Съобщение

Collapse
No announcement yet.

АК-47, АКС-47,АКС-47УФ и 7,62ПК, ПКМ vs АК74,АКС-74,АКС-74У и РПК 74

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    АК-47, АКС-47,АКС-47УФ и 7,62ПК, ПКМ vs АК74,АКС-74,АКС-74У и РПК 74

    майор написа Виж мнение
    Колега Цонев,аз също разчитам на някакъв опит/между другото-изпълнявал ли си с т.нар."каубойско упражнение"? Моят критерий за опит са количеството смислено изстреляни боеприпаси с разл. оръжия. Но да не спориме кой е по-по-най. По-горе Крамер подчерта,че е неправилно въобще да се сравнявт двете оръжия/РПК74 и 7.62ПК/ и е прав. Но на каквато и да е дистанция ПКто е по-перфекто. Аз лично се опитах да направя елементарно сравнение м/у АК74 и АК47. Супер, м/у РПК без двунога И стандартен АК/еднакъв калибър/ избери АКто.Замисли се и ще разбереш защо.
    Дали съм изпълнявал първо контролно или т.н. каубойско през 89-90 година не, но май от 90 та до 94 год - да.
    П.П.
    Заради "Майор" и останалите отварям нова тема, която ще започна с няколко цитата от тази.

    Междо другото и онова измисленото 2-ро контролно също съм го изпълнявал успоредно с въпросното 1 во контролно заради и доктрината - отбранителната...

    Така моя личен анализ ще го направя на части понеже на работа трябва да се ходи.
    ². АК 47, АКС-47, АКС-47УФ и техните клонинги за ловни цели.
    С исторически предглед няма да се занимавам, но само ще вмъкна, че последния АКС -47 УФ е с корошно творение.
    Нека за тези, които са позабравили бойните свойства и ТТД да ги запишем:
    1.Бойни свойства:
    - мерно разстояние: 800 метра
    - бойнаскорострелност на единичен- 40 изс/мин
    - бойна скорострелност на автоматичен : 90-100 изс/ мин
    - начална скорост на куршума 715м/с ( сега за въпросната начална скорост съм срещал и още една която е 710 м/с ; та несъм имал възможност да го хпробвам на хронограф)
    - растояние на правия изстрел по гръдна фигура 350 метра
    -растояние по бягаща фигура 525 метра
    -поразяващо действие на куршума 1500 метра ( съгласно учебниците които съм чел, а накрая вършу които са ме изпитвали пишеше още нещо интересно: " куршума в точката на падане има достатъчнна сила зада ви нарани независимо, че няма такава скорост, защото в точката на падане върху човешкото тяло се получава удар равняващ се все едно да изтървеш пред9мет с тегло 10 кг от 1 метър върху площ 1 кв. см; отделно скъпият ни м-р , впоследствие п.п-к "ПАПИ" казваша " добри стрелци могат да водят огън и да поразяват точно мишени с него и на 600 метра; лично аз съм целил с АК 47 средна по размер изолационна чашка на бетонен стъл на дистанция 350 метра, като първия бе в стълба, а втория отнесе чашката; измерването на растоянието го направих ..... + изчисления с малко хилядни).
    ТТД
    - тегло на автомата с пълен пълнител 4,800 кг
    - тегло на автомата с празен 4,300 кг
    - тегло на пълен пълнител с 30 патрона - 920 грама
    - дължина на цевта -415 мм
    -дължина на набраздената част на цевта -369 мм
    - дължина на мерната линия -378 мм
    - тегло на патрона 16,2 гр
    тегло на куршума 7,9 гр.

    Така в исторически аспект за знаещите, които може да са позабравили, а и за тези дето незнаят цевните кутии на АК47 са били два типа. Едната от щампована ламарина, а другата традиционната от ковано фрезована... Тази първата е била използвана впоследствие за изработката на цевната кутия на АКМ .... Отделно пак при тази първата на самата цевна кутия е имало нитовано едно парче метал/ самото е стърчало като дръжка но без чирени/ на което се закрепвал ръчника или ръкохватката.
    П.П. Като се върна от работа ще продължа........ .

