Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Справка в архивите

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Справка в архивите

    Някои може ли да ми помогне с информация относно преселниците от одринска тракия - дали някъде в българия има документи кои откъде е и къде е отседнал в последствие и респективно има ли вариант да се намери по-ранна информация в отоманските архиви.

    #2
    Що не провериш най-напред в най-близкото Тракийско дружество. Там няма начин да не си знаят хората.
    Прави нещо, докато мислиш какво да правиш!

    Comment


      #3
      Хм... бърз google показа, че най-близкото до мен е на Стефан Караджа 7 - но там се намира НАТФИЗ - явно не съм гледал достатъчно. А и се съмнявам че точно софийското ще ми предостави необходимата информация, но ще проверя

      Comment


        #4
        Знам че до преди няколко месеца хората подаваха някакви заявления до Териториалните дирекции-архиви, за това кой какви имоти и пр. е оставил в Тракия навремето и в какви роднински връзки се намира със съответните преселници. Всичко това следва да е вече предадено в ЦДА на ул. "Московска" ¹ 5 (зад бившия партиен дом в София), където се пазят също и т. нар. семейни книги от онова време. Виж дали по тях не би могъл да стигнеш до необходимата ти информация.
        Прави нещо, докато мислиш какво да правиш!

        Comment


          #5
          han asd написа Виж мнение
          Хм... бърз google показа, че най-близкото до мен е на Стефан Караджа 7 - но там се намира НАТФИЗ - явно не съм гледал достатъчно. А и се съмнявам че точно софийското ще ми предостави необходимата информация, но ще проверя
          Артик, ако ще го караш на гуглиране и съмнения, то по-добре зарежи ...
          Щом ти се казва Стефан Караджа 7, значи е Стефан Караджа 7, а дали ще ти дадат някакво инфо, ... ами пробвай, може и да ти дадат, знае ли се!

          А тоя т.н. "Тракийски дом" го закупиха тракийците, изселници от село Башклисе, чрез тяхната фондация "Башклисе", от нея идваха средствата и за поддръжката му. Там е било винаги седалището на Тракийската организация - и като ВИК на ТД, и като СКТПД и сега ...
          Та тъй, не се мотай, ако наистина искаш да откриеш нещо, то с питане и до Цариград се стига.
          Ама първо вземи разпитай баба си и дядо си, майка си и татко си, леля си и чичо си и тогава тръгвай по широкия свят за още инфо.

          Comment


            #6
            Еми то и дотам съм стигал с питане, но отговор не съм получавал - ако ти знаеш лице за контакти в турция ок - аз съм пробвал с доста официални лица и т.н. но те отказват да предоставят информация, с малки изключения но дори и те отказаха да ми дадат нещо сканирано.
            Колкото до разпитването няма как да възкреся прапрадядовците ми!
            А ако имах някакви документи да не мислиш че щях да питам тук, къде да търся, само малко информация имам?
            Допреди да пусна темата дори не знаех че в софия има сдружение на тракийските изселници (мислех че са само по морето и в пловдив).
            Така или иначе интересуващата ме информцията е отпреди балканските войни, а може би и преди Илинденско-Преображенското въстание.

            Comment


              #7
              Така и не разбрах какво точно си търсиш. Списък на бежанците и кой къде се е преселил е нереалистично да очакваш. Предполагам трябва да има документи в ЦДА по оземляването на тези хора от българската държава, но не знам доколко са пълни и използваеми. Иначе в османските архиви информацията за тракийските българи, за която питаш се е проточила поне до 16 век, за колко по-ранна питаш и какво ти трябва?

              Comment


                #8
                Информацията коятъо търся е в периода 1878-1900(1910 най-късно) т.е. със сигурност втората половина на XIX век и може би годините преди балканските войни. Напрактика документи нямам само имена (които са сменени в комунизма) и дори незнам откъде точно идват. Само данни за училището, което by the way още съществува.

                Comment


                  #9
                  han asd написа Виж мнение
                  Напрактика документи нямам само имена (които са сменени в комунизма) и дори незнам откъде точно идват. Само данни за училището, което by the way още съществува.
                  Добре, периода го уточнихме, имена на хора или на селища? Ако е до селища не е чак такава философия и пак зависи какво точно те интересува, но ако е до индивиди може да ровиш с години.
                  Пробвай какво ще намериш в он-лайн каталога на истанбулския архив.
                  http://www.devletarsivleri.gov.tr/katalog/ иска регистрацийка.
                  Така като те гледам се бориш за 2 основни колекции YILDIZ (всичките подфондове са от потенциален интерес) и HAT (Hatt-ı Hümayun, т.е. имперски заповеди). Пусни си там едно търсене пък виж какво ще излезе.

                  ПП Ако питаш мен, не си губи времето с тракийски дружества и "официални лица от Турция" вероятно са еднакво некомпетентни и не, че не искат да ти помогнат, вероятно не могат. Виж си каталога, ако си харесаш нещо качваш се на колата/автобуса за Истанбул, наемаш си хотелче за 2-3 дни и отиваш в архива. Намира се срещу Гюлхане, т.е. удобна локация, регистрацията в архива отнема 1/2 час, сядаш на компютъра, гледаш си документите и решаваш какво ти трябва. Записват ти го на диск (цена 0.25 лв! сравни с НБКМ), слагаш си го в джоба и обратно в България. Кой ще ти ги чете си е отделен проблем, но събирането можеш да направиш и сам, не е много скъпо и не изисква бог знае каква квалификация. Аз лично съм виждал там една българска докторантка, която ни турски ни английски знаеше, но с мучене и знаци се оправи жената.
                  Last edited by KIZIL DELI; 05-08-2010, 12:22.

