Съобщение

Collapse
No announcement yet.

АКО МАРТИН ЛУТЕР НЕ БЕ УСПЯЛ

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    АКО МАРТИН ЛУТЕР НЕ БЕ УСПЯЛ

    По повод дискусия за Великите географски открития ми хрумна че ако реформация се бе появила около век по-късно вероятно турците нямаше да имат толкова успехи на европейският фронт.

    Така че темата е формулирана:
    "АКО МАРТИН ЛУТЕР НЕ БЕ УСПЯЛ"

    Тогава реформацията би се забавила за около 1 век (така или иначе щеше да се случи - ако не той, то някои друг реформатор пак в Германия или Холандия) какви щяха да са последствията:

    Ето следните ми разсъждения:
    1) Вероятно Хабсбургите щяха да присъединят Англия с брака между Мария Тюдор и Филип или някои друг от династията
    2) Нямаше да има революция в ниските земи - съответно цялата сила на испания щеше да се съсредоточи срещу турците - и вероятно Херцог(Дук) Де Алба с испанските пехотинци щеше да марширува на Балканите т.е. много по-ранно отвоюване на Унгария и западните балкани, може би и изгонване на турците от Европа
    3) Франция щеше да насочи усилия в колониална експанзия виждайки се заобиколена отвсякъде (съмнявам се открито да се противопостави на Хабсбургската монархия).
    4) Допълнителни клаузи в договора от Тордесияс осигуряващ северна америка за Англия (като част от испанският домен, но самостоятелно кралство)
    5) Рефомация би имала ефект в холандия, германия и франция, но би довела до доста по мащабни войни и опустошения. (презумпцията ми е че в този късен етап Французите щяха да станат протестанти точно, за да имат повод за война и преразпределение на света ), може би и в Скандинавия. Полша остава католическа (няма религиозни войни и щведско нашествие) притисната на изток от нарастващата мощ на руснаците.

    #2
    Благодаря на gollum за модерирането!!!

    Мисля че тук е по-подходящото място - и съжалявам за грешният пост!!!

    Comment

    Working...
    X