Съобщение

Collapse
No announcement yet.

SOCOM 16 или Scout Squad ?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    SOCOM 16 или Scout Squad ?

    Интересуват ме мнения на хора използвали двете винтовки в последните години - плюсове и минуси. Ако някой също има мнение за National Match или може да я сравни като плюсове и минуси с горните две ще съм много задължен. Имам доста информация и хора които да питам но ме интересуват и вашите мнения и предимно впечатления от точност до 300м., контрол при дубъли и възможност да се слага по-прецизна оптика от порядъка на Х4 или устройства от сорта на Eotech(дефакто особености на горната релса). малко или много това е въпрос, продължаващ разговора за М14, така че нека да изкарам и аз малко полза от препирните
    Държал съм всичките изброени модели, стрелял съм с М14 и М21 преди няколко години, в момента не ме интересуват ттд от интернет а просто впечатления от хора стреляли или притежаващи оръжията. Аз например я намирам за съвсем малко по-тежка от колкото бих искал от подобна пушка но не е нищо закоето да се притеснява човек. Чувал съм, че някой оптики идват твърде ниско и пречат на работата със затвора а ако се качат по-високо се променя удобството на "прикладването" (не е най-точно преведено - на английски е "chick weld")
    Смятам да презареждам за в бъдеще, така че ако някой може да добави 2 думи и за това, например особености на патрона, също ще ми е от голяма полза.Спрял съм се на Дилън ако някой реши да коментира тази точка.
    Благодаря предварително на участващите.
    Бъдете здрави.

    #2
    .38 Super лично аз незнам някъде в България по оръжейните магазини да се прадават въпросните два вариянта, а да не говорим въобще за масово продаване на продукти т.е. дългоцевно .. на спрингфилд армори. Значи от еди съфорумец, който е регистриран в Оръжие ... и Гън... разбрах, че към края на миналата година в един софийски оръжеен магазин са докарали , а последствие продали една М1Гаранд 30-06 и едно СВТ, но понеже темата е за продукти на спренгфилд... ще спомена само, че въпросния Гаранд е бил участник във войната. Ценово същият е бил продаден на стойност близка до 5000 лева и то за употребявана пушка, като същата е била закупена с ловно разрешително.
    Лично аз ако в българия продават М1А скаут или модела соком бих си закупил такава стига финансово да е по джоба ми нищо, че е в калибър .308 уйн... , като задължително бих и взел един бързомер на ЕОТЕХ и една варио оптика с с максимална кратност до 4 или 6 и двунога.
    Еотех съм ползвал т.е. го прострелвах за ЗИГ 551суат за който бях писал ... , а така също и една варио оптика на сваровски с малка кратност, като нямаше разлика в крупираността между бързомер и оптика.
    П.П. Бих предпочел приклада за М1А скаут или соком да е полимерен независимо, че допира зимата до тъкъв приклад е малко неприятен за разлика от дървото.

    Comment


      #3
      Колега Цонев, добър ти е избора. Мен лично ме смущава цената. Аз се замислям и над варианта на Рюгер-Мини 30. Но нямам никакъв опит с него. Но гледах клип за успешна стрелба Mini30 na 428 ярда...
      "Тяжело в деревне без Нагана, когда у соседа есть!..." ... ...

      Comment


        #4
        майор написа Виж мнение
        Колега Цонев, добър ти е избора. Мен лично ме смущава цената. Аз се замислям и над варианта на Рюгер-Мини 30. Но нямам никакъв опит с него. Но гледах клип за успешна стрелба Mini30 na 428 ярда...
        Значи УСМ на М1А или М14 е много елементарно, а и самото разположение на предпазителя е много удачно т.е. на самата спукова скоба в предният и край, което позволява да се борави с него еднакво добре, като от десняци така и от левичари.
        Недостатък при това оръжие е, че при редовно разглобяване за по качествено почистване нещо се износвало по приклада и ложата, а за това се слагали от оръжейници някакви вложки, но пък скоро като гледах един филм за разглобяване и потдръжка установих от самият филм, че толкова не е наложащо да се прави пълно разглобяване т.е да се сваля след всяка стрелба ложата с приклада.
        Значи заключването става дологоре аналогична с това на калашника, понеже затвора на оръжието се движи по направляващи издадътци и ребра, а важно значение за самото презареждане играе затворната рама, на която има фигурен изрез за фигурния издатък на бойната главичка на затвора. Общо взето цевната кутия е ковано фрезонава, затворната рама е ковано фрезовата....
        Наличието на затворна задръжка пък е един голям + и не е фатално да се борави еднакво добре за левичари също.
        Самото оръжие има възможност за тунинг .... дори може да се вземе диоптрика от нещънал матч и да се сложи на скаут или соком ....
        За мен не е лошо оръжие ...
        Jim B. shoots stage 12 in Heavy Metal division using his .308 SOCOM.

