Съобщение

Collapse
No announcement yet.

НК 416, FN SCAR или Magpul Masada ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    НК 416, FN SCAR или Magpul Masada ?

    Коя от трите системи ще се наложи? Дайте мнение! Коя от тях ще бъде "новият АК47"?

    #2
    Значи НК416 си е бая модулна, същото важи и за масада на магпул. За браунинга незнам и немога да се наема да кажа.
    Нешо алмина не го тача и за това залагам на масадата понеже е правена от практици за практици.
    Интересно каква цена ще излиза .... защото има една приказка в наръчника на ... че воюват с оръжие за което държавата е дала най малко кинти, но независимо от това трява да оговаря на някакви изисквания....

    Comment


      #3
      DDD написа Виж мнение
      Коя от трите системи ще се наложи? Дайте мнение! Коя от тях ще бъде "новият АК47"?
      Mярнах новата тема и като прочетох краткият въпрос веднага се сетих какви ще са около 90% от мненията. Предполагам, не търсиш еднозначен отговор, предполагам си се позаинтересувал малко за всяка една от системите и ти се ще да провериш мнението на другите. Ако трябва да съм кратък бих казал - Н&К. Обаче понеже и на мене ми е интересно как ще реагират привържениците на калашника, ще съм малко по-подробен за да има за какво да захапят
      416 е дефакто АR - М4. Като такава, за всеки на който му е ясна колко е гъвкава платформата и че Хеклер и Кох подобряват механиката с автоматика, която е дефакто калашникова, не би трябвало да има съмнение, че системата е по-бързо и по-евтино усвоима от армията, докъто другите две ще изискват много повече средства и обучение от страна на редовия кадър. При подмяна с газова система като 416, редовият не вижда никаква разлика при използването и поддържането на оръжието, габаритите са същите а от към финансова страна е по-евтино да смениш само горният ресивър, отколкото цялата система. Не се губи никакво време да се обучават кадрите в особеностите на оръжието - то е идентично като ергономика и използване с настоящите модели. 416/417 използват стандартен патрон, всичките им точки за закачане на аксесоари и оптика са идентични с тези на АР/М4 и дефакто това е най-евтиният и разумен вариянт (лично мнение). Пушката държи много по-добре на мръсотия и полеви условия от сегашното въоръжение, поради по-големите си допуски, иначе механиката, с много малки изключения е идентична с М4. Пушката е на въоръжение в някой специални части от повече от година и е тествана заедно с ХМ8 и СКАР срещу М4 и дава много добри резултати. Аз имам тонове информация в детайли и със снимки за всяка една от интересуващите те системи, ще снимам най-подробните статии и ще ги сложа ако някой се интересува, за сега просто говоря по памет.
      Какво мога да кажа за останалите две системи: Масада вече не може да се разглежда като тяхна пушка - те продадоха лиценза на Бушмастър и вече пушката официално се нарича ACR/Masada Bushmaster
      . Не мисля, че има някакво бъдеще на военната сцена, по-скоро ще се произвежда за "цивилният" пазар. Най-слабите и качества след тестовете се оказа един от артикулите с които Магпул са най-силни - прикладите. Специалните части които тестваха Масада в бои са ужасно недоволни от прикладите, макар и размера на пушката да е идентичен по дължина с този на М4. Освен това за разлика от М4/AR платформата , Масада носи серийният си номер върху горният ресивър, вместо в-ху долният, което води до някой сериозни легални проблеми в Щатите.Предимството, ако изобщо е предимство, на Масада е в бързината с която се сменят цевите и във факта, че мени калибрите за под минута - цевта и долният ресивър се сменят и практически ако си свършил 5.56 Натовският патрон и си намерил голямо количество пълнители и муниции за АК, спокойно можеш да си модифицираш оръжието за да ги стреля, даже долните ресивъри на Масада имат модификация за приемане на АК пълнител. Това е напълно възможно и със сегашната М4, просто вместо 1м. взима малко повече. Нужно ли е - не наистина. Тези които попадат в подобни ситуации са твърде малко на брой за да се сменя оръжието на цялата армия с такова, разрешаващо подобна възможност. Поне така твърдят специалистите, аз го намирам за логично. И Масада и Скар приемат стандартно заглушители на всичките си цеви, това не е много по-различно от М4 на въоръжение в момента, дори и да не е такъв пламегасителя, може да се смени за нула време ако се налага.
      ФН Скар също са чудесни пушки, м-у другото ФН правят М16 за армията от 2006г-д. така, че ако някой иска да критикува М16, да критикува спокойно ФН но общо взето и те са на същите плюсове като Масада.
      И трите разглеждани оръжия менят налягането на газовата система, което пределено е плюс при по-продължителна стрелба или при използване на заглушител. Всъщност газовата система е единствената сериозна разлика м-у тях и М4/М16, като М4/М16 (респективно 416)определено превъзхождат Скар и Масада като дизайн, ергономика и боравене. Да не говориме, че макар и едно от най-добрите решения предлагани до момента, дизайна на Н&К не е най-евтиното решение за подмяна с газова система, а не е и задължително с най-доброто качество. В момента пазара е наводнен с газови системи, произвеждани по по-високи стандарти и с по-добро качество и то тукашни, американски, от компании с традиции и доказан капацитет за да поемат една държавна поръчка - най-пресният пример е 556 системата на Ругър.
      И пак да не споменаваме, че и Зиг могат просто да използват мощностите си в Щатите и да произведат горни ресивъри с газово бутало за М4/М16 от техният и без това добре утвърден 556 модел... Има и решение при което просто наличните пушки ще се покрият с np3 и тогава няма да има нужда дори и да се чистят, без значение дали ще са на газово бутало или на сегашната газова система - има модели които нямат бутало а все още не са чистени при няколко хиляди патрона прокарани през тях. В момента мога само да ти дам тази връзка до сайта им http://www.pof-usa.com/p415/p41568midlength.htm но имай в предвид , че това е пушка на газово бутало, те имат един много къс вариант дето стреля 6.8 патрон,но не е на бутало - това е което имам в предвид. (Обърни също внимание на 308 модела и се загледай в характеристиките на цевта отдолу за да е ясно за какво говориме.)
      Недостатъците на разглежданите три системи - за 416 аз лично не мога да се сетя, за Масада и Скар - те обикновенно са критикувани за по-високо поставената релса за мерните прибори, което е важно и както казах за неудобните и слаби приклади. И двете системи не са взаимозаменяеми между афтермаркет производителите - разрешават замени само с модули произведени от оригиналният производител, което е огромен проблем когато трябва да въоръжиш армия, защото само тези две -три фирми не могат да поемат поръчката и ще трябва да контрактват други компании които и процеса става много сложен от към качествен контрол и подбор на фирми, докъто за съществуващата система вече има утвърдени с години малки контрактори които извършват специалните поръчки за армията.
      Моите предпочитания са определено за модела на Н&К - с него имам един пълнител , с другите - нищо, даже Масада не съм я пипал. ФН е определено много сериозен кандидат още повече, че те имат много тесни връзки с армията и от години произвеждат оръжия за тях. Не знам... според мене ако неще ще сменят генерално, по-скоро ще е патрона, отколкото системата. Ако отидат на Грендел например, всичките армейски излишъци могат да се продадат и да се избие голяма част от разходите.
      Жив и здрав, на мене ми писна да пиша - ти си на ред
      Last edited by .38 Super; 28-07-2009, 15:41.

