Съобщение

Collapse
No announcement yet.

"Турското клане - 1878 г."

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    "Турското клане - 1878 г."

    Чета си аз википедия, по-точно английската статия за Руско-турската война от 1877 - 1878 г., и какво да видят изтерзаните ми очи!

    Russians soldiers, Cossacks as well as Bulgarian volunteers and villagers inflicted massacres and atrocities on Bulgaria's Muslim population. 260,000 to 262,000 Muslims, almost entirely Turkish, perished and over half a million refugees fled with the retreating Ottoman forces.
    В началото си помислих, че е някаква вандалска проява, но твърдението е подкрепено с цели два източника (Hupchick, D., The Balkans, 2002, pp. 265, Palgrave и McCarthy, J., Death and Exile: The Ethnic Cleansing of Ottoman Muslims, 1821–1922, (Princeton, N.J: Darwin Press, c1995), 64, 85).
    После се поразгледах тук и там и видях, че това твърдение го има на не едно и две места из английската википедия. Например в страницата наречена List of events named massacres, това събитие е наименовано "Turkish Massacre" и отново се говори за 260 000 жертви?!

    Аз не се съмнявам, че след края на войната е имало подобни грозни събития насочени срещу турското и мюсюлманско население на новоосвободените земи. Имало е разчистване на сметки, имало е погроми, имало е убийства. 1000, 2000, даже 3000 души да са загинали, мога да се съглася, но 260 000 ...
    Peace Through Strength -- Victory Through Devastation

    #2
    Тъмен въпрос. По понятни причини не е засегнат в българската историография. Тук си оставаме "после ний ги клахме, както те ни клаха", но без цифри. Въпреки че цифрата за бежанците ми изглежда възможна.
    Last edited by Thorn; 22-03-2010, 16:14.


    thorn

    Средновековните църкви в България

    Comment


      #3
      Български изследвания има, макар действително не са много популярни. Например:

      Last edited by dibo; 09-02-2011, 15:09.
      We don't see things as they are, we see them as we are
      ---Anais Nin----

      Comment


        #4
        Твърдението, сами разбирате, нали до сега някой щеше да го повдигне?

        Comment


          #5
          asd

          Kramer написа Виж мнение
          Твърдението, сами разбирате, нали до сега някой щеше да го повдигне?
          Чел съм от различни (не само турски естествено) източници за тези неща. Не мога да дам с увереност точната цифра (и на мен ми се вижда много, но не мога да кажа засега нищо), но тези неща ги има. И не виждам смисъл да се набиват на в лицето на обществото. Кланета е имало срещу помаци (отделно от турци) и в други периоди, имало е и големи помашки сепаратистки движения. Днес обаче никой не повдига този въпрос и един човек би казал "помаците са българи и винаги са се чувствали българи". Еми, не е така, но никой не е обича да говори за тези неща. Почти никой, де. Сайта, който пратиха горе е интересен.
          http://rayofhalifaxproductions.com/26662

          Comment


            #6
            Kramer написа Виж мнение
            Твърдението, сами разбирате, нали до сега някой щеше да го повдигне?
            То е повдигано още през 1878:

            We don't see things as they are, we see them as we are
            ---Anais Nin----

            Comment


              #7
              dibo написа Виж мнение
              То е повдигано още през 1878:

              http://query.nytimes.com/gst/abstrac...B467838C669FDE
              Благодаря много за линка и евалата, че си го изкопал.
              http://rayofhalifaxproductions.com/26662

              Comment


                #8
                Ако е имало такива кланета, как е останало компактното турско население в Делиормана и в Айтоския балкан например?

                Comment


                  #9
                  Kramer написа Виж мнение
                  Ако е имало такива кланета, как е останало компактното турско население в Делиормана и в Айтоския балкан например?
                  Помисли малко за хода на военните действия и ще се сетиш сам. Един жокер - потърси в google "укрепения четириъгълник" и виж кога се изтеглят османските войски оттам.
                  We don't see things as they are, we see them as we are
                  ---Anais Nin----

                  Comment


                    #10
                    Мисля че, насилие е имало и от двете страни,например.
                    Мой прародител е убит през 1878г. човека е бил възрастен и не могъл да избяга с другите.Слушал съм разкази от каракачани, които също са се спасявали в горите.Когато започва турското отстъпление те гонели бягащите турци и убивали които заловят.Други мои прародители са убивали турци още преди пристигането на руснаците за което са били преследвани.

