Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Опит за изгаряне на Цариград през 1875г.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Опит за изгаряне на Цариград през 1875г.

    Здравейте, искам да попитам за опита за изгаряне на Цариград през 1875г.
    Днес четах темата по история за БРЦК и ВРО и в нея пише, че Ботев е изпратил със задача да запалят Цариград Стоян Заимов и Георги Бенковски, за да всеят смут преди въстанието през 1875г.
    Това ме заинтригува, но не намерих много информация в интернет.Ако някой знае повече за това събитие моля да прати линк или да обясни повече.
    Благодаря предварително.
    IN VINO VERITAS !!!

    #2
    Въ това време Ботйовиятъ централенъ революционенъ комитетъ тъкмѣше така нареченото Старозагорско въсгание. Въ плана на възстанието влизаше и подпалването на Цариградъ. Тая работа бѣше възложена на Заимова, който, снабденъ съ срѣдства, заминалъ за Цариградъ съ нѣколко души. Между тѣхъ билъ и Гавраилъ, който станалъ дѣсната рѫка на Заимова. Въ Цариградъ, покрай подпалването на града, Заимовъ намислилъ да убие султана, ако се удаде случай. Съ тая работа се наелъ нашиятъ герой. Той наелъ въ хотелъ „Италия” стая ¹ 3, прозорецътъ на която билъ на главната улица, водеща отъ палата Долна Бахче за стария Стамбулъ, и постоянно се навърталъ въ стаята, чакайки султана да мине. Но нито султанътъ миналъ, нито срѣдствата за подпалване Цариградъ дошли, та подпалвачитѣ си заминали. При това заминаване си извадили тескерета съ измислени имена, и Гавраилъ Хлътовъ станалъ Антонъ Бенковски — името на единъ полски инженеръ, съ паспорта на когото по-рано Заимовъ избѣгалъ отъ Диарбекиръ. По-късно самъ Гаврaилъ промѣнилъ името Антонъ съ името Георги. И по-нататъкъ героятъ на Априлското възстание остава известенъ изключително подъ името Георги Бенковски.
    Всички книги са в PDF формат! Тези с линкове от Archive.org, водещи към Google Library могат да бъдат намерени, като при отварянето на съответния линк в Archive.org вляво в секцията View thе book се потърси All files:http - което отваря FTP директория, откъдето те могат да бъдат направо изтеглени в съответния предпочитан формат


    Всички книги са в PDF формат! Тези с линкове от Archive.org, водещи към Google Library могат да бъдат намерени, като при отварянето на съответния линк в Archive.org вляво в секцията View thе book се потърси All files:http - което отваря FTP директория, откъдето те могат да бъдат направо изтеглени в съответния предпочитан формат
    We don't see things as they are, we see them as we are
    ---Anais Nin----

    Comment


      #3
      Мерси за информацията.
      Сега като го прочетох ми заприлича все едно че е направено в сегашна България.Нито парите идват, нито работа се върши
      Но все пак такова нещо си заслужава уважение.Не се пали всеки ден Цариград.
      IN VINO VERITAS !!!

      Comment


        #4
        kiosev написа Виж мнение
        Мерси за информацията.
        Сега като го прочетох ми заприлича все едно че е направено в сегашна България.Нито парите идват, нито работа се върши
        Но все пак такова нещо си заслужава уважение.Не се пали всеки ден Цариград.
        А защо не вземеш да прочетеш тези две книжки, пък после да правиш обобщения?
        We don't see things as they are, we see them as we are
        ---Anais Nin----

        Comment


          #5
          dibo написа Виж мнение
          А защо не вземеш да прочетеш тези две книжки, пък после да правиш обобщения?
          Като ги разгледах ми се стори че те се отнасят повече за въстанията.Пък и ми е неприятно да чета книги на компютъра
          IN VINO VERITAS !!!

          Comment

          Working...
          X