Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Оперативна стая

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Оперативна стая

    Предлагам да използваме тази тема като оперативен отдел на главната квартира, т.е. тук ще се излагат обработени данни и, най-важното, ще се обсъжда цялостната стратегия и отделните операции (планирането).

    Направих оперативна карта, която да използваме за нашите, вътрешно-игрови цели. Нанесъл съм разстоянията, според както са зададени от Даниц и началните съединения, с които разполагаме. Когато Пилот разпредели кой от двама ни какво ще командва, мисля да задам и цветова кодировка, за да се различава коя дивизия към коя армия принадлеежи.

    Кратко пояснение: "х" е пехотна дивизия, "о" е танкова, "А" са най-добрите съединения, "Б" са тези с по-ниско качество (съответно може да имаме В и Г), номерата са на дивизиите.

    Едва ли има смисъл да споменавам, че картата е съвършено секретна (гриф: "преди прочитане да се изгори"), защото на нея е нанесена началната диспозиция на силите ни, та ще трябва да я пазим от очите на противника.
    Attached Files
    Last edited by gollum; 08-03-2010, 16:55.

    #2
    Генерал Форд ще командва корпус Юг, а генерал Паскал - Север. Моля и двамата да кажат мнението си по принцип за обстановката и възможностите пред нас, за предпочитане днес до края на деня. Довечера и аз ще предоставя анализ от моя гледна точка, ще обсъдим положението и ще преценим как ще проведем настъплението. Надявам се към края на първа фаза (след 2 седмици) да имаме хубавичък плацдарм отатък река Гранична.

    П.П. Голъм, да разбирам че имаш началния файл с чудесиите, има ли нужда да го публикувам тук, паскал?

    П.П.П. Днес съм в университета малко до по-късно, но вечерта ми е свободна и ще кажа какъв ми е плана за атака, иска ми се да насечем и обградим поне 2-3 вражи дивизии преди река Гранична за да ни е по-лесно с плацдарма. Имаме и бонуси като авиация и парашутна бригада, което ще ни помага за по-дълбоки маньоври. Имам да питам и Даниц за някои възможности на авиацията, ако може да снабдяваме напредващи механизирани части с нея ще сме още по-маневрени.
    „Аз, Драгомир, писах.
    Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

    Модератор на раздел "Военна Авиация"

    Comment


      #3
      Некои съображения

      Като полеви офицер, разбира се, не ми е работа да се бъркам в планирането, не дай си боже, в стратегията на отбора - за тази цел си имаме главнокомандващ. Само в рамките на оперативния отдел на щаба ще си позволя свободата да наметна за момент кожата на щабен плъх и ще изкажа някои предположения, които ми идват на ум като гледам картата, без да знам с какви сили разполагат противникът и съюзника ни.

      Ние, Вестконин, имаме да преодоляваме доста по-голямо разстояние до столицата на Миделпунт, отколкото Еесконинците. Освен това, това по-голямо разстояние е с по-богата транспортна мрежа и много повече междинни пунктове, всеки от които може да се превърне в място на ожесточено градско меле. За сметка на това, еесконинците трябва да преодоляват две реки, а ние - само една.
      Най-вероятно Даниц е компенсирал това като е оставил на Еесконин по-бавни или по-малки сили (то не че нашите са особено мобилни ). Почти сигурно е, че Миделпунт има по-голяма армия от всяка от нашите поотделно, т.е. допускам, че в началото ще имат поне две танкови дивизии и поне 5-6 първолинейни пехотни дивизии (може би с по-малка попълненост от нашите), както и повече (6-8) второ до четвъртолинейни пехотни съединения.
      Също така допускам, че за да направят каквото и да е размчестване на началното разположение на силите си, миделпунтовци ще са принудени да изгубят известно време, като маневрират силите си по жп-линиите (едно денонощие за 400 километра за една дивизия по една линия, т.е. не могат да пренасят на едно денонощие повече от три дивизии към нашия фронт или две към еесконинския (и една бригада по море)).
      Това означава, че Миделпунтският оперативен отдел най-вероятно ще се опита да реализира едно от двете:

      1. Да съсредоточат всичките си първо и второ-линейни сили в добро състояние срещу нас, за да ни разбият, докато се надяват да използват двете реки и очевидността на направлението на атака пред Еесконин, за да ги задържат. Предполагам, че за тази работа ще са им достатъчни само трето и четвърто-линейни съединения.

      2. Да съсредоточат всичките си сили срещу Еесконин, за да ги разгромят преди ние да сме постигнали нещо съществено, а след като са приключили с тях, да върнат силите си обратно, използвайки жп линиите и да се разправят с нас.

      Аз лично бих избрал вторият вариант (естествено, зависи от началната им диспозиция и дали са в състояние да я променят преди да започнем първи ход).
      Първо, Еесконинския фронт е по-близо до столицата им и представлява по-голяма заплаха, същевременно столицата им е най-големия транспортен възел и позволява по-добра маневреност на силите. Второ, по-лесно е след това да прехвърлят сили от Еесконин към нас, отколкото обратното (до един етап четири, а след това три, линии, срещу две).
      Второ, на нас ще ни трябва много време дори и при слаба съпротива, за да достигнем позиция, от която да представляваме сериозна заплаха за пункт, който те да са принудени да защитават.
      Основата на армията ни са пехотните дивизии, няма да се осмелим да ги транспортираме по ЖП-линии докато напредваме, следователно сме ограничени до 40 километра на ден, седем дни, преди да се наложи да спрем за един ден за снабдяване (а е добре да го направим и по-рано, за да не се окажем в неприятна ситуация пред боевете). Т.е. 320 километра за една седмица.
      До р. Гранична имаме близо 170 километра по южния маршрут и 150-180 по северния. И това без никакви боеве, което е малко вероятно. Можем ад очакваме да достигнем реката около началото на петия ден от началото на настъплението. След това снабдяването ще ни стигне максимум до малко след линията гара Л / Порше и ще трябва да спрем за снабдяване.
      Т.е. за осем дни, ако не срещнем сериозна съпротива, можем да достигнем линията гара Л / Порше. След това ще ни остават още около 200-240 километра до Мерцедес, т.е. около шест дни преход, евентуално с още едно зареждане преди столицата.
      Т.е. дори и да оставят съвсем малки сили срещу нас, Миделпунт могат да разчитат на около 14 дни, преди да се появим пред столицата им.
      Ако за 10 дена успеят да се справят в общи линии със силите на Еесконин, то за оставащите около 4 дена те могат да прехвърлят от еесконинския фронт по ЖП линии поне 6-8 съединения, за да ни посрещнат пред Мерцедес, където най-вероятно ще си имаме работа и с резервите им. След четиринадесетият ден те ще имат и резерви, докато нашите тепърва ще трябва да идват (три съединения дневно) към Мерцедес.

