Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Военни паметници и гробища

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Военни паметници и гробища

    Току що видях следното по БТВ - президентът Първанов откри паметник на загиналите над България американски летци от ВСВ.

    Не ме разбирайте погрешно - мир на праха им на момчетата. Отдавна трябва да сме престанали да ги делим на наши и ваши - всички са жертви на войната. Светът сега е друг и не мисля, че в него има място за реваншизъм за събития с давност 50 години.

    Ама все пак ... не намирам за нормално да има такъв паметник. Не вярвам някъде в Германия да има паметник на американската или съветската армия (както и обратното де). Все пак въпросните летци са пилотирали самолети, които са бомбардирали София. Не си спомням някой да ни е поднесъл официални извинения за тези бомбардировки (не че са ни изтрябвали въпросните извинения).

    Та ... какво мислите по въпроса?

    П.С.
    А знаете ли дали има паметник на германските летци защитавали София? Ако е имало такива де ...
    Never let your sense of morals prevent you from doing what is right!
    Salvor Hardin

    #2
    Това което казваш - че президента е открил такъв паметник ме хвърли в ужас. Да сте чули американците да са направили паметник на японците атакували "Пърл Харбър"? Аз не съм.

    За пореден път доказваме че трябва да се подмазваме за да оцелеем и че ни е хубаво да сме сателити и да правим паметници на хората сражавали се срещу нас и унищожили София (и не само нея) вместо да се погрижим за паметници на Списаревски и Бончев както и за всички българи дали живота си за родината.

    Comment


      #3
      В Германия има паметник на Съветската армия и на загиналите съветски войници.

      Но не смятам, че този, за който говориш, е уместен. Даже ВЪОБЩЕ не смятам, с оглед на това, че американските ВВС са бомбардирали цивилни обекти в Б-я без никаква военна стойност.
      albireo написа
      ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

      Comment


        #4
        Manstein мисля че си абсолютно прав за това дето казваш.

        Иначе аз искам да попитам вярно ли е че в Арлингтън (САЩ) има нациски пантеон на славата? Това ми го каза един мой приятел, а на него му го е казал един приятел от Англия.

        Също така искам да попитам и дали има паметници на загиналите войни на Германия през ПСВ и ВСВ? За ПСВ съм чувал че имало но за ВСВ не съм. До колкото знам в Германия има паметник на Ромел и на още някои по известни личности, но кажете ми повече подробности.
        Къде и да одиш, къде и да шеташ, не се срами, не се плаши българин да си.

        Никой не е по-сляп от този, който не иска да вижда.

        Войната е много сладко нещо за тези, които не са я виждали.

        Comment


          #5
          Има доколкото знам...

          но никъде не съм чувал да има паметник на загиналите американски летци

          всъщност те не са виновни за цялата работа, но според мен този паметник е лижене на задници в степен, минаваща всичко известно ми досега :roll:
          albireo написа
          ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

          Comment


            #6
            Imperial - за лиженето на задници си напълно прав - и аз си мислех дали да не го напиша така.
            Но сега ще си проличи дали нашите европейски, северноатлантически и прочие съюзници са ни истински съюзници или за пореден път лижем задници без да ни платят. Защото в последно време все някоя от страните забравя обещанията дадени при сключването на договора. С две думи мисля че съвсем скоро ще разберем на дело дали имаше смисъл от присъдиняването ни към НАТО - дали това е организация която още действа или се е превърнала в дрънкалница за интереси и празни приказки.

            Comment


              #7
              Ами така и така насред София, над Пловдив и на много други места има паметници на чуждата окупационна армия, която донесе смърт, разрушение /във всеки смисъл на думата/ и 50 години диктатура... Та защо сега да нямаме паметник и на тези дето са ни бомбардирали, щурмували хора и даже деца от бръснещ полет и т.н... :roll: На някои хора в Кула носовете им са кафяви, много задници са разцелували.

              Все пак, може би е добре да има такъв паметник. В края на краищата историята трябва да се помни. Не да се прави такъв пантеон, но поне където е паднал самолет, да се сложи плоча с имената.

              ОБАЧЕ това трябва да се прави само и единствено след като се построят паметници на всички български летци, героично отдали живота си за Родината! Доста от тези момчета, които загинаха като герои точно в бой с тези американци, все още нямат паметници. И вместо за тях, прави се за американците! :roll:

              Аман от дупедавство! Нека да се направят паметници за нашите родни герои, след това да се ремонтират паметниците от Първата световна и въобще всички войнишки паметници /много от тях пред рухване/, пък тогава да се дават пари за паметници на чужденците.

