Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Какво символизира църквата Св.Стефан в Истанбул?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Какво символизира църквата Св.Стефан в Истанбул?

    Българската църква Св. Стефан - перлата на Халич!

    Преведено от : http://www.istanbullife.org/bulgar_kilisesi.htm

    Автор: Ersin KALKAN

    Българската църква Св.Стефан бе втората осветена след Saint Antoine в Истанбул, с което украси пищно цветовете на нощта в града.
    Намиращата се в полуостров Халич, кв.Фенер църква, зарадва с осветяването си не само християнското общество, но и всички в квартала.

    Църквата, която е под управата на българската екзархия е интересна не само с архитектурният стил и конструкционни особености, но и с историческата символика носеща в себе си.

    Църквата е построена в началото на 19 век. До тогава българите отслужвали църковни литургии в църкви, които били под егидата на гръцкaтa патриаршия. Езикът обаче в тези обреди е бил гръцки, което не се нравело на българските християни.

    Един от авторитетните представители на българското общество в Истанбул (Стефан Богориди), отправя иск към държавата през спетември 1848 г, гласящ: "Така както гърците, арменците, евреите - Ние също искаме религиозните ни обреди да се извършват на собствен език. С гърците сме православни/ортодоксални християни, но езикът е различен"!

    Моментът съвпада с упоритото омайване, на които са подложени българите от страна на Русия, която натиска високата порта в тази насока. По тази причина, а и желанието на султана да отслаби влиянието нa гръцката патриаршия, узаконяват това, чрез издаването на ферман и разрешително за построяване на българска църква. Фактът, че въпросното място, на което се построява самата църква е в съседство с гръцката е многозначителен.

    Сградата, която се завършва за две години е с историческо значение в пътя за независимост на българската църква.

    През 1860 г, българите заявили пред султанското управление, че вече няма да признават гръцкото върховенство.
    През същата тази година, група българи подават иск към арменското католическо патриканство за да преминат към католическата църква. Попълват се два отделни документа, като единия съдържа 145, а в другия 2000 подписа в подкрепа за това преминаване. Все пак, основната група българи продължават борбата за независима църква.
    Те получават разрешение за това на 11 март 1870г. Според издаденият ферман, отделената църква получава статут екзархия, а начело ще застане екзарх. Гръцката патриаршия е била задължена да приеме/признае това.

    За архитект-изпълнител избират арменеца Hovsep Aznavur.

    Поради коварния, нестабилен, крайбрежен район на кв.Фенер, българите построяват набързо малка дървена постройка и замислят как да изглежда бъдещата църква. Българското метохствo се спира на вариант с железен скелет.
    През 1892г се прави кастинг за изпълнител на прокта по съвременния облик на църквата Св. Стефан, като кастингът е спечелен от австрийската фирма Waagner.
    След производството на всички елементи, първоначално църквата се сглобява в самият двор на фирмата във Виена. След одобрението, всички детайли се разглобяват и извозват през река Дунав и Черно море към Истанбул. В Истанбул, произведението е монтирано на сегашното си място след 1 и половина труд. През 1898г отваря порти с тържествена литургия.

    Църквата Св Стефан преминава в хрониките на световната архитектура, като създадена изцяло от фабрични елементи ( не успях точен превод на думата "prefabrik" , за това тук превеждам по смисъл даден от контекста ).

    Произведението отеква в световните енциклопедии, като съдържаща в себе си елементи на неоготизъм и необарок.
    Особено интересна е външната визия на произведението, особено вратите и всички прозорци с рамките, в които всеки детайл е подчертан и говорещ сам по себе си.

    Църквата привлича всяка година към себе си стотици хиляди архитекти и туристи от цял свят. Вече повече от век изправя горда снага, и блести, като скъпоценен камък в крайбрежието на полуостров Халич.

    #2
    prefabrik - заготовки, вероятно.

    Просто българите са я направили възможно най-устойчива на пожар...

    Comment


      #3
      Би ли дал малко снимки на църквата ако обичаш, нека да са на фасадата и ако може външни фрески, имам едно предположение
      Заблудите също са ценни, но само от време на време. Не всеки тръгнал за Индия е открил Америка

      Comment


        #4
        М даа… Значи искам да започна с един простичък анализ, с който ще обърна внимание на няколко елемента, с което печеля да бъда отрязана по-късно а не веднага…

        Първо постарах се да намеря малко снимки на въпросната църква. Не мога да ги адна за съжаление. Не случайно исках снимки на фасадата и на иконостаса. Поради 2 причини- 1-наскоро прочетох една книга и 2-ро тя ме стимулира да проведа собствено разследване и да доразвия тезата на автора. Книгата е „ Свещенният триъгълник” – българската следа в историята на оперативното масонство. Автора, на база на собствено изследване твърди, че няколко манастира като Рилски, Соколски, Килифаревски, Калоферски, Преображенски и Зографски манастири, както много църкви и джамии строени през края на миналия век са дело на няколко ложи на български оперативни франкмасони. Това са брациговска, търновска тревненска и габровска школи, които по това време бълвали „самоуки майстори” със завидни и за западни архитекти умения, които понякога до 36 годишна възраст са с килийно образование , а до 40 години са автори на архитектурни чудеса. Примери : Колю Фичев, Майстор Алекси Рилец /Рилски манастир/, Майстор Иван Боянин, Майстор Генчо Кънев от Трявна и мн мн други. Моето изследване , което се състоя в обиколка на всички църкви и манастири в Стара Загора област /аз съм там/ показа, че на практика когато и да са строени те са разрушени и опожарени или от кържалиите или по време на руско-турската война. Така не само някои а всички са реставрирани горе долу по едно и също време –края на миналия век. Всички те в иконостасите и фреските по външните и вътрешните стени имат едни и същи символи- триъгълници с око в средата, звездата на Давид, стълби, чукове, тесли, пергели, чаши с увити змии около тях, двуглав орел с разперени крила, слъца, луни и звезди. Това са символите на българските оперативни франкмасони.