      Comment


        #4
        Значи нито една от трите няма да се наложи?

        Comment


          #5
          Както вече казах:
          .38 Super написа
          Ако трябва да съм кратък - Н&К.

          Comment


            #6
            За хеклера не съм чувал лоши отзиви. НО:
            ХК 416 няма да бъде избран от ЮС арми защото е германски. Вероятно комплекс от световните войни. Или подхранване на този комплекс от лобита на местните производители. По същия начин не беше приет ХК Мк23 след като спечели конкурс с/у Колт. Ако чичо Сам хареса 416 мисля, че ще изчака да паднат патентите на ХК и тогава ще могат да копират и въведат това оръжие. Нямат зор да бързат. И сега се справят с М16. Освен това мисля, че ХК промениха и други детайли в М16/4 освен поставянето на газово бутало.
            Към белгииците (М249) и швейцарците (Зиг) няма такива комплекси.
            За СКАР-а нямам мнение (информация). Знам малко - само че има много ниска скорострелност (около 450 в минута), вероятно за да се контролира по-добре на автоматична и че е доста по-обемен като дизаин от останалите две коментирани оръжия (особено високата полуложа, доста издигаща се над цевта). Явно СКАР-а е с протекции (все пак е Браунинг) и беше хвален доста, но в последствие нещо се замълча. Изглежда не се хареса на военните (никой не казава защо, но явно има недостатъци - просто усещане).
            Масадата - чисто американска модулна конструкция, при това доста опростена (би трябвало да е надеждна), според мен има най-много шансове за успех, именно защото е американска. Изглежда добра, не знам само дали тази възможност за смяна на цевта не намалява потенциалната точност на оръжието. Това за приклада не го знаех, но той лесно се сменя. На мен лично ми харесва най-много (субективно разбира се).
            Тъй като и трите оръжия са нови и информацията за тях тук е малко поставих темата защото явно това са тенденциите в настоящето и обозримото бъдеще на стрелковото оръжие и след сравняването на различно пехотно оръжие ми е интересно какво да очакваме. И дали това очакване ще се случи или стария вариант М16 с/у АК74 и варианти е още жизнеспособен?
            Това, че системите не са взаимозаменяеми според мен за момента не е недостатък, оръжията още са патентни; Ако ЮС вземе решение за превъоръжаване с даден модел, то правата ще бъдат закупени от правителството, ще бъде въведна съответната мил спек и ще бъде възложено производството на определени фирми.

            Comment


              #7
              1. MASADA

              Ето набързо статията за Масада от преди една година. Извинявам се за окендзаните снимки, опитах се да ги поправя за да могат да се четат като хората но не станаха много по-добри от преди.




