индия, може, стига да желае, да се превърне в сила от международна величина. Така че не отричам възможността Китай да се превърне в нова световна сила в бъдеща перспектива. Предимството й пред Индия е, че е много по-обединена и съществува силна спойка между отделните й части.

              За западноевропейските сили и САЩ е излишно да говорим, тъй като темата е за "новите" световни сили. Досега предмет на обсъждане беше "силовият" център в Далечния изток, да преминем към Средния. Там перспективите са добри най-вече пред Турция. Турция има голямо население, голяма и важна стратегически територия, просперира икономически и доста стабилно политчески обединена. Иран също би имал своите шансове, ако не беше изолиран поради управлението на религиозната си върхушка, което го "предпазва" от превръщане на сила от международен мащаб. Египет има огромно население, но е нестабилен вътрешно и най-вече му липсват ресурси. Така Турция остава като "кандидата" на стария цивилизационен център в Близкия изток.

              С Китай и Турция, на практика, моите предложения се изчерпват.
              A strong toun Rodez hit is,
              The Castell is strong and fair I wis...


              блог за средновековна балканска история

              Comment


                #8
                Новите световни сили ще бъдат без съмнение Китай и в по-далечно бъдеще Индиа. Към тях с известни условия бих добавил и Иран.

                Китай и Индия не се нуждаят от прекомерни обяснения - големи територии, многобройно население = голям вътрешен пазар. Необходимите предпоставки за да станат свръхсили са налице.
                Дори в момента може да се твърди със сигурност, че индустриалното производство на Китай надминава това на САЩ. Нека не забравяме един прост факт. Всички твърдят, че БВП на САЩ бил най--големият в света. Това е така, но само 1/3 от този продукт се формира от реално производство, тоест промишлеността на САЩ произвежда продукция на стойност 1/3 от брутния продукт. Останалите 2/3 се формират от сектора на услугите и шоу-бизнеса.
                Очевиден е тогава изводът, че даже към настоящата дата промишленото производство на Китай надминава това на САЩ. А това е най-важната и необходима предпоставка , която е нужна на една държава да стане свръхсила. Имайки тази предпоставка Китай в съвсем скоро време ще застигне Америка и във военен, технологичен и финансов аспект. В последния май вече ги е задминал

                Доста по-интересен е въпросът относно Иран.
                Голяма територия със сравнително малко население (в среавнение с Китай и Индия). Вече повече от 30 год. Иран малко или много се намира в международна изолация, санкции и ембарго. В тези условия те се справят съвсем нелошо. Достатъчно добре развита индустрия, ракетостроене, военна промишленост, автомобилостроене, нанотехнологии, генетични изследвания и др. подобни.
                Ако международните санкции и рестрикции паднат, Иран има целия наличен потенциал да се превърне най-малкото в регионална свръхсила, а в по-далечно бъдеще и в световна.Предимството за тях е, че заемат центална позиция в Евразия- изключително важна геостратегическа локация.

                Ами това е засега от мен...а, да може би забравих Бразилия, но нека за там да се изкаже някой друг

                Comment


                  #9
                  Хм, не мислех да се включвам, защото напоследък не следя толкова кой накъде, но изскочи нещо, което смятам за нужно да спомена - преди два дни кралят на Саудитска Арабия предложил на среща на високо равнище арабски съюз от сорта на Щатите или ЕС. Добавете към това мнението на един от принцовете (обаче тоя, дето е бил шеф на спец-службите и посланик в САЩ), че ядрената политика на шиитски Иран налага вземане на мерки за снабдяване на ОАЕ с ядрено оръжие. Плюс ресурсите и влиянието, което имат... и ето ни един бъдещ супер-играч наблизо.
                  "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

                  Comment


                    #10
                    Не виждам, как Саудитската Арабия, в съюз с останалите около себе си, или без тях, би могла да стане "супер-играч". Да, може да стигне един ден до ядрено оръжие, но какво от това?
                    За да стане една държава суперсила, трябват няколко показателя, като минимум:
                    - силна собствена индустриална инфраструктура (заводи, обучен персонал, прилежаща транспортна и образователна "инфраструктура");
                    - силна култура, която да включва в себе си приемането на науката, на отделена от държавата религия и т.н.;
                    - общество, което да приема науката (най-малкото - тя да не е силно зависима от религиозни догми), което да е стъпило върху няколкото кита на съвременната индустриална цивилизация: първенство на закона, свобода на информацията, общодостъпно образование, силна средна класа (е, не точно, но стабилен обществен модел, но това е отделна дълга тема) и не на последно място - общодостъпни медицински услуги; сигурно съм изпуснал това-онова, но ... спирам дотук.
                    Саудитска Арабия може да има силна икономика в момента, но тя е стъпила на нетрайна основа - износът на ресурси може и да носи големи печалби в момента, но сам по себе си не е достатъчен за възникване и поддръжка на индустриално общество; влияещата силно на цялото общество и седяща над закона религия също (поне според мен) пречи това общество да остане силно в западния смисъл на тази дума. И т.н. Според мен, арабите, дори и обединени, няма как да станат самостоятелен силен играч в обозримо бъдеще.
                    Иран, може би, е друг случай, най-малкото - те там не са араби и въобще, доколкото мога да съдя по наличната информация, при тях обществото е съвсем различно от околните арабски теокрации, макар и там религията да е силна.
                    Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
                    Проект 22.06.1941 г.
                    "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

                    Comment


                      #11
                      Напълно съм съгласен с Воланд. Да не би апелът за арабска солидарност на Саудия да е първия в историята? И Кадафи, и Насър в миналото са обявявали такива проекти, които не са стигнали доникъде. Саудитците просто се страхуват от агресивната външна политика и влияние на Иран и търсят съюзници срещу него.

