Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Орлето

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Орлето

    Един от паметниците -символи на гр.Сливен е"Oрлето".Така го знаят всички сливналии. Навремето е издигнат изцяло от бетон, на голо поле, но с годините се превръща в неотменен акцент на градската среда. Построен е в знак на почит към подвига и паметта на загиналите офицери, подофицери и конници от един от най-славните български полкове - 7-ми Сливенски конен полк. Автори на паметника на скулптора Никола Димитров и Панайот Ципоранов от Сливен. Осветен е на 28 ноември 1928 година от Сливенския митрополит Иларион.

    Паметникът е основно реставриран и преоткрит на 6 май 1996 година. Това го копирах от сайта за гр.Сливен,но за мой срам като кореняк не знам почити нищо за подвизите на тези славни мъже.Знам от дядо си,че на техния боен устрем не са могли да устоят дори и прословутите казаци,а самия полк е бил разформирован лично от френски офицери, които таили горчиви спомени от бойните си срещи с тези " Орли"Във връзка с наближаващата годишнина от освещаването на паметника,моля уважаемите съфорумници,които знаят историята на този славен полк,да я споделят тук в този форум.Така много от читателте ще научат нещо повече от нашата славна история и ще отдадем заслужената почит към загиналите герои.
    Attached Files

    #2
    We don't see things as they are, we see them as we are
    ---Anais Nin----

    Comment

    Working...
    X