              Довечера като си дойда ще драсна малко по мнението ти.
              Жив и здрав.
              Last edited by .38 Super; 29-07-2009, 05:28.

              Comment


                #8
                2. FN SCAR

                DDD написа Виж мнение
                За хеклера не съм чувал лоши отзиви. НО:
                ХК 416 няма да бъде избран от ЮС арми защото е германски. Вероятно комплекс от световните войни. Или подхранване на този комплекс от лобита на местните производители. По същия начин не беше приет ХК Мк23 след като спечели конкурс с/у Колт. Ако чичо Сам хареса 416 мисля, че ще изчака да паднат патентите на ХК и тогава ще могат да копират и въведат това оръжие. Нямат зор да бързат. И сега се справят с М16. Освен това мисля, че ХК промениха и други детайли в М16/4 освен поставянето на газово бутало...
                ...Масадата - чисто американска модулна конструкция, при това доста опростена (би трябвало да е надеждна), според мен има най-много шансове за успех, именно защото е американска. Изглежда добра, не знам само дали тази възможност за смяна на цевта не намалява потенциалната точност на оръжието. Това за приклада не го знаех, но той лесно се сменя. На мен лично ми харесва най-много (субективно разбира се).
                Тъй като и трите оръжия са нови и информацията за тях тук е малко поставих темата защото явно това са тенденциите в настоящето и обозримото бъдеще на стрелковото оръжие и след сравняването на различно пехотно оръжие ми е интересно какво да очакваме. И дали това очакване ще се случи или стария вариант М16 с/у АК74 и варианти е още жизнеспособен?
                Това, че системите не са взаимозаменяеми според мен за момента не е недостатък, оръжията още са патентни; Ако ЮС вземе решение за превъоръжаване с даден модел, то правата ще бъдат закупени от правителството, ще бъде въведна съответната мил спек и ще бъде възложено производството на определени фирми.
                Да ти кажа честно не искам да споря но ми е чудно от къде тази увереност в тебе, че няма да вземат Хеклера точно поради посочената причина... Въщност 416 работи в някой специални подразделения на армията от повече от година, като тест и като изискана от тях и отзивите са много добри. От друга страна фирмата, заедно със Зиг Зауер и Глок е на въоръжение в полицията и по тази логика, преди това не би трябвало да изберат и Берета за полицейската поръчка. Аз не съм чувал или чел дори и намек за подобно нещо, даже напротив - хеклерите минават за много реномирани оръжия и по-скоро на някой няма да му се вярва, че ще се дадат пари за тях, вместо за нещо по-евтино. М-у другото Марк 23 не е отхвърлен или свален от служба - макар и малко бройки, него все още го има на въоръжение при тюлените заедно със 226 на Зиг, просто си имат причини за да не го използват. някъде попаднах на нещо, и калибъра и размера бяха намесени, но не искам да пиша нищо защото не си спомням нито къде го четох, нито какво точно беше.

                Хеклер смениха профила на някой части, минимално но достатъчно за да не могат да се подменят в М4. Иначе горният ресивър е "директна замяна" - разглобяваш М4, сваляш оригиналният горен и слагаш този на Н&К и си готов да стреляш на бутало. Според мене ако нещо замести М16/М4 то ще е модулно и със същите размери и възможности за размяна между платформите защото това е концепция която ти дава неограничени възможности да конфигурираш оръжие което е на въоръжение, така както пасва най-добре за задачата на подразделението (генерално казано). Най-близко до този момент са Н&К и Зиг - и двете вече имат оръжия които се използват активно и в Полиция и в Армия, другите два кандидата за които говориме, ако не бъркам, още на са минали успешно каквито тестове има за да кандидатстват за подобен конкурс (да не говориме, че такъв официално поне не е обявен ). М4 (аз говоря повече за нея, защото М16 не ме е интересувала никога а и не ми харесва като размер ) всъщност не е лоша пушка. Знам мнението на хора които повече са чели за нея, отколкото мъкнали на гърба си, още повече имали възможност да я сравнят с АК в "същият" калибър. То, в 90% от случаите е неправилно и е градено на теория и предположения. Същото се отнася и до калибъра, който даже не е разграничаван от .223 за цивилно ползване. Никой освен това не обръща внимание на дребни особености като дължина на цевта например, да не говориме за моменти в които се сравняват пушки които не отговарят на военните спецификации. Ето една таблица от списанието, в която ясно се вижда колко малко, ако не никой останал освен Колт, произвежда карабини под военните спецификации:



                Масада е произвеждана първоначално от компания която проби със едни пластмасови пезета, които се закачаха за пълнителите за да можеш да ги издърпваш когато презареждаш в бой - един вид, не разчиташ само на пружината. От там и Маг - пул. После пораснаха, почнаха да правят доста по-добри от оригиналните приклади за М16/М4 и така стигнаха до момента в който решиха да разработят карабина. Не е лоша, както каза максимално изчистена но е критикувана заради твърде многото пластмаса която дефакто не подобрява нищо - М4 и без това е извънредно лека, пластмасовата Масада само отслабва теоретически цялата конструкция. не знам какво ще направят Бушмастер от нея, ако стигне по-достъпно на пазара и не искат ръка или крак за нея бих я взел, всъщност намирам приклада за доста добре направен, като го гледам по снимки но както споменах - при тестовете специалните войски са хвърляли карабините по земята от яд. Почти същото се отнася за съжаление и за СКАР.
                По-надолу пускам това което намерих за СКАР (в доста по-добър размер) и после една статия за Зиг 556 която също е страхотна пушка. не можах да намеря днес списанието със 416, когато го изровя ще плесна статията тук за да може да се работи с някакъв материал за сравнение. Не, че в интернет няма информация, аз просто предпочитам писаното на книга, някой път има повече неща там отколкото в едни и същи статии онлайн.
                Бъди здрав.

                Comment


                  #9
                  3. SIG SAUER 556 SWAT

                  По-надолу е статията за 556 на Зиг, не е лоша и тя и пушката
                  Аз я намирам за доста по-тежка и по-голяма, поне като я държа в ръцете си, от М4 но това няма никакво значение... Много е солидна като изработка, дори и с оригиналният пластмасов приклад. Аз лично предпочитам пластмасов приклад от VLTOR, които изобщо не се усещат да тракат или хлопат и скърцат, но и Зиг-овият не е лош. Пак, лично мнение - никоя от пушките дето имат открити SIR, PICATINI или подобни системи, релси не са ми удобни в ръката, а ако им сложиш Магпулски "капачки" стават големи за държане. Има доста по-добри предпазители които приемат релси, тея целите са само за специалните части според мене, нормален воник или цивилен няма нужда от нещо повече от фенерче, дръжка и лазер, те могат да се монтират и на нормален предпазител върху по-къса релса отдолу и отстрани...
                  Пушката, катои другите разглеждани е на бутало, регулируемо, като и другите, приема стандартно заглушител, единствената разлика е, че ако не бъркам, е само под 5.56 НАТО. Може би на някой ще му направи впечатление, че в статията са използвани две различни конфигурации на една и съща пушка - на първата, голяма снимка е с оригиналният си приклад и двунога, докъто "оператора" от снимките вътре държи 556 със друга двунога и Магпулски приклад.
                  Както и да е, ето статията, дано да е интересна на някой:

                  Last edited by .38 Super; 29-07-2009, 06:37.

                  Comment


                    #10
                    .38 Super написа Виж мнение
                    Да ти кажа честно не искам да споря но ми е чудно от къде тази увереност в тебе, че няма да вземат Хеклера точно поради посочената причина...
                    Без факти, просто усещане; Ако имаше факти, скандалът щеше да е много голям. Прегледай събитията и ще видиш че имам основние.

                    .38 Super написа Виж мнение
                    Въщност 416 работи в някой специални подразделения на армията от повече от година, като тест и като изискана от тях и отзивите са много добри. От друга страна фирмата, заедно със Зиг Зауер и Глок е на въоръжение в полицията и по тази логика, преди това не би трябвало да изберат и Берета за полицейската поръчка. Аз не съм чувал или чел дори и намек за подобно нещо, даже напротив - хеклерите минават за много реномирани оръжия и по-скоро на някой няма да му се вярва, че ще се дадат пари за тях, вместо за нещо по-евтино.
                    М-у другото Марк 23 не е отхвърлен или свален от служба - макар и малко бройки, него все още го има на въоръжение при тюлените заедно със 226 на Зиг, просто си имат причини за да не го използват. някъде попаднах на нещо, и калибъра и размера бяха намесени, но не искам да пиша нищо защото не си спомням нито къде го четох, нито какво точно беше.
                    416 в някой спецподр. може, там и МП5 вървеше, но това са малко бройки; За превъоръжаване на армията няма да бъде допуснат. Полицията не я броя, там приемането на различни оръжия е по-либерално.
                    За Мк23 - проведоха конкурса и след това се отказаха от заявката та ХК трябваше да го продава на гражданския пазар за да си избие разходите по разработката. Един екземпляр от него се търкаля за продажба и по рафтовете на оръжеен магазин във Варна.

                    .38 Super написа Виж мнение
                    Хеклер смениха профила на някой части, минимално но достатъчно за да не могат да се подменят в М4. Иначе горният ресивър е "директна замяна" - разглобяваш М4, сваляш оригиналният горен и слагаш този на Н&К и си готов да стреляш на бутало. Според мене ако нещо замести М16/М4 то ще е модулно и със същите размери и възможности за размяна между платформите защото това е концепция която ти дава неограничени възможности да конфигурираш оръжие което е на въоръжение, така както пасва най-добре за задачата на подразделението (генерално казано). Най-близко до този момент са Н&К и Зиг - и двете вече имат оръжия които се използват активно и в Полиция и в Армия, другите два кандидата за които говориме, ако не бъркам, още на са минали успешно каквито тестове има за да кандидатстват за подобен конкурс (да не говориме, че такъв официално поне не е обявен ). М4 (аз говоря повече за нея, защото М16 не ме е интересувала никога а и не ми харесва като размер ) всъщност не е лоша пушка. Знам мнението на хора които повече са чели за нея, отколкото мъкнали на гърба си, още повече имали възможност да я сравнят с АК в "същият" калибър. То, в 90% от случаите е неправилно и е градено на теория и предположения. Същото се отнася и до калибъра, който даже не е разграничаван от .223 за цивилно ползване. Никой освен това не обръща внимание на дребни особености като дължина на цевта например, да не говориме за моменти в които се сравняват пушки които не отговарят на военните спецификации. Ето една таблица от списанието, в която ясно се вижда колко малко, ако не никой останал освен Колт, произвежда карабини под военните спецификации:

                    За частите на 416 - доколкото съм чувал НАТО има изисквания само за взаимозаменяемост на пълнителите; Пък и нали знаеш, че на няколко хиляди истрела зъбите на затвора на М16 трябва да се преглеждат. Може би ХК правилно и за добро са променили някой детайли.
                    За М4/М16А2 доколкото знам разликата е само в в скъсената цев и телескопичния приклад при 4-ворката. А и пикантини релсата. Общо взето само козметика. Като сложим и лошото представяне на М4 в Афганистан (с/у АК47) поради късата цев, не виждам какво ти харесва в него - оръжие за градски бой?
                    Що се отнася до липсата на мил спек при гражданските аналози на М16 това да не те отчайва; Ако видиш нашия ловен СЛР на Арсенал (оръжие съвсем осакатено по изискванията когато беше в сила бана в ЮС) ще разбереш, че поне имаш избор. Пък и може да намериш нещо по-добро от военното. Ине разбирам за какво ти е например цев с туист 1:7, никъде в ЮС няма да намериш трасери или бронебоини патрони в 223, за които е направена тази стъпка.

                    .38 Super написа Виж мнение
                    Масада е произвеждана първоначално от компания която проби със едни пластмасови пезета, които се закачаха за пълнителите за да можеш да ги издърпваш когато презареждаш в бой - един вид, не разчиташ само на пружината. От там и Маг - пул. После пораснаха, почнаха да правят доста по-добри от оригиналните приклади за М16/М4 и така стигнаха до момента в който решиха да разработят карабина. Не е лоша, както каза максимално изчистена но е критикувана заради твърде многото пластмаса която дефакто не подобрява нищо - М4 и без това е извънредно лека, пластмасовата Масада само отслабва теоретически цялата конструкция. не знам какво ще направят Бушмастер от нея, ако стигне по-достъпно на пазара и не искат ръка или крак за нея бих я взел, всъщност намирам приклада за доста добре направен, като го гледам по снимки но както споменах - при тестовете специалните войски са хвърляли карабините по земята от яд. Почти същото се отнася за съжаление и за СКАР.
                    По-надолу пускам това което намерих за СКАР (в доста по-добър размер) и после една статия за Зиг 556 която също е страхотна пушка. не можах да намеря днес списанието със 416, когато го изровя ще плесна статията тук за да може да се работи с някакъв материал за сравнение. Не, че в интернет няма информация, аз просто предпочитам писаното на книга, някой път има повече неща там отколкото в едни и същи статии онлайн.
                    Бъди здрав.
                    Ха, и Глок е произвеждал пластмасови легени, но виж докъде стигнаха. Това не е основание да се нарече едно оръжие лошо. Иначе мисля Магпул са взаимствали някой идеи от Г36 (закрепването на полуложата, гърловината за пълнителя и т.н.)

                    В рекламните материали всички оръжия са супер, но ми е интересно какви са недостатъците, а затова никъде няма инфо. Е ясно прикладите на два модела се чупят лесно, но това се оправя без проблеми и не мисля, че в съществено.
                    Поздрави!

                    Comment


                      #11
                      DDD написа Виж мнение

                      1. Без факти, просто усещане; Ако имаше факти, скандалът щеше да е много голям. Прегледай събитията и ще видиш че имам основние.

                      2.416 в някой спецподр. може, там и МП5 вървеше, но това са малко бройки; За превъоръжаване на армията няма да бъде допуснат. Полицията не я броя, там приемането на различни оръжия е по-либерално.

                      3.За частите на 416 - доколкото съм чувал НАТО има изисквания само за взаимозаменяемост на пълнителите; Пък и нали знаеш, че на няколко хиляди истрела зъбите на затвора на М16 трябва да се преглеждат. Може би ХК правилно и за добро са променили някой детайли.

                      4.За М4/М16А2 доколкото знам разликата е само в в скъсената цев и телескопичния приклад при 4-ворката. А и пикантини релсата. Общо взето само козметика. Като сложим и лошото представяне на М4 в Афганистан (с/у АК47) поради късата цев, не виждам какво ти харесва в него - оръжие за градски бой?

