Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Пак замисли чутовни!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Пак замисли чутовни!

    Защо просто не си опишете един сценарий и не го разиграете по правилата на Одзава за морски битки?
    albireo написа
    ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

    #2
    Toва май не е лоша идея
    Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

    Comment


      #3
      Защо просто не си опишете един сценарий и не го разиграете по правилата на Одзава за морски битки?
      Това беше и идеята на Одзава тогава. Аз се хванах да разработвам системата, но впоследствие се отказах, защото от първоначалната идея само за генералното сражение в Северно море, минахме през близките рейдерски операции и накрая стигнахме до целия свят, което беше твърде много, за да може да се проследи без програма. Реално само събрах всички данни за корабите и направих карти и дотам спряхме.
      Но единственият смисъл е да се пробва в игра, иначе можем само да си говорим кой какво щял да направи, сякаш не е ясно, че всеки ход ражда като сянка контраход и въпросът не е в това дали има подходящо контриране, а в това как реално ще протекат нещата (знаем, че рядко в реалността ходовете са добри, а пък и контраходовете обикновено са същата стока, т.е. грешките и недоразуменията са важен реален фактор, който не може да бъде отчетен, когато се обсъждат нещата така на едро и спорде презумпцията, че всеки винаги върши най-доброто за него, така сякаш взима решението 50 години по-късно, знаейки кое как е било (както всъщност и стоят нещата в тоя случай)).
      Ако трябва да се обобщава, поне аз бих го направил така:

      1. Алтернативката подобрява положението на Германия по определен начин, т.е. вероятността да се действа успешно за отвличане на сили е налице (естествено, чрез гамбит).

      2. Какво би се случило в реалността е трудно да се предскаже, но все пак изходната позиция е по-добра. Оттам-насетне само разиграване би могло да разкрие един или няколко от вариантите на събитията.

      А въобще за игра - постижимо е да се пробва отделно сражение. или пък да се направят две отделни системи - за оперативната част без особени подробности (обаче корабите са твърде много) и за тактически сражения с подробности (за радост сраженията няма как да са много). Обаче пространствата са твърде големи и корабите - твърде много, което малко или много убива работата. Разбира се, ако се оставят настрана всички действия на подводници и миноносци и се съсредоточим само на крайцери и дреднаути, възможно е.

      Comment


        #4
        Не мисля, че в рамките на игра от нашия тип това може да се получи смислено. При липсата на исторически наслагвания, бързо Англия предпочита да смаже с Германия Франция и играта свършва. Дипломация е винаги водена освен от интересите на мига, от фактори като вчера, завчера, утре, вдругиден...

        Второ, самоцелно е, просто да се смени собствеността на два острова и да се гоним около тях. Може би нещо от типа на стара, разпадаща се империя и две три хиенки, на измислена карта, да.

        Comment


          #5
          Тука май се появи идеята за игра започваща от 1860 примерно(ако искате може да е и 1880), така че като се добави и това
          стара, разпадаща се империя и две три хиенки
          Дори и да е на реална карта, мисля че си имаме рецепта за нещо интересно
          Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

          Comment


            #6
            Имах предвид не цялостна политико-военна игра, ами симулация на отделни сценарии, които обхващат по една операция. Такива неща няма да отнемат много време, водещите няма да се натоварват и интересът ще се поддържа на ниво, тъй като за времето за което се нагласяме и извъртаме няколко хода от типична голяма игра, ще може да се разиграят няколко различни сценария. А между сценариите примерно може да има някаква приемственост, комисия да решава какво се случва в общ план и поставя рамките на следващия сценарий.

            Един вид, хибридна игра.
            albireo написа
            ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

            Comment


              #7
              А между сценариите примерно може да има някаква приемственост, комисия да решава какво се случва в общ план и поставя рамките на следващия сценарий.
              Toва според мене има опасност да породи кандърми от сорта на "Ама сега защо ме прецакахте пък едикойси спечели на мой гръб?"
              Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

              Comment


                #8
                Империал, знаеш че отдавна мисля в тази посока - чисто оперативна игра, като сценарий, т.е. всички сили и запаси са предварително дадени, играчите се занимават с това как от дадеността да постигнат резултат. Това може да е бързо и е във възможностите ни.
                Но винаги съм бил за това:
                [QUOTE =Даниц]Може би нещо от типа на стара, разпадаща се империя и две три хиенки, на измислена карта, да. [/QUOTE]
                т.е. измислена реалност, измислена карта, измислени държави. Според мен, това е много по-възможно за реализация. Разбира се, в рамките на оперативна игра може да си симулира и реална ситуация, но ще трябва бая данни да се съберат.
                Обаче това няма да има нищо общо с тази тема, разбира се .