                      Колкото до бъдещите свръх-сили Китай и Индия, позволете да присвия недоверчиво око. Никой от нас няма кристална топка и тези страни както към величие, могат да стигнат и до крах, поради немалките си вътрешни проблеми - огромно нискообразовано население, бързо изчерпващи се ресурси и природна среда. Ако голямата територия и население бяха сигурни предпоставки за величие, нека да питам така: населението на Китай например към 1750 г. е било окоо 260 млн. души; към 1500 г. - към 103 млн. души; това е огромно за времето си население, защо Китай не е бил свръх-сила тогава?

                      А Иран ще бъде свръх-сила, колкото и КНДР ще бъде такава - и там през няколко месеца правят революционни пробиви в науката, техниката и пропагандата.
                      "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                      "But I know none, and therefore am no beast."

                      (Richard III - William Shakespeare)

                      Comment


                        #12
                        Dinain написа Виж мнение
                        Колкото до бъдещите свръх-сили Китай и Индия, позволете да присвия недоверчиво око. Никой от нас няма кристална топка и тези страни както към величие, могат да стигнат и до крах, поради немалките си вътрешни проблеми - огромно нискообразовано население, бързо изчерпващи се ресурси и природна среда. Ако голямата територия и население бяха сигурни предпоставки за величие, нека да питам така: населението на Китай например към 1750 г. е било окоо 260 млн. души; към 1500 г. - към 103 млн. души; това е огромно за времето си население, защо Китай не е бил свръх-сила тогава?
                        Хм, Динайн, Китай според мен е бил - особено към 1500 г. Отбелязал съм по-горе основната според мен предпоставка да не е бил през по-голямата част от историята - целенасочената политика на изолация. Дори най-голямата постройка на планетата - Великата китайска стена - е резултат точно на тази политика. Тенденцията в момента обаче е обратна - Китай се стреми към международно влияние и активно участие в политиката на световно ниво, което ме кара да смятам, че е възможно и да се превърне в свърх-сила.
                        A strong toun Rodez hit is,
                        The Castell is strong and fair I wis...


                        блог за средновековна балканска история

                        Comment


                          #13
                          Mоже да се превърне, аз просто казвам че голямото население не е автоматична предпоставка за това. Че то в момента един Бангладеш има по-голямо население от Русия и се увеличава, докато руското намалява - значи скоро Бангладеш ще измести Русия като влияние ли?

                          Фактите са си факти - точно по това време, 1763 г. след 7-годишната война, Британия с население около 8 млн. се откроява като световен хегемон, докато Китай в същото време има население 260 млн.! И гласът му не се чува никак.
                          "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                          "But I know none, and therefore am no beast."

                          (Richard III - William Shakespeare)

                          Comment


                            #14
                            Мисля си, Русия огромна по площ, с огромни природни ресурси, с не особено голямо население. Но население, в същото време което е достатъчно голямо, за да е в състояние да защитава държавата в съчетание с ОМП.

                            Comment


                              #15
                              Според мен 143 милиона си е изключително голямо население. Най-голямото бяло население след САЩ и доста повече от следващия в класацията - Бразилия. Все пак това е колкото Франция и Германия взети заедно. Освен това от 2010 населението им спря да намалява. Имат сравнително висока раждаемост - почти като тази на САЩ, но малката продължителност на живота (предполагам заради водката) и огромната емиграция (1.1 на 1000 спред уикито) им пречат да тръгнат нагоре.
                              Разбира се младите руснаци вече не пият толкова а ако спрат да си избират и "батюшки" да ги ръководят, може и да закрепят положението (ама да не цапам с политика).
                              Според мен Русия има достатъчно население да си защитава територията и без ОМП срещу всеки освен може би САЩ. Нарича се разлики от мащаба. Да вземем за сравнение Китай, който има девет пъти по-голямо население. Ако си представим един човек имащ само пръчка срещу девет души също въоражени с пръчки резултата от схватката е ясен, дори и самотният боец да е по-едър, по-мотивиран и да има малко по дълга пръчка пък дори и каска. Сега да вземем десет срещу 90. Резултата също е ясен, дори 10-те да са по-добре организирани, просто битката ще продължи по-дълго. 1000 срещу 9000 - тук нещата малко започват да се размиват. Ако, казвам ако, 1000-та са по-издръжливи, имат по-тежки тояги и каски и добра организация, имат поне теоритичният шанс да спечелят. Колкото по-нагоре отиваме, толкова нещата стават по-неясни защото се намесват повече фактори и мащаба оказва влияние.
                              Така че възможността на Русия да се защитава не е проекция на броя на населението и (поне докато не падне под да речем 100 милиона) а на структурата на обществото и научният и потенциал. За структурата на обществото има много какво да се желае, особено по отношение на слабата средна класа. За научният потенциал са горе-долу добре. Разбира се нищо близко до САЩ, но се нареждат до иновативни държави, като Англия, Франция, Германия и Канада.
                              Така че всичко е въпрос на желание (образно казано), Русия има предостатъчно население, другаде са проблемите. Когато в САЩ са направени някой от най-великите открития на 20 век, те имат подобно население (разбира се далеч по-силно, като социална структура и мотивация).
                              This is my signature. There are many like it but this one is mine.

                              Comment

                              Working...
                              X