        независимо, че по информация няма победител в онзи спорт с такова оръжие, но за мен е важно удоволствието.
        Абе здраво си е пушкалото, че и хитро е направено почти модолно може да се разглоби с подходящите енструменти и в полеви условия докато АК не.

        Comment


          #5
          На твоето мнение съм. Интересен ми е Китайският му вариант,като цена.
          "Тяжело в деревне без Нагана, когда у соседа есть!..." ... ...

          Comment


            #6
            майор написа Виж мнение
            Аз се замислям и над варианта на Рюгер-Мини 30. Но нямам никакъв опит с него. Но гледах клип за успешна стрелба Mini30 na 428 ярда...
            Прострелях Mini-30 няколко пъти и моето скромно мнение за него не е добро. Пушка за селски пикап, та да можеш да стреляш по койоти, докато караш из прерията до работа или обратно. Сто пъти предпочитам моя български SLR-101 пред Mini-30. Mini-30 изглежда добре само на фона на египетските и румънските боклучави копия на АК.

            А за стрелбата на 428 ярда...то и Боб Мънден стреля на 150 ярда по балон с 2-инчов револвер и улучва... И какво?
            Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
            A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

            Comment


              #7
              майор написа Виж мнение
              На твоето мнение съм. Интересен ми е Китайският му вариант,като цена.
              Китайски боклуци неща.

              Comment


                #8
                О'К Колеги,Благодаря ви! Приеам мнението ви !...А това за Боб Мънди е интересно.Все пак си е умение. п.п Точно подобна тема ме интересува изключтелно.
                Last edited by майор; 12-05-2009, 09:18.
                "Тяжело в деревне без Нагана, когда у соседа есть!..." ... ...

