Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Waterline / Ватерлиния

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Waterline / Ватерлиния

    Преди време бях попадал на данни около появата на този термин и законите, свързани с него, но повечето информация, с която разполагам, е откъслечна и събрана оттук-оттам. Същевременно възникването му е интересно, а и ще е показателно и предполагам - интересно за интересуващите се от епохата. Така че, можем да спретнем една дискусия при наличие на интерес.
    Като начало, малко информация от английската уикипедия:

    ...
    The waterline, national Load Line or Plimsoll Line was invented by Samuel Plimsoll, to be positioned amidships, indicating the legal limit to which a ship may be loaded for specific water types and temperatures.
    ...
    In the 1860s, after increased loss of ships due to overloading, a British MP, Samuel Plimsoll, took up the load line cause. [3] A Royal Commission on unseaworthy ships was established in 1872, and in 1876 the United Kingdom Merchant Shipping Act made the load line mark compulsory, although the positioning of the mark was not fixed by law until 1894. In 1906, laws were passed requiring foreign ships visiting British ports to be marked with a load line. It was not until 1930 (The 1930 Load Line Convention) that there was international agreement for universal application of load line regulations.
    ...
    Превод ще има предполагам утре, като имам повече време.
    Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
    Проект 22.06.1941 г.
    "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

    #2
    Аз не съм запознат, но май е относително. Едни го измерват като "коефициент на пълнота на корпуса", други като линията на съприкосновение със "спокойната повърхност" на морето. Като цяло, всеки го разбира като дълбочина на газене.

    Не е ли за морския раздел, все пак?

    Comment


      #3
      Лойд много широко тълкувал това понятие. Чел съм някъде, че един корабособственик даже в знак на протест си нарисувал линията на средата на комина

      Comment


        #4
        Ами тъй като е свързано и с търговията, а и ми се струва история, която е типична за 19ти век, го сложих тук.
        Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
        Проект 22.06.1941 г.
        "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

        Comment


          #5
          Плимсол само прокарва закона през парламента
          "Мисля, че видът на изпотени мъже им въздействаше." - дан Глокта

          Comment


            #6
            Въвеждането на товарната марка (кръга на Плимсол) е в следствие на зараждащият се моряшки синдикат(ако може така да се нарече). Мисля че по онова време се зараждат повечето синдикални организации, който защитават правата на работниците и следят за спазването на определни условия на труд. Като това не се отняся само за моряци, а и за миньори, индустриални работници и тн.

            Като цяло ватерлиния и товарна марка(Кръг на Плимсол) са две различни понятия. Ватерлинията, най- просто казано, е линията където корпуса "среща" морската повърхност.
            Товарната марка оказва "до къде" може да бъде натоватен кораба при различни условия. Кръга на Плимсол (има го в статията на уикипедия в първия пост):
            кръгчето пресечено с черта - двете букви означават регъстъра(пр. L--------R значи Lloyd's Register)
            "стълбичката" показва различните условия - т.е. F-сладка вода,S- лято, T- при плаване в района на тропиците, WNA-зима, северен атлантик, и тн. Когато има Т - отнася се за товар дървесина.

            Comment

            Working...
            X