                      5.Що се отнася до липсата на мил спек при гражданските аналози на М16 това да не те отчайва; Ако видиш нашия ловен СЛР на Арсенал (оръжие съвсем осакатено по изискванията когато беше в сила бана в ЮС) ще разбереш, че поне имаш избор. Пък и може да намериш нещо по-добро от военното. Ине разбирам за какво ти е например цев с туист 1:7, никъде в ЮС няма да намериш трасери или бронебоини патрони в 223, за които е направена тази стъпка.

                      6.Ха, и Глок е произвеждал пластмасови легени, но виж докъде стигнаха. Това не е основание да се нарече едно оръжие лошо. Иначе мисля Магпул са взаимствали някой идеи от Г36 (закрепването на полуложата, гърловината за пълнителя и т.н.)
                      В рекламните материали всички оръжия са супер, но ми е интересно какви са недостатъците, а затова никъде няма инфо. Е ясно прикладите на два модела се чупят лесно, но това се оправя без проблеми и не мисля, че в съществено.
                      Поздрави!
                      1. Възможно е да си прав, аз нямам такива усещания.

                      2. Абе, дефакто 416 е на въоръжение пр и Делта и СОКОМ, това не са малки подразделения, от друга страна, СОКОМ специално са много свободни в избора на оръжия и комплекта им включва два горни ресивъра по техен избор (отделно на това което им осигурява армията като стандартно обурудване) Частите... пак, не мисля, че вътре нещо е променено, по-скоро съм сигурен, че промениха стъпката на нарязването, което прави огромна разлика в ефективноста на патрона, който е същият като на М4 и е обект на съвсем друг разговор
                      МР5 не намесвам умишлено защото не говориме за пистолетни патрони. Той беше на въоръжение при тюлените и в полицията, смениха го с М4 заради по-голямата пробивност на патрона.

                      3/4. М4 е може би перфектното оръжие за градски бой ако човек го сравнява абсолютно безпристрастно с другите възможни оръжия.
                      Нарязването на М4 беше "изправено" още повече от това на М16 (която беще скопена от оригиналният дизайн на Стонер с около 20%) и от там по-големият ефект на "дупчене" срещу "stopping power" Това би могло да бъде аргумент в полза на М4 само ако се съгласиш със концепцията в армията за "shot placement" - по-добре е да имаш оръжие с малък и пробивен патрон, което да ти разреши по-точен изстрел в жизненоважен орган, отколкото сеещо куршуми в голям калибър оръжие което не е ефективно когато си зад прикритието на техниката и освен това, когато се води партизански бой срещу американците не трябва да се забравя, че колкото си по-незабележим, толкова по-ефективен си, иначе онея с термалните екрани във въртолета те чешат с 50тият калибър, преди войските на земята да имат възможност да го направят с мижавите М4ки. Скоро четох някъде за някакъв, който са го заковали в тълпата само по топлинният отпечатък на автомата върху гърдите му, където го е държал докъто се е спасявал след престрелката.

                      5. Нарязването е свързано със стабилизирането на куршума, по-отворената спирала ти дава по-малка стабилизация и по-голяма скорост. Ти си ловец, просто приеми, че не ти ги обяснявам на тебе тези неща.
                      По-бърз и нестабилен куршум ще дава повече поражения от по-бавен и стабилизиран куршум. За да е ясно къде е проблема с американското оръжие трябва да се разбере, че дизайна на М16/М4 е извънредно добър за времето си и в сравнение с другите образци но за съжаление, бюрократи и политици, както винаги са осрали нещата: Дизайна на Стонер е бил 1:14" когато пушката е приета на въоръжение... Добре, обаче Въздушните войски откриват, че пушката не покрива тогавашните стандарти за точност при извънредно ниски темп. условия... проблема е решен като спиралата е "изправена" на 1:12" което намаля драстично ефекта на дестабилизираният куршум. Новата продукция, колкото и малоумно да звучи е оторизирана от техник в Спрингфилд Армъри и така войските получават скопената М16.
                      Накратко, проблема е поправен от бюрократите в Армията през 83та с приемането на М16А2 със завъртане 1:7" !?! Това е било технически по-правилно оправдано със използването на по-тежкият, 63грейна куршум на 5.56мм SS109 но дефакто скопява ефекта на "спиращата сила" на куршума със още 20тина % Когато това става очевидно от рапортите от военните действия, хората почват да се тренират по друг начин, като се набляга предимно на въздушна офанзива и поддръжка, последвала от "почистващи" операции, за които М16А2/М4 си вършат работата добре понеже са извънредно точни на по-голяма дистанция от ефективната точност на противопоставените им АК.
                      В тази връзка да спомена само личното ми предположение, че американците ще сменят патрона с по-ефективен за днешновременните реалности бой, отколкото да подменят цялата пушка а дизайна и разрешава това да се направи абсолютно безболезненео. Има 6.8 и Грендел, даже първият се изпитва отдавна във Афганистан и няма никакви оплаквания от него.
                      Във връзка с туиста за който спомена е важно да се гледат фирмите доставчици на армията и да не се генерализира, че видите ли пушката е лоша... Ако обърнеш внимание, всички свестни компании които правят за частите задължително листват туиста и при по-сериозните ще видиш по-големи калибри и по-нестабилен туист като например 1:10". Много хора не са запознати с тези особености ( а те са многопо-детайлни от колкото моята "кратка" версия по памет...) и просто генерализират, точно така както някой неправилно би генерализирал за някой руски оръжия