                Comment


                  #9
                  " .....М14 е приета на въоръжение в армията на САЩ през 1959 година. Тя функционира на принципа на отвеждаве на барутните газове през отверствие в канала на цевта, като заключването на канала на цевта се оъществява посредством завъртане на затвора с помоща на два бойни упора.
                  Разглеждайки М14 веднага ще видим, че тя е създадена на базата на едно доказало се оръжие от Втората Световна Война М1 Гаранд.
                  Самозарядната пушка М1 Гаранд е създадена от канадеца Джон Гаранд, като нейното констроиране е започнато през 30-те години на миналия век, под перспективния за тогава калибър ,270 или 7мм., а през 1932 година под влияние на генерал Дъглас Макартър е преконструирана за стандартния в САЩ пушечен патрон 30-06, като през 1936 година отново преминава изпитания.
                  След въоръжаване на армията с нея започнали да текат жалби относно нейната надежност, като поричината за жалбите се е дължала на множеството задръжки които е допускала по време на стрелба. Това наложило да се преразгледа оръжието, като се установило, че причината за тези задръжки се е дължала на газовата камера, която била променена и от 1941 година оръжието вече е било с нова газова камера.
                  Първият опит за модернизация на М1 Гаранд е направен през 1944 година по времето на Втората Световна Войная, като насоката е била за въвеждане на възможност за стрелба на редове , а така също оръжието да не е с патронна тенекийка, а с 20 заряден пълнител.Така се ражда прототипът Т20.
                  В началото на 50 те годи на миналият век е създаден патрон под обозноачението Т65 ( 0,308 или 7,62х51мм НАТО). Фактически това е един скъсен патрон 30-06, но с зареден със съвременен качествен барут, който обезпечавал перфектна балистика.
                  Тези двете разработки и перфектната система на функциониране на М1 Гаранд са способствали за разработването на едно старо- ново оръжие през 1954 година, като е създаден прототипа "Т37". Характерно за него е било, че газовата камера е била изнесена малко назад зад основата на мушкана, а на покъсен етап от развитието си дългия ход на газовото бутало при прототипа "Т37" е бил замене с къс ход, като през 1957 година е създаден прототипа "Т44", който след стандартизиране и приемане на въоръжение в армията на САЩ получава наименованието М14 и модификацията и М14 А1, която е била с по тежка цев с цел изпълнение на функцията, като лека картечница.
                  Една от причините за нейното приемане, а можеби и основна се е дължало на това, че състава на армията е бил привикнал да борави с М1 Гаранд.
                  С производството М14 били ангажирани следните оръжейни фирми: Thompson-Ramo-Wooldridge (TRW Inc), Harrington and Richardson Arms Co (H&R), Winchester-Western Arms Division of Olin Mathieson (Winchester) и Springfield Armory Inc (Springfield).
                  Тактико техническите характеристики на М14 са:
                  Калибър : 7,62х51 мм НАТО или 0,308
                  Дължина на оръжието: 1120 мм.
                  Дължина на цевта: 559 мм.
                  Темп на стрелбата: 700 изстрела в минута.
                  Тегло на оръжието: 3,95 кг.
                  Мерна далекобойност: 1000 метра.
                  През 1964 година с решение на правителството на САЩ било прекратено производството на М14, като през същата година ВВС на САШ закупуват първите М16, което говори за тяхната подмяна и официално преминаване на по-малък калибър. Независимо от това М14 е участвала във Виетнамската война, а впечатленията, които са били предобити са я характеризирали, като удовлетворяващи изсикванията. Тя била достатъчно лека спрямо дължината си, имала голяма ефективност и далекобойност, точностна стрелбата и изключително ефикасен боеприпас, но си имала и недостатъци, които веднага се проявили по време на бойните действия, а те са били, че същата е била много дълга и трудно се маневрирало с нея в джунглата, теглото на боекомплекта било голямо сравнено с броя на патроните, които носел стрелеца и т.н.
                  Отделно било констатирано, че повреме на стрелба, на редове точноста на оръжието рязко се влошавала и след тестова проверка се установило, че при ред, който е произведен с три патрона, същите отивали на 10 метра над мерната точка. Това наложило екстремното и заменяне с М16, като огромен процент от пушките били прибрани по воените складове, а на служба останали единствено оръжията, които били преработени, като снайперни пушки. В последствие част от тези оръжия биват продадени или подарени от САЩ на част от своите съюзници.
                  През 90те години на миналия век САЩ влиза в нови военни конфликти, по време на които вижда слабоста на приетия патрон в калибър 0,223рем. , а това налага да се извадят от складовете старите запаси с М14, като на същите са били направени леки модернизации.
                  Независимо, че била спряна от производство за нуждите на армията пушката се ползвала с голямо уважение сред американското население. Това накарало фирмата Springfield Armory Inc да възобнови нейното производство за граждански и полицейски нужди, а оръжието получило наименование М1А, като за гражданите оръжието се е сглобявало от стари части ( същото е важало и за М1 Гаранд ). Стечение на времето тази практика била прекратена.
                  Разглеждайки М14 първото нещо, което ни прави впечатление е традиционната форма на самозарядната пушка, характерна за оръжията от периода на Втората Световна Война, а тя се свързва с пушечен полупистолетен приклад с ложа, която да покрива по-голяма част от долната част на цевта, а така също и полуложа за горната част на цевта.В долната част на ложата пред спусковата скоба се намира ключалката и гнездото за поставяне на пълнителя.
                  Цевта на оръжието е с дължина 559 мм която е хромирана и има 6 бразди и полета, които играят голямо значение за точността на оръжието,а стъпката за нарязване на цевта според модификацията може да бъде 1- 11”( при снайперните модели тя е 1- 10”). В предния край на цевта върху дулният срез е поставен процепен огнепрекривател, който е монтиран върху цевта посредством гайка с фиксиращи изрези. Върху същият този огнепрекривател се монтира мушката, която се фиксира против изместване с болт, който непозволява да се развие и закрепващата гайка на огнепрекривателя. Отдоло под цевта е монтирана газовата тръбичка.
                  Цевната кутия на пушката е ковано-фрезована, като от външната дясната страна има фрезован изрез по който се движи затворната рама, а така също и задния десен упор на цевта. От вътрешната лява страна е фрезован задния ляв упор на цевта и изрез по който се движи левия упор на затвора. Характерното за всички съвременни американски самозарядни пушки е наличието на затворна задръжка, която на М14 се намира от външната лява страна на цевната кутия. Отделно върху цевната кутия отгоре е монтиран преходник за пълнене пълнителя на оръжието без същият да се сваля посредством тенекиени пачки. В задния край, от дясната страна се намира превключватела на пушката за режима на стрелба.
                  Затвора на оръжието е с два бойни упора ( ляв и десен), като на десният има фигурен издатък за затворната рама. Отделно в затвора се помещава ударника, който е с хромово покритие, екстратора, пружината на ескрактора, ежектора и пружината на ежектора ( при повечето руски или съветски оръжия ролята на ежектора се изпълнява от отражател, който е част от цевната кутия).
