Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Атентати срещу цар Борис III

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Атентати срещу цар Борис III

    Като изключим атентата в "Св. Неделя" през 1925 г. има ли документирани други опити за убийството на цар Борис III?
    Питам защото баба ми многократно ми е разказвал (след 1989 г. разбира се) няколко различни истории за това как "злите комунисти са се опитвали да убият добрия цар". Историите са все живи, нелишени от екшън (като например засада в някакъв планински проход, при която шофьора на царския автомобил е уби, а царя поема управлението и се измъква).
    Та има ли някаква истина (тоест имало ли е реални опити за атентати) или това са просто народни измислици/премислици от едно време?
    Peace Through Strength -- Victory Through Devastation

    #2
    Арабаконак. Чисто теоретично може би трябва да се разграничава кой е анархист, кой е анархо-комунист и кой е баш комунист, но за целите на форумното изследване "зъл комунист" ми се вижда подходящ събирателен термин

    Comment


      #3
      Благодаря!
      Какво се казва, във всяка легенда има и доста истина
      Peace Through Strength -- Victory Through Devastation

      Comment


        #4
        Здравейте, реших да се включа понеже познавам внука на Делчо Илчев...той ми е разказвал за смъртта на дядо си.



        “… На 14 април 1925 падна убит от злодейска ръка известният природоизпитател, деятелен член на Българското природоизпитателно дружество и негов дългогодишен секретар Делчо Илчев. Два злодейски куршума покосиха в Арабаконашкия проход живота на този безупречен човек, който много, но скромно работи, доста, но безропотно страда, много даде на своите ближни и всичко даде за своята родина. Връщаще се той на 14 април 1925, придружавайки Негово Величество Цар Борис III от една природонаучна екскурзия и лов из Мургаш планина. Нападнати из засада, след упорита борба Делчо Илчев и ловецът Петър Котев паднаха убити, за да защитят своя Цар и своето отечество.”


        Делчо Илчев закрива с тялото си царя, така го спасява при Арабаконак. След няколко дни на път за опелото в Света Неделя, Цар Борис III отклонява кортежа, за да отиде на погребението на Делчо Илчев. Така той закъснява и животът му е спасен за втори път.

        Comment

        Working...
        X