Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Въпрос /вероятно към Ник/.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Въпрос /вероятно към Ник/.

    Обсъждането на началните стъпки на огнестрелното оръжие на Балканите ме наведе на мисълта, че не съм наясно въобще колко бързо се разпространяват новите оръжия. Всъщност по същия начин, по който си обсъждаме неща от типа, че през 14 век в едно или друго време по цяла Европа се появяван някакви guns и значи някое от тях може и да е ползвано при обсадата на Търново 1393, бихме могли да си говорим, че в първото десетилетие на 20 век по цяла Европа се появяват картечници и значи някоя от тях може и да е ползвана при боевете в Македония 1903 г. Нали така?

    Но понеже все пак през 20 век вече би трябвало да се знае, бих искал да попитам - все пак кога турската армия придобива картечници? И само Максим ли са или и някакви други модели?

    Благодаря предварително?

    П.П. А Гатлинги и разни подобни устройства имали ли са?


    thorn

    Средновековните църкви в България

    #2
    За съжаление, Турция не ми е силната страна. Доколкото ми е известно, механични картечници (от рода на Гатлинг и Норденфелд) Турция е имала само по корабите. Кога точно въвеждат първите автоматични картечници не знам с точност.
    Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
    A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

    Comment


      #3
      Първоначално са имали по корабите и за брегова отбрана!?!. Максим Норденфелд. Това излезе от бърз гугъл. През 1912-1913 е имало в Одрин /по мои мътни спомени/. Но кога въобще са се появили - не разбрах.


      thorn

      Средновековните църкви в България

      Comment


        #4
        Стара тема , но ме заинтригува .
        Предполагам , че заедно с няколкото стотин хиляди преправени в патронни "Спрингфийлди" , с огромното количество зуавски униформи , от империята са купили и количества "Гатлинг" , експлоатирани в края на Гражданската война .
        По време на РТ война и двете страни са разполагали с такива системи в състава на крепостните артилерии и флота .
        И макар , че в паметника на Шипка са изложени две "Барановски" , именно там където нуждата от тях е била въпиюща , по време на августовските боеве , те не са били използвани . При Плевен първи румънците тракат с "Монтини".
        Във Военноморския музей и в Аскери музей в Истанбул има необятна гама от вариации откъм брой цеви , калибри и дължини , мобилни и стационарни , но първите , смятам , че идват от Щатите .

        Comment

        Working...
        X