                  Затворната рама на пушката изпълнява много важна роля за презареждането на оръжието и е свързващият елемент с газовото бутало. Тя е изработена по същият начин, като цевната кутия. С предната си част тя контактува с газовото бутало, което се движи свободно в газовата тръбичка. В средната си част има отвор, в който се поставя възвратната пружина с направляващото стебло, което се свързва с цевната кутия. След гнездото за възвратната пружина затворната рама има една извивка на дясно и се оформя, като ръкохватка за зареждане на оръжието, която от вътрешната си страна има фигурен ирзез в който влиза фигурният издатък на десния упор на затвора. Посредством този фигурен изрез става и самото завъртане на затвора при отключване и заключване на цевта.
                  Ударноспускателният механизъм е много интересен при самозарядните пушки на Джон Гаранд. Той освен това изпълнява ролята на свързващият елемент на цевната кутия с приклада, като от него започва самото разглобяване на оръжието с помоща на спусковата скоба. На самият ударно спускателен механизъм е разположен предпазителя с който може да се борави изключително лесно, като в положение огън се избутва напред, а на заключено назад, а тази процедура може да се направи само с показалеца.
                  Под цевта се намира газовата тръбичка в която се намира газовото бутало, което свободно лежи в нея. В предната страна има резба, на която е завит газов регулатор, а след развиване на газовият регулатор може свободно да се извади газовото бутало.
                  Мерните прибори на М14 са от типа “Ghost Ring”, като самият мерник е разположен в задния край на цевната кутия, а мушката е разположена върху огнеприкривателя на цевта, като самото закрепване е на принципа „лястовича опашка”, което е подсигурено срещу изместване с фиксиращ болт. Корекцията на мерника спрямо мерните разстояния се извършва с левия мерен маховик. Освен това мерника има възможност за извършване на странични поправки при стрелба, като това се извършва с помоща на дясното маховиче.
                  Както бях споменал приклада на оръжието е изработен по характерния за времето на Втората Световна Война, но като вече има и нещо ново, като задтилъка, който предпазва приклада от подбиване е двоен т.е. външната част се надига с цел осигоряване на допълнителна упора върху рамото на стрелеца, а на вътрешната част има капаче под което е поставен ЗИП – а на оръжието.
                  По време на Виетнамската Война армията на САЩ бързо разбрала необходимоста от ефикасна снайперна пушка, която да обезпечава, висока точност на стрелбата, а така също и бърза повторяемост на изстрела. Най лесното решение е било, като се използва произвежданата пушка М14 с вариянта си National Match ( този модел е разработен специално за спортни състезания), като на същия е бил монтиран оптически мерник Leatherwood 3X-9X Adjustable Ranging Telescope (ART) на специален за пушката монтаж, като така създадена М21, а самото и изработване се извършва в Rock Island Arsenal.
                  През 1991 година се извършва пълна преработване на М21, която се изразява в подмяната на полуложата и приклада с такива на фирмата McMillan. Отделно е премахнат стандартния огнепрекривател, който изпълнява ролята и на основа за мушката, като същият е замене с друг. Подменен е и оптическият мерник на оръжието с такива, които са произведени от фирмите Baush & Lomb или Leupold, като същите основно са с мерни скали тип “ Mil – Dot”.
                  В настоящият момент официално М14 – това великолепно оръжие не се произвежда, но се произвеждат негови аналози от Американската фирма Springfield Armory Inc. , като същото се произвежда с наименованието Springfield Armory М1А. Причината за това негово производство, че изключително много е ценено от американските граждани.
                  Модификациите с който излиза на пазара са:
                  1./ Springfield Armory М1А STANDARD – същата е с три разновидности, които се различават по прикладите, а те са дървен, камуфлиран и полимерен със стъклени нишки.
                  2./ Springfield Armory NATIONAL MATCH М1А – има две модификации, който са с дървени приклади, но на единият цевта е с от неръждаема стомана. При двата модела мелника е изработен така, че да има изключителна точност на стрелбата.
                  3./ Springfield Armory LOADED М1А – модификаците так са:
                  - дървен приклад, цев от карбонова стомана и мерник, като на модела NATIONAL MATCH.
                  - дървен приклад, цев неръждаема стомана и мерник, като на модела NATIONAL MATCH.
                  - полимерен приклад със стъклени нишки, цев от карбонова стомана и мерник, като на модела NATIONAL MATCH.
                  - полимерен приклад със стъклени нишки , цев неръждаема стомана и мерник, като на модела NATIONAL MATCH.
                  - полимерен приклад със стъклени нишки , цев неръждаема стомана и мерник, като на модела NATIONAL MATCH, но върху ложата има монтирани релси ” Пикатини”, двунога и оптически мерник.
                  4./ Springfield Armory SUPER MATCH М1А – При тази пушка стъпката на нарязване на цевта е 1-10’’, а модификаците са:
                  - дървен приклад, цев от карбонова стомана и мерник, като на модела NATIONAL MATCH.
                  - дървен приклад, цев неръждаема стомана и мерник, като на модела NATIONAL MATCH.
                  - полимерен приклад със стъклени нишки произведен от фирмата McMillan , цев от карбонова стомана и мерник, като на модела NATIONAL MATCH.
                  - камуфлиран полимерен приклад със стъклени нишки произведен McMillan , цев неръждаема стомана и мерник, като на модела NATIONAL MATCH.
                  5./ Springfield Armory SCOUT М1А – Този модел по скоро можем да го причислим към щурмовите карабини понеже е с дължина на цевта 45,72 мм , а над цевта има монтирана релса „ Пикатини”, като същият е предназначен и за полицеиски нужди. Той има три модела, като единия е с дървен приклад, а другите два са с полимерни от които единият е с камуфлажен цвят.
                  6./ Springfield Armory М1А SOCOM 16 – Както и модела SCOUT и този можем да го причеслим към щурмовите карабини понеже е с дължина на цевта 40,64 мм и върху цевта има монтирана релса „ Пикатини” и се произвежда с приклад от полимер и стъклени нишки, като е в черен цвят.
                  7./ Springfield Armory М1А SOCOM ²² – Този модел е има вариянт с камуфлиран приклад, но новото тук е наличиета на монтаж, който позволява закрепването по ложа и полуложа на много прикачен инвентар и двунога.
                  8./ Springfield Armory – Това е единият снайперен модел, които се изработва с модифициран дървен приклад, но цевите са два типа единият е от карбонова стомана, а другият от неръждаема. При този модел цевта е със съпка на нарязване 1-10’’.
                  9./ Springfield Armory М25 Това е втория снаперов вариянт при който приклада е произведен от фирмата McMillan, премахнати са механичните мерни прибори, а цевта е изработена по специална технология, а стъпката на нарязване е 1-10’’.
                  Виждайки колко модела и модификации има това легендарно оръжие човек може да направи веднага асоцияция, че ще има и възможност и за тунинг, който се изразява най елементарно в монтиране на сгъваем , разпъващ се приклад или други приклади, които да повишат функциалноста на това великолепно оръжие, което се ползва за спортни цели, а армията на САЩ го преоткри с конфликтите от Афганистан и Ирак