      Какви са оперативните възможности, стоящи пред нас?
      Първият проблем е гората около кота 6. Ако Миделпунт реши, може да "скрие" в нея две-три съединения, които ние няма как да оставим в тила си, т.е. ще се наложи да ги унищожаваме или да ги блокираме, за да не представляват заплаха за овладените жп-линии.
      Поради това по-добри перспективи предоставя северния маршрут: две жп-линии вместо една и само едната е заслонена от гората, докато южната линия минава през гората. Съществено е дали има жп линия между Рено и Ситроен, която да позволи успешно да се използва северния път (Рено/Ситроен/гара О/Ман).
      Ако погледнем откъм пунктове за овладяване, които са удобни за организиране на ожесточена съпротива, дори от трето и четвърто-линейни съединения на врага, то северния маршрут (до рубежа след р. Гарнична) изисква да се овладеят 3 населени пункта (и един за да се осигури фланга), докато южният 5.
      Т.е. северният маршрут е едновременно по-къс и по-слабо защитен.
      След р. Гранична (втората операция) отново северният маршрут е малко по-удобен - две линии срещу една, при това двете не минават директно през гористо-хълмист участък, за разлика от южната линия.

      Единствената възможност, която виждам да се ускори настъпателната фаза на първата операция (овладяване на територията до рубежа непосредствено след река Гранична) е да се използва единствената танкова дивизия, за да се реализира бърз скок напред и овладяване на два или три пункта, с цел достъп до цяла жп линия. След което по нея да се транспортира по една пехотна дивизия дневно.
      Разбира се, тук рискът е голям, защото не знаем с какво разполага противника и дали е избрал първо да удари нас или съюзниците ни. Самотната танкова дивизия ще бъде лесна плячка за противника, дори и да е оставил само малко охрана, пак може да се окаже, че силите й няма да са достатъчни, за да се овладеят трите пункта, за да се контролира цяла линия.

      Най-важното е да разберем срещу кого са избрали да съсредоточат силите си миделпунтските генерали колкото се може по-бързо, за да можем ад решим да ли да опитаме "бърз вариант" или да караме с планомерно настъпление (или дори отбрана, ако ще удрят нас първи). Това може би може да стане със силите на авиацията.

      Всичко това са само предположения и общи съображения. Реално ти, Пилоте, ще трябва да решиш какво да правим и как.

      Comment


        #4
        Като гледам картата и играчите по отборите към настоящия момент мисля в следната насока:
        1. Премахването на единия от противниците или поне съсредоточаване срещу единия е най-логичното нещо което Миделпунт може да направи. Просто ако тръгнат да се отбраняват балансирано на два фронта най-вероятно ще загубят инициативата. Всички в техния отбор са стари пушки и не биха допуснали това да се случи. Което води до два варианта:
        Вариант А: Смятам, че ще се опитат да премахнат заплахата от изток на първо време като проведат поне ограничена операция за връщането на Татра, защото паднат ли там няма спиране до идващата река на ръба на столицата и Трабант ще се окаже в положение Курландия от 1945.
        Вариант Б: Ще бавят изтока докато смачкат нашите милости. Това не е нещо особено вероятно с оглед бавното им време на съсредоточаване (дълги ЖП линии, знанието че имаме много бомбардировачи и десант за градовете, фактът, че сме по-опитния до известна степен отбор).

        В общи линии нито един от вариантите не ме радва като идея, защото значи, че поне на един фронт лошите ще държат инициативата. За това и си мисля, че трябва още с първия ден да хвърлим врагът в неизвестното и да го плашим най-вече с това, което нямаме. Авиацията не е решителната сила в тази игра, но според мен ще е добре да ги изблъфираме по този въпрос. За това в 1 ден предлагам да унищожим ЖП моста към Лада, докато източната авиация надупчи гара А. Аз гарантирам, че Миделпунт ще пази в ден 1 небето над нашия фронт, а не на изток, което ще направи операцията много успешна тъй като тя няма да срещне много съпротива. Ако Еестконин направи междувременно настъпление към гара А / маршрута Гара А - Лада, Трабант и Лада ще са в много тежко положение и независимо от това какво стане по-нататък, Миделпунт ще е загубил инициативата (което ни е и целта) и почти сигурно ако е струпал войски на нашия фронт, ще започне да ги изтегля на изток.

        Положителното в момента е, че с нашите парашутисти можем да парадираме и да ги накараме да държат гарнизон на всеки един от трите моста през граничната река, което или ще им отслаби фронта към нас, или ще ги направи уязвими за десант. Те ще играят на сигурно и ще си пазят градовете по реката и очаквам отатък нея да има сравнително малко техни части. И за да си улесним животът, тези части трябва не просто да ги победим, а да ги унищожим.
        За целта предлагам да опитаме да откъснем Ситроен от Миделпунт като атакуваме с две пехотни дивизии към морето (не задължително гара О, важно е да им прекъснем връзката). В горната операция ще участва корпус Север.
        Същевременно може да опитаме да обкръжим Рено или поне да накараме Миделпунт да го изостави. За целта съм готов да дам едната бронирана дивизия в резерв на корпус Юг, който на първо време ще се опита да стигне поне до разстояние артилерийска срелба по ЖП линията Пежо-Ман и да превземе г.М.
        Смятам да напредваме централно по картата, а не от север, защото на север може да очакваме нехубави изненади от противниковия флот като десанти в гръб (в смисъл ще трябва да пазим ЖП линиите да не ги прекъсне десант). А и превземем ли Бугати, авиацията ни ще им държи в шах моста на Ман и ще пречи на вражеската групировка да върши нещо смислено.

        За това и моля полевите командири да направят първоначална чернова как да се постигнат следните цели:
        Корпус Север:
        Прекъсване на линията Ситроен-Ман, време за изпълнение - 4 дни.

        Корпус Юг :
        Обкръжаване и превземане на Рено, като се фокусира върху бъдещото напреднаване на централното направление. Получава бронираната дивизия в резерв.
        Цели:
        Прекъсване на ЖП линията Ман-Рено към 2-3 ден на операцията, поне с артилерийска срелба.
        Прекъсване на ЖП линията Бугати-Рено към 3 ден на операцията.
        Подсигуряване на гара М към 4 ден на операцията.
        Превземането на Рено ще видим как ще бъде, може би на първо време ако вътре остане една дивизия самоубийци ще трябва да се въздържаме от директна атака.