              Между другото, тук в София до месеци ще бъде поставена паметна плоча на друг чужденец. В момента преписката е в напреднала фаза, остават само малко подробности. Плочата ще е в памет на германец, летецът-изтребител капитан Герхард Венгел. Паметта му трябва да се помни и почита, защото на 10 януари 1944 той излита от България /ятото му е базирано във Враждебна/, за да защитава българската столица София. Не Берлин или петрола на Плоещ. Сражава се за защита на българската земя именно срещу тези американци - и загива. Затова трябва да бъде почитан наравно с нашите герои, той е наш герой.
              Та, с други думи, всъщност няма нищо лошо да се слагат паметници на чужденци, само може би трябва да се разглежда какво е било спрямо България значението на делата им...
              На нож!

              Comment


                #8
                Това наистина е голяма глупост.Но всички знаем ,че нашите политици са способни на такива дела(че и по лоши)Паметника ще бъде поруган и унищожен.Можеме да се обзаложиме стига да не го вдигнат пред някое районо полицейско управление.Ако пяк направят грешката да е от цветни метали то наште роми бярзо ще му видят сметката.

                Comment


                  #9
                  Ей, пак се прастарахме! Представям си как ли са се почувствали нашите ветерани, които преди 50 години са излитали срещу тези на които сега им вдигаме паметник. Смешна държава сме ние! Но пък като се замисля-уникална! Кой друг може да се похвали с толкова гафове накуп? :lol:
                  Сега остава да вдигнем паметник на японската армия и картинката ще бъде пълна. Опаааааааааа забравих и за жертвите на съглашението през ПСВ. За тях трябва паметник по-голям даже то паметника на руската армия!
                  Ами така де все пак те са убили близо 120 000 българи.
                  То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

                  Comment


                    #10
                    Наистина това с паметника е малко пресилено.Но от друга страна никой не скача срещу Альоша и Паметника на Съветската армия,които имат още по-малко основание за съществуване.

                    По съвсем друг начин стоят нещата с военните гробища ,включително и паметници ,издигнати в тези гробища.Такива има в много страни в Европа/гробища на противникови войници/,вкл.и Германия и Франция.По принцип проблем има в Русия,но и там има вече пробиви защото немското правителство влага много средства за благоустрояването на подобни гробища.В същото време се грижи безвъзмездно за руските и съветски гробища в Германия.А такива има още от първата световна война.

                    Както казваше Димчо Дебелянов
                    "...Мъртвият не ми е враг..."

                    Comment


                      #11
                      Я да питам - има ли гробища на немски войници в България?

                      Comment


                        #12
                        В Централни гробища има парцел, германско военно гробище. Има погребани от ПСВ, а от ВСВ има плочи с имената на всички войници и офицери, умрели у нас. По принцип е имало доста германски военни гробища у нас /май главно от ПСВ/, но повечето са заличени. Причерно, край едно село Свобода ли беше... абе нещо подобно... много голямо гробище от ПСВ просто махат знаците, заравняват и го правят на парк. Иптересно е, че в едно /забравих кое/ родопско село има гроб на двама германски летци, загинали там, каойто е поддържан и заже по време на комунизмата е бил поддържан от местните! Скоро гледах снимки от там.
                        На нож!

                        Comment


                          #13
                          Абе никой не ми отговори има ли в Арлингтън (САЩ) нациски пантеон на славата аз лично не знам ама като ги знам американците :?
                          Къде и да одиш, къде и да шеташ, не се срами, не се плаши българин да си.

                          Никой не е по-сляп от този, който не иска да вижда.

                          Войната е много сладко нещо за тези, които не са я виждали.

                          Comment


                            #14
                            И все пак някои ще ми отговори ли.
                            Къде и да одиш, къде и да шеташ, не се срами, не се плаши българин да си.

                            Никой не е по-сляп от този, който не иска да вижда.

                            Войната е много сладко нещо за тези, които не са я виждали.

                            Comment


                              #15
                              във франция има немско военно гробище ако не се лъжа
                              в САЩ се съмнявам да има, все пак на тяхна територия е нямало немци
                              albireo написа
                              ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                              Comment

                              Working...
                              X