                Comment


                  #9
                  Мисълта ми беше, че правилата на Одзава са готови, всичко което е необходимо е да се отреже парче карта, да се определят сини и червени, кои какви кораби има и какви ресурси (бази, гориво и каквото друго) и какви са им общите цели.
                  albireo написа
                  ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                  Comment


                    #10
                    Лейте-е-е-е!!!! Лейте, нека да е Лейте-е-е-е, мен може и на торпеден катер или Либърти съплай някакъв, но нека да е Лейте. Оперативно, пуцане, маневри.

                    Голъме, една молба, ще отделиш ли темата?Е, нищо, аз го направих
                    Last edited by von Danitz; 05-06-2009, 18:01.

                    Comment


                      #11
                      von Danitz написа Виж мнение
                      Лейте-е-е-е!!!! Лейте, нека да е Лейте-е-е-е, мен може и на торпеден катер или Либърти съплай някакъв, но нека да е Лейте. Оперативно, пуцане, маневри.

                      Голъме, една молба, ще отделиш ли темата?Е, нищо, аз го направих
                      Определено Да! И аз искам, даже ако трябва да водя 7 флот и войската на Макартър вместо TF58!
                      Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

                      Comment


                        #12
                        А ъъ такова, кой ще води? Одзава на линия ли е и има ли време?
                        Аз бих се предложил, но не съм достатъчно компетентен.

                        Друго, ако ще ползваме исторически сценарии все пак трябва да въведем някакви разминавания с реалността за да е интересно.
                        albireo написа
                        ...в този форум... основно е пълно с теоретици, прогнили интелигенти и просто кръчмаро-кибици...

                        Comment


                          #13
                          Imperial написа Виж мнение
                          А ъъ такова, кой ще води? Одзава на линия ли е и има ли време?
                          Аз бих се предложил, но не съм достатъчно компетентен.

                          Друго, ако ще ползваме исторически сценарии все пак трябва да въведем някакви разминавания с реалността за да е интересно.
                          Ами май е в скайпа в момента, може да го питаме
                          Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

                          Comment


                            #14
                            Отговарям, без да цепя басма. По първа точка, уверен съм, ще се правиш чудесно!
                            По втора, да имат японците повечко гориво и самолети, включително от техните си, специализираните...ако ме разбирате,с добри пилоти, които към туй време им отсъстват а на американците да се даде свобода да десантират където решат. Бойните редове да са си същите, в това няма проблем.

                            И трета тема. Свестна карта на Филипините според скромното ми мнение е по-сложна от подобна на Света.

                            Comment


                              #15
                              von Danitz написа Виж мнение
                              Отговарям, без да цепя басма. По първа точка, уверен съм, ще се правиш чудесно!
                              По втора, да имат японците повечко гориво и самолети, включително от техните си, специализираните...ако ме разбирате,с добри пилоти, които към туй време им отсъстват а на американците да се даде свобода да десантират където решат. Бойните редове да са си същите, в това няма проблем.

                              И трета тема. Свестна карта на Филипините според скромното ми мнение е по-сложна от подобна на Света.
                              Kaто ще добавяме повечко гориво на японците да вземем пък да сложим и 5хCVB + CB3 и СВ4 в Седми Флот.

                              Свестна карта на Филипините с помощта на Google Earth (на Одзава също му предлагах да го ползва, но той не пожела) може и да се получи, при това доста подробна. Ако ли не ви се ползва тая дайте ми малко време да се прибера вкъщи(26 юни) и ще изнамеря.
                              Впрочем един бързичък сърч в гуглето ето какво извади

                              Кървава зора вестява страшен бой и кървав път, готови пак за нова слава Рилци в бой ще полeтят ! Пред стените Булаирски в неравна люта бран ние славно победихме в боя тебе, вража зган!Тежки гаубици тряскат крачи полкът Рилски твърд! Нас гранати хич не стряскат нас не плаши даже смърт.

                              Comment

                              Working...
                              X