        Като цяло идеята на нещата които казах горе е да се обкръжат и унищожат колкото се може повече вражески части преди да са се изтеглили зад река Гранична.

        Малко по-късно ще драсна още.
        Бтв, Паскал, драсни дали имаш началните файлове и в каква степен си на линия
        „Аз, Драгомир, писах.
        Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

        Модератор на раздел "Военна Авиация"

        Comment


          #5
          Пилот написа Виж мнение
          ...има ли нужда да го публикувам тук, паскал?
          Ами писах на Данитц и той ми ги прати. А аз май съм си типичен фрогландец - Паскал
          Last edited by paskal; 08-03-2010, 23:27.

          Comment


            #6
            Добре, иначе набързо да си питам - горе-долу знаеш ли какво представляват тези игри (ако не да пообясним с голъм) + ще имаш ли време да посещаваш поне веднъж дневно форума за да даваш заповеди и да четеш отчети?
            „Аз, Драгомир, писах.
            Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

            Модератор на раздел "Военна Авиация"

            Comment


              #7
              Няколко технически момента:
              1. Голъм, на какво правиш картата, изглежда божествено.
              2. Скайпа ми е lord_vetinar1 , пощата vladi17@gmail.com , aко трябва спешна връзка с мен там ме търсете
              „Аз, Драгомир, писах.
              Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

              Модератор на раздел "Военна Авиация"

              Comment


                #8
                Ето как си представям графично офанзивата в първите 7 дни на нападението ни над Миделпунт, отсега нататък наречена "Сатурн". Уви, все още нямаме данни за противника, надявам се скоро да получим. Лошото в това което съм нарисувал е, че на север ще се наложи да поразместим четвърти клас и трети клас дивизиите за да има максимална ефективност нападението. С тази офанзива се надявам да обкръжим вражески войски в Ситроен и Рено, като веднага след постигането на посочените цели в офанзивата трябва да се презапасим с муниции войските. След ден 7 ще имаме избор какво да правим, ако противникът е решил да се заиграва около Ситроен може да извъртим нападението към Ман и така да образуваме голям джоб с противникови войски.
                Attached Files
                „Аз, Драгомир, писах.
                Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                Модератор на раздел "Военна Авиация"

                Comment


                  #9
                  Във фотошоп е, Пилоте, ако го владееш, ще ти изпратя psd файла, всичко е на слоеве, така че се работи лесно. Архивирано файлчето е под 8 МБ.

                  Ще те включа в скайп, моят е vvpeev.

                  Едно уточнение - градът е Пежо, а не Рено, Рено е нашата база .

                  След малко ще изложа мислите си за моята група и какво може да се постигне, ще карам само до четвъртия ден, макар че е вероятно още след първия да настъпят промени, в зависимост от получената разузнавателна информация.
                  Пилоте, в тази връзка си мисля, че ще е добре да използваме авиацията си за разузнаване, ще ни дойдат добре по-ясни данни за това какви сили и къде са струпали противниците ни. Най-малкото ще разберем дали ще удрят първо нас или съюзника ни.
                  В тази връзка, за опонентите ни:

                  Деймос го познавам донякъде като играч и трябва да имаш предвид, че анализира много добре нещата, изключително агресивен е, така че следва да очакваме много лоши неща от него и светкавични действия с висок риск. Най-вероятно ще заложи на концентрация на всичко срещу единия и смятам, че това няма да сме ние, а съюзниците ни.
                  Другите са стари форумни игроваци с опит. От Хорхе могат да се очакват всякакви изненади, въобще, необичайни решения. За стилът на Уарлорд нямам добра представа. Не знам защо, но си мисля, че ние ще се бием срещу Уарлорд, който ще се опитва всячески да ни забави, разполагайки със сравнително малко сили.

                  Още нещо съществено, преди да се задълбоча в следващия пост около моите планове за Южната армия. Подозирам, че е възможно Деймос да планира следното. Да съсредоточи блокиращ отряд пред Татра и да разположи силен офанзивен отряд в Лада с резерви в гара А. След това да нанесе разсичащ удар от Лада в посока северно от Трабант към морския бряг, като същевременно разположи заслон откъм Татра.
                  Така ще може да обгради и блокира половината сили на Еесконин (северната им групировка) и вероятно да я разгроми, докато южната групировка на Еесконин най-вероятно се опитва да се движи по две оперативни направления - на запад по пътя и на север-северозапад към гара А. Ако има и някоя подвижна дивизия или бригада, с която да нанесе удар, отрязващ Трабант по източния бряг на река Източна, може нещата да се развият много зле за Еесконин.
                  Възможно е да ги приключи само за седмица. Стига да има необходимите ресурси за съсредоточаване. Срещу нас толкова удобни условия за действие няма, макар че също може да се постигне много.

                  Аз очаквам поначало Миделпунт да има 2 танкови дивизии или бригади (отслабени, сигурно около 150 танка всяка), вероятно в гара М и гара О. По една отслабена пехотна дивизия (около 12-15 000 души) в Пежо и Ситроен. Всичките са първолинейни (четвърта категория). Както и, може би, още една или две пехотни дивизии, съответно пред кота 6 и някъде между гара О и Пежо.
                  Със сигурност ще имат по една второлинейна или третолинейна (трета и втора категория) отслабена ПД или ПБр в Ман, Бугати, Опел и Фолксваген. И, може би, резерв от една или две третолинени или четвъртолинейни ПД или ПБр някъде под гара М и в гората.
                  Общите ми очаквания са за 2 подвижни и 2 ПД много добри и още 6-8 отслабени ПД с лошо качество. Възможно е и вместо това количество ПД да имат бойни групи по 3-5 000 души пехота, 10-20 оръдия и 50-60 танка, което ще е по-неприятно.
                  Т.е. превъзходството ни едва ли е по-вече от 1:1,5, като нищо чудно да имаме приблизително равенство в танкове. Т.е. първите три дни ще трябва да разчитаме да срещнем поне две неприятни ПД и контраатака от еквивалента на една ТД.
                  Last edited by gollum; 09-03-2010, 12:44.

                  Comment


                    #10
                    Южна Армия, План А

                    Операция "Сатурн-Ю"
                    План А
                    (разработен по инициатива на щаба на армия "Юг")

                    за действия през първата седмица на декември (първи до седми)

                    Основните действия по плана за представени на седем листа с тактически карти.

