Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Помощ

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Помощ

    Здравейте

    аз съм новак в форума , но редовно го чета .
    трудно ми е да взимам участие , все пак съм само 10клас
    Надявам се след като ме приемат в някое уни с история и аз да се включвам в темите ви

    сега пиша,надявам се където трябва,относно една семейна "реликва".
    Въпросният нож/щик е спомен от прадядо ми,но баба казва ,че е още от времето на нейният дядо... объркано стана малко ,ама и тя не е сигурна.

    Търся някаква информация , било то период в който е бил на въоражение ..абе каквото може да ми кажете ще е от полза.
    чудно ми е , дали е бил ползван в първата световна или поне във втората,а защо не и от по-рано ? дължината му е около 37-38см. , ако това ще ви помогне .

    Не знам до колко са качествени снимките , за да го квалифицирате, но дано се намери някой специалист , който да помогне
    Unlimited space to host images, easy to use image uploader, albums, photo hosting, sharing, dynamic image resizing on web and mobile.










    #2
    по-добре попитай на traditsia.com


    thorn

    Средновековните църкви в България

    Comment


      #3
      Идентификация с размери, дадени в сантиметри, особено когато са "около" е невъзможна. Снимките са лоши, но нещото прилича на подофицерски щик за Манлихер М.95 (четвъртият отляво на втория ред):



      Горният ред щикове е за тези тук неща:



      Долният ред е за тези:





      Last edited by Nick; 11-11-2010, 18:43.
      Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
      A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

      Comment


        #4
        Ник, няма никаква снимка на щик.


        thorn

        Средновековните църкви в България

        Comment


          #5
          Thorn написа Виж мнение
          Ник, няма никаква снимка на щик.
          Хм... линкът към Фотобакет не работи ли?

          Ето я тук като прикачен файл:
          Attached Files
          Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
          A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

          Comment


            #6
            златен си действително си приличат с този , който ми посочи !
            с мойте скромни познания , манлихер95 е ползвана до края на първата световна нали така ? макар че бях чел някъде ,че по-запазените са били ползвани и през втората ? моят щик е доста употребяван като гледам,доста турчоля е пробол навярно
            сигурно е принадлежал на прапрадядо,загинал през ПСВ като командир на взвод или отделение, тва вече не е ясно предполагам е пристигнал с униформата,която е била погребана обаче .
            лека му пръст...

            абе ще се полее тая вечер няма как...

            Comment


              #7
              Напротив - основно оръжие си е и през Втората световна.

              Щикът най вероятно е клал пастърма, консерви, салам и други подобни. Реалните щикови атаки са били рядкост.


              thorn

              Средновековните църкви в България

              Comment


                #8
                еее консерви па ти

                пс: не мога да се регна в този сайт традиция. не допускат нови членове явно ...

                Comment


                  #9
                  Butcher написа Виж мнение
                  пс: не мога да се регна в този сайт традиция. не допускат нови членове явно ...
                  Допускат, но там задължителното условие за членство е да имаш от пет Манлихери нагоре. Аз едвам се уредих с членство там, много са строги.
                  Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                  A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                  Comment


                    #10
                    без да съм бидял снимка на щика,не мога да ти помогна!А колкото до клуб Традиция,там всичките са пичове и ако могат ще ти помогнат!Просто ги посети на клубните им срещи.

                    Comment


                      #11
                      За такова нещо ли става въпрос?





                      „Ако се борим, можем да загубим, ако не се борим, сме загубени" - Ханс Улрих Рудел

                      Comment


                        #12
                        Neno Er написа Виж мнение
                        За такова нещо ли става въпрос?
                        Не съвсем - това, което показваш е археологическа находка...
                        Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                        A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                        Comment


                          #13
                          Nick написа Виж мнение
                          Не съвсем - това, което показваш е археологическа находка...
                          Прав си.
                          Това нещо го намерих под керемидите на покрива на една плевня. Сигурно е стоял там над 50 години.
                          Но иначе си е нож за пушка "Щаер Манлихер" М95.
                          А в една къща знаем, че има скрита може би подобна пушка, но старците измряха без да кажат къде е.
                          „Ако се борим, можем да загубим, ако не се борим, сме загубени" - Ханс Улрих Рудел

                          Comment


                            #14
                            Neno Er написа Виж мнение
                            Но иначе си е нож за пушка "Щаер Манлихер" М95..
                            Това за археологията беше шега, разбира се - подкана за почистване на щика! Всъщност, щикът не е за М.95, а за М.88 - острието е надолу, дулният пръстен е с регулиращ винт, различни размери на диаметъра на дулния пръстен и разстоянието му от дръжката, различна дължина на клина и т.н. Тези щикове са по-редки от М.95, особено ако са български (А&К Габрово). Какви са му клеймата?
                            Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                            A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                            Comment


                              #15
                              Много благодаря на Ник и на останалите, които все включиха по темата! Найстина, това се оказа щик на Манлихер М.95.

                              Имам друго запитване, но за да не отварям нова тема ще питам тук.

                              Прапрадядо е участвал в Балканските войни, като под негова команда са били около 10-тина войници ( сиреч 1 отделение)
                              Много въпросителни,обаче, има около неговата служба. Като например, какъв е бил бойният му път ?
                              Информацията, с която разполагам е следната: Живял е в с. Войсил, Пловдивско. По спомени от баба, завършил е земния си път в болница в Солун, по голяма вероятност е бил в плен, вероятно е водил бой около битоля.
                              След кратко проучване тези данни ме наведоха на мисълта, че може би няма да е трудно да се установи батальона и дори ротата, към която е бил причислен, а от там и бойния му път, защото много малка част от тогавашната ни армия е била пратена в този район.
                              Вече имам някаква хипотеза, но ще се радвам и на вашето по-компетенто мнение!

                              Мога само да предполагам, че е бил зачислен към Седма пехотна рилска дивизия, в чийто състав влиза и Двадесет и втори пехотен тракийски полк. Ще кажете; да , но гарнизона е бил в Пазарджик. Обаче, през 1889 той е създаден от отделни дружини на Десети пехотен родопски полк, който се е набирал предимно от Пловдивския район.
                              Доколкото знам, тази дивизия е водила битки предимно в македонско, била се е и при Айватово- край Солун. Отделни части са влезнали дори в самия Солун, което се връзва с информацията, запазена в рода.

                              Много оскъдни данни, знам. Най-вероятно ще ме посъветвате да отскоча до Търново, където се пазят архивите. Засега нямам такава възможност.Ако се намерят търновчани, готови да помогнат, веднага ще им предоставя името и фамилията, за да проверат.

                              Comment

                              Working...
                              X