    #2
    Снайперисти,на какво прицелно разстояние отговаря мерник "П" на АК-47 и АК-74 ? /някъде и преди зададох този въпрос,но според мен нямаше правилен отговор. За руските оръжия,където този мерник съществува, разстоянието е различно в зависимост от калибър и дължина на цев... Въпросът е елемантарен,но има непосредствено практическо значение/.
    Last edited by майор; 19-05-2009, 12:40.
    "Тяжело в деревне без Нагана, когда у соседа есть!..." ... ...

    Comment


      #3
      майор написа Виж мнение
      на какво прицелно разстояние отговаря мерник "П" на АК-47 и АК-74 ?
      0-300 м?

      Comment


        #4
        Не!Стойностите са точно определени.В това е практическият му смисъл.
        "Тяжело в деревне без Нагана, когда у соседа есть!..." ... ...

        Comment


          #5
          майор написа Виж мнение
          Не!Стойностите са точно определени.В това е практическият му смисъл.
          "П" не идва ли от "постоянен"?
          Ако да, то практическият смисъл не е ли именно един и същ мерник за различни прицелни разстояния (в рамките на правия изстрел)?

          Comment


            #6
            325 метра. Означава прав изстрел или с други думи по балистичната си траектория проектилът през цялото време не напуска зоната за поражение на цел с височина 180 см.- имам предвид АК/АКС-47
            Last edited by uzi71; 19-05-2009, 14:02.

            Comment


              #7
              Според наставленията "П" е "Постоянная установка прицела" и Би трябвало отговаря на мерник4. По-конкретно:за СВД-430м., за АК74-440м., за 7.62 ПК-420м., за АК47 Узи го е посочил-325-350м.Струва ми се, че има съвпадение с правият изстрел по гръдна фигура. Колеги,някой може ли да бръкне някъде и да ме осветли за понятието: "Изстрел без прицелване" има точно определена стойност.За сега само гадая.
              Last edited by майор; 19-05-2009, 15:33.
              "Тяжело в деревне без Нагана, когда у соседа есть!..." ... ...

              Comment


                #8
                майор написа Виж мнение
                Според наставленията "П" е "Постоянная установка прицела" и Би трябвало отговаря на мерник4. По-конкретно:за СВД-430м., за АК74-440м., за 7.62 ПК-420м., за АК47 Узи го е посочил-325-350м.Струва ми се, че има съвпадение с правият изстрел по гръдна фигура. Колеги,някой може ли да бръкне някъде и да ме осветли за понятието: "Изстрел без прицелване" има точно определена стойност.За сега само гадая.
                Изстрел без прицелване - това е стрелба от хълбок като се извършва насочване на цевта в направлението на стрелба.
                Лично аз съм правил разни такива изцепки като въпросното 1-во упражнение съм поразявал трите мишени с около 20 - 25 бр. патрони.

                Comment


                  #9
                  В кое наше или съветско ръководство се използва номенклатурата АК-47 (АКС-47 и т.н.)? Какво пише в "светлосивата книжка"?
                  Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                  A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                  Comment


                    #10
                    Така до къде бяхме стигнали.... ,а да.
                    Значи гледайки ви т.е. четяйки писаното от вас смятам, че няма нужда да ви обяснявам принцип на действие взаимодействие на частите и механизмите , задръжки и ред за отстраняване, но бих задал едно въпросче - задачка закачка на Майор " черното влечуго дето него е смачкал някой джуган"
                    - Имали възможност затворната рама с затвора да останат в задно положение на АК при положение, че няма изменение в конструкцията на предпазителя и УСМ?

