Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Чаталджа след примирието от 20.11.1912

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Чаталджа след примирието от 20.11.1912

    Здравейте дами и господа,
    и за много години на всички!!!

    Искам да ви попитам, някой от Вас има ли данни за инциденти на Чаталджанската позиция по време на примирието сключено на 20.11.1912 г. за периода до прекратяването му на 16.01.1913. Убих се да търся някакви сведения - напразно. Четох всичко налично (може би не всичко) включително и издадени офицерски дневници, които ми попаднаха случайно в една книжарница.

    На този въпрос се натъкнах, търсейки данни за смъртта на 21 годишен войник от Търговище, най-вероятно, но не напълно сигурно, сражавал се в 7-ми преславски полк на 4 та дивизия (която ако се не лъжа е била в резерв по време на щурма на Чаталджа).

    Чакам потвърждение от военния архив за военната част в която е служил, но за датата вече ми потвърдиха - 02.12.1912 по стар стил. Не е умрял от холера със сигурност. В издадения офицерски дневник, за който споменах, датата 02.12.1912 г. се описва като един хубав слънчев и спокоен ден на Чаталджанската позиция...

    Като випускник на ВВМУ 95 г., съм карал доста приличен курс по военно-морска история и си спомням, че най-големият кораб на турските ВМС тогава - 'Тургут рейс' е обстрелвал българските позиции при Чаталджа, което донякъде може да обясни жертвите в резерва на 3та армия, но не и след примирието.

    Човекът е убит при място, наречено 'Ак Чалан' - научих го от сестра му (моя баба). Това място не мога да го намеря на никоя карта, нито знам дали е месност или село. Свързах се с приятели в Турция, които помолих за тяхна карта - от тях научих, че имената в района са били сменени в края на двадесетте години.
    Ако някой може да ми помогне с много подробна карта на с позициите на БГ частите (тях ги имам до само дивизии) и най-вече с подробни геогравски наименования, моля изпратете ми.

    Благодаря предварително.

    #2
    papena написа Виж мнение
    Здравейте дами и господа,
    и за много години на всички!!!

    Искам да ви попитам, някой от Вас има ли данни за инциденти на Чаталджанската позиция по време на примирието сключено на 20.11.1912 г. за периода до прекратяването му на 16.01.1913. Убих се да търся някакви сведения - напразно. Четох всичко налично (може би не всичко) включително и издадени офицерски дневници, които ми попаднаха случайно в една книжарница.

    На този въпрос се натъкнах, търсейки данни за смъртта на 21 годишен войник от Търговище, най-вероятно, но не напълно сигурно, сражавал се в 7-ми преславски полк на 4 та дивизия (която ако се не лъжа е била в резерв по време на щурма на Чаталджа).

    Чакам потвърждение от военния архив за военната част в която е служил, но за датата вече ми потвърдиха - 02.12.1912 по стар стил. Не е умрял от холера със сигурност. В издадения офицерски дневник, за който споменах, датата 02.12.1912 г. се описва като един хубав слънчев и спокоен ден на Чаталджанската позиция...

    Като випускник на ВВМУ 95 г., съм карал доста приличен курс по военно-морска история и си спомням, че най-големият кораб на турските ВМС тогава - 'Тургут рейс' е обстрелвал българските позиции при Чаталджа, което донякъде може да обясни жертвите в резерва на 3та армия, но не и след примирието.

    Човекът е убит при място, наречено 'Ак Чалан' - научих го от сестра му (моя баба). Това място не мога да го намеря на никоя карта, нито знам дали е месност или село. Свързах се с приятели в Турция, които помолих за тяхна карта - от тях научих, че имената в района са били сменени в края на двадесетте години.
    Ако някой може да ми помогне с много подробна карта на с позициите на БГ частите (тях ги имам до само дивизии) и най-вече с подробни геогравски наименования, моля изпратете ми.

    Благодаря предварително.
    За много години!

    Ако войникът е бил от Търговище (тогава Ески Джумая), би следвало да е служил в 19 Шуменски полк, тъй като Ескиджумайска околия е била в 19-то полково окръжие. За този полк важи същото, като за 7-ми (били са в състава на една бригада) - в армейска поддръжка при Чаталджанската битка, после през примирието в състава на авангардната 4-та пехотна дивизия заема участъка при Ак Акан (така поне е изписано в 7-и том на официалното издание на ГЩ-има го в темата "Библиотека", качено на pdf). В този том няма отбелязани някакви инциденти на 2 декември 1912. А и през примирието поне на Чаталджанския фронт предните линии на двете страни са били толкова далеч една от друга, че инциденти между тях са били твърде малко вероятни. От друга страна освен в бой и от холера е имало и други вероятни причини за смъртта - някаква друга болест, източение, нещастен случай (никак не са били редки) и т.н.
    Ако си в София може все пак да провериш в Народната библиотека полковата история на 7 Преславски полк за всеки случай (библ. номер: ²² 76, заглавие: История на 7-и пехотен Преславски полк 1885-1912/1913-1915/1918, година на издаване:1934) . Там има списък на убитите и починалите през войните. За жалост 19 полк (където най-вероятно е служил войника) няма такава история. Дано от военния архив намерят нещо.

    Comment


      #3
      Благодаря ти, Николай.

      На личната си поща получих още няколко съощения по темата от Стоян, също учасник в форума.
      Виж какво установих с негова помощ:
      19-ти полк заема на 26 ноември определения му участък като разполага две роти в охранение, една рота в поддръжка, по една дружина в селата Еникьой и Кестенлик, а останалите части – в Чанакча, намиращи се срещу центъра на Чаталджанската укрепена позиция. Бил е в Акалан в края на февруари, или по-скоро е заемал позиции източно от селото. Докато в интерсуващия ме период 02.12.1912 в селото са били 7ми полк и две дружини от 8-ми полк, според книгите за балканската война от библиотеката на форума,
      От там везните сякаш наклоняват към 7-ми полк, макар че смърт в околностите на селото, както казваш, може да настъпи при всякакви обстоятелства и с войник от всяка бойна част.
      За съжаление не съм от София, живея във Варна, но разбрах че същата книга имат и в ЦВА. Чакам писмо от тях с конкретното запитване. Жалко ако смъртта на този човек се окаже някакъв нелеп инцдент, както е най-вероятно.
      Благодаря ти още веднъж за ангажираността по темата.

      Comment


        #4
        papena,
        Успя ли да добавиш щрих в историята на 7-ми полк?
        Ако да - моля сподели!
        Ако все-още е актуално - чел ли си тази книжка:
        Д Н Е В Н И К
        за военните действия на 15-а рота
        от 7-и п[ехотен] Преславски полк*
        (17 септември 1912–31 март 1913 г.)
        КАПИТАН МАРИН КУЦАРОВ
        "Culture is roughly everything we do and monkeys don't."
        FitzRoy Somerset, 4th Baron Raglan

        Comment


          #5
          Не, човекът се оказа от 19 пп...

          Comment

          Working...
          X