Съобщение

Collapse
No announcement yet.

SIG 551 SWAT

Collapse
X
 
  • Filter
  • Време
  • Show
new posts

    SIG 551 SWAT

    Моля за мнения.
    Причина за тази моя молба е, че онзи ден стрелях с това оръжие ,като изстрелях бай патрони, а целта е да видим вие каво ще добавите към това което съм пропуснал.

    #2
    Вероятно е доста добро оръжие. Не съм стрелял с него и не мога да коментирам по-обстойно качествата му.
    Не разбрах само какво си пропуснал и какво трябва да добавиме?

    Enjoy the videos and music you love, upload original content, and share it all with friends, family, and the world on YouTube.

    Comment


      #3
      tconiotconev написа Виж мнение
      Моля за мнения.
      Причина за тази моя молба е, че онзи ден стрелях с това оръжие ,като изстрелях бай патрони, а целта е да видим вие каво ще добавите към това което съм пропуснал.
      Здрасти Цонко!
      Гледах едно такова във Варна (естествено гражданска версия и не знам дали беше SWAT-версия), един младеж от Бургас го купи преди 2 седмици. Много прибрано и добре направено оръжие; сравнително тясна цевна кутия; сгъваемия приклад много ми хареса и т.н., НО:
      Цевта на това оръжие беше мого къса - като я мерих на педя ми се видя много къса - около 30 см без компенсатора (с компенсатора може би към 35 см). А за 223-ти калибър късата цев не е много добра, за градски бой до 100 метра става, но за да се стреля надалеч, като за лов, за каквото купуваха този Зиг по мое мнение трябва поне 51 см цев. Иначе при стрелба на 150-200 м убойното действие на куршума много намалява и това скъпо оръжие не може да се опре на един СЛР-100HMBL Освен това нещо не ми се понрави диоптричния мерник; това последното е субективно, но за мен е много важно.
      Та това за това оръжие (гражданската версия), поне този вариант с къса цев, мисля не си заслужава парите докато има СЛР-100HMBL за 550 лв. (както и не си заслужава един израелски .223 граждански вариант на Калашника предлаган за скоромната сума от около 5000 лв.)
      Но след като си стрялял, по-добре ти сподели впечатления, твоето мнение е по-меродавно!

      Comment


        #4
        DDD написа Виж мнение
        Здрасти Цонко!
        Гледах едно такова във Варна (естествено гражданска версия и не знам дали беше SWAT-версия), един младеж от Бургас го купи преди 2 седмици. Много прибрано и добре направено оръжие; сравнително тясна цевна кутия; сгъваемия приклад много ми хареса и т.н., НО:
        Цевта на това оръжие беше мого къса - като я мерих на педя ми се видя много къса - около 30 см без компенсатора (с компенсатора може би към 35 см). А за 223-ти калибър късата цев не е много добра, за градски бой до 100 метра става, но за да се стреля надалеч, като за лов, за каквото купуваха този Зиг по мое мнение трябва поне 51 см цев. Иначе при стрелба на 150-200 м убойното действие на куршума много намалява и това скъпо оръжие не може да се опре на един СЛР-100HMBL Освен това нещо не ми се понрави диоптричния мерник; това последното е субективно, но за мен е много важно.
        Та това за това оръжие (гражданската версия), поне този вариант с къса цев, мисля не си заслужава парите докато има СЛР-100HMBL за 550 лв. (както и не си заслужава един израелски .223 граждански вариант на Калашника предлаган за скоромната сума от около 5000 лв.)
        Но след като си стрялял, по-добре ти сподели впечатления, твоето мнение е по-меродавно!
        точно с този Зиг стрелях и то достатъбно зада си имам мнение, но искам да чуя и мненията на други зада ги комбинирам за себеси и за вас.

