Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Осъждането на Левски. Един въпрос.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Осъждането на Левски. Един въпрос.

    Здравейте! Става дума за известната нему фраза "Ако печеля печели целия народ, ако губя губя само себе си!" (дали е точно за тази не съм сигурен). Искам да попитам, понеже тук възникна спор, че турските архиви тази фраза е записана с 5 точки (в смисъл следвало други въпроси)? Така, а според другата страна в българската "версия" е с пет удивителни знаци.
    Едната страна допълва, че в предаването Стани Богат е имало въпрос за тази фраза-дали било с 5 точки, 5 удивителни или нещо от сорта.
    Просто искам да Ви помоля за повече информация по случая с фразата на Левски.

    #2
    Какво общо имат тук осъждането, турските архиви и прочие? Фразата "...ако спечеля..." е от писмо на Левски. А това за точките и удивителните въобще не го разбрах.
    Човешката глупост е безпределна, защото разумът му е неограничен!

    Comment


      #3
      Такава информация ми дадоха. Та значи ставало на въпрос, че в писмото Левски е завършил фразата с пет удивителни, а в архивите уж било с пет точки и ябълката на раздора е защо е така?
      Въобще, май по-добре темата да замине в коша.

      Comment


        #4
        На страница 115 в тефтерчето на Васил Левски пише : "Народе ????." с четири питанки и една точка.



        За удивителни след "Ако печеля.." или други знаци не знам

        Comment


          #5
          Автентичният израз е в писмото на В. Левски до войводата П. Хитов от март-април 1868 г.: "Но пак Ви мола и познавам за най-искрен и пръв любимец български, да дойдете при мен или да Ви пиша какво аз мисля да права и ще го направа, ако рече бог..., за което, ако испечеля, печеля за цял народ, ако изгуба - губа само мене си."
          Прави нещо, докато мислиш какво да правиш!

          Comment


            #6
            ?????
            Ако мислиш за 1 година напред, посей ориз, ако мислиш за 10 години напред, засади дърво, а ако мислиш за 100 години напред - образовай населението!!!

            Comment

            Working...
            X