                  Comment


                    #10
                    tconiotconev написа Виж мнение
                    .38 Super лично аз незнам някъде в България по оръжейните магазини да се прадават въпросните два вариянта, а да не говорим въобще за масово продаване на продукти т.е. дългоцевно .. на спрингфилд армори. ...П.П. Бих предпочел приклада за М1А скаут или соком да е полимерен независимо, че допира зимата до тъкъв приклад е малко неприятен за разлика от дървото.
                    Колега, аз живея в щатите, не ми е проблем да я купя, просто в момента не мога да отделя такива пари за такава покупка. Иначе ето: http://www.galleryofguns.com/genie/d...px?item=AA9122
                    М14 ми е една от любимите пушки и въпроса не е дали да я купя а кога но все още се двуомя между двата посочени варианта. Най-вероятно ще е скаут-а. Имал съм и АК преди години и го махнах с още много други пушки и да ти кажа честно всичките АК и разновидности са ми абсолютно безинтересни с изключение на, разбира се ако попадна на нещо от по-старият внос, когато не събираха комплекти а внасяха цели оръжия - СЛР или каквото и да е на фрезована кутия и с българска или руска цев под 7.62. Ще ми се да си намеря сръбски кринков или да ми съберат сгъваем АК от БГ части ама цената накрая ще стигне почти до тази на М14 а като се сетя, че китаеца ми го продадох 95та за $75 и ми се плаче...
                    Друг фактор да взема първо М14 е, че патроните и се презареждат а аз съм твърдо убеден, че ние няма да видиме повече онея години когато по магазините имаше каквото си поискаш и по което време си кажеш а АК мунициите, макар и евтини не се намират а на скаута ще си ги презареждам като пич и ще си стрелям пак колкото искам.