        Comment


          #5
          Значи онзи ден т.е. в събота стрелях с гражданският вариянт на този модел с дължина на цевта 364 мм има и с 454 мм., но този пич бе предпочел точно този.
          Някой веднага ще каже че това е един швецарски калашник, но за мен колкото е толково и не е, но мога да споделя като за начало, че си е " Швейрски но не от Своге ( т.е. от Арсенал - Казанлък), а защо така се изказвам ще разберете в последствие.
          Визуално в него е преплетена конструктивна мисъл от СССР- Калашник, Германия- G-3 и малко от Италия- Берета.
          Ергономичността на оръжието и баланса са изключително добри, както без пълнител, с празен пълнител и с пълен пълнител т.е. буквално незабелязах промяна в баланса на оръжието.
          Стрелбата му е изключителна, когато се стреля с деоптричните мерци за разлика, когато се постави мелника на "1". Причината е, че той е обикновен тип мерец, който който се намира много близко до окото, а това малко забавя самото премерване, но с малко повече тенировки и стрелби всеки ще всикни с него. Та за стрелбата стреляшли на диоптричните ... попаденията са дупка в дупка, докато на другия малко ги пръска но са в рамките на максимум на 3-4 см., а най добри резултати като групираност даде с български 223 рем. на Норма,Арсенал, Сако и Федерал. Забележка: първите два са FMJ , а другите са SP. Най корави откати имаше с норма, арсенал и селиер, а най приятен със сако.
          Проверихме кой патрони дето са с меки връх най ги премачква и установихме, че класацията я води селиера ....
          Като се прибера ще има още.

          Comment


            #6
            Искам да продължа по темата ...
            Значи собственика ми предостави възможността да си направя един тест зада видя щка се държи оръжието.
            За целта заредих един пълнител от 20 патрона , а на дистанция 40 и 50 метра поставих две мишени. След сигнал вдигнах оръжието и пуснах един дублет по едната , а след това докато се движех редувах мишените като пусках дублети по всяка една...
            Резултат: нямъще изтърван т.е. да не съм вкарал в целта при положение че бая бързо ходех... Групите бяха с диаметри 15 см.
            Междо другото оръжието сие бая скорострелно или показалеца ми дето е бая сърбежен е много бърз...