                    Начални разяснения
                    За удобство при командването се създават две корпусни управления, съответно първи и втори ПК. В ²-ви ПК влизат 1-ва и 5-та ПД. Във ²²-ри ПК влизат 6-та и 4-та ПД. 1-ва ТД остава на директно подчинение на щаба на Южна Армия (1-ва армия).
                    В тактически план двете дивизии на всеки корпус ще си помагат една на друга, като едната блокира съответният град от запад, докато другата го обхожда и след това създава блокираща позиция от изток. При действията срещу Пежо първи пехотен корпус ще бъде подпомогнат от втори, както се вижда на картите.
                    Обща численост на армията: 85 250 души, 300 танка, 320 оръдия.
                    Представеният вариант на действие се определя от щаба на армията като методичен и предпазлив. Допусканията са, че противникът не разполага с повече от две боеспособни обединения в района на град Пежо и в горите около кота 6 и максимум още две обединения в района на гара М и град Бугати, с възможен допълнителни малки гарнизони (под 5 000 души с по не повече от 10-20 оръдия) в градовете Фолксваген, Опел и гара К. Или общо не повече от 35 - 40 000 души със 100-200 оръдия и не повече от 150 танка активна армия и още 15 000 души гарнизони (пасивни сили) с 40-60 оръдия.
                    Предполагаема численост на противниковата групировка: 60 000 души, 200 оръдия, 150 танка.

                    Цели
                    През първите два дни на операцията всички съединения се придвижват в предбоеви ред към назначените им рубежи за влизане в бой. За ²-ви ПК това е град Пежо, а за ²²-ри ПК - гара М. 1-ва ТД прекарва първият ден в препозициониране на южния фланг на армията, а вторият ден в сближаване и рейд по линиите между гара М, Бугати, Фолксваген и по-късно прекъсва линията град Бугати до град Ман. Идеята е да се прехванат възможни придвижвания на противника по тези линии и да се разузнаят неговите намерения и разположения на войските в района. Тъй-като не са ясни нито диспозицията, нито наличните сили на противника, то в зависимост от обстановката 1-ва ТД може да осигурява фланга на групировката или пък да контраатакува, ако се окаже, че в състава на противниковите сили има едно или две по-сериозни танкови подразделения.
                    През следващите три дни двата ПК трябва да овладеят гара М и град Пежо и да започнат придвижване към град Бугати и град Фолксваген. ²-ви ПК трябва да овладее град Бугати, а ²²-ри ПК да се придвижва към град Фолксваген. ²-ви ПК ще има за допълнителна задача разузнаване с една бойна група на положението около кота 6.
                    Преди да поеме към Фолксваген ²²-ри корпус трябва да изгуби един ден за снабдяване, използвайки гара М.
                    1-ва ТД ако се окаже, че няма сериозно противодействие на противника, ще пререже ЖП линията между град Ман и град Бугати и ще създаде понтонен мост по средата между двата града през река Гранична. След преминаването на източния бряг, 1-ва ТД ще се придвижи по пътя между гара К и град Опел, като разузнае обстановката в двата пункта (евентуално с две бойни групи). Ако се установи, че няма сериозни сили на противника, може да бъде направен опит за овладяване на гара К (поставяне на блокиращ отряд) и да се подготви отразяване на контра атака или опит за пробив откъм град Бугати и град Опел.
                    Ако всичко се движи по план то към седмия ден на операцията в наши ръце следва да са град Пежо, гара М и град Бугати. Евентуално и гара К и град Опел. ²²-ри ПК ще е на подстъпите към град Фолксваген.
                    Ако обстановката е благоприятна 1-ва ТД може да направи нов рейд в периода 5-ти до 7-ми декември по линиите, свързващи град Ман с гара И, град Опел с гара К и град Фолксваген с гара К. Цел - прихващане на движение на вражески сили по ЖП линията. Ако не е то може да служи като блокираща сила за силите на противника, които ще бъдат обградени в района между градовете Пежо, Бугати, Опел и гара М.
                    Ако всичко върви нормално можем да очакваме да неутрализираме между две и четири съединения на противника (40 000 до 50 000 души) при загуби между 15 и 25% от наша страна - в пределите на 25 000 души.
                    След седмият ден се налага оперативна пауза от един или два дена за попълване на припасите, като за бази ще се използват (при добро развитие на събитията) градовете Бугати и Опел. При лошо развитие на събитията това ще са град Пежо и гара М.

                    Възможно е и различно приложение на 1-ва ТД.
                    То може да бъде дефинирано като План Б.
                    Може 1-ва ТД да се придвижи през първия ден като е според текущия план, но след това да мине Южно от гара М, частично по пътя за Фолксваген и около 20 километра преди града да поеме южно през равнината и да изгради понтонен мост под град Фолксваген (на 20 километра южно от града). След това да предприеме рейд по източния бряг на река Гранична в северно направление. Подобен рейд може да достигне крайбрежието и след това да обърне обратно на юг, прерязвайки пътищата за отстъпление на силите на противника в района на градовете Бугати/Опел и после от Фолксваген, докато двата ПК се справят с целите си и притискат градовете от запад.
                    Ако се окаже, че противникът разполага с твърде големи сили, което може да означава, че е заложил на първи удар срещу Вестконин, тогава 1-ва ТД ще действа по-предпазливо и няма да прекосява реката, а ще остане на западния бряг, прикривайки южния фланг на армията и готова при нужда да отрази контра-атака на противника срещу един от двата пехотни корпуса.

                    Може би следва да се помисли и за отбранителен вариант на плановете, ако се окаже, че ще сме под удара на концентрирани сили на противника. В този случай 1-ва ТД ще заеме позиция между двата ПК, готова да помогне на всеки от тях.
                    Attached Files
                    Last edited by gollum; 09-03-2010, 15:19.

                    Comment


                      #11
                      Още оперативни карти

                      Пускам и останалите карти към План А.

                      Няколко допълнителни разяснения.
                      За яснота съм дал дължините на нормалния фронт на настъпление за дивизия - около 5 км. Така също и нормалните фронтове на отбранителна позиция, които са между 10 и 20 километра. Това пак за дивизия.
                      За бойните групи фронтовете ще са по-малки - 1-2 километра в настъпление и не повече от 5 в отбрана.
                      При маршовете съм изхождал от стандартните разстояния, но най-вероятно ПД ще са в състояние да минават по-малки разстояния (около 30 километра без сериозни боеве и под 10 ако има сражения).

                      Пилот, ако ще сме уязвими някъде при твоя план, то това ще е на стика между армии Юг и Север.
                      Attached Files
                      Last edited by gollum; 09-03-2010, 12:46.

