Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Икономическа статистика

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Икономическа статистика

    Търся данни за родния БВП в годините непосредствено преди ПСВ
    Политикът трябва да може да предскаже какво ще стане утре, след седмица, след месец и след година. А после да обясни защо това не е станало

    #2
    Ммм, самото понятие е създадено едва през 30-те години на 20-ти век, първо в САЩ, мисля (и посрещнато доста скептично, да не кажа открито недоброжелателно от Конгреса ) Впрочем, за първенството на САЩ не съм съвсем сигурен, може някой да ги е изпреварил, макар и да не ми се вярва. Така че, търсенето на някакви официални данни за БВП от самата епоха преди ПСВ е безпредметно - не е имало такива. Данните за БВП на различни страни за периоди преди ВСВ са изключително оценъчни и са съвременни (може би с изключение на тези за САЩ), като от различни статистически справочници се вземат показатели, които формират съвременното понятие БВП. Най-близо до това, което търсиш, има, може би, в Статистическите годишници на Царство България (първо издание 1910 г.)
    Човешката глупост е безпределна, защото разумът му е неограничен!

    Comment


      #3
      За БВП няма да намериш, защото както правилно отбеляза Обикновен лаик, по това време това понятие не се използва, но благодарение на MCP, тук може да намериш подробни статистически данни за интересуващия те период за България:
      We don't see things as they are, we see them as we are
      ---Anais Nin----

      Comment


        #4
        Много благодаря!

        Наистина, не знаех, че по това време този термин не се използва.Подвел съм се по статистиките, които съм гледал, но както каза Обикновен лаик, това са модерни изчисления
        Политикът трябва да може да предскаже какво ще стане утре, след седмица, след месец и след година. А после да обясни защо това не е станало

        Comment


          #5
          НСИ има доста добър онлайн архив.
          Оттук можеш да търсиш - http://statlib.nsi.bg:8181/
          Това са резултатите по думата "финанси": излизат статистическите годишници на царство България и годишните бюджети на Министерството на финансите, но след 17 година - http://statlib.nsi.bg:8181/isisbgsta...mes-basic.html
          Вдясно са линковете към пълните текстове

          Comment


            #6
            Тук статистика от Georges T. DANAILLOW, Les effects de la guerre en Bulgarie, Paris, Les Presses Universitaires de France - New Haven, Yale University Press 1932 (френски език).

            Comment


              #7
              Понеже заглавието на темата е малко по-общо от първото мнение, позволявам си да пусна тази новина тук: НСИ публикува дигитално първите 2 преброявания - от 1881 и 1885 година.
              "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

              Comment


                #8
                Интересувал съм се от икономическите статистики на България през целия XX век. С огромна изненада открих, че общо-взето единствено през социализма... не сме били на дъното на Европа. Казвам "с изненада", понеже дори и след като Горбачов "спира кранчето" след средата на осемдесетте години, ние сме в известен период с по-добри показатели и от Югославия. Данните са от изследванията на Гиъри Камис за БВП на глава от населението.

                1989
                Гърция 10111
                Чехословакия 8768
                Унгария 6903
                България 6216
                Югославия 6193
                Полша 5684
                Турция 5081
                Румъния 3941
                Албания 2477

                1975
                Гърция 7722
                Чехословакия 7399
                България 5831
                Полша 5808
                Унгария 5805
                Югославия 4836
                Турция 3895
                Румъния 3761
                Албания 2289

                1937 /най-успешна след преврата през 1934-та/
                Чехословакия 2882
                Гърция 2769
                Унгария 2543
                Полша 1915
                Турция 1612
                България 1567
                Югославия 1273
                Румъния 1130
                Албания ----


                Иначе по темата...

                1913
                Унгария 2000
                Чехословакия 1991
                Полша 1690
                Румъния 1660
                Гърция 1592
                България 1456
                Турция 1213
                Югославия 1057
                Албания 780

                Мога да прибавя и тази статистика от Пол Байрох...
                Click image for larger version

Name:	5a683d6f44dd1_Untitled3.thumb.jpg
Views:	1
Size:	103.0 КБ
ID:	555838

                Тук е и сравнението с изчисленията на Мартин Иванов и тези на Ангус Мадисън за периода до 1944-та. Нещата изглеждат дори по-зле...
                Click image for larger version

Name:	38cb42d54b5718d5ee87a075c3a0cc60.jpg
Views:	1
Size:	22.0 КБ
ID:	555839

                Comment

                Working...
                X