            Comment


              #7
              Принципа на действие на SIG 551 SWAT се базира на отвеждане на част от барутните газове през специално отверствие в канала на цевта, като газовете оказват въздействие върху праволинейно движеща се затворана рама с въртящ се затвор, който е с два бойни упора.
              Характеристиките на оръжието са следните:
              - Калибър - 5,56х45 НАТО или .223 ремингтон.
              - Дължина на оръжието със сгънат приклад – 607 мм.
              - Дължина на оръжието с разгънат приклад – 833 мм.
              - Дължина на цетва – 363 мм.
              - Тегло на оръжието с празен пълнител – 3,400 кг.
              - Емкост на пълнителя – 20 бр. или 30 бр.зарядни.
              - Теоретически темп на стрелбата при армейският вариянт – 700 и/м.
              Тъй като времето много бе напраднало, а и имах навик, който се заключава преди да започна да стрелям с дадено оръжие да го разгледам, както трябва включително и да го разглобя, да проверя усилието на спусака и накрая да стрелям, но заради времето се наложи малко този мой навик да го променим, като започнах с проверка усилието, което се упражнява върху спусака, да проверя предпазителя и да привикна към мерните прибори.
              Понеже оръжието не е мое, а и шегите които се отправяхме на тема оръжия и жени гласяха, че той първи трябва да я пробва карабината, както се полага оставих човека да започне със стрелбата, а той ми предостави възможността да правя корекциите на механичните мерни прибори. Самата стрелба за привеждане на оръжието към нормален бой я правихме първоначално с по два патрона, като на 10- тата серия веднага заявих ,че това което той ми казва ме заблуждава и вместо да вкарваме попаденията в мишената ние ще ги изкараме навън извън нея. Тогава оръжието ми бе поверено изцяло. Върнахме се на огневият рубеж и започнах да стрелям, като след още 3 серии от по два патрона оръжието може да се каже, че бе готово. Поисках да ми зареди 4 бр патрони в пълнителя, за да мога да направя вече всичко като трябва т.е. да видя най – добре къде се намира средната точка на попадение, а така също и да свия самата група. След две серии от по 4 бр патрони SIG – га бе готов и решихме да преминем към съществената стрелба за да видим какви патрони ще му паснат най- добре, а имаше голямо разнообразие в съответния калибър, като се започне от българските на арсенал и се стигне до марки като норма , сако и федерал. Освен това заедно с проверка групираността едновременно с това проверявахме дали оръжието е склонно да мачка меките върхова на куршумите, както българската карабина SLR.
              Забележка: Нека читателите на тази статия да не обръщат внимание на местото на попадение защото още веднага т.е. в самото начало се сблъсках с един проблем по отношение на мерните прибори особенно, когато се постави на мерник „1”, който ще споделя по нататък в самата статия.
              1./ 5,56х45 мм Арсенал FMJ с тегло на куршума 55gr. скорост на куршума измерена на
              25 метра от дулният срез 965 м/с., като групата бе с размер 1,3 см. и един флаер.
              2./ .223 rem ППУ FMJ с тегло на куршума 55gr. , като групата бе с размер 2,6 см.
              3./ .223 rem ППУ FMJ с тегло на куршума 62 gr. , като групата бе с размер 3,7 см.
              4./ .223 rem ППУ SP с тегло на куршума 55gr. , като групата бе с размер 2,7 см. ( мекият връх на куршума бе леко смачкан т.е почти не се забелязва).
              5./ .223 rem S&B SP с тегло на куршума 55gr. , начална скорост на куршума 1006 м/с., като групата бе с размер 3,7 см. ( мекият връх на куршума бе много смачкан).
              6./ .223 rem Federal SP с тегло на куршума 55 gr. , като групата бе с размер 2,7 см.( куршума бе леко премачкан).
              7./ .223 rem Federal SP с тегло на куршума 62 gr. , като групата бе с размер 2 см.( куршума бе леко премачкан).
              8./ .223 rem Sako SP с тегло на куршума 50 gr., като групата бе с размер 2,5 см. ( мекият връх на куршума бе леко смачкан).
              9./ .223 rem Norma FMJ с тегло на куршума 55 gr. , като групата бе с размер 1,2 см.
              По време на стрелбата имаше и някой друг флаер за което се усещах, а причината се дължеше, че стреляхме от едно ученическо бюро, което леко се поклащаше и по закона на Мърфи точно тогава се получаваше въпросният изтърван, което изключително много ме ядосваше. Отделно успях и да направя една съпоставка за отката на оръжието с различните патрони, като най - осезателно той се усещаше с българските, S&B и Norma, а най приятен бе със Sako. Разглеждайки групираността установихме, че българските на „ Арсенал” никак не са лоши, като качество и цена.
              Патрони на които, куршумите бяха премачкани и подреждайки ги от най- голямото към най-малкото премачкване мога да ги подредя по следният ред: .223 rem S&B SP с тегло на куршума 55gr; .223 rem Federal SP; .223 rem Sako SP и накрая .223 rem ППУ SP.
              След тази тестова стрелба поставихме на SIG-га една оптика на LEAPERS, която също приведахме към нормален бой за това оръжие.