                    Comment


                      #11
                      Джъстин Маккарти, чието изследване се цитира, е доста известен и с това, че не само отрича избиването на арменци в Османската империя въобще (нещо, което дори официалната турска историография не прави), но и твърди, че арменците само в Източен Анадол били изтребили като минимум половин милион турци! Това, което лично аз съм чел от него по арменския въпрос определено не бе подкрепено с нито едно що-годе обективно доказателство. В една негова статия, която съм чел в Англия имаше и следното твърдение (цитирам по памет) "Абсурдно е да се твърди, че е имало насилия срещу християнските свещеници, защото Коранът изрично забранява насилието срещу свещеници на "хората на Книгата"(евреи и християни)"...

                      Comment


                        #12
                        абе хора,какво става бе,пускам пост и нищо няма го случва се за втори път!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

                        Бележка на модератора: Ако още веднъж напишеш, "не го ли заслужават турците за всички неща ,които са правили на българите!!!!!!!!!!!!!!!!!!" ще изчезне не само трети пост, ами следва и директно предупреждение за бан.
                        Last edited by dibo; 23-03-2010, 23:04.

                        Comment


                          #13
                          Турското население в Делиормана е останало,защото там не са се водили военни действия.Големите укрепени градове Русе,Силистра,Шумен и Варна остават непревзети и се предават след примирието.Конкретно за с.Кеманлар-днешния Исперих,където живели една неголяма махала българи те са били спасени от един богат местен турчин.Той ги скрил в къщата си,където имал големи плевни и пр.а той със синовете си се въоръжили и ги пазили.Когато черкезите дошли да търсят българите за да ги изколят,той им казал че българите избягали или нещо такова. Така останали българи и турци в Исперих. Това ми разказваше баба ми. Иначе прадядо ми го обесили турците, и след освобождението неговия син,или нейният баща го направили писар в общината.Тъй живеели мирно двете народности в Исперих,до след 1918 когато дядо Димитър се върнал от фронта и мястото на писаря било заето,та се преселили. Баба ми говореше чисто турски език,защо израсла заедно с туркинчетата.От към страната на баща ми,знам че в тяхните и други места са ставали и убийства,но те не са били масови. а ограничени. Ставало е дума не толкова за отмъщение, колкото за земя и имоти. Спирам да коментирам тази тема,нека кървавите духове от миналото да си останат там където са.Желая мир и щастие на всички хора и народи.
                          "Какво ли толкова се е зачела тази свиня? - зачуди се докторът - Кое ли тъй яростно подчертава с молива?"

                          Comment


                            #14
                            разбира се че в четириъгълника не е могло да става клане на турско население...все още Османски Историографи изтъкват пълното име на Крепостта Шумен....а то е ...Гаази Шумла-"Гроба на Неверниците"--27 обсади и никога не е превзет...

                            Друг е въпроса ,какво е ставало в останалата територия..има доста достъпни книги --който желае да си купи па да чете..а източника който е цитиран в началото според мен си е чиста политическа поръчка..разбира се както е имало Турски Башибозук,така е имало и Български.В някои спомени се намира информация за подобни банди които са грабели както Турското бежанско население,така и Българското --известни са няколко български банди особено около Старо-загорско-шипченските сражения,особено известна е една Банда с Главатар Руснак,който дори е бил съден от Руски военно-полеви съд за Мародерство,но избягва и събира около себе си шайка българи...но това са единични случаи и в никакъв случай не може да се говори за някаква систематичност..Мародера няма нито религия нито народност...Нека си припомним че по време на няколкото почивки при конвоирането на пленения аскер от Шейновският лагер -в Търново и в Дряново е било честа гледка Низама да вади Български сватбени нанизи или Църковна утвар и да се опитва да ги разменя за храна....


                            извода е --четете Спомени ако искате да знаете истината!)
                            аз днес свърших Спомените на Опълченеца Филипов --като проследих по оригинална Руска топографска карта от 1875 пътя на опълчението от Кишинев до разквартируването им в София(жк Лагера днес) и Пловдив(старите казарми на 3-ти конен полк)--и съм много доволен..

                            Comment


                              #15
                              Stug3 написа Виж мнение
                              особено известна е една Банда с Главатар Руснак,който дори е бил съден от Руски военно-полеви съд за Мародерство,
                              Интересното е, че е бил съден и че фактите не се отричат.

                              Мародера няма нито религия нито народност...
                              Освен ако не съдейства на редовната войска без съд и присъда.

                              Изразявам принципни положения. Не вземам страна.
                              „Der Vorteil der Klugheit besteht darin, dass man sich dumm stellen kann. Das Gegenteil ist schon schwieriger.“

                              Kurt Tucholsky

                              Comment

                              Working...
                              X