Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Ме-109 Е в България?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Ме-109 Е в България?

    По време на втората световна война Българската армия освен няколкото десетки Ме-109G има и известен брой Ме-109Е. Но описанията на въздушните сражения срещу англо-американските бомбардировки през 1942-1944 не съм срещал данни за тяхното бойно използване. А макар, че "Емил" значително отстъпват на на "Густав", все пак като минимум не са по-лоши от другия основен български изтребител - De-520.

    Някой има ли данни за бойното им използване?


    thorn

    Средновековните църкви в България

    #2
    Приятелю, ако не те познавах, щях да си помисля, че падаш от небето.
    Изтребителите Ме-109Е-4 пристигат през 1940-та година, през 41-ва пристигат още "Емили" от типа Е-7.
    Този самолет остава на въоръжение до 1946-7 година.
    Михаил Григоров в своята книга споменава, че сваля един П-38 с "Емил" в Македония.
    То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

    Comment


      #3
      Къде има данни за BF-109 E7?
      Мисля че ВВ се сдобиват с 10 БФ-109Е4,нови , като целта е да покрият нуждата от прилични изтребители до докато пристигнат 98те девоатини.През 1941 доставят още 9 машини от този тип, но стари. След което мисля че са дислоцирани в източна българия (10те БФ-109 Е4).
      Last edited by IvoDim; 18-09-2010, 09:20.

      Comment


        #4
        IvoDim написа Виж мнение
        .През 1941 доставят още 9 машини от този тип, но стари. След което мисля че са дислоцирани в източна българия (10те БФ-109 Е4).
        Точно за тези машини ми е думата-ето документи.









        Ако забелязваш, ВСИЧКИ ескпортни "Емили" са минати като Е-3а.
        След направената справка с фабричните им номера, се оказва, че самолетите са произведени както следва
        5932 - Е7 или Е7N
        6012 - Е-1
        5903 + 5908 -Е-4/N ili E-4B
        1231 - Е-3
        5589 - Е-4B
        4832 - Е-7/8
        1644 - Е-4
        5212 - Е-3
        То исторически филми в България не се правят, щото няма продуктово позициониране - Симеон Цветков 2012г.

        Comment


          #5
          ОК, никой не спори, че има Емили и т.н. Въпросът беше - участвали ли са в боевете с англо-американските бомбардировачи, защото в описанията на боевете сам срещал само Густави?


          thorn

          Средновековните църкви в България

          Comment


            #6
            И моите впечтления са подобни като тези на Торн. 1943-1944 сме се сражавали на Ме-109 Густав (Г-2/Г-3), Девоатин Д-520 и Авиа. Български Емили съм виждал само по снимки. Като цяло Емил превъзхожда в голяма степен Девоатин, да не говорим за Авиа, но защо няма данни за бойното им използване и за мен е загадка. Но Е-3/7 е бил напълно неадекватен като прехващач за 1943-44 в смисъл на скорост, въоръжение, скороподемност и др. основни параметри. А как Емил е свалил П-38 над Македония, както каза Парабелум, за мен е непонятно и свързано с неземен шанс.
            GOTT MIT UNS!

            Comment


              #7
              Имаше нещо конкретно със съответните документи във форума на "Криле" преди години.Стоян Стоянов във книгата си,също дава малко информация от първа ръка.И в една книжка на Аеросвят бяха събрали някои интересни спомени от все още живи тогава съвременници.Като цяло си спомням 4 основни причини да няма участие на гореспоменатите машини в боевете.
              1/По липса на учебни машини,пилотите за Ме-109Г се квалифицират на Ме-109Е с каквито техните инструктори са се обучавали във "Вернойхен".Емилите се оказват с по-голям моторесурс и по-качествена изработка като цяло.
              2/Патрула на морската ни граница за известен период е поверен именно на тези машини,които се оказват и доста корозоустойчиви.
              3/Техническото обслужване на моделите Е и Г е трудно съвместимо.Различни двигатели,шаси,елементи на обвивката,въоръжение.Ползват и бензин с различно октаново число.
              4/Общия брой Емили които имаме,към началото на нападенията прави сформирането и поддръжката на самостоятелна бойна част неоправдано.Няма от къде да се вземат машини за попълване на евентуалните бойни и небойни загуби.

              А свалянето на Лайтнингите е съвсем резонно при положение,че патрулната ни двойка е имала превъзходство във височина и скорост,а противника е бил натоварен с бомби.Версия на П-38 като изтребител-бомбардировач.Реално свалени са 2 Лайтнинга,като втория е признат за свален от немска зенитна батарея след направения оглед.Случая е документиран и останките на свалените машини открити.Командира на немска авиационна част,капитан Киршенер е привлечен като експерт при огледа на свалените машини.Боя се води на 21.10.1943г. и Емилите са от 3/6 орляк.Същия посреща на 14.11.1943г. първата бомбардировка над софия с тези машини.За съжаление няма запазени документи за участието им като машини,но в списъка на българските пилоти постигнали победи фигурират няколко имена.Да се посочи с коя точно машина са го направили,при информацията с която разполагаме за момента,би било чиста спекулация.
              Last edited by bigbeer; 19-09-2010, 00:52.

              Comment


                #8
                Да, това е много логично- Емилите да са били използвани като учебни машини, но защо не са вкарани в бой редом с Девоатин-ите? Защо пилотите на тотално остарелите Авия не са се качили в Ме-109Е?
                GOTT MIT UNS!

                Comment


                  #9
                  Дописах предния си пост след въпроса ти и без да го видя.Там е и отговора.Просто няма достатъчно бройки за самостоятелен орляк,както и запазени документи за участието им в състава на 3/6 орляк.Вероятно при получаване на достатъчно бройки Густави са ги изтеглили поетапно от употреба.А,че са летяли - летяли са.Просто не знаем кога,къде и как точно.

                  Comment

                  Working...
                  X