                      Comment


                        #12
                        Малко разсъждения по повод аваицията:
                        1. Доколкото разбирам правилата огромното количество самолети автоматично ни дава като информация с какво разполага противникът като големина на съединенията на нашия фронт, като като бонус имаме въздушно превъзходство над нашия фронт и чуждите разузнавачи ще им е по-сложно да добиват точна информация.
                        2. Имаме възможността да заличаваме по 1 обект на противника на ден (ЖП мостове най-вече). Смятам да се възползваме от това на максимум и така да им забавим и разтроим плановете за концентрация на силите, като едва след това ползваме авиацията за тактическа поддръжка. Тоест поне в момемента в главата ми се върти следния план за авиацията като цели.
                        Ден 1 - Унищожаваме моста при Лада, като с това ще забавим тяхно предислоциране в района с поне с 1 ден и им влошаваме снабдяването, ако се разберем с Еестконин те може да ударят гара А и така още повече да намалят устрема на противника. Според мен тези действия се налагат защото и аз съм убеден, че докато при нас Миделпунт може да печели време с отстъпление, Еестконин е твърде близо до Мерцедес и ще приложат радикални решения срещу него. Надявам се това да помогне поне малко с разстройването на планове като описаните от теб. Ако там положението стане зле, нашата авиация може да й се наложи да действа по-често на тамошния фронт. Друг начин да спрем директно падането на Еестконин не виждам (освен индиректното да извършим много поразии на нашия фронт).
                        Ден 2 - Унищожаваме моста при Ман, като целта е да се намали опасността от контраатака в стика на нашите армии Север/Юг. След падането на гара М само горния мост ще може да се ползва за да се снабдяват войските около Ситроен и унищожаването му ще бъде наистина неприятно за противника. Ако все пак покаже упорство, атаката може да се повтори.
                        Ден 3 (вече много ще зависи от специфичната тактическа обастановка) - Атака над моста при Фолксваген с цел да се подсигури десния фланг на армия Юг//тактическа поддръжка на силите ни ако е необходимо?

                        Голъм, все още имаме една бригада парашутисти, които може да са полезни според мен най-вече при прекосяването на реката, за това и мисля, че ако танковете започнат да форсират река Гранична, то би било добра идея парашутистите междувременно да прекъснат ЖП линията Опел-Гара К за да изненадат вражески подкрепления движещи се по нея и в перспектива да дадат някаква пехотна поддръжка на танковете ни, които към този момент ще са доста по-напред от пехотните дивизии.

                        Също така смятам още от началото да сложа 2 ТД на твое подчинение, защото иначе 1 ТД от твоя план ще е ужасно изолирана и самотна, доста уязвима за чужди атаки. Освен това се съмнявам да може да си проправи път толкова безпроблемно. Ако 2 ТД се държи назад първия ден (докато стане ясно какво има между гари Н и О), след това може да я ползваш на максимум срещу вразите. Само с 1 ТД в настъпление целите които си поставяш се съмнявам да ги стигнеш.

                        За стика Север/Юг смятам да се погрижа до известна степен като придвижа 9 пехотна дивизия и 1 бронирана бригада от резерва в Пежо след като падне, по този начин градът ще е добре подсигурен от чужди атаки, докато една пехотна бригада и парашутната бригада ще стоят в Рено (да няма неприятни изненади там от вражески десант все пак). Освен това Армия Север смятам към 7 ден да е стигнала до гара О и гара Н, в оптималния случай да ги е превзела и обградила Ситроен, което ще поизравни фронтовата линия.

                        Според мен при план А има известна опасност от чужда атака откъм Фолксваген, за това и не съм сигурен дали да не ударим моста. Това обаче ще трябва да се прецени когато се получи разузнавателна информация.

                        Паскал, моля те подготви план Сатурн-С с който да отрежеш Ситроен от останалата част от противника и да се придвижиш към гари Н и О, превземайки ги ако не са добре подсигурени или достигане до района около тях и укрепване с цел подсигуряване тила на Армия Юг.
                        „Аз, Драгомир, писах.
                        Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                        Модератор на раздел "Военна Авиация"

                        Comment


                          #13
                          план Б

                          Операция "Сатурн-Ю"
                          План Б
                          (по директиви на Главнокомандващия)

                          1-ви ден

                          ²-ви ПК настъпва на изток
                          Дневните задачи:
                          - 1-ва ПД са да приближи на по-малко от 5 км пътят Пежо/Гара Н като е готова за отразяване на удар или обстрел (с артилерия) на движещи се по него части на противника.
                          - 5-та ПД се придвижва на изток по пътя за Пежо и установява позиция на около 5 километра от град Пежо, като разполага артилерията си, за да е готова за обстрел на града или пък оказва не артилерийска подкрепа на 1-ва дивизия.

                          ²²-ри ПК тастъпва директно на изток по посока на Гара М. Не се очаква контакт с противника през този ден.

                          1-ва ТД настъпва около 50 километра, използвайки пътя за град Пежо, след което напуска пътя и през равнината настъпва нв южна посока, така че в края на деня да заеме позиция на южния фланг на армията, югозападно от гара М. !-ва ТД започва настъплението първа, като 5-та ПД се движи зад нея по пътя.
                          Освен марш, 1-ва ТД има за задача и разузнаване пред фронта на 5-та ПД и ²²-ри ПК.




                          2-ри ден

                          ²-ви ПК
                          Почти не се придвижва в рамките на деня. 1-ва ПД настъпва около 10-20 километра общо, като дневната й задача е да пререже пътя, свързващ гара Н и Пежо, установявайки чрез две бойни групи блокиращи позиции, съответно на около 10 километра северно от град Пежо (на пътя), на около 25 километра южно от гара Н (всяка по около 5 000 души, 70 офицери и 20 оръдия, а останалата (основна) група установява отбранителна позиция с фронт към кота 6по края на гората, опирайки се на пътя.
                          5-та ПД провежда разузнаване (с бой) на град Пежо, опитайвки се да установи числеността на противниковата групировка, отбраняваща града и нейните позиции, за да може в рамките на следващи два дни да се предпиремат действия по овладяване на града. Ако се окаже, че противникът е твърде силен, дивизията огражда от запад, северозапад и югозапад града, изграждайки отбранителен периметър. Следва да се поддържа връзка с фланговата първа ПД и по-точно нейната южна бойна група, на която при нужда да се окаже помощ.