                      6. Преди да се отплесна за нещо, днес попаднах на материал в който се твърди, че СКАР се тества също в бойни действия и то от 2006 което оставя единствено Масада с най-малко боен опит... не ме разбирай неправилно - аз харесвам всичко което е ново и по-различно, но да харесваш нещо е едно а да разчиташ на него в бой - друго. Да, и на двете посочени пушки прикладите им се оправят, обаче не искаш ти да си тоя на който да му се счупи приклада по време на отбрана например, нали. Всъщност на СКАР приклада е много удобен и добре регулируем но на мене ми скърцаше като го пробвах... това не е хубаво, особено на полето... Друго, което споменах и преди - фактора цена ми е ясен, но какво им пречи да направят прикладите от алуминий ?
                      Има и нещо друго което е също фактор при приемането на ново оръжие - единствено Н&К са направили 416 с контроли точно като на М16/М4, останалите сапоставили зареждащите ръчки от ляво (Масада) и от дясно (пак - Масада, при тях е майче двойна ръчката, СКАР, Зиг 556) което е проблем (-), защото при М16 е отзад и може да се оперира с която ръка си поискаш, което пък е плюс...
                      Доста пописах, по-добре да свършвам. Ако намеря статиите с критиките към тестваните кандидати ще ги копирам,
                      Жив и здрав.
                      Last edited by .38 Super; 30-07-2009, 06:10.

                      Comment


                        #12
                        Здр. отново;
                        1. За СОКОМ - не знаех, че са приели на въоръжение 416.
                        МП5 го снеха от тюлените защото не беше ефективен с/у АК в Гренада при стрелба на дистанции 150-200 метра, а не поради ниската пробивност на патрона 9х19, но това е друга тема. Споменах го в контекста на чуждо оръжие в ЮС арми, т.е. че в спецчастите се допускат изключения;
                        2, 3, 4. При 416 ХК не са сменяли стъпката на нарезите на цевта, тя си е стандартната 1:7 инча/дюйма (178 мм) и е въведена още при М16А2 с М855 патрона който освен, че е по-тежък, но и е доста по дълъг от първия М193 поради стоманения си сърдечник. Същата е и при М4. В действителност обикновенният 62 грейновият куршум с метален сърдечник М855 спокойно се стабилизира с 1:9 стъпка, но за да се стреля точно с трасиращи (а мисля и бронебойни) които са по-дълги и трябва да се въртят по бързо се изисква 1:7. Или нямаш ли стъпка 1:7 не можеш да стреляш с трасиращи 5.56х45. Та затова те питах, защо държиш цевта на оръжието ти да е милспек, като надали ще намериш легално трасери. 1:7 стъпка е полезна и ако стреляш с по-тежки куршуми (напр. 77 грейнови) - те до известна степен компенсират недостатъчната ефективност на М4 с М855 куршум на далечни дистанции наблюдавана в Афганистан, но пък и са по-бавни и по-малко ефективни при лов например.
                        5. Стъпката (туиста) не зависи от скороста на куршума, а от калибъра (диаметъра) и теглото му (което заедно с плътността от своя страна определя на дължината на куршума и обратно). При всеки калибър туиста е специфичен и разбира се може да варира. Но за 7,62 1:10 никак не е малък или нестабилен туист, за разлика от 5,56. За 7,62х51 стандрартният военен туист беше 1:12, което мисля ограничи теглото на снайперовите куршуми до 172 грейна. Или за даден калибър - по-дълъг (тежък) куршум - по-къса стъпка. И обратно.
                        Ади, че се отплеснах. Чао засега.