              Накрая дойде ред на веселата част, която също за мене беше част от теста, като исках да проверя как ще се държи оръжието на стрелба с малко по ритмичен режим на огъня комбинирано с движение, като за целта поставих две силуетни мишени на растояние 40 и 50 метра намиращи се на фронт от 5 метра една от друга.
              След като ми подаде сигнал този мой другар по хоби, аз веднага вдигнах оръжието и произведах един бърз дублет по една силуетна мешена след което, тръгнах напред и обстрелях другата отново с дублет, като се движех при което, веднага установих, че оръжието се държи изключително добре и позволяваше да се води изключително точен огън, а на ум веднага си казах ,че искам да го пробвам как стреля на автоматичен за да си припомня миналото в ..., когато стрелях така с АК74Н. Преключих пълнителя и двамата отидохме да видим резултатите при което установих, че колкото и да бяха пръснати те покриваха площ с диаметър от 15 см в централната част на мишените.
              След тази моя стрелба с оръжието стреля и неговият горд притежател, който остана още по доволен от своята предобивка и помоща, която му оказах за привеждане на оръжието към нормален бой.
              Завършека на стрелбата се заключаваше да проверим двамата каква група ще направи оръжието с мерник „ 2” , който бе деоптричен. Жалко, че не ги снимах попаденията, но групата бе дупка в дупка за оръжие с толкова къса цев.
              Накрая дойде вече ред да го видим какво преставлява този красавец SIG 551 SWAT и по точно какво преставляват неговите главни части и механизми, крайният финиш, а така също реда за непълно разглобяване и сглобяване.
              1./ Цев с цевна кутия:
              - Цевната кутия на оръжието е изработена чрез щамповане и прецизно заваряване. В предният и край се намира едно монолитно блокче в което се намират задните упори на цевта ( изключително много наподобяват тези на Автомат Калашников), резба за завиване на цевта, а в горният край на това блокче се намира отвор с в който влиза и се фиксира газовата тръбичка. Вътре в цевната кутия се намират направляващи издатъци и ребра по които се движи затворната рама, като на левия направляващ издатък се намира отражателя. От дясната част на цевната кутия се намира прозорчето за отразяване на изстреляните гилзи или патрони, като в задният си трай има гумен маншон, който служи да предпази механизмите от външно замърсяване. От доло в предния край има две уши които служат да свържат цевната кутия посредством пин с долната част на цевната кутия. В задният край се намира едно ухо което служи за напълно заключване на цевнака кутия с долната и част посредством пин. Оторе в задния край върху цевната кутия се намира мерника, а пред него има монтирана релса тип „ Пикатини”, която служи за монтиране на различни оптични прибори.
              - Цевта на оръжието е студенокована, като от вътре е хромирана. Отделно вътре има три газови отверствия с посредством, които се свързва с газовата камера. Тя е изключително дебела сравнено с тази на АК -74, което предполага една добра точност на стрелбата. Разглеждайки от дулния срез, към цевната кутия ние ще видим, че тя започва с дулен спирач, който е фуниевидно процепен тип веднага след който се намира основата на мушката с нейния сеник и газова камера с фиксатор за газовата търбичка. Тази основа на мушката и газова камера изпълнява ролята на преден упор за ложата и полуложата.
              2./Долна част на цевната кутия с приклад и ръкохватка: Изработена е пак от щампована ламарина, като вътре в нея се помещава ударно - спукателният механизъм и затворната задръжка, като на същата бутона е изведен от лавата страна и при натискане нагоре освобождава затворната рама.
              3./Ударно спускателен механизъм: Изключително добре направен с характерното за швейцарците качество т.е., като швейцарски часовник. Предпазителя е оформен, като флагчета и е двустранно разположен позволяващ лесно боравене с него при отключване на оръжието.
              4./Затворна рама: Изключително наподобява тази на АК, но с тази си разлика, че газовото бутало и ръкохватката за пренапълване неса едно цяло с нея. Интересното тук е, че в дясната си стрена има едно лостче с пружинка, което при натискане надоло позволява да се извади ръкохватката за зареждане и пренапълване на оръжието. В предният си край има отвор в който влиза стеблото на газовото бутало което се заключва към рамата посредством ръкохватката.
              5./Затвор: Наподобява този на Автомат Калашников с тази разлика, че направляващият издатък несе намира на бойната главичка, а на тялото на затвор и благодарение на това самата бойна главичка на затвора стърчи напрад от затворната рама. За разлика от АК ударника на който, е плаващ тип, тук той има пружина.
              6./Ръкохватка за зареждане:
              7./Газова тръбичка с газов регулатор, газово бутало с възвратна пружина: Газовото бутало е едно цяло с възвратната пружина която е двойно преплетена. В задния край стеблото на буталото има фигурен изрез за ръкохватката за пренапълване посредством, която се свързва с затворната рама.