                          ²²-ри ПК
                          4-та ПД пордължава марша си. Тя заобикаля от юг град Пежо (разстояние поне 15 километра, така че да е извън обсега на артилерията). Нейната дневна задача е да излезе на пътя, свързващ Пежо и гара М и да разположи блокираща позиция с основните си сили, оставяйки част от тях да прикриват от всяка от страните на пътя. Позицията вероятно ще се пада на около 15-20 километра югоизточно от града.
                          6-та ПД продължава да настъпва строго на изток към гара М.

                          1-ва ТД
                          Провежда рейдова операция, като първоначалната й задача (първата половина от деня) е да излезе на пътя, който свързва град Фолксваген с гара М, приблизително на 15-18 километра южоизточно от гара М. След това провежда разузнаване на района и ако няма установен контакт с противника, оставя една бойна група (бойна група "Лисица") да блокира пътя (състав 7 000 души, 100 офицери, 25 оръдия, 100 танка), а останалите й сили (бойна група "Рис") продължават първо на североизток, докато достигнат и прережат пътят за Бугати и след това към град Бугати, установявайки блокираща позиция на около 30 километра западно от града.




                          3-ти ден

                          ²-ви ПК
                          Корпусът има за обща задача да се опита в рамките на този и следващия ден да овладее или напълно да обгради (ако щурмът ще е твърде труден и съпроводен с много жертви) Пежо.
                          1-ва ПД с южната си бойна група ще подпомогне 5-та ПД в работата около Пежо, северната й група ще продължи да държи пътя, а централната ще настъпи в гората по посока на кота 6 със задача да разузнае дали има противник.
                          5-та ПД има два дена за да се опита (с помощта на 1-ва ПД) да овладее Пежо.

                          ²²-ри ПК
                          Има за задача в рамките на този и евентуално следващия ден да овладее гара М.
                          4-та ПД ще се придвижи към града, оставяйки малка блокираща позиция на пътя за Пежо, която трябва да пази тила й и същевременно да ограничава движението на противника откъм Пежо (възможно е да се опита да отстъпи в тази посока). Размерът на бойната група трябва да е около 8 000 души, 100 офицери и 30 оръдия). Останалата част от дивизията ще установи позиция з артилерията и за отбрана западно от гара М и ще разузнае гарата.
                          6-та ПД ще заобиколи гарата от юг и ще установи позиция в тила й (както и охранение от южната част в размер не повече от 5000 души с 80 офицера и 20 оръдия). Останалата част от дивизията трябва да се разположи зад гара М, за да я обгарди и евентуално да помогне на 4-та ПД в завладяването на гарата.

                          1-ва ТД
                          Щом силите на 6-та ПД заемат позицията на бойна група "ЛИсица", последната има за задача да се придвижи на североизток, така че да пререже пътя, свързващ Бугати и Ман, установявайки там блокираща позиция.
                          Бойна група "Рис" продължава в посока Бугати и разузнава отдалеч града (без да се излага на голям риск). Ако силите на противника в града са минимални, може да се опита да го заеме, в противен случай следва да стои достатъчно далеч от него.
                          Двете групи трябва да поддържат връзка и да са готови да си взаимодействат.




                          4-ти ден

                          ²-ви ПК
                          През целият ден ще се опитва да овладее Пежо и да подсигури северният фланг на армията. Второстепенна задача е разузнаване на гористия масив около кота 6 (близо до пътя, не целия). Първостепенна задача е овладяването на Пежо, където ще са задействани цялата 5-та ПД и части от 1-ва ПД.
                          Ако силите на противника са твърде големи, то те трябва да се блокират в града и основно да се обстрелват с артилерия. ЗА тази задача корпусът има срок до края на 5-ти декември.

                          ²²-ри ПК
                          Корпусът има този и следващия ден за да овладее гара М. Желателно е това да стане в рамките на настоящия ден, но ако силите на противника са твърде големи то може да се наложи и по-внимателен подход, разчитащ на повече артилерийски обстрел.

                          Действията на двата корпуса в не малка степен зависят от разузнаването и резултатите от рейда на 1-ва ТД.

                          1-ва ТД
                          "Лисица" охранява участъка от пътя Ман - Бугати
                          "Рис" в зависимост от условията може да се опита да овладее Бугати (тогава "Лисица" ще окаже помощ с удар от север) или пък да предпиреме кратък рейд по пътищата, както е указано на схемата.

                          Следващите дни засега няма да ги задавам, защото насоката е ясна. Ако Пежо бъде овладян, то на следващия ден ²-ви корпус ще се презарежда, същото важи и за ²²-ри корпус. След това поемат в посока към БУгати (²²-ри корпус) и към Фолксваген - ²-ви корпус. 1-ва ТД или ще им помага или ще проведе рейд по източния бряг на Гранична река. Възможно е и да се реализира вариантът от план "А". Тогава "Лисица" ще изгради понтонен мост, п който и двете групи могат да преминат на други бряг.
                          Attached Files

                          Comment


                            #14
                            Операция "Сатурн - С"

                            1 - ви ден

                            От дивизии 2 - ра и 3 -та сформира ПК, който настъпва по посока Ситроен. Дивизии 7 - ма и 8 - ма настъпват по посока изток в разгънат фронт от 50 километра. При успешно овладяване на гр. Ситроен ПК се запътва към гара О.

                            2 - ри ден

                            ПК продължава да настъпва по посока гара О, а 7 - ма дивизия я обкръжава и изолира, при отсъствие на врагове превзема пункта, а ако има вражески подразделения изчаква ПК и заедно обладяват пункта. 8 - ма дивизия съответно обгражда гара Н и я изолира, при отсъствие на врагове превзема пункта, а при наличие на вражески разделения изчаква до ден 3 пристигането на ПК и овладява пункта заедно.

                            3 - ти ден

                            7 - ма дивизия напредва по посока гр. Ман между двата ЖП пътя на 10 км. от населеното място и се разгръща във формация с фронта 10 км и 5км флангове. 8 - ма дивизия напредва покрай гората на кота 6 на юг до оперативната граница и на изток до ЖП пътя Бугати - Ман. След това започва настъпление към Ман (по пътя) във формация с 10 км фронт и 10 км тил. ПК се насочва към град Ман и заедно с другите части обграждат града и започват настъпление.

                            4 - ти ден

                            При успешно овладяване на града войските се прегрупират и чакат нови заповеди.

                            Не съм изчислил за колко дни ще стане предвижването, но мисля, че при добри обстоятелства трябва на 4 - тия ден армията да е около Ман и да започва настъпателни действия. Ако има нещо кажете, все пак съм новак. Относно карти незнам как да ги направя, скайпа ми е paskal.baltadjiev пишете ми там.

