Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Познай битката по снимка! ¹2

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    #16
    ОК. Айде да видим - коя е битката?
    Attached Files
    "No beast so fierce but knows some touch of pity."
    "But I know none, and therefore am no beast."

    (Richard III - William Shakespeare)

    Comment


      #17
      Мязат ми на турци, гърмят с тежко полево оръдие, посред някакъв каменист терен, бих рискувал ад предположа, че е някакъв епизод от Гръцко-Турската война от двадесетте години, но даже не знам и едно сражение от нея.
      Едит: като се загледах в оръдието - трябва да е по-новичко, т.е. нещо по-близо до ВСВ. Обаче пак мязат на турци, де, което не пречи, примерно, да са някакви казаци (с което не се приближавам ни до сантиметър до някаква втора идея за самото сражение).

      Comment


        #18
        И аз се заблудих в началото. Но това на главите им не са фесове и войниците не са турци. Айде, да дам жокер направо - французи са.
        "No beast so fierce but knows some touch of pity."
        "But I know none, and therefore am no beast."

        (Richard III - William Shakespeare)

        Comment


          #19
          Някакви колониални французи ще д са в този случай. Някоя от алжирските дивизии, а теренът, макар и да изглежда като от Алжир, реално може и да е някъде другаде. Снимката е старичка, това ще да е някъде около Първата световна война. Макар че ... абе всъщност това да не е в Турция, след края на ПСВ?
          Като гледам шапките и се колебая между марокански колониални и евентуално алжирски колониални.
          Модератор на раздели "Втора световна война" и "Междувоенен период".
          Проект 22.06.1941 г.
          "... там можете да попаднете на персонажи като например "честен прокурор" - а това, съгласете се, е същество къде-къде по-фантастично от някакъв си там "тъмен елф"." ©

          Comment


            #20
            Значи са някакъв вид калпаци (кожени шапки с мъха навън) - май шасьорите (техните егери) бяха с нещо подобно. Оръдието все пак (с тези гуми, т.е. прицепно за моторен влекач) ще да е по-ново, така че нещо около ВСВ (с тези пушки няма как да е след нея). Ако е от ВСВ, трябва да е или някакъв епизод в Северна Африка, или съвсем евентуално - някакъв момент от началното сражение в Ардените 1940 г. (макар че хич не се връзва с тази камениста позиция). КАто резервен вариант - някой момент от сраженията в Северна Африка, тези да са от свободните французи. Имаше там някакви доста активни техни участия.

            Comment


              #21
              Френска артилерия на африканския фронт някъде в Сахара между Египет и Либия.
              Истинската тирания е само тази, която господства несъзнателно над душите, защото е единствената, която не може да се победи. Тиберий, Чингис хан, Наполеон без съмнение са били страховити тирани, но от гроба Мойсей, Буда, Иисус, Мохамед, Лутер са упражнили върху душите деспотизъм с доста по-различна дълбочина.

              Гюстав Льо Бон

              Comment


                #22
                Топло, топло...
                Добре се насочихте. Но май няма как да отгатнете точната битка само по тази снимка (освен по случайност с много Гугъл), затова давам втори и последен жокер: годината е 1942.
                "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                "But I know none, and therefore am no beast."

                (Richard III - William Shakespeare)

                Comment


                  #23
                  Dinain написа Виж мнение
                  Топло, топло...
                  Добре се насочихте. Но май няма как да отгатнете точната битка само по тази снимка (освен по случайност с много Гугъл), затова давам втори и последен жокер: годината е 1942.
                  Единствената за която се сещам сега , е Ал Аламейн
                  Политикът трябва да може да предскаже какво ще стане утре, след седмица, след месец и след година. А после да обясни защо това не е станало

                  Comment


                    #24
                    А при това имаше един много глупав филм ("Сахара" или нещо подобно), в който едни сащианци се подвизаваха с един "Грант" и имаха за компания един "французин" (негър, собствено, сенегалец май), в почти същата униформа като тези на снимката. Действието се развиваш около падането на Тобрук, т.е. нищо чудно в онези сражения да са участвали и такива французи. Залагам на втората (успешната) обсада на Тобрук.

                    Comment


                      #25
                      Вариант две - да е някакъв момент от "Торч", по-точно съпротивата на подразделенията на Виши срещу нахлуването. Има там разни сраженийца.

                      Comment


                        #26
                        Залагам на "Torch".

                        Comment


                          #27
                          Бир Хакейм?

                          Comment


                            #28
                            Абсолютно

                            Мъжествената 1-ва Free French Division храбро отбранява бившия османски форт Бир Хакейм срещу талазите немци и италианци в продължение на 16 дни



                            Ред е на Даниц.

                            ПП Голъм, филмът е с Джим Белуши и е култов (зависи от гледната точка, де)! Раг-таг космополитна пасмина от 12 американци, англичани, французи, италианци, негър, арабин, грък и не помня още какво, с един танк, 3 картечници и минохвъргачка, 3 дни отбраняваше оазиса срещу батальон ожаднели немци - и накрая го плениха (батальона)!

                            ПП 2 Французинът обаче си беше бял, с искрящо сини очи и неподражаем акцент: "Ми хейт зи назии. Ми кил зи назии" (Me hate the nazis. Me kill the nazis"
                            "No beast so fierce but knows some touch of pity."
                            "But I know none, and therefore am no beast."

                            (Richard III - William Shakespeare)

                            Comment


                              #29
                              На мен ми мирише на отбраната на Алжир (градът) срещу съюзниците.
                              Истинската тирания е само тази, която господства несъзнателно над душите, защото е единствената, която не може да се победи. Тиберий, Чингис хан, Наполеон без съмнение са били страховити тирани, но от гроба Мойсей, Буда, Иисус, Мохамед, Лутер са упражнили върху душите деспотизъм с доста по-различна дълбочина.

                              Гюстав Льо Бон

                              Comment


                                #30
                                За филма: но имаше и негър в някаква подобна униформа, нали? Иначе не ми хареса, защото ми се видя крайно нереалистичен (точно онова сразяване с цял батальон немци - тогава все още там по-често е обратното ). Както и да е, оказа се, че и този филм е римейк на друг с Хъмрфи Богарт от 1943 г.

                                Comment

                                Working...
                                X