              8./Мерни прибори: Използвана е за база мерните прибори на G-3, като същите са разграфени за стрелба до 400 метра и са полудиоптричен тип с изключение на мерник „1”, който е обикновен. Интересното е ,че щвейцарските оръжейници са помислили за всичко, като са направили възможноста с оръжието да се стреля и през ноща т.е. поставилли са допълнителна мушка, която е по- голяма от основната, но със светеща точка. Мерника който е определен за стрелба до 100 метра е нагласен за стрелба за през деня и ноща т.е. е двупозиционен. Корекцията на оръжието при превеждане към нормален бой става изцяло с помоща на мерника, като от дясно е болта за изместване по хоризонтала, а зад мерника болта за корекция по вертикала.
              9./Приклад и ръкохватка: Изработени са от удароустойчива пласмаса, като преклада е сгъваем и е скелетен тип, като в предният край се намира ключалката за разгъване т.е. в походно положение оръжието се транспорира със сгънат . В ръкохватката има отдоло гнездо в което може да се постави зипа на оръжието и преходник за бързопълнене на пълнителя
              10./Ложа и полуложа: изработени са от удароустойчива пласмаса.
              11./ Пин за фиксиране на цевната кутия -2бр.
              12./Пълнител: Пълнителите са кутиообразни, като са изработени от прозрачна пласмаса, което позволява да се следи наличноста на патроните. Отделно от двете страни имат копчета, което позволява да се снадят няколко пълнетеля, а това позволява бърза замяна на пълнителите.
              Крайна обработка и финиш на оръжието: Погледнато от далече оръжието изглежда сивозелено, но отблизо ще видим, че е трицветно т.е тъмносиво е долната и горната част на цевната кутия с основата на мушката с газовата камера, които са покрити с покритие аналогично с това на пистолетите ЧЗ; цевта с огнепрекривателя е черна, като покритието е фосфатлаково и е многокачествено нанесено, а приклада с ръкохватката и ложас полуложа маслено зелено.
              Реда зе непълно разглобяване на оръжието е следния:
              - Снема се пълнителя – индентичено е с този на АК
              - Проверява се патроника за наличие на патрон в цевта.
              - Повдигасе фискиращото лостче на затворната рама след, което се отделя ръкохватката за пренапълване.
              - Изважда се задния пин.
              - Изваждасе затворната рама с затвора.
              - Отделя се затвора от затворната рама.
              - Отделя се предния пин.
              - Снемат се ложата и полуложата.
              - Изваждасе газовата тръбичка с газовият регулатор и газовото бутало с възврътната пружина.
              - Развивасе газовият регулатор и се изважда газовото бутало с възвратната пружина.
              Сглобяването става по обратния ред.
              Слабостите или недостатъците, които ми направиха впечатление по време на стрелбата са:
              - Когато се сложи мерника за стрелба на дистанция до 100 метра или положение „ 1”, който е нормален тип трудно се фокусира заради малкото растояние което се получава между окото и мереца. Отделно поради това, че това положение на мерника е интегрирано с ношния мерник се допускат грешки, които може да доведат до неволно изстърван изстрел, което пък може да промени точността на стрелбата и размера на групата. Също така при бърза стрелба неможе да се концентрираш достатъчно точно върху мерника.
              - Лично аз немога да възприема поставянето на възвратната пружина на место където има голям приток на горещи барутни газове, което според мен може да окаже влияние на живота и еластичноста на този елемент.
              - По време на отразяване на гилзата същата се завърта много интересно назад при което се получава обилане на покритието на цевната кутия точно зад прозореца за отразени гилзи и патрони. Точно поради тази причина този мой познат бе залепил на въпросното място една двойно подлепваща лента, която предпази въпросното място от обилане
              Положителните неща които ми харесаха:
              - Малкия калибър, които има голама точност и не на последно комбинирано с малък откат даващ възможност за бърз дублет.
              - Бързо и лесно боравене с флагчето на предпазителя при изключване т.е при преминаване от предпазител в положение „ ОГЪН”
              - Изключително добър баланс и ергономичност.
              - Самото месторазположение на газовата камера на цевта е един голям плюс, който подобрява точноста, което ще рече, че задвижването на газовото бутало и рамата става в момента, в който куршума преди да напусне канала на цевта, а от там следва да има по малки влияния върху него.
              - Изключително качественото изработване на частите и механизмите на оръжието.
              - Изключителна простота за боравене с оръжието аналогична с тази на АК.
              Тъй като, този мой познат е закупил оръжието за лов и динамична стрелба (IPSC – RIFLE) мога да заявя най - откровенно, че това оръжие ще е голям конкурент при монтиране бързомер на карабините R15 , които са в клас „OPEN” и са закупени от някой състезатели по IPSC в България.

              това констатирах, а пропуска е, че неразбах дали цевта е хромирана или с някакво друго покритие. Причината за това е, че когато го изпробвах оръжието с него вече бяха започнали да стрелят.

              Comment


                #8
                чудесно, мерси

                Comment

                Working...
                X