Съобщение

Collapse
No announcement yet.

22 юли 1944 г.-ОПЕРАЦИЯ ВАЛКИРИЯ

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    22 юли 1944 г.-ОПЕРАЦИЯ ВАЛКИРИЯ

    Интересно ми е да споделите как според вас би се развил света,ако полковник Клаус Шенк фон Щауфенберг все пак бе убил Хитлер при атентата.
    sanguis romanorum

    blog-Загражден/област Плевен/

    #2
    Темата май е за раздела алтернативна история. Според мен Гемания едва ли щеше да сключи мир със СССР, може би сепаративен мир със Съюзниците, но при условие за незабавно освобождаване на окупираните територии. При такъв вариант, Германия би могла да съсредоточи всички сили на източния фронт с надеждата да се получи патова ситуация и впоследствие да преговарят за мир със Сталин. Не ми се вярва със смъртта на Хитлер войната да приключи веднага.

    Comment


      #3
      Вече е прието условието, да не се сключва сепаративен мир с Германия и ми се вижда малко вероятно до такова нещо да се стигне. А не знам дали евентуалното "военно" правителство би се съгласило на безусловна капитулация.

      Comment


        #4
        gollum написа Виж мнение
        Вече е прието условието, да не се сключва сепаративен мир с Германия и ми се вижда малко вероятно до такова нещо да се стигне. А не знам дали евентуалното "военно" правителство би се съгласило на безусловна капитулация.
        Според мен също в началото генералите няма да се съгласят на безусловна капитулация, но изправени пред жестоката истина, че сепаративния мир е невъзможен (а мисля, че американците и англичаните ще спазят споразумението си със Сталин) накрая ще приемат. Все пак целта на атентата е мир, защото е ясно, че войната е изгубена . Друг е въпроса ще успеят ли да завземат властта, защото ми се струва, че преврата е подготвен доста набързо, а обкръжението на Хитлер няма лесно да даде властта.

        Comment


          #5
          Да, целта на преврата е такава, но те са хранели илюзията, че Съюзниците ще се съгласят на сепаративен мир, което както отбелязахме и двамата, не е никак вероятно. Да, с времето (но въпросът е кога?) ще стигнат до идеята, че безусловната капитулация е единствена алтернатива. Но проблемите са повече: дали ще успеят да се задържат на власт достатъчно дълго, дали идеята за безусловна капитулация ще бъде приета през 1944 г. и то наложена от група превратаджии. Не знам, не съм убеден, че би се получило нещо друго, освен хаос. Макар че все пак като цяло загуби и разрушения сигурно са щели да бъдат спестени. За сметка на това сега щяха да са масови митовете за "удар в гърба", характерни и за ПСВ, в стил "ако не бяха генералите, Хитлер щеше да победи". Така че от наша днешна гледна точка вероятно е по-добре, че не са успели.

          Comment


            #6
            Аз никак не съм сигурен, че генералите (и то не и голямата част) са щели даже да вземат властта, камо ли да я удържат. Колкото до увеличаване на митовете и хипер митологизиране на фюрера си абсолютно прав .

            Comment


              #7
              А, да, за това си съвсем прав. Те имат възможност да опитат и при неуспешния атентат, но не успяват да постигнат нищо. Не виждам какво би помогнало във взимането на властта и най-вече задържането й и да беше успешен атентата. Виж, по-рано (37-40 година), при значително "издънване" на авантюризма на Хитлер, военният преврат е много по-реална възможност, макар че пак те не биха задържали властта, а щяха да побързат да я предадат на някакво гражданско правителство, според мен.

              Comment


                #8
                Смъртта на Хитлер според мене трудно ще доведе до вземане на властта от военните.
                По скоро до хаос и вътрешнопартийна борба между висшите функционери от НСДАП,кой да е следващия възкачил се на трона.
                Според мене ще се случи това което става в последните дни от живота на третия райх,но доста по-рано.Сиреч борба за узурпиране на властта.
                И имайки впредвид,кои са обичайните заподозряни участници в тая борба(които и ще са и една година по-късно-Гьоринг и Химлер) и имайки впредвид че малкия миши доктор към момента на атентата си е в Берлин и здраво държи лостовете на властта-та имаики впредвид всичките тия неща нещо не ми се вижда розово бъдещето.Нито пък вземането на властта от военните.
                Виж да се убие Хитлер е лесно.Ами после?
                И като добавим и че всички тези хора за които иде реч,ще са от особения тип политици,които са и авантюристи и вятърничави и освен това действията им ще се ръководят не дотолкоз от интереса,колкото от идеологически предразсъдъци и дивотии.
                Нищо чудно дори да стане и по-зле положението в сравнение с реалността-все пак райха разполага и с немалки количества химическо оръжие към този момент,отделно разработва пилотирани самоубийствени мисии за ракетите и т.н.С всеки от тези управници според мене действията на Германия ще се фанатизират още повече.
                От цялата тая камарила глупци изключвам единствено Шпеер-той е може би единствения,който може да промени нещо в положителна посока,защото е прагматик и технократ.
                Та като цяло-единственото положително е че вероятно хилядолетния райх при този сценарий ще падне преди настъпването на новата 45та година,особено ако съюзниците се възползват от момента на вътрешнополитическите междуособици.И особено пък и ако тея междуособици се проточат и вземат някакви по-заплашителни размери.Тоест-тръгнат в посока разпад на държавата.Нещо което не е съвсем изключено.
                А за съюзниците особена разлика няма.Особено пък при тоя президент на САЩ(виж при следващия има някакви по-обозрими възможности).За тях смъртта на чичето с мустаките ще доведе до повече проблеми,отколкото ползи на този етап.
                По интересен е все пак варианта ако все пак по някаква причина се стигне до сепаративен мир между райха и западните съюзници.
                Конкретно оставени сами на себе си да се оправят райха и СССР по това време и при каквито и сили да освободи "за на изток"-Германия пак няма шансове до достигне до каквато и да било патова ситуация.
                Но виж следвоенната карта на Централна и източна европа с начертаните на нея свери на влияние биха изглеждали доста по-различно.

                Comment


                  #9
                  Дори и да се ликвидира Хитлер, единственият начин да се спре СССР при това максимално на изток, е да се симулират военни действия на западния фронт, като немците отстъпват повсеместно, като по този начин англо-американците достигнат максимално на изток и поставят пред свършен факт СССР, срещу който вермахта се защитава до колкото е възможно. От друга страна, ако съюзниците са се споразумяли вече за сфери на влияние - нищо не пречи да си разменят територии, както и става в действителност. Е мащабите, може би биха били по-малки и политическата доминация на СССР на изток - по ограничена. но със сигурност Германия няма да запази предвоенните си граници.
                  А след атентата как би реагирала нациската партия, и генералитета - не зная. Може би без да се ликвидират партийните нациски лидери, нещата биха продължили по същия начин.

                  Comment

                  Working...
                  X