                  Comment


                    #10
                    Мерси тези дни ще поровя, а и в дружествата ще проверя. Само че ако стигна в истанбул и през Американският колеж трябва да мина.

                    Comment


                      #11
                      В съюза на тракийските дружества ударих на камък - аз им искам информация а те ме препратиха в архива. Отгоре на всичкото когато, казах че вероятно са се преселили/избягали преди балканската война, нямам документи а само имена и респективно в кои областни сдружения на тракийците са членували ми казаха че не пазят информация за членовете си?!
                      Всички документи били в архива и т.н. Освен това ме попитаха щом не били от малоазиатските българи и не били бежанци от времето на балканските войни как така са били бежанци и защо не пазили документи?! Смазваща некомпетентност дано поне в архива да намеря някакви документи че не ми се ходи в истанбул.

                      Кизил дай малко хелп за отоманските архиви - единственото което имам е Георги син на търговец (1911).

                      Comment


                        #12
                        han asd написа Виж мнение
                        Кизил дай малко хелп за отоманските архиви - единственото което имам е Георги син на търговец (1911).
                        Е, то от тази отправна точка не знам кой би могъл да помогне.

                        Comment


                          #13
                          По едната линия на рода ми има преселници от турската Виса. Изглежда по-рано са се преселили (1892/3 г.). По пътя се ражда един от прадядовците ми. Част от фамилията се установява в Пазарджик, обаче е имало също в Ямбол и Пловдив, други направо в София. Това баба ми го знае директно от преселилите се, пък аз от нея. Някои от роднините са си сменяли имената по страшно глупави причини (например да не бъдело толкова просто). След войните контактите между роднините в следващата генерация се позагубват. За последен път са се виждали някои от първите преселници през 1965 г. и се знае, че са се местили по какви ли не други места. И така сега няма никакъв шанс да се познае някой роднина по фамилно име. Например разбрах за един, че ми е роднина случайно, защото баща ми видя майка му и се оказаха 2 братовчеди

                          А трябва да кажа, че дори и фамилията да не е преселническа, пак е изключително трудно да се разбере за някой, че е роднина. Тия дни разбрах, че на едно място чествали някаква годишнина от рождението на един мой пра-пра-прадядо (6 поколения назад) и някакъв краевед обявил, че няма преки наследници. Та сега искам да го издиря, щото пък знаел много неща за оня човек.

                          Comment


                            #14
                            SRH написа Виж мнение
                            ...
                            Тя и моята история по бащина линия е подобно усукана. Дядо ми се родил в едно одринско село, но по принцип знам, че родът е от Гевгелийско и той се е родил при едно от многобройните местения, както и при теб са се местили. Разни клонове тръгват насам, други натам, сега са с различни фамилни имена иди им хвани спатиите. Документ нямам никакъв освен кръщелното на дядо ми, за което се знае, че е грешно . От бабината ми страната - бежанци от Узункьопрюлийско обаче имам сума нещо османска хартия запазена. По думите на баба ми, която знае от баща си, той пък от неговия подобно на 2/3 от бежанците родата ми имала много нещо земя и добитък и въобще сериозна работа е била. Да е жива и здрава османската документация, дето казва кой за какво е плащал данък, та внася известни корекции в полета на мисълта. Даже преди няколко години ходих до въпросното село да го видя. Там щях да падна като ме заговориха на български - помаци от пловдивско, които са натирени по същото време, те тва се вика exchange of population в чист вид .
                            Въобще преселенията насам-натам спомагат много за разпогубване на фамилни връзки и родова памет. Дядо ми по майчина линия е от едно родопско село и не са мигрирали никъде. Той е направил родословно дърво и кратка историйка (къде вярна, къде наивна) на рода, на база устни сведения, която може да се проследи сигурно до към 80-те години на 18 век. Но не е за учудване, те са там 5 големи християнски рода в селото и ако си се родил в началото на века и си разпитвал хич не е трудно да събереш информацията. То се знае кой с кого се е сродил. Та в малките затворени общности работата не е толкова страшна, но дойде ли до преселения насам-натам се усложнява неимоверно и иска блъскане много.

                            han asd, търси и разпитвай за още. С Георги син на търговец ще е много трудно да намериш каквото и да е.

                            Comment


                              #15
                              Хе, като каза за Гевгели и пътуванията се сетих за бащата на дядо ми по бащина линия. Викали му "шопа", щото бил от Копривщица Бил терзия и поради това много пътувал, изкупувал вълна и други подобни неща. Заради тия си пътувания и разгулен живот се оженил много късно (минавал е 40). Неговият син се е оженил за баба ми (от преселническия род). Така или иначе на тоя мой дядо родата е невъзможно да се проследи, щото се записал Шопов (края на 19 век) по прякора си. В крайна сметка дядо ми не взема неговото име, щото утрепали истинския му баща (покрай изкупуването носел бая пари и казвали, че е заради това), а носил бащиното име на вдовец, който пък взел прабабата по тая линия. Така се оказало, че децата от втория брак имат фамилии различни от тая на дядо ми, независимо че са полу-братя и сестри.

                              И щото са оплетени тия истории, едно поздравче: http://vbox7.com/play:777f6f32&al=1&vid=

                              Comment

                              Working...
                              X