                    За Ник: Колега съвсем скоро стрелях пак с Мини под .223 и много ми хареса. Ами тя не е нищо повече от това което казваш - пушка за пикап но пък е много приятна за стреляне. Въпреки всичко аз бих предпочел Скаут пред СЛР поради мунициите, както обясних по-горе и просто защото ми харесва. За да не превръщам написаното в спор между привържениците на едната или другата платформа ми е интересно твоето мнение за М14 Скаут, като гледам какво пишеш, предполагам ще извадиш някой интересен факт от ръкава...
                    Благодаря на всички за мненията.

                    Comment


                      #11
                      Явно,че М1А за полуавтоматично нарезно е един от оптималните варианти за хоби спортни цели. Но в Бг. цената ще бъде към 2500 евро. При това положение Влечугото май ще си направи прашка от опашката и с нея...
                      Last edited by майор; 12-05-2009, 22:16.
                      "Тяжело в деревне без Нагана, когда у соседа есть!..." ... ...

                      Comment


                        #12
                        .38 Super написа Виж мнение
                        ... ми е интересно твоето мнение за М14 Скаут, като гледам какво пишеш, предполагам ще извадиш някой интересен факт от ръкава....
                        За съжаление нямам никакъв опит с него. Аз притежавам много малко модерни (след ВСВ) оръжия, не повече от десетина. Основният ми интерес е ПСВ-ВСВ и главно конструкциите на Манлихер.

                        И не се излагай с този афганистански термин "кринков" - това е тяхното произношение на "укороченный" (Калашников е "каликов").

                        ПП. В кой щат си? Аз съм в "земята на Линкълн".
                        Никто не обнимет необъятного! - Козьма Прутков
                        A який чоловiк горилку не п'є - то вiн або хворий, або падлюка. - Невідомий українець

                        Comment


                          #13
                          М 14; Добър обзор tconiotconev.
                          Но злите езици казват, че за времето си FAL е била по-добрата от двете и 14-ската е приета на въоръжение само защото е американска! Дали е вярно?

                          Comment


                            #14
                            DDD написа Виж мнение
                            М 14; Добър обзор tconiotconev.
                            Но злите езици казват, че за времето си FAL е била по-добрата от двете и 14-ската е приета на въоръжение само защото е американска! Дали е вярно?
                            Значи ако трябва да бъда точен има няколко оръжия, които имат някакво излъчване, красото и т.н. за мен, а те са АК, М14, СВД / изключително елегантна пушка/ ....
                            Да вярно, че е била по добра, но в крайна сметка минаха времената когато гледах на оръжието като средство за ... сега на него гледам като средство за спорт и забавлевние и съответно да ми харесва...
                            и зада несе отклоняваме от темата да си призная няма модел на М1А който дане харесвам.

                            Comment


                              #15
                              Nick написа Виж мнение
                              За съжаление нямам никакъв опит с него. Аз притежавам много малко модерни (след ВСВ) оръжия, не повече от десетина. Основният ми интерес е ПСВ-ВСВ и главно конструкциите на Манлихер.

                              И не се излагай с този афганистански термин "кринков" - това е тяхното произношение на "укороченный" (Калашников е "каликов").

                              ПП. В кой щат си? Аз съм в "земята на Линкълн".
                              E, знаеш, че използвам популярното име... Иначе имам в предвид АКС (не "У"!).
                              Взимам от време на време в къщи един Мосин-Наган, ако го снимам и сложа тук, можеш ли да ми кажеш подробности ?
                              Аз съм запознат с нормалната информация за него - нямам книжки, но съм чел статии и доста съм гледал в сайта им но предполагам, че можеш да ме насочиш към някаква литература - кое е добро, кое-не си заслужава да се купува. Аз някак си предпочитам книжките пред интернет-знанията.

                              Знам къде си а аз съм "cracker"...

                              Comment

                              Working...
                              X