Съобщение

Collapse
No announcement yet.

Прицелване с лък и стрела

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    Прицелване с лък и стрела

    Личат приликите и разликите в техниката на Изтока и Запада
    Прави впечатление обаче техниката на прицелване - англичаните се целят като с пушка със стрелата - тя е до окото на нивото на погледа, а нашенци я държат на нивото на рамото, което прави меренето е точната стрелба трудни, за това англичаните са стреляли доста по-точно и са били по-ефективни, а нашите въпреки добрите лъкове се мерели лошо и не са превъзxождали много обикновените лъкове

    #2
    И този извод от една картинка???
    А как тогава, конните стрелци на Изтока са уцелвали целта в галоп?
    От рамо?
    Моето обяснение за гравюрата на съда е следната: майсторът не е искал да закрива лицето и главата на персонажа - ако бе поставил пръстите на нивото на очите.
    Ако предположим, че е правил съда за някой големец или владетел - ще му скрием ли лището?

    п.п Нямам време да ровя в нета, за да видим снимки на стрелци от Изтока. Че да видим неоснователността на предположението - рамо/прицел.


    .
    ..И кажи ми ти страннико,
    чувал ли си звук,
    по- велик от тропота на хиляди коне!!?...

    Comment


      #3
      А как тогава, конните стрелци на Изтока са уцелвали целта в галоп?
      Не че нещо, ама те уцелвалили са я? Откъде данни, че всъщност при стрелба с лък от препускащ кон, не се разчита на масовостта на пуска, а не на точността му? Все пак, дори и с най-добрите съвременни технологии от статично положение да се улучи цел с прав изстрел на повече от 30-50 метра е крайно проблематично.
      Last edited by кало; 21-12-2008, 15:26.

      Comment


        #4
        agent006 написа Виж мнение
        Личат приликите и разликите в техниката на Изтока и Запада
        Прави впечатление обаче техниката на прицелване - англичаните се целят като с пушка със стрелата - тя е до окото на нивото на погледа, а нашенци я държат на нивото на рамото, което прави меренето е точната стрелба трудни, за това англичаните са стреляли доста по-точно и са били по-ефективни, а нашите въпреки добрите лъкове се мерели лошо и не са превъзxождали много обикновените лъкове
        Мисля, че второто изречение постави форумен рекорд за брой достоверно звучащи, но не само необосновани, но и неиздържани логически твърдения на едно място.
        Осъзнавам, че моето твърдение също е необосновано, но нямам сили да анализирам една по една отделните части на изречението.

        Comment


          #5
          рицелване с лък и стрела

          Отчитаме ли възможността за корекция на паралакса по ъгъла между остта (върха на острието) на стрелата и линията на крилото на върха?

          Comment


            #6
            Като размислих - ако си достатъчно добър, защо да не уцелваш и от рамо??


            п.п. Виждаме, че персонажа от четвъртата картинка, стреля от кръст..
            ..И кажи ми ти страннико,
            чувал ли си звук,
            по- велик от тропота на хиляди коне!!?...

            Comment


              #7
              И още..
              ..И кажи ми ти страннико,
              чувал ли си звук,
              по- велик от тропота на хиляди коне!!?...

              Comment


                #8
                ..
                Но пък асирийците, са показани да опъват от рамо..
                Last edited by BAGA_TUR; 22-12-2008, 00:00.
                ..И кажи ми ти страннико,
                чувал ли си звук,
                по- велик от тропота на хиляди коне!!?...

                Comment


                  #9
                  Честно казано пробвах наскоро да стрелям с лък и то без да съм на кон резултат: нито едно поподение, лъка се разглоби( оказа се сувенирен, но го разбра по трудния начин) - ама имобщо не е лесно.Не стига, че тетивата се опъва с два пръста ами с тия два пръста трябва да държиш стрелата, пък после да я пуснеш в точния момент, да не говорим,че стрелата ти е мерника.За да среляш от гърба на кон освен всичко изброено по-горе, трябва и да си отличен ездач.Просто шапка им свалям и аз на древните - това си е изкуство.
                  sigpic
                  НИКОГА НЕ СЕ ПРЕДАВАЙ

                  Comment


                    #10
                    За да се улучва целта с лък е необходима много дълга практика - за английските стрелци казват, че "пораствали с лъка си" тоест практикуват стрелба от най-ранна възраст и стават стрелци на 18-20 години. Същото и дори по интензивно е обучението на източните стрелци много от които са ловци или ежедневно бранят стадата си от хищници поне в ранните векове от развитието на своите общества. А след такава дълга практика те вече стрелят по интуиция а не както се остава с впечатление от някои мнения - чрез прицелване, както с пушка. Който е играл баскетбол или хадбал ще разбере какво имам предвид - подобно е и усещането при стрелба с лък в реални условия а не на състезание по спортна стрелба.

                    Comment


                      #11
                      За лъка не знам обаче при мятането на ножове определено е така, колкото по не се целиш, толкова си по-точен.Но определено ми стана ясно защо хората са изобретили огнестрелното оръжие.въпреки че "рита", с него прицелването е доста по-лесно.
                      sigpic
                      НИКОГА НЕ СЕ ПРЕДАВАЙ

                      Comment


                        #12
                        Така е - принципа е един и същ. Но дари само да се забие ножа в дъската е нужно много време упражнение, а пък за улучване на определено място - още повече.

                        Comment


                          #13
                          toshev написа Виж мнение
                          Така е - принципа е един и същ. Но дари само да се забие ножа в дъската е нужно много време упражнение, а пък за улучване на определено място - още повече.
                          Абсолютно си прав - много време, правилна техника, железни нерви и снимка на враг, която да целиш
                          sigpic
                          НИКОГА НЕ СЕ ПРЕДАВАЙ

                          Comment


                            #14
                            1) Темата е стара, започва зле и е неудобна - тая картина я раздува до невъзможност.
                            2) Вярно е, че има такова нещо като инстинкт - например как човек със затворени очи може да си напипа пъпа или да си събере показалците - та и при стрелбата и мятането така.
                            3) Държа за Хладното оръжие, пред Огнестрелното. Един съфорумник има един изключителен "подпис" гласящ приблизително следното:
                            "Ангелите престанали да участват в сраженията на човеците с навлизането на огенстрелното оръжие."

                            Comment


                              #15
                              Държа за Хладното оръжие, пред Огнестрелното.
                              Твърдо за!Вярно,че е доста по-трудно за използване, но пък по оновова време поне виждаш лице в лице този, когото убиваш(което е и голям минус, защото може теб да убият)Няма никакво доблест в това да убиеш някого, но още по-малко доблест има в това да пускаш бомби над мирни граждани.
                              sigpic
                              НИКОГА НЕ СЕ ПРЕДАВАЙ

                              Comment

                              Working...
                              X