                            ...горе-долу знаеш ли какво представляват тези игри (ако не да пообясним с голъм)...
                            Бих се радвал на разяснение.

                            ...ще имаш ли време да посещаваш поне веднъж дневно форума за да даваш заповеди и да четеш отчети?
                            Ами, ако няма никакви аварии или други проблеми, би трябвало да мога.

                            Бих искал да попитам, как ще се протидира на моя фронт, при положение, че врагът прехвърли войски с кораби в тила ми и много ли ще ме забавят минните полета (да се надяваме, че ще ги забравят).

                            Comment


                              #15
                              Разговор между мен и Паскал по скайп, за архива го оставям тук:
                              [20:10:28] Paskal: Добър, вечер
                              [20:10:45] Vladi: Привет
                              [20:10:59] Paskal: явно си прочел поста ми
                              [20:11:10] Paskal: сега да види къде съм сбъркал
                              [20:11:13] Vladi: да, току-що се прибирам от университета
                              [20:11:31] Vladi: ами не си сбъркал, такова нещо няма
                              [20:11:44] Vladi: иначе бтв можеш ли да ползваш фотошоп?
                              [20:11:50] Vladi: или примерно пауърпоинт?
                              [20:12:21] Paskal: фотошоп не съм ползвал и го нямам на компютъра
                              [20:12:47 | Edited 20:13:19] Paskal: ами на пауърпойнт, уж мога да направя нещо
                              [20:13:53] Paskal: относно флота на Миделпунт как ще процидираме
                              [20:14:16] Paskal: 5 000 войника са доста в празен тил
                              [20:14:55] Vladi: за това и мисля основното настъпление да е централно
                              [20:15:07] Vladi: при теб ще е хубаво да не нападаш директно ситроен
                              [20:15:39] Vladi: а едната 4-ти клас пехотна дивизия да го обгради, а другата да напредне на 20-30 км нататъка по ЖП линията
                              [20:16:19] Vladi: двете 3-ти клас дивизии си мисля, че е добре да се придвижат напред за да подпомогнат фланговете Юг
                              [20:16:33] Vladi: като към 4 ден да си някъде около онези двете гари
                              [20:16:41] Vladi: фронт както е линията през тях
                              [20:16:55] Vladi: но не зная дали ще ги вземеш, може да са добре укрепени
                              [20:17:06] Vladi: на мен ми се иска много повече поне за първите 4 дни да не напредваш
                              [20:17:28] Vladi: защото ако юг има успех, ще може да обгради вразите около Ман
                              [20:17:31 | Edited 20:17:46] Paskal: важното е да ги забавя, докато Голъм се справи на юг
                              [20:17:48] Vladi: ами не зная колко ще ползват флот миделпунт
                              [20:18:08] Vladi: лошото на едно настъпление покрай морето е че може да ни ударят в гръб
                              [20:18:09] Paskal: ние също можем да ползваме минни полета, нали така
                              [20:18:26] Vladi: ами ние атакуваме, ще ги ползват срещу нас
                              [20:18:39] Vladi: тоест ще трябва да се чистят, което бави настъплението
                              [20:19:33] Paskal: ами ако направят контранастъпление при двете гари или пък ще центрират силите си към Голъм
                              [20:20:18] Paskal: трябва да питаме Данитц, колко км изминава флота на ден
                              [20:21:00] Vladi: по принцип ще придвижа 1 пехотна дивизия и 1 танкова бригада от резерва които да са на границата между твоя фронт и този на Голъм
                              [20:21:11] Vladi: в крайна сметка ще са около Пежо
                              [20:21:19] Vladi: ако противникът тръгне на контра
                              [20:21:25] Vladi: ще ти ги дам на теб
                              [20:21:38] Vladi: също така ако стане лошо ще те подкрепям с авиация
                              [20:22:13] Paskal: Българските комунисти Георги Димитров, Благой Попов и Васил Танев са арестувани и обвинени за подпалването на Райхстага.
                              [20:22:14] Paskal: (rofl)
                              [20:22:28] Vladi: ?
                              [20:22:32] Vladi: къде това?
                              [20:22:36] Paskal: влязох в Оренда
                              [20:22:53] Paskal: на 9 март 1933
                              [20:23:49] Vladi: да, зная за нещото
                              [20:24:11] Vladi: btw
                              [20:24:15] Vladi: за картите
                              [20:24:38] Vladi: ето най-простия начин за отбелязване на нещата на фотошоп
                              Vladi
                              [20:27:41] Paskal: според теб къде им е базиран флота
                              [20:27:48] Vladi: не мисля, че има база
                              [20:27:52] Vladi: просто е като възможност
                              [20:27:54] Paskal: сигурно някъде в Беемве
                              [20:28:10] Vladi: в стил "за 1 ден можете да закарате 5000 от А до Б по море"
                              [20:28:12] Paskal: значи може да тръгнат от всяка точка
                              [20:29:32] Vladi: сигурно от град, за да имат пристанище
                              [20:29:35] Vladi: сега питам даниц
                              [20:30:03] Vladi: иначе аз се надявам на изток ако нашите съюзници успеят да обградяр лада
                              [20:30:10 | Edited 20:30:21] Paskal: значи аз трябва да обградя Ситроен и да напредна към двете гари
                              [20:30:13] Vladi: онези да си ползват флота да евакуират
                              [20:30:15] Vladi: да
                              [20:30:37] Vladi: ситроен ще го нападаш в първите 4 дни само ако тръгнат да се евакуират по море
                              [20:30:49] Vladi: иначе не искам безсмислени загуби в улични боеве
                              [20:32:06] Paskal: добре, ами Пежо нали уж е старата столица на Фрогландия и ще има морални загуби ако падне, то значи там също ще има гарнизон
                              [20:33:14] Vladi: да, но за нея ще се грижи голъм, а и целта е първоначално да се отреже
                              [20:33:37] Vladi: ти ще пазиш фланга на голъм и ще гледаш да хванеш в капан техните войски в ситроен
                              [20:33:39] Paskal: да ги пренудим да се предадат
                              [20:34:46] Vladi: никой няма да се предаде лесно
                              [20:34:58] Vladi: но откъснем ли ги от ЖП линията
                              [20:35:04] Vladi: им остава да бягат по море
                              [20:35:13 | Edited 20:35:26] Paskal: ами няма ли след като ги обкръжим и след 7 дни да им свършат мунициите
                              [20:36:11] Vladi: ами аз говоря да ги обкръжим първите 4 дни, те със сигурност ще тръгнат да се евакуират и тогава ще ги нападнем (по време на евакуация няма да се съпротивляват много)
                              [20:37:37] Paskal: вече няма нужда от плана ми и значи да се придържам къв твоя
                              [20:39:14] Paskal: а 7 - ма и 8 - ма дивизия се придвижват по същия начин към двете гари, така ли
                              [20:44:12] Vladi: ами аз си мисля до края на 2 ден да си обградил ситроен с 1 дивизия, друга да напредва към гара О, една към Гара Н и една между двете гари за да не ти влязат с танкове в дупката
                              [20:44:47] Vladi: малко ме притеснява широчината на фронта, но противникът поне първите дни трябва да е по-малоброен от нас
                              [20:46:07] Paskal: другия плюс в началото е, че нашите резерви са по - близко да фронта
                              [20:48:27] Vladi: да, надявам се с авиацията да им разваля комуникациите много качествено
                              [20:48:52] Vladi: мостът на Ман ще го ударя 1 или 2 ден
                              [20:49:02] Vladi: което трябва да ти улесни сериозно задачата
                              [20:50:19] Paskal: аз мисля за всеки случай да сложа минни полета около моите позиции, все пак съм новак и може да се пробват да пробият при мен
                              [20:51:27] Vladi: ами минни полета при начално настъпление няма смисъл, ако офанзивата забуксува или се презареждаш тогава има смисъл
                              [20:51:37] Vladi: към ден 4-5 ще трябва да спреш на място
                              [20:51:40] Vladi: ако си чел правилата
                              [20:51:53] Vladi: след 7 дни боеве дивизиите остават без запаси
                              [20:52:07] Vladi: тоест към 5 ден е добре за 1 ден да се спре да се презареди
                              [20:52:15] Vladi: евентуално поетапно за дивизии
                              [20:52:29] Vladi: в такъв момент е хубаво да се минира пред теб да няма много изненади
                              [20:53:34] Paskal: ами аз не съм и мислил да минирам първите дни, а чак след като получа заповеди, че настъплението ми се преостановява
                              [20:54:06] Vladi: е, забуксуваш ли и не можеш ли да напреднеш е по-добре да се подготвиш отколкото само да чакаш
                              [20:54:25] Vladi: бтв, десанта като опасност не е голям, даниц каза, че авиацията ни може да го попилее
                              [20:55:51] Paskal: аз ще ставам, след около час - час и половина ще съм налиния сигурно
                              [20:56:11] Vladi: ок
                              [20:58:02] Vladi: ако имаш време до утре на обяд дай план за първите 4 дни на твоята армия Север (ако може малко карти също)
                              [20:58:11] Vladi: аз също ще излизам за малко
                              [20:58:16] Paskal: добре
                              [20:58:19] Vladi:
                              [20:58:30] Paskal: след обед ще може ли, защото съм на училище
                              [20:58:43] Vladi: ок, не е проблем
                              Тази вечер разгледах още веднъж нещата и стигнах до следните заключения:
                              1. Ще атакуваме с началото на играта, не искам да даваме на противника време да се приготви за отбрана. Поне началната обстановка като сведения предполага, че имаме поне 1,5 пъти превъзходство, при маневрени действия и високата натренираност на съединенията ни не смятам, че имаме нужда да чакаме.
                              2. Планът ни за действие в първите 7 дни от офанзивата ще е с части Сатурн-Ю и Сатурн-С за съответните армии. Като крайна цел е след седем дни да имаме плацдарм отатък река Гранична, противникът да е останал без организирани и боеспособни съединения на запад от реката и да му попречим да се изтегли зад нея, хващайки в капан максимално количество негови войски.
                              3. Сатурн-Ю смятам да проведем по план А на Голъм, но с няколко модификации:
                              3.1 Само с една ТД няма да стигнем до никъде, ще сме твърде уязвими за контраатака и ще сме твърде разтеглени. В ден 1 2-ра ТД ще се придвижи към сегашния фрон и ако няма изненади по разузнавателните донесения, към 2 ден ще се включи към Армия Юг с цел да се постигне решителен пробив.
                              3.2 Парашутната бригада която е в резерв може да се ползва от генерал Голъм след 3-4 ден за подпомагане пресичането на реката и подпомагането с пехота на танковете.
                              4. Сатурн-С ще цели с една дивизия да се обгради Ситроен и да бъде атакуван ако започне евакуация, с друга да напредне към гара О, с трета между гара О и Н и с четвъртата срещу гара Н. Целта е към ден 4 фронтовата линия да е по линията О-Н, след това ще се действа според обстановката.
                              4.1 За да се подсигури здрава връзка между двете армии, в Пежо към ден 4 ако градът е превзет ще се предислоцират бронираната бригада и пехотната дивизия в резерва, в Рено остават парашутистите и пехотната бригада.

