Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Снимка на офицер от началото на 20 век

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Снимка на офицер от началото на 20 век

    Здравейте,

    от няколко месеца се занимавам със съставянето на родословни дървета на мен и жена ми. Работата не е лесна, защото рядко се прибираме в България и достъпът ни до снимки и всякакви документи е ограничен.

    Тази пролет от едно мазе изнамерихме портрет на пра- пардядо на жена ми в униформа. Казаха ни, че е бил гвардеец, но униформата му от снимката не прилича на снимките на гвардейски униформи, които намирам из интернет.

    Следвайки една от препратките във форума стигнах до снимка на офицер от първи кавалерийски полк (към 1908г.), чиято униформа беше сходна с тази на нашата снимка.

    Дали някой може да даде повече информация и да обясни какво представляват примерно двете кръстосани бели ленти на гърдите му?

    Още малко информация: човекът се казва Стефан Христов Събев. Никой не помни точната година на раждането му, но смятаме, че е около 1873-75г. Починал е 1951г.

    Благодаря ви!
    Attached Files

    #2
    kanov написа Виж мнение
    Здравейте,

    от няколко месеца се занимавам със съставянето на родословни дървета на мен и жена ми. Работата не е лесна, защото рядко се прибираме в България и достъпът ни до снимки и всякакви документи е ограничен.

    Тази пролет от едно мазе изнамерихме портрет на пра- пардядо на жена ми в униформа. Казаха ни, че е бил гвардеец, но униформата му от снимката не прилича на снимките на гвардейски униформи, които намирам из интернет.

    Следвайки една от препратките във форума стигнах до снимка на офицер от първи кавалерийски полк (към 1908г.), чиято униформа беше сходна с тази на нашата снимка.

    Дали някой може да даде повече информация и да обясни какво представляват примерно двете кръстосани бели ленти на гърдите му?

    Още малко информация: човекът се казва Стефан Христов Събев. Никой не помни точната година на раждането му, но смятаме, че е около 1873-75г. Починал е 1951г.

    Благодаря ви!
    За двете ленти,

    Не изглежда да са декоративен елемент по-скоро са два ремъка, които са вързани за колана му. Прави впечатление, че са под шнура през врата на човека, за който вероятно му е вързан револвера, но като да са над копчетата на униформата.

    Ако прадядото на жена ти е бил офицер от Лейбгвардейския конен полк, това доста би обяснило сходствата с униформата на другия кавалерист, който си намерил из нета.

    А виж какво излезе от нета,
    Макар и всички да имат униформи доста сходни с тия на гвардейците които познаваме от наши дни, загледай се в офицера в средата


    Униформата му е доста сходна с тая на роднината ти

    А и още нещо - не знам как му викат на български, но тукашните(британските) полкове често си имат шеф полковник(особено гвардейските).
    Е шеф полковника на Първи кавалерийски е Фердинанд
    Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

    Comment


      #3
      Благодаря за бързия отговор, Sailor_Malan!

      И аз смятам, че лентите не са изрисувани върху униформата, а са ремъци. Имаш ли представа дали те могат да подскажат нещо за ранга на носещия ги?

      Както и на други портрети от този период, с които разполагам, фотографът е доизкусурявал на ръка снимката и някои детайли са били заличени или размити.

      Колкото до снимката на гвардейците, миля, че има доста разлики между униформите на човека в средата и "нашия човек". Шапките са различни, както и последователността на копчетата.

      Прикачам и снимката, която ми послужи за основа на заключенитето за първи кавалерийски полк. Не бях обръщал внимание на шнура, наистина за него е закачен пистолет.
      Attached Files

      Comment


        #4
        Не е гвардеец

        Гвардейските униформи са проектирани от самия княз Александър I и изглеждат като на цветната картичка.

        Човекът на снимката е кавалерист. Няма как да знаем в кой полк, защото не може да се види пагона. В списъците 1905-1911 не намерих офицер с такова име. Това значи че
        а) списъците са непълни
        б) не е бил на действителна служба в този период
        в) бил е подофицер. Все пак ми се струва, че на пагона се вижда "болт"

        Успех в родословието!
        Сведи глава пред миналото и ще видиш бъдещето в краката си!

        Comment


          #5
          Много благодаря за информацията и за усилието!

          Comment


            #6
            Нито е офицер, нито е от 1-ви кп! На раменете ясно се виждат характерни "клапани" или "крилца", които говорят,че човека е музикант-тръбач или барабанчик. Униформата на 1-ви кп е с бели кантове, които тук отсъстват! Това което се вижда на пагона вероятно е номерът на полка!? А кръстосаните ремъци са за шашката и паласката за патрони. Съдейки по "султана"-перото на калпака снимката е правена най-късно през 1897 г., тогава отманят този аксесуар.

            Comment


              #7
              Interesno...

              Priznavam, che ne razbiram mnogo ot voenni aksesoari, taka che shte mi triabva malko dopulnitelna informaciya, za da sum po-nayasno sus situaciyata.

              Eto niakolko vuprosa:

              1. Zashto po uniformite na muzikantite ima pagoni? Te ne sa li samo za oficerskiya sustav (ottam idva greshkata mi pri naimenovaneto na temata)?

              2. Zashto muzikantite sa vuorujeni (veroyatno pistolet, shashka - kakvoto i da oznachava tova - i patroni)?

              3. Prez 1897 peroto otpada kato aksesoar vuobshte ili samo ot uniformite na muzikantite? To izglejda prisustva pri kavaleristite ot 1908g. Makar mejdu shapkata na kavaleriyskiya oficer (snimkata v post 3) i tazi na g-n Subev da ima razliki, ukrasata e dosta shodna.

              Blagodaria!

              Comment


                #8
                И музикантите са военнослужещи и по тази причина носят униформата на съответната част, където служат. По тази причина носят и пагони, и оръжие.
                Друг е въпроса, че униформите на офицерите се отличават от войнишките.

                През 1897г. султаните са отменени въобще в украсата на униформите за всички! Не ги бъркайте с перата на гвардейците.

                А на снимката от пост 3 са двама войници от 1-и конен полк. Не са офицери. Съдейки по начина на изработка и пропорциите снимката е от 90-те години на ХIХ в.

                Comment

                Working...
                X