                        Comment


                          #13
                          DDD написа Виж мнение
                          Здр. отново;
                          1. За СОКОМ - не знаех, че са приели на въоръжение 416.
                          МП5 го снеха от тюлените защото не беше ефективен с/у АК в Гренада при стрелба на дистанции 150-200 метра, а не поради ниската пробивност на патрона 9х19, но това е друга тема. Споменах го в контекста на чуждо оръжие в ЮС арми, т.е. че в спецчастите се допускат изключения;
                          2, 3, 4. При 416 ХК не са сменяли стъпката на нарезите на цевта, тя си е стандартната 1:7 инча/дюйма (178 мм) и е въведена още при М16А2 с М855 патрона който освен, че е по-тежък, но и е доста по дълъг от първия М193 поради стоманения си сърдечник. Същата е и при М4. В действителност обикновенният 62 грейновият куршум с метален сърдечник М855 спокойно се стабилизира с 1:9 стъпка, но за да се стреля точно с трасиращи (а мисля и бронебойни) които са по-дълги и трябва да се въртят по бързо се изисква 1:7. Или нямаш ли стъпка 1:7 не можеш да стреляш с трасиращи 5.56х45. Та затова те питах, защо държиш цевта на оръжието ти да е милспек, като надали ще намериш легално трасери. 1:7 стъпка е полезна и ако стреляш с по-тежки куршуми (напр. 77 грейнови) - те до известна степен компенсират недостатъчната ефективност на М4 с М855 куршум на далечни дистанции наблюдавана в Афганистан, но пък и са по-бавни и по-малко ефективни при лов например.
                          5. Стъпката (туиста) не зависи от скороста на куршума, а от калибъра (диаметъра) и теглото му (което заедно с плътността от своя страна определя на дължината на куршума и обратно). При всеки калибър туиста е специфичен и разбира се може да варира. Но за 7,62 1:10 никак не е малък или нестабилен туист, за разлика от 5,56. За 7,62х51 стандрартният военен туист беше 1:12, което мисля ограничи теглото на снайперовите куршуми до 172 грейна. Или за даден калибър - по-дълъг (тежък) куршум - по-къса стъпка. И обратно.
                          Ади, че се отплеснах. Чао засега.
                          За СОКОМ - имат 416(и в Ирак) и СКАР, тя си е тяхна поръчка така или иначе. М-у другото, попаднах и на нещо което доста ми хареса - на СКАР можеш да му местиш зареждащата ръчка на двете страни - в ляви или в дясно.
                          Аз се зачетох днес за 416 и видях същото нещо което спомена - туиста е същият като на М4. За отстаналите приведени данни - да, това всичкото е така, туиста върви с калибъра и можеш да го сменяш в много малък диапазон, аз просто го споменах за да е ясно защо беше скопена характеристиката на патрона още в първоначалният дизайн. Освен това дори и малката промяна има значение за терминалната балистика на куршума а точно това имаме на лице с оригиналният патрон ма М16, при тестовете за Армията именно туиста е дал дебалансираният ефект на куршума и от там гадните рани от оригиналният дизайн. При промяна само на 2" в туиста, терм. бал. на куршума вече е заминала, в резултат на което идват и оплакванията от него и във Виетнам и по-късно в Ирак, когато и цевта на М4 и спиралата е вече скъсена... Въпреки всичко обърни внимание на туиста на по-сериозните фирми които правят М16/М4 базирани пушки - при много от тях туиста не е мил спек а по-изправен за да даде по-дебаласиран ефект на куршума. Това са обикновенно оръжия за по-близък бой.
                          Трасаци се продават свободно, специално за пистолети, но не искам да влизам в подробности защото са в страни от темата, аз горе-долу и за това не се отплеснах, иначе забелязах, че ги спомена.
                          За МР5 си прав, специално за случая с Гренада, но това както споменах е картечен пистолет, грешка е, че такова подразделение е въоръжено с него, когато покрива тип задачи при които средностатистическата дистанция на която се бият е по-голяма от ефективната му дистанция... А от SWAT тимовете го махнаха поради ниската му пробивност, което си е така, това е пистолетен патрон, трудно пробива жилетки, това е основното им опасение, не че са имали някакви конкретни случаи с него.Аз говорх преди специално за това с едно от сержантчетата на местният тим, приятелче. Опитвах се да го навия да отидеме на тяхното стрелбище да изръчкам един пълнител през МР5тиците (те още си имат няколко бройки) защото ми е един от любимите пистолети. Та той директно ми каза, че са минали на М4 заради по-добрата пробивност при жилетките.
                          Абе, моето скромно мнение на не-разбирател: М4 на газово бутало и с по-голям калибър, по възможност от най-евтиният патрон - ей това е което бих стрелял с удоволствие. 6.8 Уин. е обещаваш, аз и на 5.56 Нато не бих отказал, проблема е, че не са евтини. Смит имат една доста добра версия на М4 - М&Р 15r - стреля руският патрон - 5.45Х39. Ей това нещо ако го докопам и да му сложа една конверсия с бутало за $400 ще съм много доволен, ама това за сега е само в сверата на мечтите. При мене списъка е къс и започва с М14 Скаут
                          Жив и здрав.

                          Comment


                            #14
                            DDD написа Виж мнение
                            .....

                            За частите на 416 - доколкото съм чувал НАТО има изисквания само за взаимозаменяемост на пълнителите; Пък и нали знаеш, че на няколко хиляди истрела зъбите на затвора на М16 трябва да се преглеждат. ....:
                            Ако това за бойните упори на затвора е вярно мога честно и най искренно да заявя : Да е жив Миша и неговите отрочето + швейцаришен клонинген.
                            Урааааааааа

                            Comment


                              #15
                              tconiotconev написа Виж мнение
                              Ако това за бойните упори на затвора е вярно мога честно и най искренно да заявя : Да е жив Миша и неговите отрочето + швейцаришен клонинген.
                              Урааааааааа
                              Американец го твърди; бях сложил някъде из форума линка на филмчето от ютуба. И на мен ми се стори невероятно, помислих, че не съм разбрал нещо англииския му!

                              А ето: http://forum.boinaslava.net/showpost...&postcount=371
                              и тук: http://forum.boinaslava.net/showpost...&postcount=376

                              Comment

                              Working...
                              X