                              5. Действия на авиацията - авиацията е директно подчинена на мен.
                              5.1 В зависимост от тактическата обстановка, авиацията може да се ползва за поддръжка на войски изпаднали в затруднение. Командирът който се нуждае да се обърне незабавно към мен.
                              5.2 С оглед улесняване на офанзивата на армия Юг в ден 1 да ударим гара К, а за ден 2 да ударим моста при Ман или моста на Фолксваген ако противникът ги ползва за да транспортира войски през тях. За съжаление, авиацията е с обсег от само 300 км за бомбардировачи.
                              5.3 В случай на вражески десант около армия Север, авиацията незабавно ще се намеси.
                              5.4 Ако някой полеви командир смята, че в идните дни за определена задача ще му трябва удар на тактическата авиация, нека пише сега.

                              6. Стил на операцията - командирите се насърчават да обграждат и притискат максимално противника в чували, които могат да се създадат около Ситроен, Пежо и Гара М. Всяка ликвидирана част на Миделпунт от тази страна на реката ни улеснява крайната задача.

                              7. Перспективи - в така описаната операция се създава много голяма възможност при успешно форсиране на река Гранична да се обградят вражеските войски около Ман при навременно минаване в техен тил, същото важи и за Фолксваген. Особено за Ман се надявам това и да се случи.

                              8. Авиационното разузнаване като гледам правилата на играта е автоматично и ще се докладва своевременно на полевите командири.
                              „Аз, Драгомир, писах.
                              Аз, Севаст Огнян, бях при цар Шишман кефалия и много зло патих. В това време турците воюваха. Аз се държах за вярата на Шишмана царя.“

                              Модератор на раздел "Военна Авиация"

                              Comment

                              Working...
                              X