                    Така нека да преминем към привеждане на оръжието към нормален бой директно и не точно в процедурите, а в мерките.
                    АК47 се привежда към нормален бой на дистанция 100 метра, като се поставя мерника на "3". Прострелочната мишена е черен правоъгълник с размери 35см висок и 25 см широк, който се поставя на бял щит с размер 0,5 м х 1,0 м.
                    Положение за стрелба легнал с подпряно оръжие.
                    Мерна точка основата на черния правойгълник. СТП е на 28 см ( ако онова черно влечуго дето иска да го мачка джуги ми каже че е 25 см да прощава ама това важи за АКМ, но независимо от това аз практикувам за АК47 СТП да е на 25см над МТ) над МТ като попаденията трябва да се събират в габарит с диаметър 15 см.
                    П.П. Значи въпросните 15 см. са последно издихание на това пушкало прехвърлили ги отива на ремонт.
                    Забележка: Може да се ползва и мишена ¹ 4
                    Като цяло оръжието си е здраво с приемлива за мен точност съобразно калибъра и вида на патрона.
                    Недостатъци ако мога да ги нарека така липса на затворна задръжка като при ЗИГ 550, 551 . Вариянта със сгъвам приклад малко е кофти особенно след като се разтрака приклада и точно поради тази причина с него номоже да се даде изключително точен или прецизен изстрел на дистанция на 400 метра за разлика от този дето е с цял, но кой ти стреля с таъв клас оръжие над 400 метра.

                    Comment


                      #11
                      Nick написа Виж мнение
                      В кое наше или съветско ръководство се използва номенклатурата АК-47 (АКС-47 и т.н.)? Какво пише в "светлосивата книжка"?
                      не е номенклатура, а абвреатура. Ръковоството не е светлосиво, а тъмнозелено и е неповече от 150 странички.
                      За АКМ ръковоството е комбинирано с това за ПК ....,
                      За АК74 е точно въпросната светлосивата книжка и е комбинирано с това за РПК 5,45 мм.

                      Има и още едно светлозелено, но то си е цяла тухличка.
                      Така ако искаш за доказатеслсто щети снимам трите ръководства без въпросното първото в което пише точно за вариянта на АК47 с щампованата цевна кутия.

                      Comment


                        #12
                        Цоньо,ша пишеме двойка. Шегувам се! Номерата на упр. са ми яко изветрели...Но ти намекнах за упражнението изпълнявано в състав дозорна двойка/тренираше се в частите със спец.наз.- 2 боеца х 31 патрона в по 2 пълнителя/15+16/. Изпълнява се от движение без спиране. Стрелбата само от хълбок по направление/то по друг начин не става/.Изпълнява се за време и поразени цели. Броя на целите съм забравил. Определено е шибано и без добра подготовка...Ник намеква за нещо,ама не мога да щракна. Разстоянието на изстрел без прицел,мисля,че се доближава по-скоро до разстоянието на правия "снайперистки"/ако има такова понятие изобщо,аз лично не го приемам/, т.е. разстоянието м/у дулото на оръжието и пресечнета точка на траекторията на куршума и мислената надлъжна ос на цевта. И ми се въртят 182,5м за АК47 и 188.5 за АК-74. В зелената тухличка има нормално прилична информация. Иначе АКто е пушка като пушка-в ред ли е може да улучиш - зависи от теб...
                        "Тяжело в деревне без Нагана, когда у соседа есть!..." ... ...

                        Comment


                          #13
                          Nick написа Виж мнение
                          В кое наше или съветско ръководство се използва номенклатурата АК-47 (АКС-47 и т.н.)? Какво пише в "светлосивата книжка"?
                          В няколко......
                          Ето и малко допълнителна литература към темата:
                          Attached Files

                          Comment


                            #14
                            И още две....
                            Attached Files

                            Comment


                              #15
                              tconiotconev написа Виж мнение
                              не е номенклатура, а абвреатура...
                              Мерси! Известно ми е, че се употребява както "АК", така и "АК-47", просто исках да видя кога се появява това наименование (номенклатура, казано на друг език). Аз имам руско ръководство от 60-те, където се използва само "АК", без определител "47".
                              Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                              A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                              Comment

                              Working...
                              X