        Няма да развивам теории за масонството в момента, макар, че признавам си идеята ме изкушава особено много. Искам да завърша с едно изречение- Църквата свети Стефан е строена в неоготик или необарок стил, от български зидари под ръководството на арменски „майстор”. На входа ни посреща символ на слънце с триъгълник в средата и око което ни наблюдава много строго. Този символ, както и много други се повтарят на входа на иконостаса. Слънцата и луните ми дават повод да мисля за църквата свети Стефан, като за символ на масонското могъщество през миналия век с активното участие на български зидари.
        Заблудите също са ценни, но само от време на време. Не всеки тръгнал за Индия е открил Америка

        Comment


          #5
          Това ли имате предвид

          Нартиада

          Comment


            #6
            Да, точно! Слънчеви лъчи, триъгълник и кръг и окото на Хор по средата. Типичните масонски символи. Ако се вгледате в задния фон са издълбани фигури с равнораменни кръстове, оширени в края си, които не са типични за православното християнство. Такива са кръстовете на тамплиерите.
            Заблудите също са ценни, но само от време на време. Не всеки тръгнал за Индия е открил Америка

            Comment


              #7
              pagane-pagane
              като си обикалял/а църквите и джамиите поне снима ли символите? и ако да качи ги тук, да видим какво ти е направило впечатление
              "Моята крепост беше българската нация, българският народ, моят български произход."
              - МУСТАФА ШАРКОВ -

              ---------------------------------------------------------------------


              www.ottomanbul.blogspot.com - Османски паметници на територията на България

              Comment


                #8
                джамиите не съм, само църкви и манастири, скоро ще снимам и ще кача
                Заблудите също са ценни, но само от време на време. Не всеки тръгнал за Индия е открил Америка

                Comment


                  #9
                  pagane-pagane написа Виж мнение
                  джамиите не съм, само църкви и манастири, скоро ще снимам и ще кача
                  снимай и джамии ако ти се отдава възможност, очаквам с голямо нетърпение
                  Last edited by terzi; 30-07-2010, 18:10.
                  "Моята крепост беше българската нация, българският народ, моят български произход."
                  - МУСТАФА ШАРКОВ -

                  ---------------------------------------------------------------------


                  www.ottomanbul.blogspot.com - Османски паметници на територията на България

                  Comment


                    #10
                    Църква „Въведение Богородично” и църква” Свети Никола” в Стара Загора иконостасите са възстановени около 1906-1908 година /не бяха много сигурни жените които работят там/. Според мен тези 2 църкви са възстановени от едни и същи строители, защото иконостасите много си приличат концептуално и масонските символи са много пестеливо изложени. Като цяло символите са доста прикрити, в дясно от входа на „Въведение Богородично” има фреска на стената- триъгълник с око по средата. По стените изобилства от равнораменни кръстове и фигури, които наподобяват цвете/ същите се срещат много в Рилския манастир/, а на върха на иконостаса под кръста едва забележимо се виждат сноп лъчи и малък чук. На много места има и двуглав орел , който освен масонски е и символ на патриаршията. Прочувам дали гълъбът е масонски символ, не съм съвсем сигурна, но е широко разпространен и в християнските и мюсюлманските храмове.
                    Виж, по друг начин стоят нещата в църквите „Света Троица” и „Свети Георги”. Възстановени са окло 1850-1860г. Те носят белезите друга школа. Фреските са в далеч по-свежи цветове и масонските символи са на най-видните места. Под разпятието на иконостаса много ясно се виждат макети на :стълба, чук, тесла, пергел, клещи, линия. Изработени са или от дърво или от метал и са около 40-50см всяка. Стените изобилстват от фрески , които изобразяват светци с триъгълни ореоли, равнорменни кръстове. В „Света Троица” на иконостаса има нещо като картина в рамка. Представлява чаща на столче в която са поставени отново чук, тесла, пергел, линия. До тук добре, но истински втрещена бях когато в „Свети Димитър” точно под разпятието видях нещо което никъде другаде не съм виждала- череп с 2 кръстосани кости. Йо-хо-хо и бутилка ром Малко странно за християнска църква, а? Но се позарових и открих че това е тамплиерски символ. Тамплиерите са плавали под флагове с такъв знак.
                    Attached Files
                    Заблудите също са ценни, но само от време на време. Не всеки тръгнал за Индия е открил Америка

                    Comment


                      #11
                      евалта за информацията, но трябваше да снимаш с друг фотоапарат
                      хвана ма крастата от тебе да гледам църкви за масонски символи

                      а , искам да та попитам нещо, защото ме мъзи да търся сега: "кой" е използвал пръв двуглавия орел , църквата или масоните , защото ако е църквата и после масоните го правят свой символ, то тогава двуглавия орел е излишен от фотосесията ти
                      "Моята крепост беше българската нация, българският народ, моят български произход."
                      - МУСТАФА ШАРКОВ -

                      ---------------------------------------------------------------------


                      www.ottomanbul.blogspot.com - Османски паметници на територията на България

                      Comment


                        #12
                        В древните царства от Месопотамия. В по-ново време Византия и то като политически символ.

                        Comment


                          #13
                          Ъхъ. Мисля, че символизира втората столица в лицето на Константинопол и разделянето на империята(дотогава е бил само с една глава).

                          Comment


                            #14
                            Двуглавият орел е емблема на последната династия на Палеолозите, а преди тях не съм го срещал.

                            Comment

                            Working...
                            X